• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Seçim yaklaşırken…

10 Şubat 2021


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Kosova, yine, yeni bir seçimin arifesinde bulunuyor. Ülkenin ve milletin, ‘kaderini’ belirleyebilecek olan bir seçimin eşiğinde.

Yüksek gerilim hattı üzerine kurulmuş olan, Kosova’daki her seçim önemlidir. Bu sefer daha fazla…

Bu seçimde oy vermek, bir işlemden çok daha fazlası olacak. Seçimin neticesi, çok önemli gelişmelerin habercisi olabilir.

Allah muhafaza, çürüme bu hızla devam ederse, beş on yıl sonra, ortada bir devlet bulamayabiliriz. Bu nedenle, bu seçimde; ülkesini, milletini düşünen herkese büyük bir görev düşüyor.

Partiler ve siyasetçiler arasında rekabet olur, olmalıdır. Seçim dediğimiz şey, nihayetinde, ülkeyi en çok kim seviyor yarışıdır. Hedef ortaktır: Vatanın ve milletin iyiliği. En azından öyle olmalıdır.

Kimse kaybetmek istemez. Bir otun bile iddiası vardır. Fakat kırıcı ithamlardan, yıkıcı söylemlerden uzak durmak şarttır. Elbette karanlık yollara ve kirli yöntemlere de başvurmamak gerekir. 

Şunu söylemeliyim: Sahada kazanamayacağını düşünenler, ‘sorunu’ masa başında çözmeye çalışıyorlar. Seçime katılımı ve adaylıkları engellemek yoluna gidiyorlar. 

Ertan Simitçi’nin şahsında Yenilikçi Türk Hareket Partisi-YTHP’sine yapılan, Kendin Karar Al Hareketi-LVV lideri Albin Kurti’ye yapılmaya devam eden budur. Ancak engellemeye çalışılan partiler veya şahıslar değil, millet iradesidir. 

Unuttukları: Millet asla unutmaz. Millete rağmen yapılanlar, hemen veya bir zaman sonra, mutlaka geri döner. Kabul görmez.

Bir de: Meydanlarda, çoğunlukla, paranın konuştuğuna şahitlik ediyoruz: “Biz bunu yapacağız, bu kadar vereceğiz” gibi. Millete, yeni bir hayat, daha doğru hayal satmaya çalışıyorlar. 

Seçim vaatleri, bir müzayede salonunu anımsatıyor. Fiyat verme yarışını seyrediyoruz. Elbette herkese hakkı verilsin. Buna itirazımız olmaz, olamaz. İtirazımız şuna: Sadece seçimlerde hatırlanmayı kim ister? Üstelik sandıklar açıldıktan sonra unutulacağını bile bile.

Kosova, böyle bir seçimin sürecinden geçiyor. Ancak halk artık bu numaraları yemiyor. 

Yapılan anketler şunu gösteriyor: Albin Kurti liderliğindeki Kendin Karar Al Hareketi-LVV, yüzde 45-50 bandında bir oy alabilir. Tek başına iktidara gelmesini sağlayacak, sandalye sayısına bile ulaşabilir.

Bugüne kadar, bir şekilde, iktidarı elinde tutan; Kosova Demokratik Birliği-LDK, Kosova Demokratik Partisi-PDK ve Kosova’nın Geleceği İttifakı-AAK’nın ise yüzde 5 ila 20 aralığında oy almaları bekleniyor. Ve Kosova İnisiyatifi-NISMA barajı geçemeyebilir. 

Türk partilerine gelince…

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP ve Yenilikçi Türk Hareket Partisi-YTHP, kendilerine ayrılan iki sandalyeyi paylaşacaklar gibi görünüyor. Hal böyle olunca: ilginçtir, KDTP, YTHP’ye oy verecek olanları, oyları bölmekle suçluyor. Bununla kalsa yine iyi: Ülkemizi temsilen Kosova’da bulunan üst düzey isimler de aynı şeyi söylüyor. Tarafsız kalması gerekenler, sahada, KTDP’ye oy istiyor.

Siyasi ahlâka, hak ve hukuka sığmayan bu söylemin doğruluğunu ölçmek için yakın geçmişe bir göz atalım.

2013 yılındaki yerel seçimlere katılan üç Türk partisinin aldığı oyun toplamı 11 bin 49 idi. KDTP 7 bin 4, KTAP 3 bin 764 ve Kosova Türk Birliği-KTB 281. 

Ertesi yıl gerçekleştirilen genel seçime KTB katılmadı. Türk partilerinin oyu, 9 bin 773’e geriledi. Buna rağmen KDTP 7 bin 424 oy aldı. Seçmen kaybı yaşayan KTAP ise 2 bin 349’a geriledi. 

2017’deki genel seçimlerde Türk partilerinin oyu 9 bin 199’a düştü. KDTP, 7 bin 852 oy alarak, sandıktan daha güçlü çıktı. Bekleneni veremeyen KTAP ise sadece bin 347 oy alabildi.

Aynı yıl gerçekleştirilen yerel seçimlerde tablo tersine döndü. Türk partilerine verilen oy 9 bin 539’a yükseldi. KDTP 7 bin 797 ve KTAP bin 742 oy alabildiler. 

2019 yılındaki seçimlere, çokça eleştirilen genel başkanını değiştiren KDTP tek Türk partisi olarak katıldı. Buna rağmen, Türk partilerinin ve KDTP’nin oyu 6 bin 788’de kaldı. 

Türkiye’den Kosova’ya yapılan doğrudan yabancı yatırım miktarı, Türk partilerinin durumundan, daha vahim. 

2007 yılında D.Y.Y’nin miktarı 5 milyon Avro idi. Ertesi yıl 24 milyon çıktı. Ancak 2009’da 14 milyon Avro’ya, 2010’da ise 5 milyon Avro’ya geriledi.

2011 yılında D.Y.Y miktarı, yeniden yükselerek, 35 milyon Avro oldu. Yükseliş iki yıl daha devam etti: Önce 63, sonra 89 milyon Avro’ya çıktı. Ancak 2014’te, 20 milyon Avro’ya düştü.

2015 yılında 55 milyon Avro’ya çıkan D.Y.Y, sonraki yıllarda sürekli azaldı. Önce 43, ardından 29, 12 ve -17 milyon Avro’ya geriledi.

Devam edelim.

“Türklük davasına hizmet ettiğini” söyleyenlere şunu soralım: Priştine, Prizren, Mitroviça, Vıçıtrın, Gilan ve Mamuşa belediyelerinde kaç Türk istihdam edildi? Polis idaresi, vergi dairesi veya kamu avukatı kurumunda kaç Türk görev yapıyor?

KDTP’ye ve ülkemizi Kosova’da temsil edenlere soralım: Geldiğimiz yer, gelmek istediğimiz yer midir? Elbette, değil. 

Sorunun bir parçası olanlar ve tarafsızlığını kaybedenler, dertlere derman olamazlar. Bunlar, asıl işlerine odaklanıp, rakamları tersine çevirmek için gayret etmeliler. Ancak bu şekilde, gelmek istediğimiz yere ulaşabiliriz.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tebrik ederim

İş bilenin kılıç kuşananın kardeşim. Analiz diye yüz tane masa başı yazı koyuyorlar. Bölgeyi bilen adam böyle ince yazı yazar. Sadece birşeyi merak ettim tarafsızlığını kaybeden kişi kim? Büyükelçi mi? Yoksa Konsolos mu?
 • Yanıtla

Prizrenli

Büyükelçi burada siyaset yapıyor. Parti ayırıyor, adam ayırıyor. Kolladığı adamlar kim? Bir araştırın bakalım bunu. Adamlar Balkanları burada tanıyor ama bize balkanları anlatıyorlar. Zaten dindarlarıda sevmiyorlar. Reis bunları mutlaka duymakı görmeli.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23