• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İlhan Oral
İlhan Oral
TÜM YAZILARI
25 Ağustos 2019

Aile için üç temel değer 

Tüm toplumlar için aile düşünüldüğünden de önemlidir. Mutlu ve kaliteli aile için mutlaka olması gereken temel değerler vardır. Birçok alt yapısı olan değerler bütünü içinde üç değer vardır ki, bu değerler olmadan kurulan aile temelsiz ve dayanaksız olur. Bu değerler ailenin mayası mesabesindedir. Bunlar olmadan aileyi yaşatmak kolay değildir.

Günümüzde bu maddelerin olmayışı, aile trajedilerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Çoğu insanın bunları bilmediği için aile içi depremlerinin ve artı şoklarının önlenmesi de kolay olmamaktadır. Bunları bilmeyen insanların rastgele yorum yapmaları ve önlem almak için çaba göstermeleri olumlu netice vermiyor. Üstelik gittikçe problem artıyor. Problemler çözüme kavuşmadığı için boşanmalar zirve yapıyor. Aile huzuru bulamayan çocuklar kalbi kırık, gönlü buruk kalıyor şiddet tavan yapıyor, ana baba gibi çok değerli bu iki varlık zelil oluyor, zarar görüyor. Bunlar yetmezmiş gibi aile taraftarları devreye giriyorlar. Öfke patlama yapıyor. Bu yüzden de bazen karşıt aileler âdeta düşman birlikleri gibi meydan muharebeleri yapıyorlar. Bilmem kaç ölü ve kaç yaralı. Bu da yetmezmiş gibi kan davaları gırla gidiyor.

Ya da kısa yoldan eli bıçaklı ya da silahlı canavarlaştırılmış baba, çocuklarının gözü önünde, ya bir kurşunla ya da elli bıçak darbesi ile çocuklarının annesini yani kendi hayat arkadaşını kanlar içinde yere seriyor. Ya sonrası? Ya bu canavarlaştırılmış baba ömrünü hapishanede tüketmek üzere teslim oluyor ya da silahında kalan son kurşunu kendi beynine sıkıyor, işi kolay yoldan bitiriyor. Cinayeti tezgâhlayanlar değil, piyonlar ceremesini çekerler.

Pekiyi bunların hiçbiri olmadan, bunca can yanmadan, aile yuvaları viraneye dönmeden, bir yığın mağdur üretmeden bunların çaresi yok mudur? Evet, çaresi vardır. Bunun çaresi bizi biz yapan, bizi güçlü millet yapan ve bizi kardeş ümmet haline getiren kaynak ve program elimizde ve yanı başımızda hazırdır. İşte tam burada üç temel değerimizi ele alalım. Bunları, yan etkisiz, en doğal ve yüzde yüz etkili hazır ilaç olarak kullanıp toplumu yeniden imar etmeye yönelelim. Bir mikrobun, vücuduna girmesine mani olamayan, öfkesini bastırıp yenemeyen ve ölümüne karşı koyamayan çaresiz insandan beklemek yerine esas yaratan ve yöneten Kudret Allah Teâlâ’ya bırakalım. Ancak çözüm böyle sağlanmış olacaktır.

Evet, aile kurumunun temeli, üç payanda üzerinde kurulmalıdır. Bunlardan birincisi, sekinedir. İnsanın bulanık hayat akışından arınıp durulup sükûnete ermesidir. Daha doğrusu, insana bahşedilmiş nice hikmet içerikli nimetlerden biri şehvettir. Kurallarına uygun yöneterek dış kirliliklerden arınmış ve yalnızca eşi ile huzur bulabilmiş, ergin ve onurlu karı koca olmalarıdır. Aksi takdirde lakayt, gözü dışarda, ilgi, sevgi ve nefsanî duyguları dışarıda arayan eş, kadın olsun erkek olsun yaptıkları yanlışın kurbanı olurlar. Aile binası çatırdamaya başlar. Bu yüzden aile tarumar olur. Topluma yansıdığı zaman da felaketlere sebep olur.

İkinci temel değer, aşktır. Evlenmeden önce eş olmak isteyen gençler “denklik sistemini” kurallara göre zamanında çok iyi ayarlayarak, nefsanî duyguları da hesaba katarak dengelemeleri gerekmektedir. Daha doğrusu birbirlerine âşık olmalıdırlar. Atasözü şeklinde ifade edilen “aşk olmadan meşk olmaz” gerçeğine uymak ve gereği üzere eşlerin birbirlerine âşık olmaları söz konusudur. Bu aşk, ölüm sonrası âlemde de geçerliliğini sürdürecek nitelikte olmalıdır. Elbette aşk, olması gereken kalitede olmalı ve gelecek hayatı da kapsayacak nitelikte kıvam bulmalıdır. Bir gün “aşkım aşkım” deyip ertesi gün de “bıktım senden” diyerek eşinden nefret ettiğini belirten sulandırılmış sırf şehvete yönelik sahte aşk olmamalı, aşkın aslı olmalıdır. Doğru aşk âşıklara ebediyetler yolunu açar ve sonsuza kadar devam eder, gider. Karı koca birbirlerini Allah için severlerse, bu zayi olmayacak ve ebedî sürecek aşktır.

Evlilikte üçüncü temel değer, merhamettir. Merhamet yalnızca acıma duygusu değildir. Acıma duygusu yanı sıra karşı tarafa gösterilen manevi bağla bağlanarak manevî duygularla destekleme arzusudur. Allahü Teâlâ; “Benim rahmetim her şeyi kapsamıştır” buyurmaktadır. Allahü Teâlâ’nın rahmetinin her şeyi kapsayıp kuşatmasının içinde karı koca arasındaki merhamet de vardır. Bu engin merhameti, birilerinin insanlara önderlik edip öğretmesi gerekiyor. İnşaellah haftaya işleyelim. Esselamu aleykum.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İstanbul Sözleşmesi'nden bir ân önce çekilmeliyiz..!

Pek güzel bir yazı, teşekkürler..! Yani, İstanbul Sözleşmesi'nden derhâl çekilmeliyiz..! 6284 no'lu nafaka kânûnu da temâmen ve âdilâne yeniden düzenlenmelidir..!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23