• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Büyük satış

02 Eylül 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Kuzey Makedonya’da, Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski başkanlığı ve iktidar ve muhalefet liderlerinin katılımı ile gerçekleştirilen bir zirvede, 12 Nisan’da erken seçimine gitme kararı alındı. Ancak yaşanan koronavirüs salgını sebebiyle, seçim tarihi 15 Temmuz olarak değiştirildi. 

Katılımın yüzde 51.94 olarak gerçekleştiği erken seçimde, Ulusal Meclis’te yer alan 120 sandalye için, 15 siyasi ittifak ve partiden bin 500’den fazla aday yarıştı. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği-SDSM liderliğindeki “Yapabiliriz İttifakı” 46 milletvekili ile ipi önde göğüsledi. 

Ülkenin bir diğer Makedon partisi olan İç Makedonya Devrimci Örgütü/Makedonya Ulusal Demokratik Birliği VMRO-DPMN öncülüğündeki “Doğrul Makedonya İttifakı” ise 44 sandalye ile ikinci sırada yer aldı.

Bu sonuçlar: Bir önceki seçimde 51 sandalye kazanan Hristiyan Mickovski liderliğindeki VMRO-DPMN’nın da 49 sandalye elde eden Zoran Zaev liderliğindeki SDSM’nin de halktan sarı kart gördüğünü işaret ediyor. 

Hal böyle olunca, SDSM’nin seçimin galibi değil mağlubu ama VMRO-DPMN’ye kıyasla, daha az zayiatla atlatanı olduğu söylenebilir. 

İktidar partisi SDSM’ye kaybettiren: Kuzey Makedonya hükümeti bütün gereklilikleri yerine getirmesine rağmen, AB ve NATO’ya üyelik müzakerelerinin başlatılmaması halkta hayal kırıklığı oldu. Buna ilaveten ekonomik sorunları çözme umuduyla, Yunanistan’la imzalanan, Prespa Anlaşması’nın halkın günlük hayatında anlamlı bir değişiklik meydana getirememesi de iktidarı zor durumda bıraktı.

Bu seçimin bir kazananı varsa, Arnavutlardır. Hem parti parti, hem de ulusal anlamda. 

Ülkenin en büyük Arnavut partisi olan Ali Ahmeti liderliğindeki Demokratik Bütünleşme Birliği-BDİ, sahip olduğu sandalye sayısını yüzde 50 artırıp 15’e çıkardı. 

“Şimdi Zamanı” sloganıyla seçmenin karşısına çıkan Ziadin Sela liderliğindeki Arnavutlar İçin İttifak ve Afrim Gaşi liderliğindeki Alternativa partileri ise toplamda 12 temsilci hakkı elde ettiler.

Yeni Ulusal Meclis’in diğer üyeleri Makedon Sol Parti’den iki, Arnavut Demokratik Partisi-PDSH’den bir milletvekili oldular. 

Önemli bir not: Yeni meclisteki milletvekillerinin 82’si Makedon, 32’si Arnavut, üçü Türk ve birer tanesi Sırp, Yahudi ve Roman. Bu istatistik, iki milyonun civarında bir nüfusa sahip olan, Kuzey Makedonya’nın zengin ama bir o kadar da hassas ve kırılgan bir etnik yapıya sahip olduğunu görmek adına oldukça anlamlıdır. 

Tekrar Arnavutlara dönelim.

Bir önceki dönemde meclis başkanlığı görevini yürüten Talat Caferi yeniden bu göreve seçildi. Ayrıca Arnavut partisi olan BDİ, seçim sandığından ilk sırada çıkan, Makedon partisi SDSM ile koalisyon ortaklığını devam ettirme kararı aldı. 

BDİ, koalisyon anlaşmasının bir maddesi olarak, seçime yüz gün kala başbakanlık görevini de devralacak. Dolayısıyla bir Arnavut, öyle ya da böyle, Kuzey Makedonya tarihinde ilk kez başbakanlık koltuğuna oturmuş olacak.

Gelelim Türklerin durumuna.  

Bana kalırsa: Seçimin hem kaybedeni, hem de kaybettireni; isimlerinde Türk ibaresi bulunan partiler oldu. Hem kendileri kaybettiler, hem de ülkedeki Türk toplumuna kaybettirdiler.

Bugüne kadar kendi kendileriyle ve ülkeye gönderilen Türkiye temsilcileriyle uğraşmaktan başka bir şey yapmayan bu partiler, en sonunda, Makedon ve Arnavut siyasetçiler tarafından; tabiri caizse, ülke yönetim sistemin bir alt ligine gönderildiler. 

Biraz daha açalım.

Kuzey Makedonya’da isminde Türk ibaresi bulunan üç parti var: Türk Demokratik Partisi-TDP, Türk Hareket Partisi-THP ve Türk Milli Birlik Hareketi-TMBH. Bu partilerden bazıları VMRO-DPMN, bazıları SDSM şemsiyesi altında genel seçimlere gidiyorlar. Bu seçimde TDP ve THP, SDSM ile koalisyon ortağı oldular. TMBH ise VMRO-DPMN ile işbirliği yaparak sandığa gitti.

Netice: TDP ve THP, birer temsilci ile ulusal parlamentoda temsil hakkı elde ettiler. Türklerin üçüncü temsilcisi BDİ partisinden seçilen İsmail Yahoski oldu. TMBH ise kıl payıyla, temsil edilme şansından mahrum kaldı. 

Olanda hayır vardır, olsun. Fakat olmayan, olmaması gerek bir şey de oldu. Kuzey Makedonya tarihinde ilk kez kabinede bir Türk kökenli isim yer almadı. 

Başbakan Zaev, kabine neden Türk isim bulunmadığı yönündeki bir soruya, şu cevabı verdi: “En önemli husus adayın kalitesi ve benim kişisel inancım. Üç yıllık tecrübe bana gösterdi ki bakanlıklar kişisel hazların tatmini için olmaması gerekiyor.”

Hemen akla şu geliyor: Zoran Zaev bunları söyledi de Türk partileri ne karşılık verdi? Türk Milli Birlik Hareketi-TMBH dışında koca bir hiç, büyük bir sessizlik ve hayal kırıklığı. 

SDSM-BDİ-PDSH’den müteşekkil yeni Kuzey Makedonya hükümetinin meclisten güvenoyu alması için 61 oya ihtiyacı vardı. 62 oyla güvenoyu aldı. Bu sayının ikisi TDP ve THP’nin temsilcilerinden geldi. Üstelik Zaev’in bu sözlerine rağmen. 

Biraz kaba olacak, olsun: Tam bir “Ya Rabb’i şükür” vakıası.  

Bununla kalsa yine iyidir. 

Mecliste temsil hakkı kazanan Türk partilerinden birinin temsilcisi, Türk seçmene şu mesajı verdi: “Türklerin karşılaştığı tüm sıkıntılara, yeni kurumlara atanacak üyelerimizle çare bulacağız. Seçim modelinin değişmesiyle birlikte Türklerin bir sonraki seçimlerde çok daha büyük kazanımlar elde edebilir.”

Meclisteki diğer Türk partisinin temsilcisinde ise derin bir ölüm sessizliği hâkim. 

Bu “büyük satış” karşısında, söylenebilecek tek bir şey var: “Baylar, Türkleri ve Türklüğü kaça sattınız?”

Son söz: Sizi bilemiyorum ama Kuzey Makedonya Türk toplumu ve onların geleceği, hiçbir bedel karşılığında, değiş-tokuş edilemez. Kendinize gelin. 

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tebrik edeyim seni

Ayhan kardeş hepsi kafasını kuma gömmüş. Yok o partili bu partili. Hepsi aynı bunların. Duymadım kimseyi başka senden sorsun Türk bakan niye burada. Makedon yaptı yapacağını üzerine birde kalitet bahsediyi. Şaka mı yaparsın diyen yok.
 • Yanıtla

Adnan

Makedonyadaki partilerin sadece adı Türk kendileri ne belli değil. Tek bildikleri koltuklarını muhafaza etmek.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23