• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

İşler ve ilişkiler

22 Nisan 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Daha önceki yıllarda, gündeme gelmek için sadece iyi işler yapmak gerekiyordu. Eğer başarılı bir iş çıkarmış, ortaya iyi bir eser koymuş iseniz, mutlaka emeğinizin karşılığını alıyordunuz.

Birçok şey gibi bu da, değişti. Garip bir yere doğru gidiyoruz.

Ne yazık ki, işlerin, ilişkilerin gerisinde kaldığı bir dünyada, ortamda yaşıyoruz. Olmadık işlere, çarpık ilişkilere şahitlik ediyoruz. Kurdukları ilişkilerle ilerleyenler, yaptıkları işlerle yürüyenlerin emeğini tartışıyor, zayi ediyor.

Edebiyattan siyasete, özel sektörden kamusal alana kadar, hayatın her alanında bu durumun bol miktarda sıcak ve kötü örneği var. Mesela, birçok hayati meseleyle ilgili, önemli şahsiyetlere değil, önemsiz şahsiyetlere mikrofon uzatılıyor. 

Bir başka örnek: Daha dün diploma almış, hiçbir tecrübesi olmayan bir kişi, bugün müdür olarak atanabiliyor. O kurumda başarısız oluyor, bu kuruma atanıyor.

Geldiğimiz nokta itibariyle: Artık, işler değil, ilişkiler belirleyici oluyor. Gündeme gelmek için işlerin değil, ilişkilerin iyi olması yetiyor. Özellikle son yıllarda, yaptığı işlerle değil de kurduğu ilişkilerle ilerleyenlerin, bir yerlere gelenlerin sayısı hızla artıyor. 

İsterseniz en kaliteli işi (eseri) ortaya koyun, ‘gerekli bağlantılarınız’ yok ise, ortaya koyduğunuz iş veya eser çok dar bir çevrenin dışına çıkmıyor, çıkamıyor. Bu da, emeğinizin karşılığını alamayacağınız anlamına geliyor.

Editörlük, müdürlük, başkanlık vesaire. Bir insan bir mevkie, bir makama geldiği zaman, kendi kendime, hep şunu sorarım: Bu insan, bulunduğu yere, yaptığı işlerle mi, yoksa kurduğu ilişkilerle mi geldi?

Bizi yoran ve yıkan, işler değil, ilişkilerdir. Malum: Bıçak, cerrahın elinde şifa, katilin elinde ölüm dağıtır.

Yaptığı işlerle bir yere gelen, emeğin ne olduğunu iyi bilir, alın terinin karşısında her daim saygı duruşuna geçer. 

Kurduğu ilişkilerle gelen ise, kesinlikle emek ve yetenek düşmanıdır. Emek sahipleriyle, iyi ilişkiler kurmasının imkânı yoktur. Mümkün mertebe, onların üstünü örtmeye ve kendi gibileri ön plana çıkarmaya gayret eder.

İşiyle değil ilişkileriyle bir yere gelen, genellikle iş yapmış ya da yapıyormuş gibi görüntü verir. Fakat neticeye baktığımızda, kocaman bir sıfırla karşılaşırsınız. Haliyle, iş, bireysel yeteneklere kalıyor. Başarısızlıklarını kapatmak için, değişik bir şeyler yapıp gündeme gelmeleri gerekiyor. Öyle şeyler yapmalılar ki; icraatlarının konuşulup tartışılmasına sıra gelmesin, hep bu ‘şeyler’ konuşulsun. 

Hal böyle olunca: Meziyet sahibi insanlar ve incelikli işler, her geçen gün hayatımızdan çekiliyor. Yetenekli kimseler ve onca emekler heba oluyor. Bu durumun en büyük yansıması ya da olumsuzluğu, işlerdeki kalitenin düşmesidir. 

Yaşanan ciddi çevre felaketinin bir neticesi olarak, şu sıralar çok sık duyuyoruz: “İşlerimizin bereketi kaçtı. Tamam, kazancımız iyi, fakat bereketi yok. Yanımızda, elimizde bir şey kalmadı, kalmıyor.”

Bu dünyadaki en hassas terazi, insanın içidir. O halde, başkalarından ziyade, biraz da kendimize bakalım. İçimize ve işimize dönelim. Kendimizi bir yoklayalım: Ne durumdayız? Hangi işlerin, ilişkilerin içindeyiz?

Kayda değer işler yapabilmek için hakkaniyet üzerine yürümek ön şarttır. Yanlış başlayan işlerin doğru gitme ihtimali pek yoktur. Hatalı tercihler yapmak; işlerin yerine ilişkileri öncelemek, kaçınılmaz olarak bereketsizliği de beraberinde getiriyor.

İşlerimize, ilişkilerimize emek ve hakkaniyet süzgeciyle yaklaşırsak, hem yanılma ihtimalimiz azalır, hem de bereket ve huzur artar.

İşini iyi yapanın önünü açtığımızda, manevi olarak önümüz açılır. Bir yeteneğin elinden tuttuğumuzda, elimizden tutulur.

Bildiğim, inandığım budur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kesinlikle doğru

Abi bildiğiniz ve inandığınız şey çok doğru. Keşke herkes sizin gibi açık sözlü ve doğruya doğru eğriye eğri diyebilen insan olabilse.
 • Yanıtla

Hayret

Bunları siz mi söylüyorsunuz? 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23