• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Hayırlı bayramlar

21 Temmuz 2021


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Yeni başlangıçları ve tazelenmeyi beraberinde getiren, iki güzel ve güzide zaman dilimi vardır: Kandil geceleri ve bayram sabahları. 

Kandil geceleri başka bir yazımızın konusu olsun. Biz, bugün, bayram sabahlarını konuşalım inşallah.

Bayramdan bahsedilince, genellikle, ilk akla gelen: Çocuklar ve çocukluk yıllarıdır. Söze ‘Nerede o eski bayramlar?’ diyerek başlanır.

Yalan yok: Geldiğim yaş itibariyle, son birkaç yıldır, artık ben de bunu söylemeye başladım.

Kural hiç değişmez: İnsan daima geçmiş bayramları arar. 

Aslına bakılırsa...

Aranan, çocukluk ve gençlik yıllarıdır. Özlenen, derin hatıralar ve yüksek duygulardır. 

Bayram sabahları insana sevinç ve kuvvet verir. 

Günler öncesinden güzelce temizlenen, havalandırılan evler. Bir gece evvelden hazır edilen bayramlık kıyafetler. 

Herkesten önce annemizin sesi duyulur. Ardından, evin erkekleriyle beraber, gidilen ve kılınan bayram namazı. Sıklaşan saflar, kaynaşan nesiller.

Namazın ardından, cami içinde, cemaatle bayramlaşmak için oluşturulan halka. Kutlanan bayram, sorulan hatır. 

Baba ocağındaki büyüklerimizin neşeli ciddiyetleri. Dedemizin ve ninemizin mübarek elleri, annemizin yüzü, babamızın sesi ve kardeşlerimizin nefesi. 

Bayram harçlığı eşliğinde, büyüklerimizin en içten duaları: ‘El öpenlerin çok olsun.’

Hep birlikte yapılan bayram kahvaltısının keyfi, hiçbir şey ile ölçülemez.

Bitmedi.

Dünyanın birçok yerinden gelen bayram namazı ve bayramlaşma görüntüleri. Afrika’nın en tenha köşesinden hemen yanı başımızdaki ülkelere kadar. Ne kadar çok kardeşimiz olduğunu hatırlatan, bir bereket ve rahmet.

Peygamber Efendimiz şöyle söylüyor: “Bayram, sevinç günleridir.”

Neticede, insanız. Her daim sevinçli olamayız. Bu mümkün değil. Öyleyse: Bayram, üzüntü içerisindeyken bile sevinçli olmanın, en azından, öyle görünmemenin adıdır. Buna, ‘buruk tebessüm’ de diyebiliriz.

Bayramlarda, sadece haneleri değil, zihinleri ve gönülleri de temizlemek gerekiyor. Üzerimizdeki ağırlıklardan kurtulmak; hasımlık, hırs, haset gibi kötü huylardan arınmak şart. 

Bayramlarda, kötü ve çirkin olan bir kenara çekilir, buna karşılık, iyi ve güzel olan şeyler öne çıkarılır. Böyle olmalıdır. Biz, bunun tam tersini yapıyoruz. Çuvaldızı kendimize batıralım. Bayram günlerinde, gazete ve televizyonlarda, “bayramı zehir ettiler” haberleri çıkar. Hal bu ki bayramlar, kaçan boğa görüntüleri, merhametsizlik örnekleri, acemi kasap haberleri, trafik kazaları, kana boyanan sular ve zedelenen yeşil alanlardan ibaret değildir. 

Bayram, kaybettiklerimizi kazanmak için en uygun zamandır. Bayramlarda, dil yumuşar, gönül çözülür. Bayramlaşmak ile barışmak kelimeleri birbirlerine ne kadar yakışıyor.

Bayram günleri, gerginlik ve dargınlıkları bitirmek, kırgınlıkları onarmak, buruklukları ve haksızlıkları gidermek, dostlukları tazelemek, mutluluk ve sevinçler artırmak için en güzel fırsattır. Mesela, kırdığımız eşimizi, ihmal ettiğimiz bir akrabamızı veya küstürdüğümüz bir arkadaşı.

Geçici dünya hayatı için kalıcı hasarlara sebebiyet vermeyelim. Kırıldığımız kadar kırmak, bizi daha iyi ve daha güzel yapmaz. Kusurların ve eksikliklerin, üstünü örtelim, güzelliklerin gündeme getirelim. Helallik bahsini ciddiye alalım.

Sözün bitiği yerde konuşma başlar. Cep telefonundan gönderilen mesajlar, konuşma bile sayılmaz. Mesaj trafiğini değil, ziyaretleri yoğunlaştıralım. ‘Vakit geç oldu’ veya ‘henüz erken’ gibi bahanelere sığınıp, konuyu kapatmayalım. En azından bir telefon açalım, hal hatır soralım, bayramlaşalım.

Kalplerimiz bütün, bayramımız mübarek olsun!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Salih Kurtbey

Ayhan abim sizede hayırlı bayramlar.
 • Yanıtla

Tesekkurler

Hic siyasete bulaşmadan mübarek bayramların insanları iyiye ,güzelliğe,kaynaşmaya yönlendiren günler olduğunu ter temiz anlattığın güzel yazın için...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23