• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Beyaz esaret!

21 Ocak 2021


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Uzun zamandır hasretle beklediğimiz şey geçtiğimiz günlerde oldu. Yağmur, yerini kar tanelerine bıraktı. Önce serpiştirmeye, ardından lapa lapa yağmaya başladı. Uyandığımızda her taraf bembeyazdı. “Şiir gibi” derler ya, tam öyle... 

Kar deyince, ilk olarak, Ahmet Muhip Dıranas akla gelir. Meşhur Kar şiirinin ilk dizesi hatırlanır: “Kardır yağan üstümüze geceden.”

Madem başladık, devam edelim. Aynı şiirden bir mısra daha paylaşalım: “Beyaz dokusunda bu saf rüyanın.” 

Şairin beyaz doku dediği, kış mevsimidir, kardır. Saf rüya, dünyayı dışarda tutmaktır. Daha açık ifade edelim: Kar, bir sığınaktır. Dünya ile aramıza mesafe koymamıza bir vesiledir.

Anadolu’nun birçok şehrinde de karın yerden yüksekliği artmış durumda. Her yer bembeyaz.  Öyle ki beyaz, tek hâkim renk olarak karşımıza dikiliyor. Bu sefer de Ziya Osman Saba’ya kulak verelim: “İçimin dört duvarı bembeyaz badanalı.”

Gökten beyaz müjde geldikçe; kış bilgimiz tazelendi. Gönlümüz temizlendi, gözlerimiz şenlendi. Sosyal medyaya, memleketin birçok yerinden; kar fotoğrafları, kış manzaraları yağdı, yağıyor.

Bitmedi: Kar, bazı bölgelerde, devrilmiş ağaçlar gibi yolları kesti. Doğrusu, iyi de oldu. Daha sakin şehirlere ve daha uslu insanlar olduk. Evlerimizin önemi arttı, yuvaya dönüştü.

Buna karşılık: Kar, şehirlerdeki, bazı yetişkinlerin tek ortak düşmanıdır. Yağan karı işaret ederek, “beyaz esaret” derler. Kar yağdı diye “esir hayatı yaşadıklarını” söylerler. 

Önceden kış beyaz olurdu. Çünkü kar beyazdı. Değişen bir şey yok. Hâlâ beyaz. Buna rağmen şimdi, eşyaya beyaz, kışa kara diyorlar. 

Burası dünya: Birinin ‘beyaz’ dediğine, diğeri ‘kara’ diyebilir. Birinin ‘bereket’ dediğine, diğeri ‘felaket’ diyebilir. Varsın desinler. Biz de şunu söyleyelim: Hem yağmura ve kara, hem kuraklığa karşı olmak. Nasıl olacak bu?

Bir de şu: Yağmur ve kar yağınca aklımıza sadece barajların doluluk oranı ve trafik yoğunluğu geliyorsa, kendimizi gözden geçirmeliyiz. 

Kar, zorlukla beraber gelen güzelliktir. Zahmetin içindeki rahmettir. Yağmur da böyledir. Güzelliği herkes anlayamaz. Hatta ona hasımlık eden bile çıkabilir.

Benim güzellikten anladığım: Sade fakat dokunaklıdır. Buna ilaveten: Temizlik, berraklık ve duruluk. Kar bu özelliklerin hepsine sahip. 

Her bir kar tanesi, özenle işlenmiş, eşsiz bir dantel motifidir. Hiçbir kar tanesi, kendini tekrar etmez. Anlaşılır gibi değil: Eşi benzeri olan birçok şeyin peşinden koşturanlar, çoğu zaman, bu eşsizliğin farkına varmıyor, varamıyor.

Kar, ister istemez, herkesi geriye, yani çocukluğuna götürür. Kim çocukluğuna gitmeyi istemez? Orada bulduklarımız hep aynı, daima yeni: En müstesna günler ve bazı yarım kalmış hevesler. Bundan daha kıymetli ne olabilir? 

Karda yürümek kolay değildir, meşakkatlidir. Önde giden daha çok yorulur. Beden yorulur, ama karşılığında ruh dinlenir. 

Kar, yükseklerde ve tenhalarda daha rahat ediyor. Beyaz bir sessizliğe dönüşüyor. Kimse onunla uğraşmıyor, gedik açmıyor. 

Şehirlerde ise tuz dolu kamyonlar onu bekliyor. Şikâyet makamında oturanların homurdanmaları, fazla mesaiye bırakılmış emekçiler, kar küreme ve tuzlama araçları vesaire.

Kış, yalnız bize gelmez. Kar, insana mahsus yağmaz. Tabiat, sokak hayvanlarından ibaret değildir. Kurtlar ve tilkiler, kış olunca, kasaba ve köylere iner. Daha önce hiç görmediğimiz veya nadir gördüğümüz kuş türlerini görmeye başlarız. 

Bazen, sadece insanlar değil, bir ağaç da kışı çıkaramaz, kuruyup gider. Kimi de yoğun kar veya fırtına nedeniyle dallarının bir kısmını kaybeder. Güzellik yara alır, ama yok olmaz. Ve çiğdem ve kardelen gibi çiçekler ise zor şartlar altında boy verir, kendisini gösterir. 

Bütün bunları görmezden gelip, olan biteni “beyaz esaret” veya “beyaz felaket” olarak nitelendirmek… Olsa olsa, tertemiz beyazın içinde, büyük ve siyah lekedir. Lekelemeyelim, keyfini çıkaralım.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Kar da rahmettir yağmurda . Kar havadaki mikrobu kırar . Toprağı soğuktan yanmaktan kurtarır . Bolluk berekettir .  
 • Yanıtla

Çok doğru

Kuraklık olur sular kesilir su ver Allah’ım derler. Yağmur yağar afet derler kar yağar esaret derler. Şükürsüzler. Nimetin kadrini kıymetini bilmezler.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23