• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Şehit Kurmay Albay Sait Ertürk için…

15 Temmuz 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

15 Temmuz gecesinin en kıdemli ve etkili ama kadri, kıymeti en az bilinen ismi 66’ncı Zırhlı Mekanize Tugayı’nda şehit düşen Kurmay Albay Sait Ertürk’tür. Albay Sait, İstanbul’daki darbe girişimine mani olan gerçek bir kahramandır.

Albay Sait, Harbiye’de teğmen rütbesiyle başlayan, vatan hizmetini 15 Temmuz’da şehadet rütbesine yükselerek tamamladı. Üzerine yemin ettiği sancağın, hemen yanı başında şehit oldu. Peygamber ocağını hainlere bırakmadı.

Üstün yetenekli bir subay ve vatansever olarak yaşadı ve şehit oldu. Kimsenin adamı olmadı. Sadece devletinin ve aziz vatanın adamı oldu. Askerlik vazifesini ve vatan sevgisini, partiler üstünde tuttu.

15 Temmuz gecesi devletten, anayasadan, kanundan ve askerlik yemininden haberdar olan her hakiki askerin yapması gerekeni yaptı. Tıpkı Bülent Aydın, Ömer Halisdemir ve Halit Yaşar Mine gibi “Mehmetçik” olmanın gereğini yerine getirdi.

Hainler İstanbul’u tarumar etmesin diye, canını ortaya koydu. “Terör saldırısı veya tatbikat diyerek erleri kandırırlar” düşüncesiyle, tugaya gitti. Evlatları bildiği, Mehmetçikleri kurtardı.

Onlarca tankın ve zırhlı aracın, mühimmat yüklü helikopterlerin ve tugaya yuvalanmış hainlerin İstanbul sokaklarına dağılmasına mani oldu. Kendi hayatından geçerek, İstanbul’a hayat verdi. 

Darbe kalkışmasını televizyondan öğreniyor. Harekât Yardımcı Başkanlığı görevini sürdürdüğü, 3’ncü Kolordu’ya gitmek istiyor. Ancak lojman önündeki polisler, buna izin vermiyor. Eve dönüp, hainleri durdurmak için çabalıyor. Ancak hiçbiri telefona çıkmıyor.

66’ncı Zırhlı Mekanize Tugayı’nın kalkışmanın içinde olduğunu öğrenince, yeniden harekete geçiyor. 2012-14 yılları arasında Tugay Komutan Yardımcılığı yaptığı, bu tugayı avcunun içi gibi biliyordu.

Gece yarısı olmasına rağmen ne asker ne de polis, buraya müdahale etmemişti. Üç kışladan oluşan ve binlerce asker barındıran bu büyük tugay mutlaka kontrol altına alınmalıydı. 

Albay Sait, aynı tugayda Kurmay Başkanlığı ve Kartaltepe Kışlası Komutanlığı görevinde bulunan Albay Davut Ala’yı arayıp, evine davet ediyor. Ne yapacaklarını istişare ediyorlar. 

Davut Albay, uzaktan akrabası olan, bir vali yardımcısını arayıp izin ve araç istiyor. Zeytinburnu Emniyet’ten gelen polis aracıyla tugaya gidiyorlar. Ardından Kartaltepe nizamiyesindeki iki araç ile 8 km mesafedeki, tüm hareketliliğin merkezi olan Topkule Kışlasına gidiyorlar. Yanlarında, acil müdahale mangasından aldıkları, piyade tüfekleri ve bir kahraman er var. Burada, hainlerin personel ve mühimmat taşımak amacıyla, içini söktükleri helikopterleri görüyorlar.

Sait Albay, karşılaştığı herkese, kendisini tanıtıyor, orada ne yaptıklarını soruyor ve durumu anlatıyor. Ardından şunu soruyor: Hainlerden yana mısın, yoksa devletten yana mı?

Harekât merkezindeki teröristlerin kalabalık olduklarını görünce, polis desteği istiyorlar. Bu esnada halk da nizamiyede toplanmış. Yanlarına gidip, şunları söylüyor: “Ben, 3’ncü Kolordu Harekât Yardımcı Başkanı Albay Sait Ertürk. Hainleri yakalamak üzere buradayız. Sizden, polis desteği için burada bir koridor açarak, bize yardımcı olmanızı istiyorum.”

Sait Albay, halkın dua ve desteğinden aldığı güçle geri dönüyor. Topkule’de kendilerine katılan iki uzman çavuş, gelen 7-8 kişilik polis ekibini karşılıyor. Ardından iki time ayrılıp, harekete geçiyorlar. 

Davut Albay, üç polis ve bir uzman çavuş ile tugay karargâhına; Sait Albay, iki uzman çavuş ve üç polis ile harekât merkezine gidiyor. Davut Albayın amacı hain general müsveddesi Mehmet Nail Yiğit’i almak. Ancak korkak ve haysiyetsiz mankurt çoktan firar etmiş. Halen de firari. 

O esnada, uzman çavuşlardan bir tanesi Sait Albay’a sesleniyor: “Komutanım, pencerede biri var.” O yöne doğru baktığında, çalıların arkasında geniş bir hilal şeklinde mevzilenmiş, hainleri fark ediyor. Kendisini tanıtıp, teslim olmalarını emrediyor.

Hainlerden biri “Sen albaysan, ben de albayım. Sana teslim olmam” diyor. Sait Albay, tekrar “Teslim olun!” diyor. Mahkemelerde sürekli emre itaat vurgusu yapan bu hainler, bu emre, ateşle karşılık veriyor. 

Hainler kalabalık, tam teçhizatlı. Yoğun ateş esnasında, kahraman polis memuru Serdar Gökbayrak vuruluyor. Sait Albay, bir yandan çatışıyor, diğer yandan ona doğru hamle yapmaya çalışıyor. Ancak polis memuru, orada mübarek ruhunu teslim ediyor. 

Hemen ardından Sait Albay da vuruluyor. Yanındaki uzman çavuş, tek başına, hainlerle çatışmaya devam ediyor. Ne yazık ki, Albay Sait’i ateş hattından almak mümkün olmuyor.

Çatışmaya katılan on dört hainin bir sonraki hedefi, Davut Albay ve beraberindekiler oluyor. Davut Albay da yedi kurşunla yaralanıyor. Bu esnada harekât merkezinden çıkan sekiz hain, çatışma alanının yanındaki yoldan, helikopterle Yunanistan’a kaçıyor. Yunanistan, halen bu hainleri barındırıyor, besliyor.

Rivayet o dur ki, bu sekiz teröristin yanında, Amerikan İstihbarat Teşkilatı-CIA İstanbul Masası Şefi Graham Fuller de vardı. Helikopterle, onu da Yunanistan’a kaçırıyorlar.

Velhasıl: Albay Sait, bütün gece kalabalık bir hain topluluğuyla çarpışarak, gün ışımadan biraz önce şehit oldu. Şehit Kurmay Albay Sait Ertürk ve polis memuru Serdar Gökbayrak’ın naaşları, ancak sabah tugaydaki hainleri topladıktan sonra alınabiliyor.

Bunları, Albay Sait’in ismi daha çok duyulsun ve herkes onu tanısın diye anlatmadım. Hainlerin İstanbul’daki politikacı, bürokrat ve diğer önemli isimler hakkındaki planları gün yüzüne çıkarılsın, o gece olan biten daha doğru anlatılsın ve fedakârlıkları daha iyi anlaşılsın diye anlattım.

Şehit Kurmay Albay Sait Ertürk ve onun gibi mücadele eden her rütbeden asker ve polisin, vatan uğruna sokaklara dökülerek şehit olan vatandaşlarımızın ruhları şâd, mekânları cennet, makamları ali olsun. Âmin.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Emin Varlık

Şehitlerimiz bizim şan ve şerefimizdir. Allah onlardan razı olsun. 15 Temmuz bizim namusumuzdur. O gece namusumuzu koruduk.
 • Yanıtla

İsmet

O geceki ihaneti ve hainleri asla ama asla unutmayacağız. Unutursak kanımız donsun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23