• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Ordumuz onurumuzdur!

02 Aralık 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Türkiye, başındaki bunca musibete rağmen, büyük bir devlettir. Ülkemizi büyük yapan, ticari hacmi, döviz rezervi veya nüfusu değildir. Türkiye’yi büyük yapan, güçlü ordusudur. 

Bir milleti gerçek anlamda devlet yapan, o milletin ordusudur. Yani kendini savunacak ve gerektiğinde taarruza geçecek bir gücün olursa, ancak o zaman devlet sıfatını hak etmiş olursun.

Yahya Kemal Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı başlıklı şiirinden bir mısra: “Ordu milletlerin en çok döğüşen, en sarpı...”

Çin siyaset felsefesine göre devlet, ordu çökünce; millet, kendisini bir arada tutan anlam dünyası çözülünce yıkılır. 

Ordumuz, bire bir kaldığı sürece, dünyanın en güçlü ordularını bile yenecek güçtedir. Türk ordusu, her bir askerine sekiz düşman askeri taarruz ettiğinde bile bozguna uğramamıştır. 

Avrupalıların, en ufak bir fırsatta bile, Türk ordusuyla ilgili olumsuz açıklamalar yapması boşuna değildir. Ordumuz, Batı dünyasının niyetleri, projeleri karşısında dalgakıran gibi durmasını bilmiştir. 

Türk ordusu, beş yüz sene önce de, bugün de, Avrupa için korku ve endişe kaynağıdır. Bu sebeple, Avrupalılar, ordumuzun küçültülmesinden yanadırlar. 

Osmanlı idaresi, Birinci Dünya Savaşı’nı bıraktığı zaman bile, Türk ordusunun savaşçı kapasitesi bir milyon askeri buluyordu. Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’nı kaybedince, galip devletlerin, yani Avrupalıların yaptığı ilk iş, Türk ordusunu dağıtmak oldu. Çünkü ordu ayakta olduğu sürece, amaçlarına ulaşamazlardı.

Dünden bugüne gelelim. 

Bölücü terör örgütü, memleketimizin bazı beldelerine siper kazıp, iç işgal girişiminde bulundu. Hiçbir devletin müsaade etmeyeceği ve emsali pek olmayan bir olayla karşılaştık. Devletimizin sivil hassasiyeti nedeniyle, güvenlik kuvvetlerimizin fazla şehit verdiğine milletçe şahitlik ettik. Soru şu: Dünya üzerinde bu fedakârlığı yapacak kaç ordu vardır? Daha doğrusu başka bir ordu var mıdır?

Ülkemizin güneyinde oluşturulmak istenen terör koridoru, milletimizi beka sorunuyla, istikbal endişesiyle karşı karşıya getirdi. Silahlı hainlerin darbe / işgal teşebbüsü, temizlik yapılmasına vesile oldu. Paralel yapıya mensup mankurtların kendilerini ele vermesinden sonra aslına döndü. Ordumuz, büyük ölçüde, yerli ve millî hale geldi. 

Hayalimizdeki Türkiye, millî bir orduya sahipti. Kendi silahlarını üretmeye gayret edecekti. Hayallerimiz adım adım gerçek oluyor: Bugün kendi insansız hava araçlarımızı, tankımızı, topumuzu, tüfeğimizi, roketimizi, savaş gemimizi yapabilecek seviyedeyiz. Sırada savaş uçağı var. Hem kara, hem de hava savunmamızı tahkim etmeye çalışıyoruz.

Buradan şuraya geçelim: Ordu, millet demektir. Yalnızca maddi coğrafyayı değil, milletin anlam dünyasını da korumakla yükümlüdür. Millet ne isterse, ordu da ona uymak zorundadır. Millet ne hissediyorsa, ordu da onu hissetmek zorundadır. 

Hiçbir ordu, savaş planında erenlere, şehitlere ve meleklere yer vermez. Ancak her asker ölüme bir melekle gider. Yalnızca maddi güce dayanan ordular işgalci olarak kalırlar. Yalnızca manevi güce dayanan ordular ise tarihten silinip giderler. Her ikisini bir araya getirebilen ordular kadim olabilir.

Türk ordusu, bugüne kadar Müslüman Türk milletinin değerlerini korumak için savaşmıştır. Savaşta “Allah, Allah, Allah…” nidalarıyla hücuma kalkmıştır, kalkmaktadır. Bugünden sonra da mutlaka aynı amaç için yaşayacak ve savaşacaktır. Bunun tersi düşünülemez.

Toparlayalım. 

Milletimizi, dolayısıyla ordumuzu ayakta tutan, büyük yapan: Cesareti, azmi, fedakârlığı ve vatan sevgisidir. Dumlupınar denizaltısı yara alıp dibe vurduğunda, ordumuzun asil neferlerinin, son sözü “vatan sağolsun!” olmuştur.

Aynı şekilde bu millet, en acılı zamanında bile, büyük bir olgunlukla, “vatan sağolsun!” demesini bilmiştir. Nihayetinde asker milletiz.

Yine Yahya Kemal’e kulak verelim. Büyük Taarruz için yazdığı 26 Ağustos 1922 isimli şiirini, bir dua niyetiyle okuyarak yazımıza son noktayı koyalım: “Şu kopan fırtına Türk ordusudur Yârabbi! / Senin uğrunda ölen ordu budur Yârabbi! / Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, / Gâlib et, çünkü bu son ordusudur İslâm’ın!”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bir Yolcu

Fetıh Suresi 7. Ayet meali: "Göklerin ve Yerin orduları Allah'ındır". Buradaki ordular, meleklerden oluşmaktadır; ki, savaş esnasında, Mehmetçiğin/İslam ordularının yanında yer alırlar. Tarihte, günümüzde, ve kıyamete kadar savaşlarda, melekler daima mehmetçiğin yanında olmuşlardır, ve olacaklarıdır...
 • Yanıtla

Kurtoğlu İlhan

Delikanlı Allah senden razı olsun. Bu vatanın senin gibi evlatları varken kimse sırtını yere getiremez evelALLAH.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23