• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Bıldır

30 Aralık 2020


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Hemen söyleyeyim: Bıldır, bir yıl önce veya geçen yıl demek. Türkçe. 

Bu bilginin ardından, herkesin bildiği, bir sırrı tekrar edelim: Dünya hayatı, sonludur. Burada, her başlangıcın bir bitişi vardır. Doğan ölür, gelen gider.

Yıllar da böyledir: Başlar ve biter. Ancak bazıları hiç bitmeyecekmiş gibi uzun sürer. Geride bıraktığımız yıl da böyle oldu.

Şunu da ilave edelim: Dünya hayatı, bir bilmecedir. Kimine zor, kimine kolay gelir. Nasip…

Yıllar da böyledir. Kimi zor, kimi kolaydır. Geride bıraktığımız yıl, zor geçti.

Bunları, geçen yıl söylemiştim. 

Gelen gideni aratır derler. Nitekim öyle oldu.

Dönüp bakıyorum: Gördüğüm, bu yıl çok daha uzun sürdü. Zamanın durma noktasına geldiği günler yaşadık. Ülkemiz ve milletimiz, çok yorucu bir yılın içinden çıktı.

Bütün yıl boyunca, haber bültenlerinin birçoğu, “yine çok yoğun bir gündemle karşınızdayız” cümlesiyle başladı. 

Toplantılar da öyle. Daima, “Son yılların en önemli / kritik toplantısı” deniliyor. 

Hep birlikte hatırlayalım: Neler gördük, yaşadık? Hangi badireleri atlattık veya halen atlatmaya çalışıyoruz?

Yılın ilk aylarında gerçekleştirilen Bahar Kalkanı Harekâtı. Onu takip eden Libya ve Karabağ’daki operasyonlar.

Bu yıl kaybımız ve acımız çok oldu. Şehitler verdik. Sadece bir gecede, İdlib’te, 34 vatan evladını cennete uğurladık. 

Bitmedi, bitmiyor: Van’daki çığ düşmesi, Bursa ve Giresun’da yaşanan sel afeti, Hatay’da çıkarılan orman yangını, Elazığ ve İzmir’de meydana gelen depremler.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, neredeyse bir yıldır, bilmediğimiz ve görmediğimiz bir musibetle de sınanıyoruz. İnsanlık tarihinde örnekleri çok olan, bir salgın felaketi yaşıyoruz.

İşte bu yoğunluk, artık gönlümüzü yormaya başladı. Usanmak da diyebiliriz.

Yılın son günlerindeyiz. Bitiyor mu gerçekten? Hâlâ emin değilim.

Galiba gidişat bu: Her gelen yılın zorluk derecesi, bir öncekinden, daha fazla oluyor, olacak. Kim bilir daha neler yaşanacak, yaşayacağız? Elbette, biz bilemeyiz, Allah bilir. Söyleyebileceğimiz tek şey, Allah sonumuzu hayretsin.

Her şeye rağmen: Ümitsizlik bize uzaktır. Karamsar değil, iyimser olmalıyız. Elbette, ‘neşeli körlük’ derecesine düşmeden… 

Bu çetin günlerde, yeise kapılmamalı, maneviyatımızı yüksek tutmalıyız. Kara gelişmeler kadar beyaz haberlerden de bahsetmeli, güzellik ve incelikleri paylaşmalıyız. Yoğun bakım ünitelerinden, mezarlıklardan seslenmek yerine, önümüzdeki baharları konu edinmeliyiz. Rabb’im ömür verirse, daha nice bahar göreceğiz inşallah. 

Bu söylediğimizi bir örnekle perçinleyelim: İkinci Cihan Harbi öncesinde, dönemin zorlu şartları altında, şu veya bu nedenden dolayı müze olmasına karar verilen Ayasofya, aslına döndü. Fethin sembolü, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ismiyle, yeniden ibadete açıldı.

Ayasofya’nın, Lozan Antlaşması’nın yıldönümü olan, 24 Temmuz’da açılması; meselesinin, bir camiden ziyade, ‘tam bağımsızlığa’ karşılık geldiğinin altını da çizmiş oldu. 

Şunu anlatmak istiyorum: Dünya çapında bir salgın hastalık yaşanıyor. Bu gerçeğe kayıtsız kalmak, yokmuş gibi davranmak elbette mümkün değil. Önlemlere uyacak, tehlike karşısında çevremizi uyaracak, tedbiri elden bırakmayacağız. 

Bununla birlikte, kıyamet koparken dahi elimizdeki fidanı dikmemiz buyruluyor. Tarlalar ekiliyor, seralarda hasat yapılıyor. Tedarik zincirinin en önemli halkası olan firmalar çalışıyor.

Devletimiz tüm kurumlarıyla dimdik ayakta duruyor, sağlık çalışanlarımız büyük bir adanmışlık örneği sergiliyor. Milletimizi dinç tutacak, hepimize şevk ve gurur verecek sayısız başarı ve fedakârlık hikâyesi yaşanıyor.

Gazeteler ve dergiler yayınlanmaya, kitaplar basılmaya devam ediyor. Varsın caddelerde bando takımları gezmesin, stadyumlar boş kalsın, konserler verilmesin. En azından bir süreliğine…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeref

İblid'de şehid edilen 34 kişinin hesabı "Rusya" dan sorulacaktı,ne oldu?
 • Yanıtla

Kadir başhoruz

sayın Ayhan demir bey yüregin kalemine saglık Allah razı olsun. bıldır bana yabancı deyil bizler köyde duyardık ayrıca zemheri gücük gibi ayları duyardık zemheri kış gücük subat ayı olsa gerek. ayhan bey bu sıkıntılar gibi dünya sona dogru inişe geçti galiba olaylar peşpeşe yaşanıyor bir kış çok soguktu çok üşeyenlere demiştim kış ilkdefamı yaşıyoruz buda geçer ve geçti Allah sonnumuzu hayır etsin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23