• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Yerel seçimlerin ardından

03 Nisan 2019


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Şu kadim nasihat ile başlayalım: Sevmen aşırı, sevmemen yıpratıcı olmasın. Seçimler bunu bize bir kez daha hatırlattı.

Siyasi partiler arasında rekabet olur, olmalıdır. Seçimler, bu rekabetin zirve noktasıdır. Seçim dediğimiz şey, netice olarak, bu ülkeyi en çok kim seviyor yarışıdır. Müsabaka sırasında, bazı sertliklerin yaşanması normaldir.

Elbette kimse seçim kaybetmek istemez. Partilerin de muhtar adaylarının da iddiası vardır. Ancak her seçimin, kazananı ve kaybedeni olur.

Seçimler, düşmanla tutuşulan bir meydan muharebesi değildir. Birbirimizi oy pusulasında bulmadık. Bu vatan, seçim sandıklarında kurulmadı. Bu topraklar, demokrasiyle fethedilmedi. 

Asla unutulması, daima akılda tutulması gereken bir husus: Seçimler gelir, geçer. Millet ve memleket buradadır, yerindedir. 

Yapılan seçimin ağırlığını hafifletmek arzusunda değilim. Ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu ve neticelerin neye karşılık geldiğini biliyorum. Milletin istikbalini ve memleketin istiklalini yakından ilgilendiren bir seçimi daha bıraktık. 

Öte yandan şiddetli hırs, haset ve kıskançlık, düşmanlığı da beraberinde getirir. Düşmanlık, insanın kendisine doğrulttuğu silahtır. Akan kan, oyları değil, kini yükseltir. Kazananı yoktur. Nitekim Malatya’nın ili Pötürge ilçesinde de olmamıştır.

Seçim sonuçlarına gelince…

Önce, iğneyi kendimize batıralım. 

Seçimlerin bir kez daha ortaya çıkardığı ilk gerçek, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın yalnızlığı olmuştur. Çevresinde, dirayetli insan sayısı yok denecek kadar azdır. Buna karşılık, başarıyı kendinden, başarısızlığı başkalarından bilenlerin sayısı çoktur.

Yanlışları taşımak sadece bedeni değil, gönlü de yorar. Beden yorgunluğu geçer de, gönül yorgunluğu geçmez.

Bir şeyimizi düşürmüşsek, kaybetmişsek, önce geçtiğimiz yollara bakarız. Böyle de söylenebilir: Soru neredeyse, cevap oradadır.

İhtiyaç duyulan, iyi bir bahar temizliğidir. En başta, itimat telkin etmeyen ve davasına gereken özeni göstermeyen kimseler. 

Herkes “Buyurun Efendim” diyebilir. Bize lazım gelen, millete yakışan, dirayetli ve liyakatli yeni bir kadronun kurulmasıdır.

Dünya hayatı, yorucu bir yolculuktan ibarettir. Hizmet dediğimiz şey, bu yolculuk esnasında, güzel eserler meydana getirmektir. Tek başına yatırım yetmez, yetmiyor. Mühim ve kalıcı olan, gönüllere dokunmak, milletin sinesinde yer etmektir. 

İnkar etmiyorum: Modern duble yollar ve köprüler de elbette önemlidir, gereklidir. Sadece şunu söylüyorum: Asıl marifet, milletin gönlüne giden yollar, köprüler inşa etmektir. Hakiki iş, milletin gönlünde kalıcı bir yer edinmektedir. 

AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın birinci gelmesini sağlayan illere bir bakalım. Belediye hizmetleri dâhil, her alanda yatırımın en az yapıldığı bölgeler olduğunu göreceğiz. Örneğin: Gümüşhane, Kastamonu, Aksaray, Bayburt ve Çankırı gibi Anadolu’nun dertli beldeleri.

“Tekerlek kırılınca, yol gösteren çok olur” derler. Biz de bunu: Tekerlek sağlam iken de aynı şeyleri söylüyorduk.

Artık çuvaldızı elimize alabiliriz.

İktidarı sandık dışında arayanlar, anlaşılan o ki, ders almaktan çok uzaklar. İstanbul ya da Iğdır fark etmiyor: Sandıktan çıkmayan oyları, kalemden çıkarmaya çalışıyorlar. Milletten almadıkları desteği, başka mihraklardan almak istiyorlar.

Muhalefet partileri sadece seçimleri değil, gönülleri de kaybetmiştir. Doğup büyüdüğü topraklara ve içinden çıktığı millete yabancılaşanlar, geride kalmanın acısıyla siyaset yapanlar, hem gözden hem de gönülden düştüler. Onlar için esaslı bir muhasebe zamanıdır.

Hiçbirimizin aklı milletten daha fazla çalışmaz. Milletin iradesine saygı duymak, erdemdir, elzemdir. Bunu başaramayanların, hâlâ ahlaktan ve emekten bahsetmeleri şaşırtıcı ve şaşkınlık vericidir.

Milletimizin, kalın bir biçimde, kırmızı çizgileri vardır. O çizgiyi geçenlere, kırmızı kart gösterir. Muhalefet bloğunun görmezden geldiği beka meselesi, millet vicdanında büyük yankı buldu. Türkiye’nin aynı istikamette devam etmesini arzu eden milletimiz şunu söyledi: “Beka, bizim için milli dava.”

Şırnak’ta, ay-yıldızlı bayrağın gölgesinde, Kürtçe türküler eşliğinde halay çekenlerin verdiği mesaj şudur: Türkler ve Kürtler, birbirleri için yaratılmış kardeşlerdir. Türkler ve Kürtler için vatan tektir.

Bütün bu yazdıklarımızın özeti, ne olabilir?

Bu millet, ümmetin umududur. Bu topraklarda yapılan her seçim, Saraybosnadan Buhara’ya, Tiran’dan Bakü’ye, Kudüs’ten Semerkand’a uzanan geniş bir coğrafyada yakından takip edilir.

Bir tarafta AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın açık ara ipi önde göğüslemesi, diğer tarafta İstanbul ve Ankara’dan gelen haberler…

Bosna’dan Gazze’ye kadar buruk bir sevinç var. Üsküp ve Prizren’deki soydaşlarımız, hüzünle karışık bir mutluluk yaşıyor. Hepsinin gözü, kulağı İstanbul’dan gelecek güzel haberde. Bu tablodan, Yeniden Büyük Türkiye iddiasının neye karşılık geldiğini rahatlıkla görebiliriz.

Son sözümüz bunlar olsun: Arzumuz, Türkiye’nin haysiyetli bir şekilde varlığını sürdürmesidir. Ümmetin umudu olarak, yola devam etmesidir.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23