• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Sedat Peker ve Enes İbrahim

02 Haziran 2021
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Yazılarımızı takip edenler iyi bilir. Biz ‘dava’ derken bir partiyi veya siyasi lideri değil, inancımızla birlikte milleti ve ümmeti kastediyoruz. Siyasi tercihleri, ideolojik farkları ve etnik kimlikleri değil, vatan, millet ve memleket sevgisini esas alıyoruz.

Her şeyi bilemeyiz. Bazı konularda elbette yanılabiliriz. Ancak şurası kesin: Şahsi hesaplardan, kişisel hırslardan, siyasi çekişmelerden ve ticari rekabetlerden uzağız. Böyle olunca, yanılma payınız iyice azalıyor.

Bütün bunları, konuyu bir yere getirmek için yazdım. Nereye? 

Buraya: Sedat Peker’in yayınladığı videoların ikisinde bahsettiği bir isim var: Enes İbrahim

Enes İbrahim, Türk Hareket Partisi’nin başkanlığını yürütüyor. Kuzey Makedonya parlamentosunda, milletvekili koltuğunda oturuyor. Aynı zamanda, Başbakan ve Makedonya Sosyal Demokrat Birliği başkanı olan Zoran Zaev’in en önemli destekçisi. Sedat Peker’in anlattıklarına bakılırsa, sadece Zaev’in değil, kendisinin de.

Buradan şuraya geçelim. Başbakan Zaev, Sedat Peker’i bilmediğini ve tanışmadığını iddia ediyor. Sedat Peker ise tam aksini. 

Peker, Zaev’i tanıdığını; arkadaş olduklarını ve evinde misafir olduğunu ifade ediyor. Ayrıca koalisyon ortaklarıyla tanıştığını da dile getiriyor.

Sedat Peker, 9 Mayıs’ta yayınlanan video kaydında şöyle söylüyor: “…O ülkenin başbakanını tanıyorum. Evinde misafir oldum, Makedonya’nın. Diğer parti liderlerinin hepsini tanıyorum.” 

Bu video yayınlanmadan bir ay önce, Başbakan Zaev de Peker’in yaptığı tüm bu görüşmelerden haberdar olduğunu söylemişti. Sadece, Peker ile görüşenler arasında kendisinin de yer aldığını söylememişti.

Bu da şurada dursun. Biz devam edelim. 

Sedat Peker, bu ifadelerinden iki hafta sonra yayınladığı bir başka kayıtta, Karadağ-Kuzey Makedonya-Kosova arasındaki seyahat ve ilişki trafiği hakkında daha detaylı bilgiler verdi. 

Karadağ ve Kosova’yı bir başka yazıda konuşuruz. Biz, K. Makedonya’dan devam edelim.

Peker, 23 Mayıs’ta yayınlanan kayıtta, şunları söylüyor: “Türk partisinin başkanı Enes başkan. Enes İbrahim, çok şerefli, namuslu bir adam. Genç, pırıl pırıl. İktidarda da koalisyon ortağı. ‘Burada kal’ dedi. ‘Sıkıntı olur’ dedim. ‘Ben gidip görüşeyim’ dedi. Beraber gittik, görüştük. Görüşmeler yaptık.”

Görüşmeler dediği, 9 Mayıs’ta yayınlanan kayıtta bahsettikleri.

Tekrar Enes İbrahim’e dönelim.

Enes İbrahim’in, özellikle 17/25 Aralık kumpasından 15 Temmuz darbe girişimine uzanan süreçte, sosyal medyadan paylaştığı mesajlar oldukça dikkat çekici.

Bu mesajlar, devlerimizi ve devlet büyüklerimizi, tahkir edici ifadeler içeriyor. Tamamına yerimiz olmasa da birkaçını paylaşalım.

25 Kasım 2009’da, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için şu ifadeyi kullanıyor: “Erdoğan Ladin’den daha tehlikeli!..”

20 Aralık 2013’te, yüz akı kurumlarımızdan, TİKA’yı hedef alıyor: “Bir zamanlar her şey Yugoslavya Komünist Partisine bağlıydı. Bugün ise her şey TİKA’ya bağlı. Bir rejim Makedonya Türklerini Türkiye’ye göç ettirdi, diğer bir rejim ise Makedonya Türklerini sildi. Arada bir fark var mı?” 

Bu mesajdan iki gün sonra, FETÖ yalanına sarılıyor: “Türk ihraç ürünlerinden Makedonya’ya en çok ihraç edilen ürün ayakkabı kutusuymuş:)”

Aynı gün yeniden Sayın Cumhurbaşkanımıza yöneliyor: “Makedonya Cumhurbaşkanı RTE’ye altın plaket vermeli. Makedonya hiç bu kadar dünya gündeminde olmamıştı, hiç bu kadar Makedonya’nın reklamı olmamıştı:)”

24 Aralık’ta, sıra Mevlüt Çavuşoğlu’na geliyor: “Makedonya’da Türk Demokratik Partisi’ne hangi paralar ile ofis satın alındı? Bu paraların transferi nasıl gerçekleşti? AKP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu bunu kamuoyuna açıklamalıdır.” Hemen ertesi gün, anavatanlarına sahip çıkan, evlad-ı Fatihan ile dalga geçiyor: “Para transferinde yaşanan sıkıntılardan dolayı Dik Dur Eğilme Balkanlar Seninle mitingleri Üsküp ve Gostivar’da iptal edilmiş:)”

Ondan üç gün sonra da bir başka FETÖ mesajı geliyor: “Her şey Hakan Şükür’ün kafa golüyle başladı:)”

22 Şubat 2014’te, yine yeniden, Sayın Cumhurbaşkanımıza dil uzatıyor: “Bir dombraya dokunmadıkları kalmıştı. Değerlerimizi kirletmesinler. Arslanbek Sultanbekov’dan Dombra’yı dinlemeyi tercih etmeliyiz. Sen kim, dombra kim...”

Ardından, bir kez daha FETÖ yalanına sarılıyor: “Yeni seçim şarkısı ‘’Ayağımda kundura.”

6 Mart’ta, sanki Türkiye’deki bir siyasi partinin temsilcisiymiş gibi, mesajlarına devam ediyor: “2002 yılından beri AKP Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına hizmet etmeyi öğrenemedi, fakir olan Makedonya Türklerini kendi rantları için kullandı.”

8 Mart’ta, TİKA takıntısı nüksediyor: “TİKA’dan yeni reklam filmi hazırlığı: TİKA’nın Anayasa Mahkemesi Üyesi Sali Murati’nin oğluna nasıl ihtiyaç bursu verildiği, fakir-fukaranın, yetim-öksüzün, eğitim için imkânı olmayanların nasıl hakkı yenildiği reklamda anlatılıyormuş. Gerçekleri izlemenizi dilerim.”

Ve…

15 Temmuz 2016’da, darbe girişiminin en sıcak saatlerindeki paylaşımı: “Yurtta sulh, cihanda sulh. Mustafa Kemal ATATÜRK”

Yıllar geçiyor, ama Enes İbrahim’in Türkiye yöneticileri ve kurumlarına yönelik kininde eksilen bir şey olmuyor. 

İşte, 1 Aralık 2020 tarihli bir başka mesajı: “Türk Kızılayı ülkemizde Sırbistan’dan ithal ettiği et ile ülkemizde siyasi propaganda yapmaktadır. Makedonya Türklerini bu kadar küçük düşürmeye ve bölmeye kimsenin hakkı yoktur.”

Demem o ki Sedat Peker’i izlerken ve dinlerken, satır aralarını atlamayın. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Çok doğru yazdın

Erdogan bu adamı nasıl görmez anlamayrım. Bu adam amerika ve soros askeridir. Onlar ne derse hemen onu yapar.

maşallah

dikkate şayan ayrıntları yakalamışsınız. mafyanın, fetönün ve Türkiye düşmanlarının ardından gidenlere ve bunlardan medet umanlara karşılık ibretlik bir yazı olmuş. tebrik ederim.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23