• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI
17 Nisan 2019

Nerede kalmıştık?

Geçtiğimiz günlerde, ısrarla, Makedonya Türk Hareket Partisi’nin yeni yöneticilerini kaleme aldık. Yazılarımız neticesini vermeye başladı. Cumhuriyet Başsavcılığımız, THP’li bazı yöneticiler hakkında, soruşturma başlattı. 

Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar da, 3 Nisan’da Kuzey Makedonya’ya gitti. Ülkemizin, hangi ülke vatandaşı olursa olsun, Kuzey Makedonya’daki FETÖ’cüler ve onlara destek verenler hakkında, gerekli adımların atılması yönündeki taleplerini net bir şekilde iletti.

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ise, bu ülkede bulunan on beş FETÖ üyesinin iade işlemlerinin Adalet Bakanlığınca yürütüldüğünü bildirdi.

Şunu anlatmaya çalışıyorum: Konu oldukça mühim. O halde, devam edelim.

Kuzey Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Elvin Hasan, bir internet haber sitesinin linkini paylaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı kastederek, şu alçakça mesajı yazıyor: “PKK bayrağı ile poz veren ilk başbakan (eşbaşkan)” (9 Haziran 2011)

Bu cümleyi okuyunca Balzac’ın şu sözü aklıma geldi: “Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz.”

THP kontenjanından bakan olan Hasan’ın, Sayın Erdoğan’a yönelik düşmanlığı bununla kalmıyor. Time dergisi “Yılın Kişisi Anketi” linkini paylaşırken, içindeki kini bir kez daha kusuyor. “Recep Tayyip Erdoğan, Time’ın yılın kişisi olmalı mı?” sorusunun yöneltildiği anketi, şu yorumla duyuruyor: “Oyunuzu hayır olarak kullanmayı unutmayın… :)” (23 Kasım 2011)

İbrahim Tenekeci, “Siz ne yaparsanız yapın, sonucu ilahi adalet belirleyecektir” diyor. Öyle de oldu. Sayın Erdoğan, Time dergisi anketini ilk sırada tamamladı.

Aynı zamanda THP MYK üyesi olan Elvin Hasan, 2014-2016 yılları arasında, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde doktora çalışması yapıyor. Bu esnada da rahat durmuyor. İşte o yıllara ait bir başka paylaşımı: “Gayrı milli, namert, korkak, vatanını milletini bölen parçalayan soyan… “yöneticilerin” karşısında da düşman bir süre “dost” görünür, kullanım tarihi geçince de…” (5 Eylül 2014)

Ve adrese teslim bir başka paylaşım daha: “Bazıları Türküm der, İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yaptıklarının farkında değiller…” (18 Kasım 2014)

Hazreti Mevlana’ya kulak verelim: “Öğüt verecek insana değil, örnek olacak insana ihtiyaç var. Fetva veren çok olur ama takvayla yaşayan az bulunur.”

Hakikaten merak ediyorum: Elvin Hasan’ın…

Türklükten anladığı nedir? Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerine dil uzatmak, hakaret etmek ve aleyhlerinde çalışmak mı?

Milli olmaktan anladığı nedir? 7 Eylül 2014 tarihinde olduğu gibi, Alsancak barlarında demlenmek ve çilingir sofralarında “yanar” halde poz vermek mi?

Vatan savunmasından anladığı nedir? 2 Ağustos 2015 tarihinde olduğu gibi, Bostanlı İskelesi civarında yat turuna çıkıp, yarı çıplak vaziyette poz vermek mi? 

Gelelim, bir başka THP MYK üyesi isim olan Cabir Doko’ya… 

Cabir Doko, 23 Eylül 2013 tarihinde, şunu söylüyor: “O pis ellerini, futbolun üzerinden kaldır AKP! İçine etmediğiniz bir futbol kalmıştı.”

Bu da, aynı güne ait, bir başka mesajı: “Akp hükûmeti bu sefer o kadar amatörce davrandı ki kumpas olduğu uzaydan bile görünür. Onların bu pis hareketlerini kendilerine yedirmek lazım.”

Doko, tıpkı diğer THP yöneticileri gibi, Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerine yönelik birçok iftirada bulunuyor. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu için yazdığı bu cümle, onlardan sadece bir tanesidir: “Makedonya Türklerinin Truva Atı olmaya devam ediyorlar.” (10 Mayıs 2014)

Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti’ye yönelik kini sınır tanımayan Doko, bu mesajında da şunu söylüyor: “…Şu bir gerçektir ki AKP hükûmeti açıkça ve net bir şekilde kemalizmden uzak bir siyasi sistemi hayata geçirmeye çalışır. Tayip Erdoğan akıllı biri olabilir ama çok büyük hatalara da imza atmıştır… Ne yazık ki ATAMIZIN bin bir güçlükle kurduğu devlet bugün Amerika’ya peşkeş çekilir… Ne yazık ki ATAMIZIN ideali olan tam bağımsız ve laik bir ülkeden uzaktır bugünkü Türkiye.”

Cenap Şahabettin şöyle söyler: “Karga ne kadar adını değiştirse de, sesinden tanınır.”

Aynı düşüncelere sahip olmak zorunda değiliz ama tutarlı olmak zorundayız. Bu sözleri söyleyen birinin, 7 Aralık 2017 tarihinde, diktatör Yosip Broz Tito heykelinin karşısında saygı duruşuna geçmesi nasıl izah edilir? Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk ile diktatör Tito, nasıl aynı eksende buluşabilir?

Bunu da sormak zorundayım: Mustafa Kemal Atatürk liderliğindeki Türk Ordusu siz, 2 Şubat 2018 tarihinde olduğu gibi, kilise ve haçı seyre durun diye mi savaştı?

Onlar bu soruları düşüne dursunlar, nasipse biz, gelecek haftalarda devam edelim. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı