• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Bu nasıl seçim?

08 Mayıs 2019


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Şu yaşıma geldim, böyle bir seçim görmedim. Anlaşılan o ki, iş çığırından çıkmış. Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin çoğu da aynı kanaate sahip olmalı ki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran’da tekrarlanması yönünde bir karar verdi.

YSK’nın bir kararı daha var: Seçimin tekrarlanmasına gerekçe olan kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulması.

Tekrar seçim atmosferine girdiğimiz şu günlerde, YSK’nın bu kararları hakkında konuşan, yazan, ahkâm kesen birçok isim var. Elbette bunların büyük bölümü iş eyleme dönüştüğünde, sırra kadem basanlardan oluşuyor.

Gökhan Ergür’den ödünç alıp, söylersek: Savaşın en uzun hikâyelerini, savaş bitince, savaştan kaçanlar anlatır. İbrahim Tenekeci Ağabey de aynı kanaatle şu mısraları kaleme almış: “Savaş çıksa da, savaştan kaçıp / Şiirler yazsak, kahramanlık üstüne.”

Bu konuyu ben açtım, çaresiz, yine ben kapatacağım. En iyisi şuradan devam etmek: Bu fırsat, belki, bir daha ele geçmez. Hazır seçimler yenilenirken, biz de yenilenelim.

Bir musibet, bin nasihatten evladır. Yaşananlar, hepimize ders olsun. Almamız gereken ders şu olsun: İtibar edilmesi gerekenler, savaştan kaçıp kahramanlık şiirleri okuyanlar değil, davası için gecesini gündüzüne katanlardır.

Bir örnek vereyim ki, demek istediğim daha iyi anlaşılsın: Makedonya Türk Hareket Partisi Genel Başkanı Enes İbrahim, sıkıştıkça, sosyal medya hesabından Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile çektirdiği fotoğrafları servis ediyor. Kendi hafızası zayıf ya bizimkini de öyle sanıyor. Aynı sosyal medya hesabından paylaştığı “Erdoğan Ladin’den daha tehlikeli!..” mesajını görmeyiz zannediyor.

Dengeler değiştikçe duruşu değişen Enes İbrahim, 17 Nisan’da, Ekrem İmamoğlu ile çektirdiği fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Berat Saliyi isimli bir takipçisi “YSK İstanbul’da seçim iptal oldu derse o zaman ne yapacaksınız. Sizi yanlış tanımışız yazıklar olsun” sözleriyle kendisine tepki gösterince, Enes İbrahim’in cevabı şu oluyor: “O durumda diğer aday olan, dostumuz Binali’yi tebrik edeceğiz.”

Bir başka örnek daha verelim: THP kontenjanından Kuzey Makedonya Devlet Bakanlığı koltuğuna oturan Elvin Hasan, İstanbul’a gelip, Sayın Binali Yıldırım’ın seçim çalışmaları esnasında, birlikte poz veriyor. Birkaç yıl önce, Time dergisinin “Recep Tayyip Erdoğan, yılın kişisi olmalı mı?” sorusuna cevap aradığı anketini, “Oyunuzu hayır olarak kullanmayı unutmayın” mesajı eşliğinde paylaştığını unuttuğumuzu sanıyor.

Elbette bunu ve Ankara Üniversitesi’nde doktora çalışması yaptığı esnada, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı kast ederek, “Bazıları Türküm der, İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yaptıklarının farkında değiller…” dediğini unutmadık. 

Bu can sıkıcı örnekleri çoğaltmanın pek bir anlamı yok. Ancak meselenin hangi noktalara geldiğini göstermenin başka bir yolu da yok. Madem söz Enes İbrahim ve saz arkadaşlarından açıldı, bir başka THP MYK üyesi olan Taner Hacımustafa ile devam edelim.

Enes İbrahim, 21 Aralık 2013’te, “Biraz önce FOX TV’nin haberlerinde yolsuzluk çetesinden Makedonya’da Balkan Üniversitesine 450 bin avro gönderilmesinin öngörüldüğü söylendi” diyor. Yol arkadaşı Taner Hacımustafa da şu sözlerle ona destek veriyor: “Hadi canim sen de, yalandır inanmam Amerika’nın ve İsrail’in oyunudur siz de inanmayın :)”

Enes İbrahim, 22 Aralık 2013’te, “Türk ihraç ürünlerinden Makedonya’ya en çok ihraç edilen ürün ayakkabı kutusuymuş:)” sözleriyle FETÖ’nün ayakkabı kutusu yalanını dile getirince, Taner Hacımustafa “Kutular dolu mu boş mu” ve “Demek ki reklamın iyisi kötüsü yokmuş reklam reklamdır…” diyor.

Enes İbrahim “Süleyman Aslan: Şu anda el konulan paranın 2 milyon Euro’su Balkan Üniversitesi için verilen paradır” diyor. Ardından Taner Hacımustafa topa giriyor: “Elbet bir gün bunların hesabi sorulacak...”

Enes İbrahim’in 25 Aralık 2013’te, “Önümüzdeki yıldan itibaren Balkan Üniversitesinde siyaset mühendisliği bölümü açılacakmış:) İlgilenenler burs için Hüseyin Bürge’ye başvurabilirmiş:)” mesajını yayınladığında, Taner Hacımustafa’nın yorumu şu oluyor: “Bunun ortasını bulalım o zaman siyasi makine mühendisliği bölümü açılsın.”

Aynı gün, Enes İbrahim’in “Bayrampaşa, Osmangazi ve Bursa Büyükşehir belediyelerinde yolsuzluk araştırması yapılacak mı?” mesajını yayınlıyor. Ardından şunu söylüyor: “Savcı kalmadı mı ki soruşturma başlatsın.”

7 Haziran 2015’teki seçimin neticelerinin belli olduğu saatlerde Enes İbrahim “İstanbul İstanbul olalı böyle bir zulüm görmemiştir” diyor. Taner Hacımustafa’nın buna cevabı şu şekilde oluyor: “Hazır İstanbul’dasın, “İstanbullulara” bir sor istersen 30 Mayıs 2015 Yenikapı Fetih kutlamalarına katılan hani 2 milyon kişi vardı ya, neredeler?!” 

Görüldüğü gibi, artık sadece bazı markaların ya da şunun bunun değil, insanların da sahtesi çıkıyor. Bu şaşkınlar güruhunun bu kadar cüretkâr olması, iyiye alamet değil. Haberiniz olsun.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23