Bu nedir şimdi?

13 Şubat 2019 Çarşamba

Makedonya Hükümeti’nin FETÖ yayın organı Zaman Makedonya’ya maddi destek sağlaması, iki ülke arasındaki tansiyonu yükseltti. Zaman Makedonya’nın, tek taraflı olarak, bu yardımdan feragat etmesi tansiyonu düşürdü. Ancak sonrasında başka konular ve sorular gündeme geldi. 

Her şeyden önce: Makedonya hükümeti, yaptığı ‘ihaneti’ kabul etmedi. Türkiye’den ve Makedonya’daki Türklerden gelen güçlü tepkiye karşı da direnmedi, direnemedi. Çareyi, FETÖ yayın organının tek taraflı olarak, bu yardımdan feragat etmesinde buldu.

Makedonya Hükümeti’nin ortaklarından Türk Hareket Partisi’nin bu olay karşısındaki tutumu da oldukça dikkat çekici. THP Genel Başkanı ve Milletvekili Enes İbrahim, “olayın bilgileri dışında geliştiğini ve gereken müdahaleyi hem ilgili bakana hem de başbakana ilettiklerini” söylüyor.

Kabinenin THP’li devlet bakanı Elvin Hasan ise “yazılı medyaya maddi destek programının, bakanlık görevini üstlenmemden önce sunulduğunu” ve “iptali için tüm mekanizmaları kullanacağını” ifade ediyor. 

THP yetkililerinin, açıklamalarına şaşırmamak elde değil. Sanki bir muhalefet partisi gibi konuşuyor, davranıyorlar. THP’lilerin bu yaklaşımı samimiyetten uzak ve her haliyle yapmacıktır.

Enes İbrahim’in, 17/25 Aralık kumpası sürecinden 15 Temmuz darbe girişimine uzanan süreçte, Facebook sayfasından paylaştığı mesajlar hem kendisinin hem de partisinin samimiyetini şüpheli hale getiriyor.

Halen sayfasında yer alan bu mesajlar hem devlerimizi, hem de devlet büyüklerimizi tahkir edici ifadeler içeriyor. Bütün mesajları paylaşacak yerimiz yok. Ancak birkaçını paylaşalım.

20 Aralık 2013 tarihli mesajında, ülkemizin yüz akı kurumlardan TİKA’yı, komünist Yugoslavya kurumlarına benzetiyor: “Bir zamanlar her şey Yugoslavya Komünist Partisine bağlıydı. Bugün ise her şey TIKA’ya bağlı. Bir rejim Makedonya Türklerini Türkiye’ye göç ettirdi, diğer bir rejim ise Makedonya Türklerini sildi. Arada bir fark var mi?” 

İki gün sonra, FETÖ’nün ayakkabı kutusu yalanını dile getiriyor: “Türk ihraç ürünlerinden Makedonya’ya en çok ihraç edilen ürün ayakkabı kutusuymuş:)”

Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı diline doluyor: “Makedonya Cumhurbaşkanı RTE’ye altın plaket vermeli. Makedonya hiç bu kadar dünya gündeminde olmamıştı, hiç bu kadar Makedonya’nın reklamı olmamıştı:)”

24 Aralık’ta, sıra Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na geliyor: “Makedonya’da Türk Demokratik Partisi’ne hangi paralar ile ofis satın alındı? Bu paraların transferi nasıl gerçekleşti? AKP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu bunu kamuoyuna açıklamalıdır.”

25 Aralık’ta, devletine ve milletine sahip çıkmak üzere, sokağa dökülen evlad-ı Fatihan ile dalga geçiyor: “Para transferinde yaşanan sıkıntılardan dolayı Dik Dur Eğilme Balkanlar Seninle mitingleri Üsküp ve Gostivar’da iptal edilmiş:)”

Üç gün sonrasında FETÖ’cü Hakan Şükür paylaşımı geliyor: “Her şey Hakan Şükür’ün kafa gölüyle başladı:)”

22 Şubat 2014’te, dombra şarkısı üzerinden, AK Parti’ye ve Sayın Erdoğan’a laf atıyor: “Bir dombraya dokunmadıkları kalmıştı. Değerlerimizi kirletmesinler. Arslanbek Sultanbekov’dan Dombra’yı dinlemeyi tercih etmeliyiz. Sen kim, dombra kim...”

Aynı gün, bir kez daha, ayakkabı kutusu yalanına sarılıyor: “Yeni seçim şarkısı ‘’Ayağımda kundura.”

6 Mart’ta, ağır ithamlarla, AK Parti hükümetlerinden duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor: “2002 yılından beri AKP Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına hizmet etmeyi öğrenemedi, fakir olan Makedonya Türklerini kendi rantları için kullandı.”

TİKA takıntısı 8 Mart’taki mesajında da görülüyor: “TİKA’dan yeni reklam filmi hazırlığı: TİKA’nın Anayasa Mahkemesi Üyesi Sali Murati’nin oğluna nasıl ihtiyaç bursu verildiği, fakir - fukaranın, yetim - öksüzün, eğitim için imkânı olmayanların nasıl hakkı yenildiği reklamda anlatılıyormuş. Gerçekleri izlemenizi dilerim.”

Uzatmayalım…

15 Temmuz 2016’da, darbe girişiminin en sıcak saatlerine denk gelen 02:29’da, Tekirdağ Şarköy’den paylaştığı şu mesajı da yorumsuz aktaralım: “Yurtta sulh, cihanda sulh. Mustafa Kemal ATATÜRK”

Darbe girişiminden on iki gün sonra da bu mesajı paylaşıyor: “Reza Zarrab şüpheli ve hayali tahmin edilen seçmen listesinde yok. Reza Zarrab hayali ve şaibeli seçmen değil fakat Enes İbrahim hayali seçmen:)”

Sizinle paylaşacağımız son mesaj, 27 Ağustos 2016 tarihine ait: “Çok şükür duruşumuzda eksen kayması yaşamadık. Kandırılmadık.”

Bir kez daha dile getirelim: Dilimiz ile kalbimizin bir olması, samimiyet için yeterlidir. Ancak en hafif tabirle: Bu, samimiyetten yoksun bir davranıştır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abdil Kahil UskupAbdil Kahil Uskup2 ay önce
  He Ayhan he bak sen kendi çöplüğüne sen sendeki fetoculari hırsızları yaz.Tepeden assagi fetocu kadro yönetiyor Türkiye'yi.Senin o namazli abdestlilerin hırsızlığın manifestosunu yazıyor.Ayhan ve bak kendi evine önce sen
 • GostivarliGostivarli3 ay önce
  Ayhan Demir helal vallahi kardes. Enes İbrahim'e cok buyuk Osmanli tokat attin adam hic ses cikmayor. Sadece lazim daha fazla anlat Ankara gorsun kimdir bu rezil. Kimdir Erdogan dusman kimdir dost Erdogan ile herkes gorsun.
 • Mücahid Mücahid 3 ay önce
  Evladı Fatihan sana katılıyorum. Savcılarımız uyuyor mu?Bu adam Türkiye'ye girdiği anda tutuklansın.
 • Evladı FatihanEvladı Fatihan3 ay önce
  Bu yaratık resmen FETÖ ağzıyla konuşuyor. Türkiye'ye girişi yasaklanmalı. Hatta girdiği anda tutuklanmalı.
 • Üsküplü MehmetÜsküplü Mehmet3 ay önce
  Helal olsun sana. Bu yazının her satırının altına imza atılır. Herkesin gördüğü ama görmezden geldiği gerçekleri yazdın. Üsküp'te gazeteciyim diye dolaşanlar bunları okusun utansınlar.Anlamadığım bir şey var. Nasıl oluyor bu lafları edip sonra külliyeden içeri girip Reis'in yanında poz verebiliyor? Nasıl oluyor büyükelçilikten içeri girip büyükelçinin yanında poz verebiliyor?
 • Selim SelimovSelim Selimov3 ay önce
  Genç ve başarılı bir insana (Enes Ibrahim’e) bu kadar yükleneceğinize öncelikle biraz araştırmanızı tavsiye ederim. Örneğin,Tükçe konuşmayı bilmeyen eski işe yaramayan bakan Adnan Kahil ve çetesini. Size yalan yanlış bilgiler paylaşanları, Söyleyeceğim bu kadar,Saygı ve Selamlar,
 • BozkurtBozkurt3 ay önce
  Turk hukumeti yine bu serefsizlere destek vermeye devam etsin, sarayda agirlayip ucakla gezdirsin... Hain ve cikarcilar nede olsa daha degerli kiymetli ... Yazilan yazi 100 % dogru ve maalesef bu bahsi gecenler Turk Buyukelciliginden`de buyuk destek gormekte. Sonradan yine kandirildik demeyin, yaziyi iyi okuyup kimleri muhatap almaniz gerektigini bilin
 • MakedonyaMakedonya3 ay önce
  Elinize saglik, okadar guzel ve dogru bi yazi yazmissiniz ki, size tebrik etmek lazim. Lakin baskan Erdoganin yazida ismi gecen serefsizleri agirlamasi ve sarayda karsilamasi isin baska ilginc tarafi ?
 • VatandaşVatandaş3 ay önce
  Vayy beee... Ne yana dönsen hain, ne yana dönsen ihanet. Allah'ım sen kötülere ve hainlere fırsat verme. Bizi bu vatansızkerin eline düşürme.
 • Ferzan KaraoğlanFerzan Karaoğlan3 ay önce
  Yazınızı şaşkınlıkla okudum. Fetö ele başı konuşuyor zannettim. Fetöcüler hep aynı lafları ediyorlar. Enes İbrahim kim bilmiyorum. Ufak bir araştırma yaptım. Bu kadar alçaldıktan sonra utanmadan Külliye'ye gitmiş. Dün başka bugün başka konuşan bu fırıldaklara ve kriptolara dikkat etmek lazım.
 • Hasan SalihHasan Salih3 ay önce
  Adam fetö ağzıyla konuşuyor. Adam diyorsam lafın gelişi yani...

Günün Özeti