• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

FETÖ Arnavutluk’ta kök salıyor

05 Ocak 2022
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

FETÖ’nün Arnavutluk yapılanması ile ilgili iki elin parmaklarından daha fazla yazı kaleme aldık. Devletimiz, Arnavutluk’taki muhataplarına, bu konu hakkında her türlü bilgi ve belgeyi sundu. Defalarca uyarılarda bulundu. Gelin görün ki istediğimiz yönde, beklediğimiz doğrultuda hiçbir gelişme olmadı, olmuyor. 

Darbe girişimine karışan bazı isimlere de ev sahipliği yapan, Arnavutluk’taki FETÖ yapılanması, maalesef, gün geçtikçe kuvvetleniyor. Arnavutluk, her geçen gün daha fazla, FETÖ firarileri için “güvenlik bir üs” haline geliyor.

Şöyle ki…

Arnavutluk hükümeti, FETÖ bağlantılı yüzlerce firariye Arnavutluk pasaportu verdi. FETÖ okullarında dönen yasadışı işlere hiçbir müdahalede bulunulmuyor. 

Dahası var.

FETÖ’nün Sema Vakfı ve Gülistan Eğitim Vakfı, hâlâ Arnavutluk’ta faal durumda bulunuyor. FETÖ elebaşının kitapları, fuarlarda boy göstermeye devam ediyor. Yargı kurumları başta olmak üzere, devlet kademelerindeki FETÖ’cü yapılanma hızla devam ediyor. 

Buna karşılık: Bazı medya kuruluşları, tam da FETÖ’nün ve her iki ülkedeki örtülü destekçilerinin istediği şekilde, Arnavutluk’ta güç kaybettiklerine dair haberler yaptılar, yapıyorlar. Güya, bu ülkedeki FETÖ okulları, Arnavutluk devleti tarafından kapatılmış. 

Halbuki, hiç de öyle değil, meselenin aslı bambaşka. 

FETÖ okullarını, Arnavutluk Hükümeti kapatmadı. FETÖ’cüler, vergi borcundan kurtulmak ve kendilerine odaklanman gözlerden uzaklaşmak adına, okulları kapatmış gibi yaptılar. Arnavutluk devlet yöneticileri ise bu hileli oyunu seyretmekle yetindiler.

(Meselenin aslını ve detaylarını merak edenler, “Arnavutluk’ta FETÖ sahtekârlığı” ve “Edi Rama ikili oynama!” başlıklı yazılarımızı okuyabilirler.)

Devam edelim.

Arnavutluk’taki FETÖ yapılanması, bir yandan “yandık, bittik” numarası yaparken, bazı özel yerleştirilmiş fedaileri aracılığı ile gücüne güç katıyor. Eğitim ve enerjinin yanı sıra, son dönemde, devlet mekanizmaları, sağlık ve medya alanlarında önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Birkaç örnek verelim.

FETÖ’nün “Arnavutluk imamı” Kloidan Allajbeu, 2006 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun olmuş. Aynı yıl, Tiran’da Amerikan Hastanesi’ni (Spitali Amerikan) kurdu. Bugün, bu hastanenin, başkentteki şube sayısı üçe çıktı. Dıraç ve Fier şehirlerinde birer, Kosova’da ise iki şubesi var. Bu hastaneye bağlı ondan fazla tahlil laboratuvarı da bulunuyor.

Bitmedi, bitmiyor.

Kloidan Allajbeu, yine Arnavutluk’ta hizmet  veren ve Yunan Hastanesi olarak da bilinen, Gygea Hastanesi’nin de sahibi. Ayrıca FETÖ kontrolündeki Epoka Üniversitesi ile birlikte tıp fakültesi kurmaya hazırlanıyor.

FETÖ’nün iki numaralı ismi Mustafa Özcan ile yakın temasta bulunan, Kloidan Allajbeu’nun önlemez yükselişi, elbette bununla sınırlı değil.

Tiran’ın tek meyve-sebze hali olan “Ekma Albania” kendisine ait. Aynı zamanda Tiran merkezli tek at çiftliği ve yarış merkezi olan Panto’nun da sahibi. Farklı ticari sektörlerde faaliyet gösteren ve zarar eden şirketleri FETÖ adına satın alıyor. 

Kloidan Allajbeu, ‘dost’ bildiğimiz, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın yardımlarıyla bu seviyeye ulaştı. Mesela, devlet hastanelerindeki diyaliz ihalelerinin yarısını elinde bulunduruyor. Ayrıca salgın döneminde, özel hastanelerde yasak olduğu dönemde, sahibi olduğu hastanelerde açıkça PCR testi uygulaması yaptı. Arnavutluk devleti ise üç maymunu oynamakla yetindi. Böylece, milyonlarca dolar kazandığı dile getiriliyor. 

Yeniden Arnavutluk’taki FETÖ okullarına dönelim.

FETÖ’nün Arnavutluk’taki eğitim faaliyetleri Turgut Özal Eğitim Şirketi, Sema Vakfı ve Gülistan Eğitim Vakfı tarafından idare ediliyordu. Turgut Özal Kolejleri, Memorial International School of Tirana-MİST, Bedir ve Epoka Üniversiteleri, bunların bünyesinde bulunuyordu.

Türkiye’nin baskıları neticesinde köşeye sıkışmaya başlayınca: Güya, 06 Nisan 2017’de, Turgut Özal Eğitim Şirketi’ni 10 milyon Dolar’a sattılar. Satın alan BF Cooperatief U.A şirketi, Amsterdam (Hollanda) ticaret odasına kayıtlı. İki sahibi var: Fahri Özçelik ve Erdit Shehu.

Şirketin ortaklarından Erdit Shehu’nun Arnavutluk’ta hiçbir mal varlığı bulunmuyor. Kendi halinde bir çalışan. Ancak Hollanda’da milyon dolarlık servete sahip.

Şimdi, sıkı durun. 

Erdit Shehu’nun en önemli özelliği: Kloidan Allajbeu’nun yakın akrabası, teyze oğlu olması.

Elbette, hiçbir şey tevafuk değil. MİST haricindeki tüm özel okullar hâlâ FETÖ kontrolünde bulunuyor. 

Klodian Allajbeu ve FETÖ’nün güvendiği diğer isimler, bu şirket üzerinden, okulların mal varlığını zimmetlerine geçirdiler. FETÖ, sağ cebinden aldığını sol cebine koyarak, yoluna devam ediyor.

Bir başka husus…

FETÖ’nün bu ülkedeki eğitim kurumlarından Bedir Üniversitesi, FETÖ seviciliği yapan, buna karşılık İslam, Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri aleyhine çalışan bütün gazeteci ve yazarlara finansörlük yapıyor.

Bu bir iddia değil!

Arnavutluk’taki vergi dairesinden kamuoyuna sızan maaş stopajlarına ait bilgiler, bu söylediğimizi doğruluyor. Enkelejd Alibeaj, Mentor Kikija ve Mark Marku gibi yüzlerce isim, FETÖ kontrolünde bulunan Arnavutluk İslam Birliği tarafından kurulan, Hafız Ali Korça Derneği’ne bağlı Bedir Üniversitesi tarafından maaşa bağlanmış.

Konu çok uzun, ama yerimiz bu kadar.

En iyisi gelecek yazıda, kaldığımız yerden, devam edelim inşallah.

O vakte kadar, şu sorunun cevabını düşünelim: Kloidan Allajbeu ve diğer FETÖ’cülerin Arnavutluk’taki dostları belli. Peki, Türkiye’deki örtülü destekçileri kim(ler)?

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

FETÖ NÜN KÖKLERİ ÜLKEMIZDE KURUDU MU

Normal zamlar TAMAM. AŞIRI ZAMLARIN SUNİ PAHALILIĞIN ARKASINDA KİMLER VAR? Zincir MARKETLERDEKİ ZİHNİYET? TÜSİAD IN ZİHNİYETİ.....? PEKİİİ Kemal GÜLEN Meral GÜLEN Temel GÜLEN Abdullah GÜLEN Ahmet GÜLEN Ali GÜLEN Bülent GÜLEN Durmuş GÜLEN Ekrem GÜLEN........Selattin ÖCALAN! FETÖ PKK Amerika demektir! ERDOĞAN GİDERSE Fetö nün KÖKLERİ neredeymiş GÖRÜRSÜNÜZ! VATAN HAİNLERİ PUSUDA.

Okur

Ekonomik çıkarları olan hiç bir insan fetö ile ilişkilerini kesmez. 
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23