PKK, FETÖ ve Rant

26 Mart 2019 Salı

Bilindiği üzere CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin içinde olduğu koalisyon, PKK ve FETÖ ile bağlantılı insanlara meclis üyesi listelerinde yer vermekle suçlanıyordu. Tüm mitinglerde bu suçlamalar dillendiriliyor muhalefetin PKK’nın ve FETÖ’nün argümanlarıyla siyaset yaptığı söyleniyordu. Bunu gözler önüne sermek için de geçtiğimiz günlerde sosyal medyaya devletin bazı kişilerle ilgili tuttuğu raporlar servis edildi.

Raporlar PKK- KCK ile irtibatlı kişilerin bilgilerinden oluşuyor. İçlerinde en küçük maddi yardımdan örgütte ideolojik eğitim almaya kadar irili ufaklı yığınla ayrıntı mevcut… Takibin detaylı yapıldığı açık. Raporları incelerken aklıma takılan bir kaç soruyu ve birkaç öneriyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1)    Eğer listede sayılıp dökülen bilgilerin her biri, hukuken örgütle bağlantılı olma suçu oluşması için yeterli ise, adalet bakanlığı bu kişilere meclis üyesi olmaları için nasıl temiz adli sicil belgesi verdi?

2)    Şuan neden bu kişilerle ilgili gerekli yasal işlemler yapılmıyor da seçime girmeleri bekleniyor?

3)    Hukuken suçlu oldukları halde yine de sicillerinin temiz olduğuna dair resmi belge alabilmişlerse, devlet yetkililerinin de örgüte yardımdan ya da görev ihmalinden yargılanmaları gerekmez mi? 

4)    Raporlar seçim maratonunun ilk günlerinde değil de neden son günlerinde ortaya çıkarıldılar?

****

Ve bir kaç öneri…

Ülkemizin başına bela olan PKK terör örgütü ile bağlantılı olanların titiz ayrıntılarla afişe edilmesi önemli sonuçlar doğuracaktır seçmen açısından. Ancak, en az PKK kadar tehlikeli olan FETÖ terör örgütünü ve 15 Temmuz’u da unutmayalım… FETÖ terör örgütüne mali, siyasi, idari, istihbari, hukuki yardımlarda bulunmuş; örgütün palazlanmasını, devlet içinde güçlenmesini söylem ve eylemleriyle desteklemiş, onun önerdiği kişileri aday  listelerine dahil etmiş parti ve kişilerin de aynı şekilde ifşa edilmesi gerekir. Özellikle örgütün siyasi ayağının açığa çıkarılması gerekir ki bu konuda ciddiye alınır hiçbir siyasi operasyon yapılmadı şimdiye kadar… Böyle kompleks bir örgütün siyasi ayağının olmaması  düşünülebilir mi? Hiçbir operasyon yapılmaması, örgütün siyasi ayağının olmadığı anlamına mı geliyor? 

****

Hatta madem seçim dolayısıyla gizli ilişkiler bir bir açığa çıkarılıyor ve halk devletin aleyhine iş yapanlarla ilgili bilinçlendiriliyor, o halde vatandaş olarak şunları beklemek de hakkımız değil mi?

Mesela yerel yönetimlerde, ihaleler üzerinden kendilerine, yakınlarına, yandaşlarına çıkar sağlayanlar oluyor mu?  Acaba, belediye başkanlarının, yardımcılarının çocukları ya da damatlarından, doğrudan veya dolaylı olarak bu çıkardan pay alanlar var mı? Partilerin ilçe yöneticilerinden doğrudan ya da dolaylı olarak iş takibi yapan, başka belediyelerden ihaleler alan, kamu kaynaklarından zenginleşen kimseler var mı?

31 martta koltuğunu bırakmaya hazırlanan yerel yöneticilerin son 3 ayda yaptıkları resmi personel alımları ve atamalarda objektif ve adil kriterler göz önünde bulunduruldu mu?

****

Şayet oluyorsa, kamu kaynaklarının, yetim hakkının ahlaki ve hukuki kurallar hiçe sayılarak eş, dost, akraba, yandaş ve partili arasında pay edilmesi de PKK’nın ve FETÖ’nün yaptığından farksız, yıkıcı bir terör türüdür bana göre ve en ağır bir biçimde cezalandırılmalıdır. Kimse yoksul halkın sırtından ahlaksızca zenginleşemez… Kimse yoksul halkın vergisini kendi siyasi çıkarı için birilerine peşkeş çekemez, çekememelidir… Devletin istihbarat birimleri pekala bu ilişkiler ağını açığa çıkarabilir, deşifre edebilir ve sonuçları yargıya intikal ettirebilir. Suçlular sadece görevden el çektirmeyle, tekrar aday göstermeme yoluyla kurtulamaz, kurtulmamalıdır.  

Meydanlarda sadece PKK bağlantılarına odaklanıp FETÖ ve yereldeki rant ilişkilerini göz ardı etmek doğru olmaz. Halk raporlarla PKK taraftarlarını öğrendiği gibi FETÖ taraftarlarını ve rantçıları da öğrenmeli ki büyük fotoğrafı daha net görebilsin.   

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ramazan özerRamazan özer2 ay önce
  Abi...seni selamlıyor ve gönülden kutluyorum...49 yaşındayım...koyu ve iyi de chp liyim...sağada hiç oy vermedim...ancak son 10 yıla kadar sağla kavgalıda değildim...önceden ülkenin bakanları başbakanı cumhurbaşkanı ekranda göründüģünde karşıt görüşlüde olsa kulak verir dinlerdik güvenirdik...bursada rahmetli erbakanın 2 kez mitingine gittim...severdim üslubunu.....ne yazikki herşey mazide kaldı....buna sebep ise iktidarın, yukarıda ısrarla vurgu yaptığınız kibirli kırıcı hakaretengiz ve küçümseyici dilidir...ve artık muhalif olma durumu yerini nefret etmeye bırakmıştır...inşallah geç kalınmakta ısrar edilmez...selm ve saygılarımla...
 • mizan mizan 2 ay önce
  `yoksul halk` denince aklıma `yoksul fakat harama el uzatmamış, haksızlık yapmamış ve açgözlü olmayan insanlar` geliyor;Lakin şimdi öyle bir halk var mı acaba?
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. Oysa 25-30 yıl boyunca Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, koskoca 5 yılı boşu boşuna tüketip biyolojik ve psikolojik olarak ezilme sürecine girmemek adına; yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından, EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ olan Yaşlı Doçentleri kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Birol Birol 2 ay önce
  Adaletten ve doğruluktan ayrılmayanlar mutlaka kazanır.Bu gün dünya yarın ahiret.
 • BirolBirol2 ay önce
  Haklısınız Yüksel bey,doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Söyletmen vurun! Susturun bakalım nereye kadar gidecek bu iş.Zulüm Ebedi devam etmez.Şüphesiz ki Allah'ın Adaleti güçlü,güçsüz ayırt etmez.Bu da geçer ya hu!
 • SalihSalih2 ay önce
  Sayın yazar, birde hazına arazisine küçük bir kulube yapıp orayı az bir giatla ele geçirmek isteyen insafsız ve gözü dönmüşleri yazdanız!İki elim yakalarında olacak bu sahısların, inimİnim inleyecekler milletin malını yedikleri için
 • ENDERUNENDERUN2 ay önce
  On Numara yazi olmus lakin,Ali Osman Bey kendinizi AKIT den kovdurmaya çalışıyorsunuz galiba.Bu kadar hoşgörü AKİT e fazla gelir.
 • Aslı Aslı 2 ay önce
  Yok önceden vicdanlı buluyormuş da yazarı falan filan..Menfaatinize dokununca nasıl cazgırlaşıyosunuz.
 • Mert Mert 2 ay önce
  Bakıyorum da saygı değer yazar FETÖ ve rant deyince mşllet bir den ho hop hoplamış. Ne o FETÖ terör örgütü değil mi yahu.. 15 temmuz yaşanmadı mı bu ülkede. Belediyeler de rant dağıtılmıyor mu. Siyaset yapıyorum diyerek zengin olan bir sürü ak partili tanıyorum. Yazar yalan yazıyosa yalan deyin ama partizanlıkla gerçeği çarpıtmaya çalışmayın. Söylediklerinize siz bile inanmıyorsunuz.
 • HalilHalil2 ay önce
  Tebrik ediyorum guzel bir yazi
 • yükselyüksel2 ay önce
  yazarın yazdığı yazıları ben önceleri vicdani diyerek normal kabul ediyordum, ancak son zamanlarda bu durum malesef değişti. yazarın bu yazısı ve bunun gibi son zamanlardaki yazıları malesef dostça yazılar değil, aksine art niyetli yazılar olduğunu düşünmeye başladım. yazarın acilen milli gazeteye filan transferi sağlanmalı, burada daha fazla caz yapmasına müsaade edilmemelidir.
 • alperalper2 ay önce
  yazar beyefendi,AKP ye itham ve isnatlarda bulununca "bravo "çekenlerininçok olacağını da biliyor. Zaten bakınyazısında adları geçen CHP, HDP, PKK ve FETÖye değinen hiç kimse var mı...!
 • veliveli2 ay önce
  Seviyeli muhalefet diline eyvallah, sorgulamaya, hemen teslim olmamaya eyvallah (bir de yazarın bu yazsını sorgulamadan övgü düzenler biraz sorgulasa) ama dönen dolapları, eleştirdiğiniz iktidarın tek başına kurup yönetmediği sistem içinde dediklerinizi yapmanın zorluklarını bilmemek de biraz saf dillik veya saf ayağına yatıp ucuz muhalefet olmuyor mu?
 • Ayşe Ayşe 2 ay önce
  Siyasi ayak yurtta sulh diye diye gezen onbeş temmuz da başbakan olacam diyen meral değilmi kk degilmi
 • Ayşe Ayşe 2 ay önce
  Siyasi ayak yurtta sulh diye diye gezen onbeş temmuz da başbakan olacam diyen meral değilmi kk değilmi daha ne bekliyor sun
 • Ayşe Ayşe 2 ay önce
  Mansur un sahte senet mafyasını ve ankara kılar grubu nu da dahil et faşist söylerim oğlu mason belgeli tunç u yaz kardeşvatan hainlerinide yaz ki ıbret alalım
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak2 ay önce
  sayın yazar işler öyle bir hale geldiki fetö terörünyle mücadele sadece ve sadece alt tabakanın yakalanması,ihraç edilmesi,hapse atılması şekline dönüştü.pkk lılara devlete teslim olun devlet size iş verip bağrına bassın denildi.bu teklifi .hiç bir kritere bulaşmayan, hiç bir fetö piçine destek vermeyen,bir fetöcünün flaşa "İNTİKAM ve GERÇEK FETÖ cülere"gizlemek için liste yapıp devlete sunup ,devletimizinde hiç bir suç bulamayıp sadece "FLAŞ BELLEK DE"ismi var diye ihraç ettiği oğluma ve onun gibi mağdurmalara aynı teklifi yapmadı.bu hak ve adalet değildir.ihraç ettiği halde özelde avukatlık yapmak istiyor,devletimiz gene olmaz diyor.biz dedikki suçu olanları "İDAM"edin.destek vereceğiz dedik.ama suçu olmayanları"ŞÜPHE"üzerine attın.bari bırak dışarıda ekmeğini arasın.bu çocuklar 15 temmuzda fetö ye direnerek,teröristlerden gelebilecek bir kör kurşunun hedefindeydiler.buna rağmen 24 senedir oy verdiğimiz partimiz bizi "terör örgütü üyesi "yaptı.bu ALLAH c.c. katında kabul görür mü.neden asker,polis ve sivil öldüren gerçek teröristi kazanmaya çalışan hükümetimiz,hiç bir şekilde bağlıntısı olmayan evladıma bu muameleyi layık görüp bizlerin gözünden yaş akıtıyor.bizim sesimizi duyan olmayacak mı?
 • ERDALERDAL2 ay önce
  HELAL OLSUN diyorum başkada bir şey demiyorum
 • Ziya Ziya 2 ay önce
  Ali bey ya bu hükümet hakkında bir günde olumlu bir şey söyleyin. Hiç bir şeyi doğru yapmamış mı. Yaptığı herşeye bir kulp buluyorsunuz. Sizin kafa tam bir saadetçi kafası. Yahu hdp bedavadan mı diğer partilere destek verecek. Bana bir tane hdp'li göster pkk'yı sevmeyen veya ondan nefret eden. Tabiii bunlar deşifre edilecek halka gösterilecek
 • cabir cabir2 ay önce
  Yorum bölümünün dediği gibi ne düşünüyorsunuz? kalemin sağolsun kardeşim zaten düşüncelerimizi yazıyorsun. yorum yapan biri var ama yorum değil adam partizan kendisine ve o yerlerde olanlara toz konduramıyor kendisi de iyi biliyor pişt birader sen nerelerde müdür,amir,şef veya oturan boğa olarak çalışıyorsun veya kimin desteğiyle bir yerlerde iş yapıyorsun ondan bahsedelim. Bak ATAŞEHİR belediye görevden aldın adam aday alsana göreyim , bak damat geçmişi tertemiz alsana,süleyman abi cok soylu alsana yemez neden OY gider.Düşünen alper kardeş EYT neden düşünemiyorsun yok yok senin menfatin yok değil mi pardon unuttum sen o gözlükle bakmaya devam et. Senin ve siziz gibiler hayat ucuz pardon yahu hatta bedava. Yazarın yazdıklarını anla öyle yaz kafası dar kapasitesiz insan
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç2 ay önce
  Sayın Hocam,bu yazdıklarınız bizim ki gibi ülkelerde ayakta alkışlanır oysa yasaları kusursuz işleyen, hak, hukuk,adalet kavramlarının anlamları doğrultusunda yönetilen ülkelerde başka türlüsünün olması zaten mümkün değildir. Biz de ise" hukuk" daima güçlüden yana tavır koyar aksi halde Yüksekova Belediye başkan adayının diğerlerinden farkı nedir? Tam aksine bir kademe de öndedir çünkü kendisi Belediye meclis üyesi adayı değil doğrudan B.Başkan adayıdır, merak eden Google'dan özelliklerini görebilir. Yani Hocam, yok aslında birbirimizden farkımız ama biz şöyleyiz-böyleyiz.Yine de siz hep yazın bizler de Salı ve Cumaları iple çekelim ve bir kez daha hayır dualarımızı alın. Saygılar...
 • alperalper2 ay önce
  bu yazıyı yazmadaki amacın ve taktiğin şu.Önce bilinen , aşikar olan, zatengizleyemeyeceğin şeyleri söyleyerek insanlara tarafsız olduğun imajı ,algısı oluşturmaya çalışmış,sonra da asıl hedefine yönelmişsin. CHP ninyaptıklarını gözden kaçırmak için, iktidar a da başka ithamlarda bulunuyorsun Yani " CHP bunu yapmışsa, AKP de bunları yapıyor" u amaçlamışsınOysa usulsüzlük ve yolsuzluk yapanlar anlaşılınca zaten görevden alınıyor. Başka da sen ve başkaları iddialar da bulundu diye, kimse suçlanamaz.Hem sen buithamları hangi bilgi,kaynak ve delile göre öne sürüyorsun. İnsanlar söylentilerle, kasıtlı iddialarla töhmet altında bırakılamaz ve yargılanamaz
 • Yavuz ÖZCANYavuz ÖZCAN2 ay önce
  harika bir yazı mevcut yönetimi sizin tarafınızdan eleştirilmesi hemde akit te şaşırıyorum.bravo size sizin gibi yazarlara ihtiyscı var ülkemizin.
 • Güle güleGüle güle2 ay önce
  Yazinizda tamamen Akp icindekileri kastetmissiniz. Bakinbu gazetede son günleriniz bence...Siz kim Fetonun siyasi ayagini sorgulamak kim...Sorgulansa ne olacagini cok iyi biliyorsunuz. Basta cumhurbaskani olmak üzere %90 akp li hapse girer. Kliselesmis bir söz: HEPINIZ ORDAYDINIZ BEEE
 • RemziRemzi2 ay önce
  "FETÖ terör örgütüne mali, SİYASİ,İDARİ,istihbari, hukuki yardımlarda bulunmuş; örgütün palazlanmasını, devlet içinde güçlenmesini söylem ve eylemleriyle desteklemiş, onun önerdiği kişileri adaylistelerine dahil etmiş parti ve kişilerin de aynı şekilde ifşa " cümlelerinin altını çiziyorum . Sayın yazar ülkede bu saydığınız işleri en çok hangi partinin ve kişinin yaptığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Fetö ne istediyse veren kim.. yahu kendisi zaten itiraf ediyor. Ama bazlama gözleme satan teyze hapiste.. ey akıl,vicdan,adalet..neredesin!!!
 • sorgulayan müminsorgulayan mümin2 ay önce
  ellerinize ve yüreğinize sağlık...işte günün özeti budur...
 • Şaka gibiŞaka gibi2 ay önce
  Keşke sizin bu cesur yazınızı ciddiye alan yetkililer olsa! Ama nerdee...
 • akgülakgül2 ay önce
  fetö cü olmak için kriter nedir ?17/25 süreci milat mıdır?
 • murat canaydınmurat canaydın2 ay önce
  Haklısınız, Eğer terörle bağlantısı tespit edilen birileri varsa ve devlet buna karşı birşey yapmıyorsa bu devletin acziyetidir.Bu ülkede pkk paçavrasını açanlar eylemleri bittikten sonra evlerine dağılıyorlarsa asıl beka tehlikesi buradadır, yoksa bir belediyenin başkanının değişmesi ile ülke çökseydi. izmir yıllardır alınamıyor çoktan çökerdi. insanları korkutarak değil onurlandırarak oy istenmelidir
 • AdemogluAdemoglu2 ay önce
  Sayın Osman bey akraba es dost yandas demişsiniz de hemşeri dememissiniz...belediyelerde hemsericilk ve akrabacilikta az degil

Günün Özeti