• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Nasılsın, iyi misin?

23 Aralık 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Kaç vakittir iyilik ve kötülük üzerine notlar alıyorum. Artık hatırı sayılır bir toplama ulaştığımı düşünüyorum. 

İlk olarak şunu söyleyeyim: İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde, erken Roma dönemine ait mezar taşlarının olduğu bölümü gezerken, dikkat çeken ibarelerle karşılaştım. 

Mesela…

Üst rütbeli bir devlet memurunun mezar taşında şu ifade bulunuyor: “Görevini kötüye kullanmadı.”

Sıradan bir Roma vatandaşının mezar taşında yazan şu cümleyi de not aldım: “İyiydi ve birçok meziyeti vardı.”

On sekiz yaşında ölen bir kızın mezar taşında şu yazıyor: “On sekiz yıl düzenli bir şekilde yaşadı.”

Birden fazla mezar taşında yer alan, en dikkat çekici olan ifadenin Türkçesi ise şöyledir: “İyi ve kimseye acı çektirmemiş.”

Buradan yola çıkıp söylersek: İyi bir insan olmanın kadim ölçüsü, hiç kimseye acı çektirmemektir. Sıkıntı vermemek, eziyet etmemek…

Şimdi, mezar taşlarını dışarıda bırakıp, soralım: Aramızda, böyle kaç kişi var? Üstümüze, başımıza gösterdiğimiz hassasiyeti helallik bahsine de gösteriyor muyuz? Kul hakkına girmekten korkuyor muyuz?

Yüce kitabımızda, “İyiliğin karşılığı, iyilikten başka bir şey olabilir mi” diye soruluyor. (Rahman, 60) Bu ayetin mealini, şöyle okumak da mümkündür: “İyiliğin karşılığı iyilik değil midir?” 

İnancım odur ki, dünya, iyilik ve güzellik üzerine kuruludur. İnsan, iyilik için yaratılmıştır. 

Evet, iyi olmak, iyilik yapmak zorundayız. Çünkü iyilik, emredilen bir şeydir: “Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı, akrabaya karşı cömert olmayı emreder; hayâsızlığı, kötülüğü ve zorbalığı yasaklar. İşte Allah, aklınızı başınıza alasınız diye size böyle öğüt veriyor.” (Nahl, 90)

Peygamber Efendimiz de konuyla ilgili birçok mübarek nasihatte bulunmaktadır. İşte, onlardan bir tanesi: “Her iyilik sadakadır.”

Bir başkası: “İyilikler, fenalıkları giderir.”

Bunu da bu bahse ilave edelim: “En iyiniz, kendisinden hep iyilik beklenilen ve şerrinden emin olunandır. En kötünüz, kendisinden iyilik beklenilmeyen ve şerrinden emin olunmayandır.”

Ve bir diğeri: “İnsanların iyisi, insanlara iyilik eden kimsedir.” 

İyiliğin başı, kötülüğün sonu yoktur. Bana göre kötülük, insanın kendisini dipsiz bir kuyuya atmasıdır. 

Kötülük, ister kişiler, ister toplumlar arasında olsun, yakıcı ve yıkıcıdır. Sadece karşısındakini değil, kendisini de yıpratır. Kötülükten hareket edenlerin nereye vardıklarını ve nasıl bir şeye dönüştüklerini her gün görüyoruz. 

Buna karşılık, iyilik, ferahlatıcı ve yapıcıdır. İnsan bir başkasına değil, evvela kendisine iyilik yapar. Sadece karşısındakini değil, kendisini de onarır. Bu yolu tercih ederek, kendimize de iyilik yapmış oluruz.

İyilik sessizdir, dilsizdir, yalnızdır. Kötülük ise tam aksine seslidir, örgütlüdür. Aynı zamanda yayılmacıdır, kalabalıktır. İyilik pek bilinmez, hatırlanmaz ama kötülük daima hatırlanır, hiç unutulmaz. Yapılan bir kötülük herkese anlatır, fakat iyilik pek anlatılmaz.

Tek tesellimiz: İlâhî denge, daima iyilikten, fedakârlıktan, doğru ve dürüst olandan yanadır. 

İyilik ile kötülük bir çatı altında barınamaz. Kötülük, bütün iyiliklerin, güzelliklerin, inceliklerin üstünü örter. Ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi, kötülük de iyilikleri yer, bitirir. 

İnsan iki şekilde yola çıkar: İyilikten ve kötülükten. İkisinden birini tercih etmeli ve ona göre davranmalı, yaşamalıyız. 

Bu topraklar iyilik yurdudur. Milletimiz, iyilik yolundadır. Ancak aynı hassasiyeti, inceliği birbirimize karşı da göstermeliyiz.

İnsan hayatı kötülük için kısa, iyilik için uzundur. Uzun bir hayat sürmek, hayatı mümkün olduğu kadar uzatmak, bizim elimizdedir. Yüzümüzü iyiliğe dönmeli, iyiliğe yönelmeliyiz.

Son sözümüz bu olsun: İyilikten daha iyi bir şey yoktur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nasılsın, iyi misin?

Aynı...
 • Yanıtla

gülme dünyası

Ağlama sektörü, ki; onu etrafındakilere atlet don dağıtan fetö elinde tutuyordu: ortalıktan sıvıştı. Bu durumda gülme sektöründe cemyılmaz yalnız kalınca, haliyle tek kutuplu bir dünya oluştu. Lümpenvatandaş dünyasının tek yöneticisi cmylmz şimdi artık.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23