• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Neye niyet, kime hizmet?

10 Temmuz 2019


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Tarih: Ocak 2017...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, bu tarihte de aynı vazifedeydi.

Türk Hareket Partisi Başkanı olan Enes İbrahim ise aynı partinin Makedonya parlamentosundaki milletvekili idi. Bugün, her ikisi de...

Enes İbrahim, Sayın Erdoğan’ı kast ederek, o günlerde şunu söylüyordu: “Cumhurbaşkanının etrafını yolsuzlara bulaşan kişiler sarmış durumdalar.”

Bu ağır ithama, şu cevabı vermiştim: “Siyasetle milli meseleleri karıştırıyorsunuz. Size tavsiyem Devlet Bahçeli Beyefendiyi örnek almanızdır.”

Öyle gaza gelmişti ki, bu ikaza kulak verecek durumda değildi. Bir adım daha ileri giderek, şunu söyledi: “Yeni teröristler beslemeye devam edin.”

Dedim ya, ağzı ile kulağı arasındaki irtibat kesilmişti. Freni patlamış kamyon gibi ilerleyip, önüne çıkan her şeyi ezip geçiyordu. 

Bizi de listeye eklemek niyetindeydi. Şöyle diyordu: “İspatlayamayacağım söz kullanmam. Ses kayıtları dâhil var. Bir sürü banka hesapları giriş ve çıkışları var. Senin adın da geçmekte.”

Gökhan Özcan, bugünlerde çok ihtiyacımız olan, önemli bir uyarıda bulunuyor: “Dile kemik, zihne fren, insana insaf şarttır.”

Ancak Enes İbrahim, bu sözü hiç duymamış, duysa da kulak vermemiş. Öyle olmasaydı, böyle bir tehdit dillendirilir miydi: “İspat edip yedi sülaleni süründüreceğim!”

Bitmedi, bu da var: Dikkat et. Yoksa çok kötü olur!”

Az değil, iki buçuk sene geçti. Hâlâ, söylediklerini ispatlamasını, “yedi sülalemi süründürmesini” bekliyorum.

Peyami Safa, şöyle söyler: “Yanlış insanlara doğruyu anlatmaya çalışmanın bir anlamı yok.”

Şahsıma yönelik asılsız ithamlara kulak vermiyor, boş tehditlere aldırış etmiyorum. Devletimizin üst düzey yöneticileri ve dolayısıyla devletimize yönelik sözlerinin gereğini ise Cumhuriyet Savcılıkları yapıyor.

Bana bütün bunları hatırlatan ve yazdıran, nedene gelince...

Adnan Kahil’in açıklamaları ve dile getirdiği iddialar, Enes İbrahim’i rahatsız etmiş. Bu rahatsızlığın yan etkisiyle, haddini aşmış. “Yeni Akit FETÖ’nün rolüne mi geçti?” diyerek, gazetemizi hedef alan ve aslı astarı olmayan laflar etmiş. 

Gazetemizin ve şahsımın, FETÖ’ye karşı mücadelesini; bu terör örgütünü ülke ülke, isim isim deşifre ettiğimizi cümle alem bilir. Bilmiyorsanız, bilenlere sorun, öğretsinler.

Fakat bizim ve okurlarımızın, bilmediği, cevabını merak ettiği başka hususlar var. 

Mesela, iki buçuk sene önce ispatlamayı taahhüt ettiğiniz, ses kayıtları ve banka hesabı giriş çıkışları nerede? Bunlar, FETÖ taktiklerine benzemiyor mu? 

Kendisinden ilhamla, bunu da soralım: “Enes İbrahim FETÖ’nün rolüne mi geçti?”

Unutmadan: Adnan Kahil’in, size ait olduğunu ve dileyene dinletebileceğini söylediği, o konuşma kaydında geçen “Sırbistan’daki işbirlikçileriniz” kimler? Bu işbirlikçilerin FETÖ ile ilgileri var mı? Doğruysa, onlar sayesinde, kimlere ne tür baskılar yaptınız, yapıyorsunuz?

Enes İbrahim bu sorulara çalışın, biz devam edelim. 

Adnan Kahil’e yönelttiğimiz son sorular, hakkındaki, yolsuzluk ve haksız maddi imkân temini iddiaları oldu.

Şunu sorduk: Enes İbrahim, THP’nin yeni MYK üyelerini şöyle duyurdu: “Onurlu geleceğe ancak namuslu, şerefli ve haysiyetli insanlarla yürünür.” Bir anlamda, sizleri, aksi yönünde hareket etmekle suçladı.

Cevap bu oldu: “Onu ilgilendiren, sadece paradır. Bu kriterlerin hiçbiri onda ve etrafındaki kumpasçılarda yoktur. Olamaz da... Eğer bir hatamız ya da kanunsuz bir eylemimiz varsa, bizi mahkemeye şikâyet etsin.”

Devamında bir iddiasını daha dillendirdi: “Onun Doğu Makedonya’daki en yakın işbirlikçisi Smail Mustafa, “insan kaçakçılığı” suçundan, hapishanede bulunuyor.”

Adnan Kahil, dile getirdiği bu ismin, “Enes İbrahim’in bin bir uğraşıyla Karbintsi Belediyesi Konsey Üyesi seçildiğini” de söylüyor.

Kendisine yönelttiğimiz son soru bu oldu: Enes İbrahim, bakanlıktan alınmanızı talep ederken, “bir işadamından, ticari faaliyetlerine yardım karşılığında, maddi imkân temin ettiğiniz” iddiasını dile getirdi.

Gayet net bir cevap aldık: “Dış Yatırımlardan Sorumlu Bakan sıfatıyla, makamımda yüzlerce işadamını kabul ettim. İddiaları doğruysa, bugüne kadar mahkemede açılmış bir dava olurdu. Hakkımda açılmış hiçbir dava yok ama Türk işadamlarından ve kurumlarından aldığım çok sayıda “teşekkür plaketi” var. Sözde ihracımız ile ilgili açtığımız dava Enes İbrahim ve etrafındaki “mafyatik” tipleri o kadar rahatsız etti ki, bu tür asılsız iftiralara yöneliyorlar.”

Küçük bir ilaveyle son noktayı koyalım: Enes İbrahim, aksini iddia ediyorsa, sosyal medya mesajları yerine kendisiyle aynı ülkede yaşayan Adnan Kahil’e ulaşabilir, gereğini yapabilir.

Bunu yapmıyorsa, şunu söylerler: Sükût, ikrardandır.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23