• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI
26 Haziran 2019

Önemine binaen

Mutlaka dikkatinizi çekmiştir, görmüşsünüzdür: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Devlet eski Bakanı ve Türk Hareket Partisi Onursal Genel Başkanı Adnan Kahil, Yeni Akit’e özel açıklamalarda bulundu.

Sayın Kahil, kurucusu olduğu THP’den ihraç edilişi, partinin tepe yöneticilerinden bazılarının FETÖ ağzı ile konuşmaları ve Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerine yönelik, yalan ve iftira dolu sosyal paylaşımları hakkındaki soruları cevapladı.

Söyleşi, bu kadar değil elbet. Yayınlanmayan birçok bölüm var. Konunun önemi dolayısıyla, önemsediğim ve altını çizdiğim, bazı soru ve cevapları sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Mesela, kendi eliyle milletvekili ve parti genel başkanı yaptığı Enes İbrahim’den şikâyetçi olmasının biraz garip olduğunu ifade edince, şunu söylüyor: “Haklısınız, çok büyük bir hata yaptık.”

Sayın Kahil, uyarıldığını, “başta parti üyeleri olmak üzere, Türk Demokratik Partisi’nden ve halkımızdan yoğun tepkiler geldiğini” samimiyetle itiraf ediyor. Enes İbrahim’e verdiği şansı, “gençliğe olan sonsuz güveni” ile açıklıyor. 

Sıkça karşılaşılan bir durum, burada da yaşanmış: “İnce düşünen insanlar, hep inciniyor.”                                           

Adnan Kahil’in, Enes İbrahim ile ilgili açıklamaları yenilir, yutulur cinsten değil. Aynen şunları söylüyor: “Karşımızdaki tablo şudur: Ufuk Derneği kurucularından, Soros destekli, FETÖ yanlısı, Türk Demokratik Partisi’nden kovulan, üniversiteyi 10 yıldan daha uzun bir sürede yardımımla bitirebilen, kendi çıkarı için soyadını bile değiştiren bir kişilik. Enes İbrahim’i, bir hiçten, bu konuma getirdik.”

Bitmedi, bunlar da var: “Milletvekili adaylığından, kendi isteğimle, çekilerek kendisine yol verdim. Muhalefetten iktidara taşıdığım THP’yi, ona teslim ettim. O da yalan ve iftiralarla, birkaç ay içinde, beni bakanlık görevimden aldı. Benim yerime kendisi gibi Soros temsilcisi ve Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a muhalefet eden, FETÖ taraftarı Elvin Hasan’ı getirdi.” 

Kahil, Enes İbrahim’in geldiği noktayı ise şu şekilde ifade ediyor: “Geçmişini ve verdiği sözleri çok çabuk unuttu. Bizleri ve en önemlisi halkımızı satarak, sadece kendi çıkarları uğruna çalışmaya başladı.”

Sayın Kahil’in bu sözleri, bana, Hazreti Mevlana’nın şu sözünü hatırlattı: “İnsanları tanımak, denizleri bardak bardak boşaltmaktan daha zordur.”

Bir de şu var: Tecrübe, hayattaki en pahalı şeydir. Onu kazanmak için birçok şeyi kaybetmek gerekir.

Devam edelim.

Hatırlayacaksınız, dönemin Makedonya hükümeti, Makedonya Gazeteciler Birliği üzerinden bu ülkedeki basın-yayın kuruluşlarına maddi destek verilmesi yönünde bir karar almıştı. FETÖ yayın organı Zaman Makedonya da bu destek kapsamına alınmıştı. Türkiye’nin Makedonya Büyükelçimiz Sayın Tülin Erkal Kara eliyle, uyguladığı baskı neticesinde, Zaman Makedonya bu yardımdan feragat etmişti.

O günlerde Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı olan Adnan Kahil, bu destek sebebiyle suçlandığını hatırlatınca, ilk anda şu çıkışı yapıyor: “Bana bu suçlamayı yöneltenler, FETÖ’nün Yahya Kemal Koleji’nden mezun olan Enes İbrahim ve Elvin Hasan’dır.”

Sayın Kahil, olayın aslını şu şekilde izah ediyor: “2018 yılı sonunda, Makedonya hükümetine yazılı basına destek programı sunuldu. Bu program, benim gayretlerimle ve destek verilecek gazetelerin isimleri olmaksızın, Gazeteciler Birliği’ne gönderildi. Destek verilecek medya kurumlarının, buradan teklif edilmesi bekleniyordu. İsimlerin olduğu liste, 2019 yılındaki hükümet toplantısında gündeme geldi. Zaman Makedonya gazetesinin isminin de bulunduğu listeyi hükümet gündeminde oylayan, Enes İbrahim tarafından yerime bakan olarak getirilen Elvin Hasan’dır.” 

Enes İbrahim’in “O yasayı geri çekeceğiz, gerekirse, koalisyondan çekileceğiz” mealindeki açıklamalarını hatırlatınca, şunu söylüyor: “Ne yasa geri çekildi, ne de koalisyondan çekildiler. Zaman Makedonya, kendi isteği ile parayı iade etti. Böylece, bunların yalanları aşikâr oldu.”

Bu konudan çok büyük rahatsızlık duyduğu anlaşılan Sayın Kahil, önemli bir iddiayı da dile getiriyor: “Zaman Makedonya gazetesinin o programa dâhil edilmesi Enes İbrahim, Elvin Hasan ve diğer Soros ve FETÖ destekçilerinin, birlikte ve çok bilinçli bir çalışmasıdır. Eğer bunlar gerçekten FETÖ karşıtıysalar, bugün muhalefette olmaları gerekirdi.”

Başlarken söylemiştim: Söyleşi uzun ama bize ayrılan yer kısa. Haftaya kaldığımız yerden devam edelim inşallah.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23