Türbanlı Anneler ve Seküler Kızları

07 Aralık 2018 Cuma

2018 Miss FashionTV yarışmasında, Türkiye’den Dilara adında bir bayan dünya birincisi olmuş. Annesi başörtülü olduğu için dünya birincisi bayan sosyal medyada linç edilmiş. Hanım kız da, “Benim annemin başı kapalı ama zihni kapalı değil” diyerek tutucu tarafta olmadıklarını ilan etmiş linç eden insanlara! Bu tür haberlere bayılan bir takım basın mensupları da bu linç kampanyasını köşelerine taşımışlar.

İşin bu kısmına girmiyorum. Fakat yaklaşmakta olan ve belki de çoktan yaklaşmış olan bir şeye dikkatleri çekmek istiyorum. Farkında olmasak da hepimiz, popüler kültür endüstrisi tarafından zihinsel asimilasyona tabi tutuluyoruz.

****

Sosyal medya fenomeni Kerimcan’ın ailesindeki başörtülüler haberlerde özellikle vurgulanıyordu bir ara. “Bakın ablası da başörtülü!” mesajı veriliyordu… Gençlere, “Aile yapınızdan dolayı cinsel kimliğinizi gizlemenize gerek yok. Bunlar birbiriyle çelişen şeyler değil.” denmeye çalışılıyordu. Bu iki şeyin, yani eşcinsellik ve başörtülülüğün birbirini dışlamadığı izlenimi oluşturulmaya çalışılıyordu. Bu olayda da başı örtülü ama “zihni açık!” bir anne ve onun güzellik kraliçesi seçilmiş bir kızı var. Ben, bu tür aile modellerinin kurgusal değil, gayet organik olduğunu düşünenlerdenim.

****

Zaten bu durumu içinden çıkılmaz hale getiren de bu sosyal dokunun çok gerçek olması. Evet, gerçek… En az gecekondu mahallelerinden, on milyonluk villalara taşınıp bunu normalleştirenler kadar, kimseye elini uzatmayıp günde on vakit Intagram’dan canlı yayın yapan mazbut hanımların varlığı kadar; muhafazakar rezidanslar, ultra lüks İslami oteller, Mercedes’li şeyhler, Kemalist eşcinseller, milliyetçi lezbiyenler, ahlaksız dindarlar, gelenekçi futuristler, sosyalist tüketiciler kadar gerçek

****

Toplumda kültürel çözülme yaşayan insanlar, aileler her geçen gün artıyor. Toplum, kültür emperyalizmiyle, kapitalist kuşatmayla değer yıkımı yaşıyor. Ne sokağında, ne televizyonunda, ne müziğinde, ne giyiminde, ne sosyal medyasında aidiyet hissedecekleri motifler göremiyor insanlar. Anadolu’nun hikayeleri de, türküsü de, değerleri de yetim çocuklar gibi sahipsiz. İnsanlar akıllı telefonlarına o kadar dalmışlar ki, ne olduklarını, nereden geldiklerini ve nereye gitmeleri gerektiğini şaşırmış durumdalar. Kimlik krizi, Türkiye’yi en iyi anlatan kavram bana kalırsa. Bu anne-kızın görmeye alışkın olduğumuz fotoğrafı ise kimlik krizimizin en iyi resmi… Aynı Ataşehir’deki gökdelenler arasında yükselen Mimar Sinan Camii gibi. Fakat bu resim ,dayak yiyen şarkıcı kadının morlukları kadar dikkate değer değil ülkede.     

****

Medya propagandasıyla yaşayan bir toplumuz ve medya her melaneti normalleştiriyor… Eşcinsellik ve muhafazakarlık, teşhircilik ve dindarlık bağdaştırılmaya çalışılıyor. Yan yana gelmesi mümkün olmayanlar, kolaylıkla ve iftiharla aynı fotoğraf karesine girebiliyor. Bir sahnede Ertuğrul Gazi canlandırılıp, diğer sahnede faizli banka reklamında oynanabiliyor. Yerlilik ve millilik satan gazete ve internet sitelerinde bile boy boy, dizi, magazin reklamları yapılıyor ve bunu hiç kimse garipsemiyor. Aşk’ı Memnu tipi diziler muhafazakar mahallelerden de tam not alıyor… Başörtülü kadınlar toplu halde Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’larına minnet sunabiliyor.

**** 

Şaka değil, bir kuşak içinde annenin başörtüsünden, kızının teşhir ettiği mayoya inebiliyor ahlaki ve kültürel kabuller. Bakın, bir yanda türbanlı anneler ve diğer yanda onların güzellik yarışmasına katılmakta beis görmeyen, çağın ruhunu okuyan, modern, seküler kızları… bu nerde duracak kimse kestiremiyor. Bu işin bir ucu siyasette bir ucu kültürde… Eşine ancak Cumhuriyet’in ilk yıllarında rastlanacak kadar sert bir kültürel geçiş bu! Ve çok yıkıcı bir savrulma… Balzac romanlarındaki Paris’in haşmetli çöküşünü andırıyor.

****

Böyle gittiği takdirde üç kuşak sonra ortada inanç, kültür namına hiç bir şey kalmayacağını öngörmek için müneccim olmaya gerek yok. 16 yıldır bir kültür politikamız yok maalesef. Türk kültürü kitaplar ve müzelerde sergilenecek yakın gelecekte. “Şehvet, para, iktidar, haz” propagandası yapan popüler kültür kendinden başka her inancı, her kültürü son direğine kadar yıkacak. Sadece çocuklarımızın cinsel kimliklerini değil, rüyalarımızı bile çalacak… Kitleleri hazzın “kulu” haline getirecek.

****

Dindarlıkla popüler kültür kabullerinin bir arada var olamayacağını yazdığımda, “paranoyak” diyenlerin, küfredenlerin bu anne kızın fotoğrafına, yani yeni sosyolojimize dikkatle bakmalarını tavsiye ediyorum. Baksınlar ve popüler kültürün, müzik, televizyon ve sosyal medyayı kullanarak dindarından din tanımazına kadar TEK TİP ZİHİN ÜRETME projesinin sonuçlarını kavramaya çalışsınlar. Siyaset de bu Frankenstein kültür tarafından şekillendirilmeye hazır olsun.

RTÜK’ÜN BU YAZILARI OKUDUĞU DOĞRU MU?

RTÜK FOX TV’de yayımlanan “Kadın” adlı diziye ceza kesmiş. Tam da bizim “Kalkınma Putuna Kurban Sunmak” adlı, 9 Kasım tarihli yazımızda ele aldığımız bölümle ilgili bir ceza bu… Bazı okurlar yazı-ceza ilişkisine bakarak, “Yazılardan dolayı ceza kesiliyor” diyorlar. Ben emin değilim. Şayet yazılarımız RTÜK’e ceza yazdıracak kadar etkili oluyorsa, o halde diğer dizilere de ceza kesilmesi gerekmez mi?

Fakat madem okurlar öyle söylüyorlar, o halde bir bildikleri vardır diyerek şunu sorayım. Müge Anlı’nın karabasanı andıran programından bir tek bana mı gına geldi acaba? 3 kocalı kadın dramaları, babası belli olmayan çocuk gerilimleri, ardı arkası gelmeyen DNA testleri bir tek bizi mi rahatsız ediyor? Siyasilerden şu programları izleyen kimse yok mu?

Müge Anlı eleştirildiğinde “Ama hepsi gerçek” diyerek hemen savunmaya geçen teyzelere şunu söyleyeyim: Böyle berbat bir gerçekten, bize ne ki?

RTÜK yetkilileri, şayet bu satırları okuyorlarsa, bunu bir ihbar kabul edebilirler.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BüşraBüşra3 ay önce
  Allah razı olsun bende 25 yaşında bir gencim akranlarim göz gore göre bu tür şeylere tamah etmesi gerçeği beni çok üzüyor ve bu yazınizla bir bilinç inşallah oluşur Rabbim yazılarınızı daim eylesin...Yüreğinize sağlık
 • KutluyolcuKutluyolcu3 ay önce
  Tebrik ederim. Bu işin içinde bir eğitimci olarak tespitlerinizin tam yerinde olduğunu ifade etmek isterim
 • Mehmet gümüştopMehmet gümüştop3 ay önce
  Bu olumsuz görüntüler yanlışların devamı ile 2.kademe 1.sınıf seviyesine indi.sorunların başlığı yeterli içeriğine şunu ilave etsem.50 kişilik sınıfta eğitim yapılsmıyor.paydaşlar ses çıkarmıyor.ya nemelazım.ya allaha havale.
 • Cafer YılmazCafer Yılmaz3 ay önce
  Sayın Yazara hak vermemek elde değil. Çıraklık ve Meslek eğitimi ilkokuldan sonra devreye sokularak öğrenme arzu ve merakı olmayan öğrenciler çeşitli meslek dallarına yönlendirilmesi ve meslek eğitimi disiplini ve usta çırak konseptinde bu çocuklar kazanılmalıdır. Aksi takdirde tembel, haylaz ve problemli çocuklar sınıfta ders yapılma imkanını ortadan kaldırır. Öğretmenin bir şamar atma hakkı yoksa bu hak anne babaya da tanınmasın. Öğretmenin elini bağlayıp fırlatma iki çocuğa koca sınıfı adeta teslim etmek akıl kârı değil. Avrupa'da bu tür çocuklar okul sistemindeki çokluluktan dolayı ilk okuldan itibaren ayrıştırılarak seviyelerine hitabet eden okullara yönlendirilmektedir.
 • ÖzgünÖzgün3 ay önce
  Kadını rahat ...
 • celal öndercelal önder3 ay önce
  NE DÜŞÜNEYİM. DÜŞÜNMEK BİLE MÜMKÜN DEĞİL. ALLAH, ALLAH. ALLAH ÖNCE BİZİ SONRA ÇOCUKLARIMIZI KORUSUN KARDEŞİM. MÜGE ANLI MESELESİNE GELİNCE DE EVLİLİK PROGRAMLARINI MUMLA ARIYORUZ.
 • MonarosaMonarosa3 ay önce
  Toplum olarak çokta sağlıklı olduğumuzu söyleyemeyeceğim.Belli ki manevi değerlerimizi doğru bir şekilde taşıyamıyoruz kısaca “Olduğumuz gibi görünmüyor,Göründüğümüz gibi olamıyoruz”. Aile hayatlarımızı değersizlik duygusundan kurtarma zamanı gelmedimi hala ne dersiniz? Toplum olarak bir duruş göstermeli tv.,internet,vs.... diye düşünüyorum gençler bu nesil hangi kaynaktan besleniyor? soralım kendimize kandırmayalım kendimizilütfen vicdanlarınıza sorun nasıl bir ferdim diyekendimizi değiştirirsek işte ancak o zaman hür ve sağduyulu bireyler yetiştirebiliriz! değerlerine sahip çıkan,inanan, duruşu olanToplum olarak ne istediğimizi bilmezsek; Rüzgar istediği yöne savururbizi ...Allah basiret ve feraset versin hepimize
 • Yasemin Yasemin 3 ay önce
  Yazının %99 una katiliyorum ama türbanlı kadinin neden anitkabire gidip atamizi ziyareti bu çelişkide anlamadım. Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı olan birkahramanı ve ortak değerimizi:) türbanlisida,Mayolusuda,dövmeliside,sanatçisida, haci hocasida ziyaret etmeli ve bu yaşadiklari özgürlük için minnet duymali bence.
 • halithalit3 ay önce
  Tekbirde, daracık etekler. Neden var, diye sordum. Eleman 'bayan kardeşlerin tercihi' cevabı verdi. Madem talep var, gitsin bacı başka yerden alsın veya pantolon giye bilir...Sadece talep olduğundan dolayı Tekbir maddi menfâtden dolayı uygunsuz kıyafeti üretip, satmamalı...Müslümanlar Batının baskısı altında değil, kendi mahalle baskısı, kendi nefis baskısı altında yanlış tercih yapıyorlar...Benzer konu islami otellerin birçoğu içinde geçerli. Bay, bayan karışık diğer oteller gibi. İslami otelde körmü olmak gerek. İslami kural nediyorsa ugulansın. Ama müşteri ilişkilerinde Helal sertifikası eksik olmasın. Misafire karışamazlarmış. Yeterki Para gelsin.
 • Aslan akbeyAslan akbey3 ay önce
  BABALAR NERDE DİYE SORANLARA CEVAP: babaları cezaevlerinde arayın. kızını hanımına terbiye çeken onu şunu bunu yapma giyme diyene babalar şiddetten dolayı, kadınların çok sevdiği kendilerini tanrılaştıran veya peygamberleştiren 6284 sayılı kanundan dolayı evlerden kovuldu o babalar. onlardan iyice kurtulma isteyen kızları ve anneleri bir iftirayla delilsiz ispatsız ve mesnetsizce tecavüz taciz veya şiddetten dolayı ağır cezalar alıp cezaevindeler şu an. onların arkasından konuşmak kolay tabi. şu an evlerinde oturan babalarda konuşamıyor kızlarına. çünkü kızlar babalarına karşı HAKLARINI olduğunu biliyorlar. baba kızına bişey dese, kız baba sen benim vücüduma mı bakıyorsun dese nolacak.tayyip dedeleri boyle istedi bu kızları,
 • osman karahisari osman karahisari 3 ay önce
  Doğru söze ne yorum yazılır ki?
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent3 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun etmiş; 50 yaşlarını çoktan geride bırakıp emeklilik aşamasına gelmiş Yaşlı Doçentlerin, Profesör olabilmek için, 5 koca yıl beklemelerine gerek olmadığına karar vermenizi, Yaşlı Doçentler olarak, sizden istirham eder, saygılarımızı arz ederiz.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  RAHMETLİ TİMURTAŞ HOCA EFENDİNİN SOHBETLERİNİ DİNLEMEK İSTEYEN HERKES DİNLESİN. ( HANIMLAR LA İLGİLİ ) BÜTÜN SOHBETLERİNİNHEPSİ ÇOK GÜZEL!!!!
 • Nergiz Nergiz 3 ay önce
  Ne ilginç bir yazı diyemiyorum, bu okuduğum yazıda sorun tespiti var fakat çözüm yok, ... Peki aile dejenerasyonuna çözümünüz nedir?
 • ayşe gülayşe gül3 ay önce
  bunlar tesettür emrine uyanlar değil ki. eskiden çene altı yarım kapatanlardan, daha şık duruyor diye albenili örtüyü de geçirince oluyor size kapalı ama NİSAayetine uyanlardan değil bu tayfa. ben açığım ama hakkıyla kapanmak için dua edip duruyorumha bir de namaz kıldıklarını da sanmıyorum bu açık kapalıların. bu gündüz programları kaldırılsın atv gurubuna yakışıyor mu bu içerikler. insanları hayatı karartılıyor ayıpları teşhir ediliyor. dinimizce günah ne varsa ekranlarda.yabancı ülkelere ne çok koz veriyoruz. günah da 4 duvar arasın da kalmalı.
 • SaitSait3 ay önce
  Hocam, cesur yazınızdan dolayı Allah razı olsun. ..
 • Sencer Sencer 3 ay önce
  Harika tesbitler hakikaten durumun vahameti ancak bu kadar açık ve acı olabilirdi ama daha garabeti güya iktidarımız İslami fikirli bu arada sadece seyrediyor bizler gibi ya aciz ya çaresiz yada saldım çayıra Mevla'm kayıra diye düşünüyor olmalılar başka izahı yok çünkü.
 • Mesut SarpMesut Sarp3 ay önce
  Istanbulda metroda başörtülü kızlarımızı beraber oldukları erkeklerle öpüşürken görmek artık olagan oldu. Bence o başörtülerini ve vucutlarının her dişi hatlarını sergileyen tesettür kıyafetlerini bari giymeselerdi ya daha iyi olmazmı idi. Cünkü erkekleri daha beter göz zinasına sürüklüyorlar.
 • AaaaAaaa3 ay önce
  ... Kör ile yatan şaşı kalkanlar.
 • MihrimahMihrimah3 ay önce
  Bosversenize naylon poşet artık paralı oluyormuş bu daha önemli bir mesele ..yani popüler kültür falan boş şeyler baksaniza poşetin insanlığa vereceği zararlar bile daha ön sirada..poset bile kanun olabiliyor bu ülkede..hadi o zaman uyumaya devam.
 • KulKul3 ay önce
  Aynaya baksak yeter.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  RABBİM NESLİMİZİ BİZİ ÜMMETİ MUHAMMEDİ SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZİN AHLAKIYLA AHLAKLANDIRSIN. GÖZ AÇIP KAPAYINCAYA KADAR NEFSİMİZİN ELİNE BIRAKMASIN. YİNE EFENDİMİZİN AİLE SAADETİNİ HEPİMİZİN EVİNE NASİP ETSİN.
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  NURULLAH EFENDİ: ELBETTE HANIMLAR HALVURUP HARMAN SAVURAMAZ. HERKES KENDİ GÖREVİNİ BİLİYORSA SORUN YOK.... BİZİMDE OLMASINI ARZU ETTİĞİMİZ AİLE SAADTİ İŞTE HEM HANIMLAR HEM DE EFENDİKER KENDİ AİLELERİYLE HEM OLMALILAR.... SORUN DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETEN NESİLLEROLUNMALI... GÜÇLÜ VE ŞAHLANAN NESİLLERE
 • NurullahNurullah3 ay önce
  Bakın melek hanım siz hiç sabahın köründe tarlaya yada okulda doktorda olabilir bu erkekler işci memur asker polis cifçi esnaf olabilir bu erkekler.acaba hiç düsündünüzmü melek nur hanfendi akşama kadar imanı gevremiş bir koca eve gelecek karı evde yok yemek yok ora senin bura benim gezmeler haddinden fazla para harcamalar saatlerce tv dizileri birde kocasına surat yapma bi yorgunluk kahvesi yapacagına.tabi simdiki kadinlar klima şofben dohalgaz bulaşık camaşır makinası en fakirinin evinde var.eee meleknur hanfendi kocalar ne yapsın omuzundamı taşısın karıları.üstelik unutmayın kur anda aile sorumlulugu erkege verilmiştir gereksiz sorumsuz harcamalar yapamaz kadın.tabi islam böyle söylüyor tayyib abimiz diyorki hayır tersi ailenin reisi kadındır erkek koledir hatta erkekler asagı cinstir diyor feminist akp.siz deanlasılan bu feminist fikri savunuyorsunuz belli.
 • mustafamustafa3 ay önce
  Yılarca bu ülkede tarikat adı altında sahte hocalar türedi bunlara el atın dendiğinde hemen kafir deyip saldırıyordunuz bu adamlar yalan yanlış yapıyor gerçek islamda bunların yeri yok dendiğinde hemen kafir deniyordu bak şimdi ne oldu ''KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER'' iş te bu oldu dini allahın kitabı yerine merdiven altı alimlerden öğrenirse bu millet olacağı bu. BU millet DİNİde TARİHinide hep merdiven altından öğrendi açıp bir kitap okumadılar aha dünkü haberde ne diyor diyanet milletin %85 dinini kulaktan dolma öğreniyor daha ne diyeyim uzman konuşmuş. İlik ayeti OKU diyen bir dinin mensupları olduğunu iddia ednlerin son durumu işte bu.
 • Temel KılıçTemel Kılıç3 ay önce
  1970 lerden i'tibâren tesettür Türkiye gündemine oturmaya başlamış idi.İlk yıllarda manto ve etek ve eşarplar tesettürü kemâli ile sağlıyordu.Gidişatdan endîşelenen ba'zı karanlık mihrâklar,modacıları derhâl devreye sokdular.Ayrıca islâmî adı verilen defileler de sık sık düzenlenmeye başlandı.Yıllar sonra,tesettürün geçirdiği evrimi hep birlikde sâdece seyr ediyoruz şimdilerde.Çarşaf ise,bu evrilmeden etkilenmedi.Etkili ve yetkili olduğunu düşündüğümüz ba'zı muhâfazakâr çevreler bu evrilme hakkında ne düşünüyorlar 'acabâ?
 • FilizFiliz3 ay önce
  Demek ki yıllar yıllar önce bu millete dayatılan şeyler bir kaç beden büyük geldi.O anne ve kızı gibileri hergün sokaklarda görüyoruz.Biz özümüzden uzaklaştıkça saçmalıyoruz.Bu yüzden acilen birşeyler yapılması gerekiyor.Yazınız için teşekkürler.
 • İbrahim Karaaslan İbrahim Karaaslan 3 ay önce
  Mercedesli şeyhler...
 • atilla özdüratilla özdür3 ay önce
  Mimar inan Camii ilk yıllarında mısır koçanı gibi ortadaydı. Ana yapısıyla minareleriyle çevresindekibosluklarıyla kilometrelerce uzaktan görülebiliyordu. Şimdi İstanbul tarafından Ankara yolunda hiçbir izini göremiyorsunuz. Yüksek yüksek kulelerle rezidanslarla örtülenip yok edilmiş Aynen Kabe-i Şerif'in başına musallat oılan küfranın yaptıkları gibi,
 • meleknurmeleknur3 ay önce
  ÇOK ÜZÜCÜ OLAN ŞUKİ ANNELER VE KIZLAR GÜNDEMDE. BABALAR VE OĞULLAR ADINDA GÜNDEM YOK. NEREDE YANLIŞ YAPILIYOR? BÜTÜN SORUMLULUKLARI HEP ANNELERMİ ÜSTLENMİŞLERDE ÜSTESİNDEN GELEMİYORLAR? NEREDE BABALAR????
 • A.YücelA.Yücel3 ay önce
  Dindar nesil yetiştirmenin önemi anlaşılıyor ne yazık ki, "Dindar nesil yetiştireceğiz." sözünü sayın başkanımız dahi unutmuş gibi görünüyor.
 • MmmMmm3 ay önce
  Kendime mi ağlasam, dışarıdaki haramlara mı...Bu millet haramların zevkine bir kere vardı mı bırakması zordur. Hadislerden her devrin daha kötü olacağını anlıyoruz. Halimiz harap
 • MüslümMüslüm3 ay önce
  5 bin yıllık bir sümer tabletinde de bu yazdıklarınıza benzer şeyler yazıyor. Cinsel sapkınlıklar İslam tarihinde az çok her zaman var olmuştur. (bkz: Kâbusnâme)Din Allah'ın dinidir. Allahın dininin, kimsenin savunmasına, kurtarmasına ihtiyacı yoktur. ed-Dîn insanın fıtratındadır, vicdanındadır.
 • RaufRauf3 ay önce
  Ustadim adiniz gibi guzel bir yazi ve konu.bu ulkede basta akp ve diyanet vede tv dizileri vasitasiyla basta aile genclik ve cocuklar uzerinde muthis bir kimlik vesosyal degisim yasatiyorlar.basta hukumet bati yasalari ile aile ve yeni nesli kanun ve dipcik gucuyle bir serri asiliyorlar.bu insanlar chp ve duzenin fikrinden biktigi icin oze donmek icin akp ye sarildi ama oda tabanina ve topluma ihanet etti.yuzbinlerce aile feminist yasalar vezina yasalari sapkin tv dizileri tesirinden yikildi mahvoldu.hele bu bas ortulu aile bakanlarini gorunce yuzlerine tukuresim geliyor bari basindaki ortuyu cikar be acaip kadin .suret i haktan gorunup ocaklara ates dusurmek amaciniz sizin batili kafirlerden farkiniz yok.zamaninda bosuna oy vermisim bunlarin yuzunu sonra farkettim yaziklar olsun.
 • Kasım GökbelKasım Gökbel3 ay önce
  Burada sıkintı olan kızın böyle bir yarışmaya katılmasının yanında annesinin olayı onaylar nitelikte poz verip. Müslüman kabeyi görünce ağlar yeri geldiğinde de davulu görünce oynar algisının yerleştiriyor olması. İslam'ı laytlaştırarak sekulerleştirme girişimi.
 • remziremzi3 ay önce
  ali bey çok değerli bir yazarsınız sizi okurum ama bu yazı yakışık olmamış bırakın kim türban takar kim mayo giyer kadınların yaşam şekli biz erkekleri hiç ilgilendiirmez her kez kendi eşi ve kızından sorumludur saygılarımla
 • aliali3 ay önce
  Kahvelerde ve7 gün futbol düşünen babaları da unutmamak lazım.Çocuğuna birşey öğretebilecek kapasiteye sahip bireyler olunmazsa ve eğitim verildiği iddia edilen müesseselerde sekülerlik,çağdaşlık empoze edilirse netice böyle olur.
 • görkemgörkem3 ay önce
  ne istiyorsunuz?-.. Herkes sizin gibi mi olsun!?
 • Sina SALIKSina SALIK3 ay önce
  ne türbanlı annesi? ya fetöcü ya cast oyuncusu bunlar. bizim karşı binada kapalı biri vardı 15 temmuz sonrası hemen açıldı enteresan şekilde. para alıyor adamlar bunun için. türbanın içini boşaltıp itibarsızlaştırmak için. bunlar oyuncu yada terörist başka bir şey değil.
 • Çok amaçlı vidaÇok amaçlı vida3 ay önce
  'atatürk hayatta olsaydı bizim partiden belediye başkanı olurdu' diyen yüzü kızarmazları hatırlıyor musunuz? Bu tiplerin bir açık bir de kapalı başlı kızları oluyor. Fehmi de bu cins bir yaratık.
 • tuzcutuzcu3 ay önce
  Bir de diğer ülkelerin televizyonlarına göz atın....Hepsi aynı paralel ilerliyorlar....Yarışma programları bile tamamen aynı....Evlilik programları acayip yaşam hikayeleri ve hatta her ikisinin aynı anda işlendiği yalan makinesi programları falan hepsi aynı...SOSYOLOJİZM midemek lazım ne demek lazım şimdilik ismini bilmiyoruz siztemin....Bu yeni sisteme çok ama çok kafa yormak ve ciddi araştırma yapmak lazım....Bu İZM i kim icat ediyor ve günü gelince kim başına geçip kontrol edecek? Belki de yönetime başlamış bile olabilir....Eksik olan sahneleri var ama....Kan dehşet savaş açlık terör ve katliamlar bu İZM in ısrarla gizlediği sahneler bunlar...Ölü sayısı önemli değil...Ha on ki ha on bin kişi ha da yüz bin kişi aynı anda ölse gizlenebiliyor....Daha doğrusu kimin umurunda ki? Dizi arasında reklam boşluğu gibi bakılıp geçiliyor....Vah vah deniyordur belki....Yakında vah vah dedikten sonra ama hakkediyor onlarda canım denecek muhtemelen....Daha sonrası o kalitesiz bilim kurgu bile denmeyecek ve bize halen saçma sapan gelen zombi filmleri gibi bir dünya mı?
 • SultanSultan3 ay önce
  Tehlikenin farkındamıyız acaba
 • misafirmisafir3 ay önce
  türbanlı anneler ve seküler kızlar isteniyordu ve sonunda başarıldı hatta biraz daha ileri gideyim türbanını atan çok kızlarımız var birileri hem istemiyor hem de göremiyor. birileri bunları yollar kadar önemsemiyor başla kıç arasında bağvar baş nereye giderse kıç oraya gider şaşırmamak gerekir.
 • NiyaziNiyazi3 ay önce
  Allah razı olsun. Fikirlerimize tercüman oldunuz.
 • Kocasolak Kocasolak 3 ay önce
  Helal olsun hocam, kanayan bir yaraya TUZ basmışsın, vallahi acıtıyor. Allah hep doğruları yazmayı nasip etsin bütün müslümanlara. İktidara da akıl, fikir ve feraset nasip etsin.
 • tesettür?tesettür?3 ay önce
  bunlar zaten türbanlı değil ki, nereden çıkarıyorsunuz türbanlı oldukları. başını örtüp bir karış boya sürmekle tesettür olmuyor efendim.Allah bunları ıslah etsin, ıslah olmuyorlarsa bizden kurtarsın. bari başlarını açsınlar da hakiki manada tesettürlü olanlara zarar vermesinler.
 • AbdullahAbdullah3 ay önce
  Allah sizden ebediyen razı olsun siz hakkı söylüyorsunuz.Herkesin gözünü kapadığı yerde hakiki bir vazife yapıyorsunuz. Yarın huzur-u ilahide en azından ikaz ettim diyebilirsiniz.Veyl o kimselere ki gördüğü halde susanlar bildiği halde göz kapayanlar
 • AlpAlp3 ay önce
  Dejenere olan bir aile yapısı. Yarınlar iç açıcı değil
 • Türbanlı Anneler ve Seküler Kızları:Türbanlı Anneler ve Seküler Kızları:3 ay önce
  Bir de bunu bir marifet sanan ... sürüsü..
 • Mustafa KöseMustafa Köse3 ay önce
  Gırtlağa kadar şirk onlarca taguta inananların baş örtüsü olsa ne olmasa ne.sakalları cübbelleri olsa ne olmasa ne.
 • mehmet önenmehmet önen3 ay önce
  tespitler cok dogru.Bizim gibi sade vatandas bile bunlari görüyorsa yetkililer neden görmüyor.
 • İLHAN ÇOBANİLHAN ÇOBAN3 ay önce
  Aynı tarafta olmadığımız haldeaynı sorunlarda birleşiyoruzkaleme aldığınız yazı için teşekkürler..
 • GERÇEKTEN TEBRİKLER GERÇEKTEN TEBRİKLER 3 ay önce
  16 YILDIR BİR KÜLTÜR POLİTİKAMIZ YOK SAVRULUP DURUYORUZ. GENÇLERİMİZE KALİTELİ İNSAN OLMA HEDEFİ VERMİYORUZ. BİR TEK BİLDİĞİMİZ AKP YE OY VER GERİSİ MÜHİM DEĞİL.İSTEDİĞİN GİBİ YAŞA. DOĞRU NEYMİŞ YANLIŞ NEYMİŞ DÜŞÜNME SENİN YERİNE BİRİLERİ DÜŞÜNÜR.DOĞRUYU YAPMA NEYMİŞ YANLIŞI YAPMAMA NEYMİŞ BOŞVER BUNLARI DA BİRİLERİ SENİN İÇİN YAPAR. İÇİ BOŞALTILMIŞ BİR MİLLET YAPTILAR. TAMDA HAİM NAUM PROJESİ UYGULAMASI VE İSTENEN SONUÇLARI YAZIK.
 • NİHALNİHAL3 ay önce
  Türbanlı Annelerin kızlarının Kemalist ateist ..... lerden farkı bunlar başı kapalı bayan gördüklerinde içlerinde düşmanlık yok çünkü önlerinde annlerini görürler düşünsenize diğerlerinin kızlarından ne olur Anasına bak kızını al derler ya Kemalistin(Despotun) kızı despotturgördüğünde ifrit olur Anadan kızına geçer melun yaratıkların melun kızları problemide zaten bu anaların kızları çocukarı çıkarır.Malesef gençlerimiz seküler olmak zorunda kalıyorlar malesef nasıl bir düzen kurulmuşki seküler in olmuş inanç out olmuş.
 • Vatandaş Vatandaş 3 ay önce
  Bize ne dediğinde yukarıdaki yazının doğruluğunu silip atmış oluyorsun sayın yazar. Ne güzel tespitlerin varken bize ne diyerek duyarlılığını sıfırladın o halde kültürel yozlaşmadan bize ne veya sana ne zaten sosyolojik travma almış başını gidiyor din fedodalite halini almış memlekette yarınlarda çocuklarımıza hangi değer yargısını sunacağız yada polyannaciliga devam...Allah bu memlekette iyi evlat yetiştirmek isteyenin yardımcısı olsun keşke evlenmeseydim...
 • şenay doğan şenay doğan 3 ay önce
  ağzına sağlık imam hatiplerle ilgili gazetenizin müjdeli haberine alaca karanlığa bile ulaşmadık hala derin bir uykudayız ordum karanlıkta gelecek derken bu ve benzeri manzaraları kastetmiştim edebiyatım güçlü değil ben anlatamadım ama yazınız gönül telime dokunmuş DÜN CAHİLYYEYİ ASRISAADETE ÇEVİREN BUGÜNÜN CAHİLİYESİNİ ASRI SAADETE ÇEVİRMEKTEN ACİZ DEĞİL ŞÜPHESİZ allah razı olsun ağzınıza sağlık allaha emanet olun
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin3 ay önce
  cok güzel! Olmasi gereken bu zaten.. Seküler/laik bacilara benden selam olsun!..
 • Mehmet eminMehmet emin3 ay önce
  Çok güzel bir yazı olmuş. Önemli bir konuyu ele almisssiniz. Turkiyede aileler dinini tam öğrenmiyor. Milletin dini imani para olmuş.dini öğreten bir gurup çırpınıyor,gece gündüz islami öğretecek diye muhafazakar insanların bazıları tekerine taş koyuyor.Allahim ümmeti muhammedun evladına anne babasına hidayet versin.icimiz kan agliyor
 • abdullahabdullah3 ay önce
  ali osman bey geç kalıyoruz. nasıl düze çıkarız onun reçetesi ısrarla sunulmalı. geleceğimizden endişe ediyoruz.
 • SevdeSevde3 ay önce
  “Dindarlıkla popüler kültür kabullerinin bir arada var olamayacağI”...Bu yazının en vurucu cümlesi.Olmuyor,zorlamaya gerek yok.Bu ikisi beraber yürümüyor.Heva kapısı da Hüda kapısı da açık gitmiyor bu iş.Heva kapısını açınca,ebedi hayatımızın ab-ı hayatı olan Hüda yolu kapanıyor.Şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz.Ve bunu ivedilikle yapmalıyız.Yoksa çok geç olacak.Bir evi yüz kişi kaç ayda yapar?Ama o evi harab etmek,sadece bir kişinin,bir kibriti yakmasıyla bir anda olur.Tahribin bu kadar kolay,tamirin bu kadar zor olduğu bu devirde,tamircilerin keyfiyetini ve sayısını çoğaltmamız lazım.Hem de hemen.
 • DikkatDikkat3 ay önce
  Mesela jet sosyete dizisindeki gündüz isimli karakter yalancı ve hırsız.... Lakin nasıl bir tevafukki diriliş dizisinden sonra başladı ve Ertuğrul'un oğlunun ismi de gündüz... mesela star dizilerinde gizliden açıktan subliminal Mesajlar var. Örneğin alakasız bir duvarda balık resmî vs.... atv desen nedense dışlanması gerekenleri bağrına basıyor. Biz vatandaş olarak bunları rütüke bildiricez ve dikkate alacaklar. Bir taraflarıyla gülüp geçecekler. Arkası başka yarınlara...
 • HazanHazan3 ay önce
  Rtük, TV ve internette toplum için zararlı mesajların pompalanmasına engel olmalı. Dostluk, yardımseverlik, sevgi, saygı, aile sıcaklığı, vatan- bayrak sevgisi gibi temalar hem yazılı hem görsel basında çokça işlenmeli. Güzel olan davranışlar övülmeli. İnsanlar iyiye özendirilmeli. Okullarımızda da her şeyden önce iyi bir "insan" olmak öğretilmeli.
 • uğuruğur3 ay önce
  acı gerçekleri haykıracak böyelsi kalemlere ihtiyacımız var. güzel bir yazı olmuş
 • Cemal ÜtüklüCemal Ütüklü3 ay önce
  Nonoş dervişleri unutmuşsunuz. Bir de Erzurum'da bir zamanlar bir homo nurcu vardı onu da hatırlamalı.
 • mahmud toroslumahmud toroslu3 ay önce
  fevkaladenin fevkinde olmuş yazınız Ali Osman Bey azizim...Namütenahi hürmetler
 • NureddinNureddin3 ay önce
  Dün ilahiyat fakültesinden çocuklarla oturmuş okula gelen öğrenci profilindeki düşüşü irdelemiş ve dindar aile yapısında baş gösteren menfi savrulmaları konuşmuşken bu yazının gelmesi hoş bir tevafuk oldu. İçtimai hastalıkların teşhislerini doğru koyuyoruz da biraz da tedavi yöntemleri üzerinde durmamız gerekiyor galiba. Zira bir şeyler için geç kalınmış gözüküyor. Yazı için teşekkürler...
 • MaraşlıMaraşlı3 ay önce
  Elin gavuru sonunda emeline ulaştı. Elimizden kuranı alarak ne idiğü belirsiz kimliksiz bir millet haline getirdiler. Şimdi keyif zamanı şeytanları ile başbaşa kalıp keyif yapıyorlardır. Bizde hala bacak arasıyla zaman geçirip merakla olacak kepazelikleri takiple meşguluz. Aceba reis hiçmi tv izlemiyor hiçmi bu tv lerdeki rezilliklerden haberdar değil, istediğinde memleketin yaralarına parmk basıyor ve çözülmesi için emir veriyor ama konu aile ve gençlik olunca gören duyan bilen yok , bende buna anlam veremiyorum. Bu durumdan hiç rahatsız değilmi bu milletvekilleri , tamam ben ve benim gibi insanlar bu rezillikleri izlemiyor ama devlet olarak milletin ahlakı sizden sorulur. Sorunun cevabı kolay aslında : izlemeyin. gelde anlat
 • Serhat Serhat 3 ay önce
  Aynen katılıyorum,teşekkür ederim sayın yazar. Kişinin çocukları aslında kendi iç alemini yansıtıyordur diye düşünüyorum.Başörtülü bir kardeşimiz ulu orta bir erkekle elele gelebilecek kadar uçmuş sa Allah akıbetimizi hayreylesin. Azmışız diye düşünüyorum verilen nimetlerle azmışız kendimiz olmaktan önce insan olmaktan çıkmışız sonra da müslümanız dediğimiz inancımızdan sapmışız. İnşallah bize bir bela gelmeden(zaten bu olanlar müsibet olarak yeter artar) kendimizi düzeltiriz. Saygı yok sevgi yok...Say sayabilirsen

Günün Özeti