Kalkınma Putuna Kurban Sunmak!

09 Kasım 2018 Cuma

FOX TV’de yayımlanan “Kadın” dizisi, kadın izleyicilerin beklentilerine göre tasarlanmış bir dizi olarak piyasaya sürüldü. Yayımlandığı günden beri de reyting rekorları kırıyor. O dizinin son bölümünde şöyle bir replik sarf edildi.  

'Ben Sarp'ın karısıyım. Kızınıza neden bir kaç gün önce kocamla yattığını sormak için geldim. Kızınız aynı zamanda babamın sevgilisi. Kızınız babamla beraberken aynı zamanda kocamla yattı.' 

****

Her gün benzerlerini duyduğu için patlamış bağırsağa benzeyen bu repliğe hiç şaşırmayan milyonlarca televizyon izleyicisi olduğuna eminim. Fakat bu replik bana şunu düşündürüyor. Bir dizide ilişkiler ne kadar karışmış, ne kadar akıl almaz hale gelmiş olabilir ki böyle bir cümle sarf edilebilsin… Bu cümle bana geçtiğimiz günlerde Esra Erol’un programında ifşa edilen, biri yasal olmak üzere 3 erkekle ilişkisi olan kadın örneğini hatırlattı.

Demek ki ekran ile hayat mutabakatı tam gaz devam ediyor…

Şunu da merak etmiyor değilim.

Kültür ve Aile Bakanları bu gibi replikler, üç eşli kadınlara ayrılmış programlar, erotik diziler, “Çukur” benzeri şiddet ve vahşet seriyalleriyle ilgili ne düşünüyorlar acaba. 

Neden mi onlar ?

Çünkü bu ülkenin Kültüründen ve Ailesinden sorumlu kişiler, bu bakanlar. Fakat yine bu ülkenin televizyon kanallarında hem aileyi hem de kültürü yerle bir etmek için bir uğraş veriliyor yıllardır. Söz konusu bakanlarımız, bu mücadeleye karşı kendi bakanlıklarının yerine getirebileceği bir vazife olduğunu düşünmüyorlar mı acaba?

****

Bu anlamıyla kültür, Ak Parti hükümetlerinin deyim yerindeyse, yapımcı adındaki bir takım ite kopuğa terk ettiği boş bir alan hüviyetinde hala. 90’lı yıllarda kopan kar kütlesi, son 15 yıldaki kontrolsüz (Ya da kontrollü mü demeliyim?) yayınlarla resmen bir çığa dönüşerek toplumun çatısına çöküverdi. Kabul edelim ki ne bir önlem alındı bununla ilgili ne de adamakıllı bir müdahale söz konusu oldu. Gözünü para bürümüş yapımcıların ve reyting kölesi kanal yöneticilerinin insafına terkedilmiş durumdayız toplum olarak. Geldiğimiz ahlaki sonuçsa alıntıladığım replikteki gibi resmen alçaklık düzeyinde…

 ****

Ben Aile ve Kültür Bakanlarının yerinde olsam, “Bu tür yayınlar, bizim korumaya çalıştığımız kültür ve aile değerlerini yerle bir ediyor, toplumsal kargaşanın zincirlerini çözüyorlar” diyerek safımı önce kamuoyu nezdinde belli ederdim. Daha sonra Aile ve Kültür Bakanlıkları olarak, Hollywood’da Katolik kilisesinin talimatıyla 1930’lu yıllarda başlayıp 1970’lerin ortalarına kadar stüdyolar tarafından harfiyen uygulanan ve bugün bile kısmen etkisi gözlemlenen meşhur Hays Yasaları gibi prensipler geliştirerek bunu dizi yapımcıları ile paylaşır “ulusal bir politika” olarak uygulamalarını sağlardım.

Mesela 1940’lı yıllarda Amerikan sineması için film çekecek bir yapımcı olsaydınız, filminizde şunları kesinlikle yapamazdınız…

Bizim dizilerdeki gibi cinayeti özendiremez, katili iyi ve kahraman biri olarak gösteremezdiniz mesela. Suç işleyen bir kişiyi övemezdiniz…

Her bölümünde, bir bar ya da alkollü sahnenin yer aldığı bizim dizilere karşılık orada alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkları filmlerinizde gösteremezdiniz. 
Her bölümde banko yer verilen hatta çoğu dizinin tek konusu olan çiftleşme temasına karşılık Hollywood’da hiçbir şekilde sevişme sahneleri çekemezdiniz. (Bırakın bunu, öpüşme sahnelerine bile asla izin verilmezdi.)

Bizim dizilerin vazgeçilmezi “tecavüzcü coşkunlara” karşılık, orada cinsel sapıklık yapan bir karaktere asla yer veremezdiniz.
Bizdeki dizilerde gayet normal bir şekilde dakikalarca gösterilen doğum sahneleri ve hatta bu sahnelerin imayla dahi gösterilmesi için izin alamazdınız Hollywood’da. 

Cinsellik dozu yüksek dans sahneleri çekemezdiniz.

Dizilerimizde müthiş bir argo ve düşük kültür propagandası yapılıyor malum. Sokak serserisi kılığındaki tipler, serserice tavırlar, magandalıklar ayakta alkışlanıyor; fakat Hollywood’da küfürlü, argo, acık saçık, müstehcen imalı konuşmalar diyaloglar çekemezdiniz.

Bayrak, din, Allah ve Peygamber hakkında ironik veya aşağılayıcı hiçbir görüntüye yer veremezdiniz.

Bizde çıplak erkek ve kadın bedenleri reyting tuzağı olarak kullanılırlar. Fakat o dönemin Hollywood filmlerinde böyle bir şeye kesinlikle izin verilmez, hiçbir çıplak beden teşhir edilemez, kimse soyunurken veya giyinirken gösterilemezdi.

Filmlerde daima iyiler kazanırdı. Anneler hep güçlü, namuslu ve koruyup kollayıcı; babalarsa hep fedakar, emekçi ve saygın olarak tasvir edilirdi. Dostluk, çalışma, üretkenlik, alın teriyle kazanma, kardeşlik, aile dayanışması ve milli değerler ön plana çıkarılır, kötülük ve kötüler her hikayenin sonunda muhakkak kaybederlerdi.

Hays Yasaları olarak bilinen bu kurallar, Amerikan Devletinin halkına, ulusal kültürüne, genç nesillere, aile yapısına, bayrağına, dini değerlerine duyduğu saygının bir göstergesiydi. Birleşik devletleri süper güç haline getiren nesiller, böylesi bir şefkat elinin koruması altında yetiştiler.

****

Bize gelince…

Lafa geldi mi “Amerika’nın tarihi yok” gibi palavraları birbiri ardınca sıralar ve bu asılsız budalalıkla kendimizi rahatlatırız. Bizim tarihimiz, köklü bir kültürümüz var da ne oluyor sanki?  

Nerede bizim televizyon kanallarının uygulaması gereken yasalar?

Hani yerli ve milliydik? 

Bu replikler yerli ve mili anlayışımızla örtüşüyor mu yoksa?

Elin Amerikalısının, üstelik herkesin izleyebileceği televizyon için değil, biletle girilen sinema salonu için bile gerekli gördüğü kültürel denetim biz de neden bir türlü yapılmıyor?

Bu ülke insanlarının ve onları bir tespihin ipi gibi birbirine bağlayan kültürün korunmaya, yaşatılmaya değer bir yanı yok mu?

Bence var.

Fakat kültürümüzü, kalkınma putuna kurban ediyoruz.   

Kültür’den yalnızca Turizm, Aile’den de yalnızca feministleri memnun edecek şekilde kadın meselesini anlayan bir mantaliteyle bu işler çözülmez, çözülemez. 

Bu ülkenin kanallarında bu replikler gayet rahat sarf edilirken ve milyonlar bu repliklerle büyüyorken; artan turizm rakamlarıyla avunuyor, dünyanın en büyük betonlarıyla övünüyorsanız, yakında tüm evi çepeçevre saracak o sinsi yangını görmüyorsunuz demektir.   

Hani konuşmaya başlarken Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, Mimar Sinan, Sultan Fatih, Çanakkale, Abdülhamid vs. deniyor ya…

Buna binaen soralım…

Bu değerlerle, kadın dizisinin o repliğinde çok güzel bir biçimde özetlenen değerler arasında bir zıddiyet görmüyor mu Sayın Bakanlar?

Bu ülkenin aydın kişileri olarak bu düzeysizlikten rahatsızlık, utanç duymuyorlar mı?

Görüyorlarsa, duyuyorlarsa, cesaretle inisiyatif alsınlar ve biz de nerede durduklarını bilelim…

Görmüyorlarsa, “o dizilerde resmedilen dünya da bizim dünyamız diyorlarsa”, bunu da bilelim…

Çünkü bu konuda göstermelik yaklaşımlarla yeterince zaman heba edildi. Başı boş zamanlarda televizyon önünde zombi gibi kuşaklar yetişti. Bu kuşakların gelecekte önümüze koyacakları toplumsal faturayı kimse ödeyemeyecek, bu böyle bilinsin. Hamasi nutuklar o zaman kurtarmayacak bizi… Bu ülkenin insanlarını, kültür adına her gün zehirle besliyorlar ve makam sahipleri olarak bunu gördüğünüz halde kılınızı bile kıpırdatmıyorsunuz… İşte kahredici olan bu! Yazık oluyor bu ülkeye…Yazık oluyor bu ülkenin insanlarına, yazık...

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MercanMercan3 ay önce
  Ali Osman Aydın bey. Bir yazinizda bir araba markasi ile koskoca adamlari tartmişsın. Bende merak ettim arabanin markasini. Bakalim kaç kiloymuşsun. Bak kardeşim ümmetin takip ettiği bir gazetede çalişiyorsan ne dediğine dikkat edeceksin. Allah 1 kelimenle adami yerle yeksan eder.
 • KonukKonuk4 ay önce
  Vallahi de billahide ben bundan sonra Akit okurum. Helal size. Dogruya dogru. Çok da zor olmasa gerek bu özendirmeleri durdurmak.
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç4 ay önce
  Attila Özdür Hocam'ın yorumuna kesinlikle katılıyorum ve ayrıca da milletin anasına avradına küfredenlerin sahnelere çıkartılıp en yüksek makamın huzurunda konuşturulup bir de ödül verildiği, diğer taraftan okumamış, cahil kesimin ferasetine güvendiğini söyleyen prof.lerin cirit attığı bir ülkede ne tür diziler yapılmasını bekliyosunuz ki?Aile ve Kültür Bakanlığı evimizdeki kumandaya da müdahale edecek değil ya. Haksız bir yargı olmuş Hocam. Bilirsiniz ki "Her millet layık olduğu şekilde yönetilir."Saygılarımla.
 • ŞahinŞahin4 ay önce
  Allah razı olsun Ali Bey çok güzel yazmışsın Allah razı olsun aynen Bizlerde bu olayları kınıyoruz ilgilenir ilgililer bir an önce önlem almalı var yoksa bu önlemlere Almazlarsa seçimlerde havalarını alırlar
 • AliAli4 ay önce
  Çok güzel özetlemişsiniz zaten..."Kültür’den yalnızca Turizm, Aile’den de yalnızca feministleri memnun edecek şekilde kadın meselesini anlayan bir mantaliteyle bu işler çözülmez, çözülemez. "
 • SefoSefo4 ay önce
  O sinsi yangın gözümüzün önündealev alev yanmaya başladı. İçinde imanımız yanıyor. Yüce! Kahraman! Milletimize hayırlı olsun
 • AtillaÖzdürAtillaÖzdür4 ay önce
  Canim kardeşim...Geçenlerde yakın cevremizde okumuştum...Dizilerin beher bölümü iki binden beşbin dolara kada yok satıyormuş.Muntevsı pek hoş olmasa da giyim kuşamdan hanelerin dekoratif eşyaları üzerinden de talepler geliyormuş. Gelen paralar da kalkınmamıza olumlu katkısağlıyormuş... Haydi dizileri yapanlarsatanlar., sattıranlar paraya tapıyorlar. İyi de,çevremizdeki muhafazakar yerliciyle millicilere ne diyeceksin. Cahil desen diplomalıgafil desen intisaplı !...
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Allah razı olsun. Bakanlardan yöneticilerden çözüm beklersek anca böyle bekler dururuz, bunun yerine biz kendimizi düzeltelim, elimizin altındakileri koruyalım o zaman daha başarılı olacağız inşallah
 • ÖztürkÖztürk4 ay önce
  (Editörden: Bugün göndermiş olduğunuz 2 adet yorum, onaylanıp yayınlanmıştır. Bilgilerinize...)
 • BahtiyarBahtiyar4 ay önce
  Allah razı olsun!İçimiz yanıyor.Öyle yayınlar yapılıyor ki,(Esra erol kız kardeşine tecevüzden doğduğu iddia edilen bir kız çocuğunun Feryadı...)Gerçek(!) de olsa nasıl yayınlanır,hiç mi düşümülmez toplumda meydana getireceği travma...Bir yoldur gidiyoruz...Ama nereye? Hiç mi sahibimiz yok.Meydan edepsizlere nasıl bıraktık.Aç kalalım ama onurumuzu koruyalım.Hislerimixe tercüman oldunuz,kaleminize sağlık
 • Necmittin karaNecmittin kara4 ay önce
  Ilgili bakan bilmem ne için sıla adındaki bayani niye arar ki,oy uğruna ise boşuna ugrasmasin,..!
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Sanki..yetkililer..kasıtlı..susuyormuş..gibi..bir..hava..var..Diyorumki..Seçimlerin..geçmesi..bekleniyor..gibi..yani..yerel..seçimlerden..sonra..yaklaşık..5..yıl..seçim..yok..Kültürel..sorunlara..ondan..sonra..başlanacak..gibi..Umarım..yanılmam..
 • vedat özdemirvedat özdemir4 ay önce
  @ailenikoru
 • HalilHalil4 ay önce
  Çok doğru tesbitler ve yerinde uyarılar yapmış yazar, teşekkürler..Ey bu işlerle ilgili bakanlar, duyuyor musunuz bu ikazları? Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla..
 • KILIÇLAR ÇEKİLSİNKILIÇLAR ÇEKİLSİN4 ay önce
  YETTİ ... GÖZ GÖRE GÖRE BU KEPAZELİKLERİN OLMASİ. HAREKETE GEÇMENİN TAM VAKTİ. ..
 • yüksel Bozdağyüksel Bozdağ4 ay önce
  Bize bizden olur ne olursa. Umduğumuz dağlara kar yağdı. Her geçen gün umutsuzluk girdabında kaybolup gitmekteyiz. Nikahsız birlikte olduğu kişiden şiddet gördüğü.günlerdir medyanın ön sayfalarını kaplayan şarkıcı Sıla'ya en büYük desteği başı örtülü, kadın ve aileden sorumlu bakan veriyorsa daha ne dEnebilir ki. Allah sonumuzu hayreyleye.
 • Abdullah TitizAbdullah Titiz4 ay önce
  Iyi reyting aliyor gerekcesi ile her turlu tv yayinina tolerans gostermek milli olmayan omurgazsiz bir durustur.Ulkede herkes icin her is icin yasalar islerken, kurallar varken yayinciligin dokunulmaz bir meslek olarak kendi insafina birakilmasikamu adina bir intihardir .Bu yayinlari hayata gecirenler basta olmak uzere , buna seyirci kalan yoneticilerimiz, evinde seyirci konumunda buna istirak eden biz vatandaslar ve hatta bu yayinklari izlemeyen ancak yasal cercevede protesto etmeyen her ulke insani da bu vebale ortaktir .
 • Mantığa bakMantığa bak4 ay önce
  Zombi,ne yiyor içiyorsun arkadaş bu nasıl bir yorum.Putuna tap,ona laf etmek haddimize degil,lakin " PUT'A TAPANLARDANIZ ALLAH'A ŞÜKÜR " Put'a tapmayı ALLAH nasip etti diyerek ALLAH'a suç isnat ediyorsun.
 • AnaAna4 ay önce
  Bizler demek ki bu şekilde olmayı hak ediyoruz bize bunlar Müstehaktır çevremize baktığımızda maalesef sıradan Biz insanlar bile tuhaf yaşıyoruz bu toplumu Bizler oluşturuyoruz Eğer Anadolu'da yaşayan bir aile bu tür şeylerle önümüze geliyorsa televizyonda yazıklar olsun bizlere bizden sonra gelecek nesiller Nasıl olacak acaba bizden önce kimler bizi mimarımız bizden sonrakiler de biz onlara mimarı suç Hepinizde bakanlık zaten uyuyor normal olmayan bir beraberliği adeta onaylar gibi bir de geçmiş olsuna gidiyor Allah tüm insanlara yardım etsin
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  Durum anlattığınızdan daha çok vahim sayın yazar , Ana babalar para peşinde koşarken çocuklar başıboş , ahlaksızlık üstüne youtube denen kepazelikle son gaz devam ediyor. Artık normal cinsel ilişkide işlenmez oldu , lezbiyen ve eşcinsel ilişkiler artık iyice işlenir oldu millet zaten tava geldi misali ahlaksızlığın dozu iyice artar oldu. Parklar ve kuytularda bu sapık ilişkileri yakında yapmaya başlarlar.Birde bu şerefsiz dizileri araplara ve türk diyarlarına satıyorlar. ve Dünyayı dize getiren ecdadın torunları olan bizler hakkında neler düşünüyorlar tahmin bile etmek istemiyorum. Allah cc şu mübarek cuma günü bunların tümünün gani gani belasını versin cehennemin dibine kadar yolları var. Beddua etmekten başka bir şey gelmiyor elimizden , bu tür pisliklere devlet neden izin verir helede dindar bir hükümet yazıkki çok yazık , vatandaş olarak ne yapalım çoluğu çocuğu bir kenara koyup kendimizi fedamı edelim. Devlet adaleti sağlamazsa bizmi sahaya inelim , kendi düzenimizi kendimizmi sağlayalım bu tür sapıklıklar toplumu ifsad ediyor. Yakında toplu olarak belaya düçar olacağız lut kavmi gibi helak olmayımı bekliyoruz. Reis duy sesimizi , aile bakanı duymuyor o zinakar kadına geçmiş olsun dilekleriyle meşgul
 • receprecep4 ay önce
  30 senedir ne putların devrildigini gördük inşallah darısı geride kalanlara ölmeden onlarında burunlarının yerde sürüldüğünü göreriz
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR4 ay önce
  Allah razı olsun. Ağzınıza yüreğinize cesaretinize sağlık. Başkanımız Akit okumalı. Danışmana gerek yok. Akitin cesurca gündemde tutmaya çalıştığı meseleler konusunda hükümetin ve başkanın acilen uyanması lazım. TEk meselemiz fetö değil başka sinsiliklerde bu ülke insanın üztünde oynanıyor. Kaldı ki Fetö mücadeleside zannımca çok zayıf. Allah Devletimizi ve Milletimizi hak üzere kılsın. Allah Devletimizi ve Milletimizi Adalet istikametinden ayırmasın.
 • x yx y4 ay önce
  bakanlık bunlarla meşgul olması gerekirken evlilikdışı ilişki yaşayan ne kadar doğru o da tartışılır şiddet gördüğünü iddia eden bir kadını arayıp geçmiş olsun demekle meşgul. Yazık size nesiller zehirleniyor aileler tarumar oluyorboşanmalar artıyor aile için şiddet artıyor ve siz aileyi korumak adına şu ahlaksız dizileri yayınları programları durdurmuyorsunuz onları denetlemiyorsunuz milli manevi kurallarınız yok. tv de dinimiz aşağılanıyor değerlerimiz aşağılanıyor ve biz birşey yapmıyoruz sadece aval aval seyrediyoruz.
 • ZOMBİZOMBİ4 ay önce
  PUTA TAPANLARDANIZ ALLAHA ŞÜKÜR ...ZORUNAMI GİTTİ 
 • Polis. H.TPolis. H.T4 ay önce
  Değerli AKİT. .. Ne olur bu yazıyı manşetten verin. .
 • NureddinNureddin4 ay önce
  Allah razı olsun kardeşim
 • aliali4 ay önce
  Allah bu işlerden sorumlu olanlara bilinç versin işinizin gereğiniyapmadan neden orda oturuyorsunuz ..Allah önce sorumluları islah eylesin

Günün Özeti