• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Mertcan Kaya için…

26 Mayıs 2021
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Her insanın, mutlaka, zayıf bir noktası vardır. Mesela; evli insanların zayıf noktaları, evlatlarıdır. Behçet Necatigil, Çocuklar isimli şiirinde yer alan, “Biz böyle eğilmezdik, çocuklar olmasaydı” dizesini boşuna yazmamıştır.

Evlatlarımız, bizim insan yanımız; ümidimiz, neşemiz, gülen yüzümüz, masumiyetimizdir.

Evlatlarımız, ülkemiz; zahmet çekilerek kazanılmış toprağımızdır. Sadece istikbalimiz değil, aynı zamanda, mazimizdir. 

Evlatlarımız, kuvvetimiz, kudretimiz ve ziyan olmayan emeğimizdir. Bereketleriyle birlikte gelir, ocağımızın sönmesine mani olurlar.

Evlatlarımız, bizi yaratanın emanetidir. Önce imanımızı, sonra neslimizi korumak ve kollamak, en güzel şekilde yetiştirmelerini sağlamak, önemli bir vazifedir. Sadece anne-babaların değil, herkesin.

Oyun oynayan çocukları seyretmek ise insana huzur verir. Dünyanın sertliğini giderir, zorluğunu yumuşatır, acısını hafifletir.

Evlatsız evler, meyvesiz ağaçlar gibi, hep dertlidir. Evlatlar, bir merhem gibi, ailenin tahrip olan taraflarını onarır. 

Evlat, ailenin çimentosudur. Bir ailede karı koca arasında geçimsizlik olsa bile, evlatların hatırına bu sıkıntıya katlanılır. 

Bu uzunca girişten sonra, sözü Mertcan Kaya ve Metehan Vehbi Kaya kardeşlere getirmek istiyorum. Bu iki kardeş, 17 Mayıs günü, bıçaklı saldırıya uğradılar. Gözü dönmüş sekiz kişi, iki vatan evladını ziyan etmek adına, üzerlerine çullandılar. 

Saldırı esnasındaki bıçaklama nedeniyle, henüz sadece on yedi yaşında olan, Metehan Vehbi Kaya ağır yaralandı. Tedavisi, hastanede devam ediyor. Durumu ciddiyetini koruyor. Rabb’im, tez zamanda şifa versin inşallah. 

Saldırıda ağır yaralanan Mertcan Kaya ise kaldırıldığı hastanede vefat etti. Dokunaklı fedakârlıklarla, derin bir özenle, yüksek bir itinayla büyütülen bir evlat, yirmi dört yaşında kara toprağa verildi. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet bahçesi olsun inşallah. 

Sadece sözün değil, duyguların da bittiği yerdeyiz. Saldırganlar, koca bir ailenin sevincini elinden aldı, neşesini söndürdü ve şenliğini dağıttı. Tebessüm, yerini gözyaşlarına bıraktı.

Buraya dikkat: Mertcan’a saldıranlar, onu kalbinden bıçakladıktan sonra da darp etmeye devam etmişler. Görüntüler buna işaret ediyor.

Bitmedi: Saldırganlardan bazıları, olaydan sonra bir otomobil içerisinde son ses müzik açıp, şehir turu da yapmışlar. Ve hiç utanmadan, o anlara ait görüntüleri, sosyal medyadan paylaşmışlar.

Nurettin Topçu şöyle söylüyor: “Merhametin olmadığı yerde insan da yoktur.” Hak vermemek mümkün mü?

Dahası var: Kaya ailesinin başına gelen bu olay üzerine, sosyal medya hareketlendi, neredeyse seferberlik ilân edildi. Binlerce insan, saldırganların görüntülerini paylaşarak, rahmetli Mertcan için adalet talep etti, ediyor. 

“Armut dibine düşer” derler. Bazı saldırgan yakınları, bu paylaşımlar nedeniyle, insanları mahkemeye vermekle tehdit etmişler. Bu tutum, yaşanan acıyı pekiştirmekten, öfkeyi derinleştirmekten başka bir işe yaramaz. Ateşi büyütmek istemeyen bunu yapmaz, yapmamalı.

Artık toparlayalım.

Bir evlat, kaç yılda meydana geliyor? Bırakın insanı, bir ot bile öyle kolay yetişmiyor. Bin bir zahmetle meydana getirdiğimiz evlatlarımız, bir hiç uğruna, zayi olmasın. Bu cinayeti işleyenler, gencecik fidanlarımızı gözlerini kırpmadan devirenler, yaptıklarının hesabını versinler. Ki bir daha başka fidanlar hayattan koparılmasın, başka ocaklara ateş düşmesin.

Farkındayım: Hiçbir şey, yaralı bir anne ve babanın ve kanatlarından bir tanesi koparılmış bir ailenin acısını dindiremeyiz. Ancak katillere en ağır cezalar verilerek; evlat ve kardeş acısıyla dağlanan yüreklere, bir parça soğuk su serpilmiş olur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hüseyin Demirtaş

Allah kimseye evlat acısı göstermesin. Zor gerçekten çok zor.

Allah rahmet eylesin.

Katiller mutlaka cezalandırılmalı.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23