• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Batı Türkistan’daki yerel seçimler

20 Ekim 2021
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Geçtiğimiz pazar, Kuzey Makedonya ve Kosova’da yerel seçimler vardı. Batı Türkistan’daki her iki ülkede de iki turlu olarak düzenlenen seçimlerin, ilk turundan önemli neticeler çıktı.

Önce Kosova…

Prizren’de, Kendin Karar Al Hareketi-LVV adayı ve mevcut belediye başkanı olan Mytaher Haskuka oyların 40’ını aldı. İkinci sırada yer alan Kosova Demokratik Partisi-PDK adayı Shaqir Totaj, onun yaklaşık 10 puan gerisinde kaldı.

LVV, Prişina’da da birinci parti olmayı başardı. Eski Sağlık Bakanı Arben Vitia, oyların 42’sini aldı. Kosova Demokratik Ligi-LDK adayı Perparim Rama, onun 13 puan kadar gerisinde kaldı. 

Son genel seçimlerin galibi LVV, birçok belediyede ikinci tura kaldı. Ancak ilk turda hiçbir belediyede seçimi kazanamadı. Hatta Güney Mitroviça’da, seçime mevcut belediye başkanı olarak giren LVV adayı Agim Bahtiri, PDK adayı Bedri Hamza’nın 20 puan gerisinde kaldı. 

PDK, Kaçanik, İskenderay, Ferizovik ve Elez Han’ı da ilk turda kazandı. Bununla birlikte: İpek ve Lipyan’da LDK ve Deçan, Rahofça ve Suhareka’da Kosova’nın Geleceği İçin İttifak-AAK ilk turda seçimi kazandılar.

Kuzey Mitroviça’da, yüzde 80’in üzerinde oy alan Sırp Lisesi-SL adayı Milan Radoyeviç, belediye başkanı oldu. Ayrıca Novobırda, Zubin Potok, Graçaniça, Zveçan, Ştıprça, Parteş ve Ranilug’da da Sırp Lisesi adayları, ilk turda seçildiler.

Elbette bu durum, LVV’nin yerel seçimi kaybettiği anlamına gelmiyor. Ülkenin en çok oy alan partisi konumunu muhafaza ediyor. Prişina ve Prizren’in yanı sıra Yakova, Gilan, Kameniçe, Poduyeva, Viti ve İştimye’de de ikinci tura kalmayı başardılar. Ancak Albin Kurti liderliğndeki LVV’nin, tek başına iktidar deneyiminde, henüz bekleneni veremediği de bir gerçek.  

Devam edelim.

Mamuşa Belediyesi’nde, Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP adayı ve mevcut belediye başkanı olan Abdülhadi Krasniç yarışı tamamladı. Kosova Adalet Türk Partisi-KATP adayı Arif Bütüç ise onun 10 puan gerisinde kaldı.

Bu sonuçlardan sonra: KDTP, Mamuşa’da 8, Prizren’de 2 ve Gilan’da 1 meclis üyesi kazandı. Vuçitırın ve Lipyan’da ise durum henüz netleşmedi. Ancak Prizren’de çok büyük oy kaybeden, KDTP’deki erime devam ediyor.

Bu gerilemeyi, girdiği ilk yerel seçimde, Prizren’de bir meclis üyeliği kazanan Yenilikçi Türk Hareket Partisi-YTHP ve Etran Simitçi’ye bağlayanlar olabilir. Fakat KDTP’nin Prizren’deki oy kaybı, YTHP’nin oyunun üç katıdır. 

KDTP’deki erimeyi, KATP ve Arif Bütüç’e bağlayanlar da olabilir. Fakat bu da hatalı bir yorumdur. Çünkü KDTP’nin Mamuşa’daki oyu, bir önceki seçime göre, yüzde 15-20 artmış.

Bahane aramaya gerek yok. Başarısızlığın asıl sebebi ve sorumluları: Genel başkan Fikrim Damka ve teşkilatlanma başkanı Müferra Şinik’tir. Bazı odakların, birlik adına,  seçmeni KDTP’ye mahkûm etmeye çalışması da bir diğer etkendir. Siyaset üretemeyen ve umut olamayan KDTP, halka güven vermiyor. 

Artık, Kuzey Makedonya’ya geçelim.

İlk turda milliyetçi Makedon partisi VMRO-DPMNE 20, iktidarın büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti-SDSM ise 9 belediye kazandı. Köprülü ve Pirlepe’de VMRO-DPMNE; Doyran ve Ustrumca’da SDSM kazandı. Ayrıca Ohri’de VMRO-DPMNE, Manastır’da ise SDSM adayı ilk turu önde kapattı.

SDSM, Üsküp’e bağlı tüm belediyelerde seçimi kaybetti. VMRO-DPMNE ise birçok bölgede önde. Üsküp Şehir Belediyesi Meclisi’nde VMRO-DPMNE’nin 17 sandalyesi var. Buna karşılık SDSM 12, Arnavut partisi Demokratik Bütünleşme Birliği-DUI 5 temsilcilik kazandı. Türk Demokratik Partisi-TDP de SDSM lisesinden, bir üyelik elde etti.

Gostivar’da, Arnavut İttifakı-Alternativa Koalisyonu adayı ve mevcut belediye başkanı olan Arben Taravari yüzde 49.70 ile yarışı önde tamamladı. DUI adayı Nevzat Bejta ise 8 puan gerisinde kaldı.

Kalkandelen’de DUI adayı ve mevcut belediye başkanı olan Teuta Arifi ile BESA partisi adayı Bilal Kasami arasında kıyasıya bir çekişme var. Kasami, Arifi’nin sadece 650 oy gerisinde.

Pslanitsa’da da DUI adayı Aliya Yaoski, seçimden zaferler ayrıldı. 

Gelelim Türk partilerine…

Türk Demokratik Partisi-TDP, Vrapçişte, Merkez Jupa, Dolneni, Plasnitsa ve Konçe şehirlerinde belediye başkan adayı gösterdi. Merkez Jupa’da TDP adayı ve mevcut belediye başkanı olan Ariyan İbraim, rakibine büyük fark attı. Türk Milli Birlik Hareketi-TMBH adayı Şain Şakir ise yüzde 25’te kaldı. Ancak seçmen sayısının üçte birinden az katılım olduğundan, ikinci tura gidilecek. 

TDP, kendi listesiyle yarıştığı bölgelerde, 9 bin 600 civarında oy aldı. Türk Milli Birlik Hareketi-TMBH ve Türk Hareket Partisi-THP’nin toplam oyu ise TDP’nin üçte birinden daha az.

TDP, Gostivar ve Vrapçiste’de üçer belediye meclis üyeliği kazandı. TMBH ve THP ise bu şehirlerde sıfır çekti. 

Arık toparlayalım.

Seçim dediğimiz şey, demokrasinin hesap günüdür. Aynı zamanda, ülkeyi en çok kim seviyor koşusudur. Ancak sadece seçimlerde hatırlanmayı kim ister?

Seçimlerin kazananı ve kaybedeni olur. VMRO-DPMNE, DUI ve TDP, bu seçimin kazananlarıdır. SDSM, TMBH ve THP ise kaybedenlerdir. 

SDSM ve THP, mafyatik duruşları ve FETÖ iltisaklı söylemleri; TMBH ise ‘Türklük’ dışında bir siyaset üretemediğinden hem seçimleri, hem de gönülleri kaybettiler. Onlar için, esaslı bir muhasebe zamanıdır. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kartal yuvası

Batı Türkistan neresi? O nerden çıktı? Doğu bitti birde başımıza Batı Türkistan mı çıkardınız?

Aziz Kalender

Makedonya ve Kosova Evladı Fatihandır Türk topragıdır.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23