• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Eski bayramlar, yeni durumlar

20 Mayıs 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Birkaç gün sonra bayram. 

Bayram deyince, sıklıkla ‘Nerede o eski bayramlar?’ deniyor. Akla ilk olarak çocuklar ve çocukluk yılları geliyor. Özellikle yaşı kemale erenler.

Yalan yok: Geldiğim yaş itibariyle, son birkaç yıldır, artık ben de bunu söylemeye, sormaya başladım.

Bu seneye kadar özlenen, ince vakitler, derin ve yüksek duygulardı. Aranan, geçmişti; çocukluk ve gençlik yıllarıydı.

Tazelenmeyi ve yeni başlangıçları da beraberinde getiren, bizim o güzel ve güzide günlerimiz: Bir esenlik müjdesi gibi gelen kandil geceleri. İnsana sevinç ve kuvvet veren, bayram sabahları. Listesinin üst sıralarında çoğunlukla bunlar vardır.

İnsan daima geçmiş bayramları, daha doğrusu çocukluğunu özler. Nasıl özlenmesin, aranmasın?..

Günler öncesinden güzelce temizlenen, havalandırılan evler. Bir gece evvelden hazır edilen bayramlıklar. Herkesten önce annemizin sesi uyanır. 

Ardından, evin erkekleriyle beraber, gidilen ve kılınan bayram namazı. Namazdan sonra, caminin içinde, cemaatle bayramlaşmak için yaş sırasına göre oluşturulan halka. Sıklaşan saflar, kaynaşan nesiller. 

Bitmedi: Baba ocağındaki büyüklerimizin neşeli ciddiyetleri. Dedemizin ve ninemizin mübarek elleri, annemizin yüzü, babamızın sesi ve kardeşlerimizin nefesi. Onlarla dokunma imkânı bulduğumuz nadir zamanlar. Bayram harçlığı eşliğinde, en içten duaları: ‘El öpenlerin çok olsun.’

Hep birlikte yapılan bayram kahvaltısının keyfi hiçbir şey ile ölçülemez.

Yalnız bunlar değil elbette.

Dünyanın birçok yerinden gelen bayram namazı ve bayramlaşma görüntüleri. Afrika’nın en tenha köşesinden hemen yanı başımızdaki ülkelere kadar. Ne kadar çok kardeşimiz olduğunu hatırlatan, bir bereket ve rahmet.

Birde bu: Gönül, almanın vermekten daha kıymetli olduğu nadir şeylerdendir. Sadece haneleri değil, zihinleri ve gönülleri de temizlemek gerekiyor. Üzerimizdeki ağırlıklardan kurtulmak; hasımlık, hırs, haset gibi kötü huylardan arınmak şart. 

Bayramlaşmak ile barışmak kelimeleri birbirlerine ne kadar yakışıyor. Gerginlik ve dargınlıklar bitiriliyor, kırgınlıklar onarılıyor, burukluklar ve haksızlıklar gideriliyor, dostluklar tazeleniyor, mutluluk ve sevinçler artıyor. 

İşte, ‘Nerede eski bayramlar?’ diye iç çekerken, işte o günleri arıyoruz.

Bu sene işler biraz değişti. Aslında baya…

Artık birçok kişi, yaşı kaç olursa olsun, aynı şeyi söylüyor, soruyor: Nerede o eski kandiller, bayramlar?

Evet, eşi ve benzeri olmayan, bir ramazan ayı yaşadık, yaşıyoruz. Öyle anlaşılıyor ki, bayramı da böyle geçireceğiz. 

Büyüklerimizle birlikte gideceğimiz bayram namazı, hep beraber yapacağımız bayram kahvaltısı, öpeceğimiz mübarek eller olmayacak. Torunlar dedelerinden harçlık alamayacak. Kapı kapı dolaşıp, şeker toplayan minik eller de olmayacak. 

Artık toparlayalım. 

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlar: “Her kavmin bir bayramı vardır, bu da bizim bayramımızdır. Bayram, sevinç günleridir.”

Neticede, insanız. Her daim sevinçli olamayız. Bu mümkün değil. Öyleyse: Bayram, üzüntü içerisindeyken bile öyle görünmemenin adıdır. Buna, buruk tebessüm de diyebiliriz.

Kandiller ve bayramlarda, dil yumuşar, gönül çözülür. Kaybettiklerimizi kazanmak için en uygun zamanlardır. Mesela, kırdığımız bir kalbi, ihmal ettiğimiz bir akrabamızı veya küstürdüğümüz bir arkadaşı.

Halka yaklaşamasak da Hakk’a yakınlaşabiliriz. Halka yaklaşmadan, hem halkın hem de Hakk’ın rızasını kazanacak işler yapabiliriz. 

Uzun sözün kısası: Geçici bir hayat için, kalıcı hasarlara sebebiyet vermeyelim. ‘Vakit geç oldu’ veya ‘henüz erken’ bahanesine sığınıp konuyu kapatmayalım. Bir telefon açalım, hal hatır soralım, bayramlaşalım.

Son sözümüz şu olsun: Kırıldığımız kadar kırmak, bizi daha iyi ve güzel yapmaz. Lütfen helallik bahsini ciddiye alalım. 

Bir de dilek: Kalplerimiz bütün, bayramımız mübarek olsun!

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Maraşlı

Ayhan bey hayırlı bayramlar. Ağzına sağlık kardeşim.
 • Yanıtla

Selim Sancak

Bu covid işi her tarafı vurdu. Bayram nasıl bayram olacak göreceğiz. Allah sonumuzu hayretsin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23