• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

İsmet Kasumagiç için…

28 Ekim 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Özgür Bosna Hersek’e giden yoldaki ilk adımlar, hiç şüphesiz; Esad Karacozoviç, Emin Granov, Husrev Başagiç ve Tarık Muftiç gibi vatanseverlerin kurdukları, Genç Müslümanlar teşkilatıyla atılmıştır.

Rahmetli Aliya İzetbegoviç’in de mensupları arasında bulunduğu Genç Müslümanlar, 1939 yılında kuruldu. Ancak on yıl sonra, toplu tutuklamalar başladı. Binden fazla genç erkek ve kadın soruşturma, duruşma ve hapis cezalarına maruz bırakıldı.

Genç Müslümanlar, yüz kızartıcı bir suçtan değil, inançları ve fikirleri için hapis yattılar. Özlerini, imanlarını terk etmek istemiyorlardı. Bu uğurda; bazıları hayatını, bazıları da hayatlarından 10-15 yılı ve sağlıklarını kaybettiler. Ancak korkmadılar, yılmadılar, vazgeçmediler. Hayatları boyunca İslam’ı yaşamak ve yaşatmak için mücadele ettiler.

Prof. Dr. İsmet Kasumagiç, son nefesini verinceye kadar, bu uğurda mücadele eden isimlerden sadece bir tanesi idi. 21 Temmuz 1928’de dünyaya gelen Kasumagiç, hem bir vatansever, hem de alanında uzman bir isimdi.

Henüz on beş yaşındayken, Genç Müslümanlar’a katıldı. Teşkilatın birçok üyesi gibi, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından, komünist rejim tarafından tutuklandı. 

1947 yılında, herhangi bir somut delil olmaksızın, “ulus karşıtı eylemleri olan bir örgüte mensup olmaktan” mahkûm edildi. Bir yıl hapis yattı.

Kasumagiç, hapisten çıkınca, Lyublyana’da metalürji bölümüne kaydoldu ve buradan mezun oldu. Fransa’da üç ve İngiltere’de bir uzmanlıktan sonra, metalürji konusunda Birleşmiş Milletler uzmanı oldu.

Çalışma hayatının önemli bir bölümünü Zenitsa şehrindeki Metalürji Enstitüsü’nde geçirdi. Aynı zamanda fakültede profesör olarak görev yaptı. Bir dönem, ülkenin en meşhur kurumlarından, Energoinvest’te araştırmacıydı. Bu esnada çeşitli meslek birliklerinin ve komisyonlarının da başkanı veya üyesiydi. 

Önde gelen Boşnak aydınlardan birisi olan Kasumagiç, iki yıl boyunca, Bihaç Üniversitesi’nin rektörlüğünü üstlendi. Ayrıca Bağdat’ta iki yıl uzman olarak çalıştı. 

Siyasi tutuklu ve muhalif olmasına rağmen mesleğinde çalışma hayatında önemli başarılar elde etti. Politik anlamda uygun olmamasına rağmen, dürüst çalışan, işine ve mesleğine bağlı bir uzman olması sebebiyle rejim tarafından ödüllendirildi.

Bununla birlikte: 1983 yılında, aralarında Aliya İzetbegoviç, Ömer Behmen, Salih Behmen gibi dönemin önde gelen Boşnak aydınlarının bulunduğu bir grupla birlikte, Saraybosna davasında yargılandı. Duruşmaların ardından ikinci kez tutuklandı. Her iki tutukluluk neticesinde altı yıla yakın hapis yattı. Ancak bu onu etkilemedi. Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğu, Genç Müslümanlar teşkilatına ve onun fikirlerine daima sadık kaldı.

Uzun yıllar Genç Müslümanlar teşkilatının başkanlığını yürüten rahmetli Ömer Behmen, Dibin Dibi (Na dnu dna) isimli eserinde, 1989 yılında İsmet Kasumagiç’in evinde gerçekleşen bir buluşmayı şöyle anlatıyor: “Bundan sonra ne yapacağımızı, nasıl Boşnakları örgütleyeceğimizi, kendimizi koruyacağımızı görüşmek için buluştuk. Çünkü Yugoslavya’nın dağılması ve saldırganlık yönünde bir hava hissediliyordu. Ve tüm kaynaklarımız, ülkeden ve dünyadan arkadaşlarımızın tüm mesajları bize aynı şeyi anlatarak, başımıza yeni bir sorun çıkacağına, Müslümanların yine Sırp-Hırvat planlarının gerçekleştirilmesinde bozuk para gibi harcanacağını işaret ediyordu.”

Aliya İzetbegoviç, Vahid Kozariç, Ömer ve Salih Behmen’in katılımıyla gerçekleşen bu toplantılar, 1964-65 yılından beri yapılıyordu. Ancak bu defaki diğerlerinden farklıydı. Mayıs 1990’da kurulan ve İsmet Kasumagiç’in de kurucuları arasında yer aldığı, Demokratik eylem Partisi-SDA’nın ilk nüvesi, bu toplantıda atılmıştı. Rahmetli Aliya İzetbegoviç’in en yakın yol arkadaşlarından biri olan Kasumagiç, ilerleyen yıllarda, SDA’nın çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Bosna Hersek Cumhuriyeti’nin ilk demokratik hükümetinde bakanlık görevini üstlendi. 

Bu vazifeler, ona nereden geldiğini unutturmadı. Genç Müslümanlar teşkilatının başkan yardımcılığı ve fikriyat bölümü başkanlığını da devam ettirdi. Ayrıca Boşnak Siyasi Tutsaklar Derneği’nin başkanlığını, Bosna Hersek İslam Birliği Parlamento ve Uluslararası İslam Konferansı Konseyi üyeliğini de yaptı.

Prof. Dr. İsmet Kasumagiç, 22 Ekim 2020 tarihinde, 93 yaşında baki âleme göçtü. Yine bir Genç Müslümanlar teşkilatı mensubu olan ve bu uğurda hapis yatan eşi Aziyada Serdareviç-Kasumagiç de 21 Mart 2017 tarihinde bu dünyaya gözlerini yummuştu.

Bosna Hersek’te, vefat eden kişilerin ardından, “daha iyi dünyaya taşındı” veya “ahirete taşındı” deniliyor. Kasumagiç de bu dünyadan ayrıldı ama Bosna Hersek varlığını devam ettiği sürece, milleti ve devleti için yorulmak nedir bilmeden mücadele eden savaşçılardan biri olarak anılmaya devam edecek.

İsmet Kasumagiç, hayatını vatanına ve ailesine adamış, son derece ahlaklı bir kişiliğe sahipti. Aziyada Hanım ile birlikte; üç kız evlat, birçok torun ve torununun çocuğunu yetiştirdi. Mesela, Saraybosna Belediye Başkanı Abdulah Skaka, onun torunudur. 

Rahmetli İsmet Bey ve eşi Aziyada Hanım, genellikle, katıldıkları programların sonunda Genç Müslümanlar marşını okuyorlardı. Biz de yazımızı bu marş ile noktalayalım: “İşte geldi, Genç Müslümanlar! / Şimdi tüm ülkede bilinsin: / Zayıflık ve korkuya düşmeyeceğiz / Düşmanımızı ezeceğiz! / Omuz omuza ilerliyoruz / İslam’ın gücüyle hareket ediyoruz / Ayak seslerimizin yankısı duyuluyor / Yeşil bayrak üzerimizde dalgalanıyor! / “Allahu ekber!” her yerden duyuluyor, / Gençlik ölüm uykusundan uyanıyor! / İslam bir zamanlar olduğu gibi olacak / Genç hilalimiz yeniden parlayacak!”

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Balkanlar’ın vefalı kalemi

Ayhan Demir e sevgiler.
 • Yanıtla

Rumeli evladı

Ağabey helal olsun. İsmi lazım değil köşe yazarı gibi saçmalamamışsın. İsmi var cismi yoklardan artık gına geldi. Balkanları gerçekten tanıyan sizin gibi isimler öne çıkmalı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23