Erdoğan’ın Bosna ziyareti

09 Mayıs 2018 Çarşamba

Bize, yıllarca şunu söylediler, tembihlediler: “Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a vatan burasıdır. Gerisi sizi ilgilendirmez.” Gerisi… Yani, geride kalanlar, bırakılanlar. 

Oysa ben, vatan kavramını, kireçle boyanmış beyaz taşlarla sınırlayanlardan değilim. Balkan Harpleri ve Birinci Dünya Savaşı ardından çizilen sınırlara inanmıyorum. Ne yalan söyleyeyim: Bu sınırlar beni sinirlendiriyor.

Ben dediğime bakmayın. Aynı duygulara, benzer düşüncelere sahip olan milyonlar var. Kısacası: Ben değil, biziz.

Bizler, gitmek istediğimiz yere gidemezsek, oranın buraya gelmesine gayret ederiz. Örneğin Bosna’ya gidemedik, ama Yenibosna’yı inşa ettik. 

Batılılar, bizi bölmediler, sadece parçaladılar. Araplarla, Arnavutlarla, Boşnaklarla, ayrı düştük, fakat kalbimiz hâlâ birlikte atıyor.

Bugün aramızda birtakım sınırlar olabilir, kâğıt üzerinde ayrı da görünebiliriz. Ama hâlâ sıkı irtibat halindeyiz, hâlâ birbirimizin derdiyle dertleniyoruz. Birimiz bir haksızlığa maruz kaldığı zaman, o haksızlığı kendimize de yapılmış sayıyoruz.

1992’de saldırganlar, Bosna Hersek’in güvenlik ve bütünlüğü tehdit edilmeye başlayınca; işimizi gücümüzü bırakıp, bütün dikkatimizi bu ülkeye yönelttik. 

Hakeza: 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi esnasında, ülkemize hızlı ve en büyük destek Bosna Hersek’ten geldi. İşte aramızda böyle bir birlik ve beraberlik var. 

Farkındayım, uzun bir girizgâh oldu. Sözü şuraya getirmek istiyorum: Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna Hersek ziyaretine. 

Önce şunu söyleyelim: Bu ziyaret, güzel bir tevafuku bünyesinde barındırıyor. Sayın Erdoğan’ın son Bosna Hersek ziyareti, 20 Mayıs 2015 tarihinde idi. Üç yıl sonra, yine aynı gün, bir dizi resmi görüşme için Saraybosna’da olacak.

İstanbul’un sarışın yol arkadaşları, bu ziyaretten oldukça memnunlar. Sayın Erdoğan’ın gelişini, büyük bir heyecanla bekliyorlar.

Aksi görüşte olanlar da var: FETÖ’nün Bosna Hersek’teki destekçileri, bu ülkeye sızan bazı gezi zekâlılar ve ömrünü iki ülke arasına hendek kazmakla geçenler, oldukça rahatsızlar.

Bitmedi: Amerikalılar, Fransızlar ve Almanlar rahatsızlar. BBC, Deutsche Welle ve France 24 de rahatsız.

Burayı biraz detaylı izah edelim.

Bundan dört yıl önce, Bosna Hersek’i günlerce kaos sarmalına sürükleyen ‘Euro-modern darbe’ girişiminin ateşleyici olarak kabul edilen Daha İyi Bir Gelecek İçin İttifak Partisi-SBB’nin Genel Başkan Yardımcısı Adisa Omerbegoviç Arapoviç söyle söylemiş: “Bu kötü bir mesaj. Biz hiç haber vermeden ziyarete gelinecek tebaa değiliz.”

Sayın Arapoviç’e şunu soralım: Kapısına önce Amerikan, ardından İngiliz bayrağı çeken FETÖ okulu Uluslararası Burch Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yapmaktan neden rahatsız olmuyorsun?

Gezi kalkışması esnasında olduğu gibi Cumhurbaşkanımızın Bosna Hersek ziyareti esnasında da kargaşa çıkarmaya çalışan Özgür Dirim Özkan’ı da unutmayalım: Devlet Su İşleri-DSİ’nin Tirebolu, Kargı ve Pervari HES Projeleri, Simav Jeotermal Projesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Projesi için çalışmışsınız. Eleştirdiğiniz iktidarın, eleştirdiğiniz işlerinde çalışıp, para kazanmak nasıl bir duygu? 

Cemil Meriç ne güzel söylemiş: “Karakter ne kadar kuvvetliyse, vefasızlığa o kadar az kabiliyetlidir.”

Şunu anlatmak istiyorum: Siz bakmayın bazı kuklaların açıklamalarına ve Bosna Hersek ve Türkiye ilişkilerini baltalama girişimlerine. Adı üstünde, onlar kukla...

Bu ziyaret, kimilerinin söylediği gibi, AK Parti ve Sayın Erdoğan’ın seçim propagandası için yapılmıyor. 

Bu ziyaret, aylar önce Haziran’da yapılması planlanan, ama Türkiye’deki seçimler sebebiyle bir ay önce çekilen resmi bir ziyaretten ibaret.

Bu ziyarette; Saraybosna-Belgrad karayolu inşaatı ve iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın revize edilmesi başta olmak üzere birçok politik, ekonomik, bölgesel ve ticari işbirliği hakkında görüşmeler yapılacak.

Bosnalı şair Mak Dizdar’ın Mor Nehir şiirinden birkaç mısra ile yazımızı noktalayalım: “Bir mor nehir vardır / engindir, derindir / yüz seneden engin / bin seneden derin / bir mor nehir vardır / onu geçmemiz şarttır.”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AK Gençlik Reis'iyle...AK Gençlik Reis'iyle...10 ay önce
  Reis nerede biz oradayız. D E V A M inşallah !!!
 • STRUGASTRUGA10 ay önce
  Bu secim tek Türkiyenin kaderini değiştirecek secimler değildir tüm Balkanlardaki müslümanların kaderini değiştirecek secimlerdir.bu yüzdendir ki hep beraber Sosyal medyada organize olup Sarayevoya gitmeliyiz Tayyip erdoğanın davetine
 • Furkan ÇelenkFurkan Çelenk10 ay önce
  Güzel yazı olmuş. Kaleminize sağlık.
 • SadullahSadullah10 ay önce
  Bosna Hersek su yoluna döndü. Gelmeyen kalmasın.

Günün Özeti