Fanatik terörün anatomisi

19 Mart 2019 Salı

Yeni Zelanda’da vahşi bir katliam gerçekleşti geçen hafta. 49 kardeşimiz, Cuma namazı kılmak için girdikleri camide Brenton Tarrant isimli Avustralyalı bir terörist tarafından, şehit edildiler.

Allah şehit olanlara rahmetiyle muamele etsin, yaralılara acil şifalar versin… 

Bu terör olayını bütün içtenliğimle lanetliyorum.

Ne adına olursa olsun terörün her türlüsünü lanetliyorum. 

Tüm dünya günlerdir bu olayı konuşuyor.

Olayla ilgili çok şey yazıldı, çizildi.

Bu yüzden olayın detaylarını konuşmaya gerek yok!

Ancak katliama verilen tepkiler için şunları söylemek gerekir.

Bu tip olayların, tüm dünyada fanatizmin yükselmesini sağlamak amacıyla profesyonelce hazırlanmış, zamanlaması, politik iddiası iyi kurgulanmış, ustalıkla sahnelenmiş olaylar olduğunu düşünüyorum.

Bu eylemin arkasında beyaz Avrupa’nın tahakkümünü güçlendirecek yeni bir düşman var etme çabası olduğunu; bunun da altında Müslüman Avrupalıların bir  gün topsuz tüfeksiz Avrupa’yı ele geçireceklerine dair korkunun yattığını zannediyorum.

Ayrıca Batılı idarecilerin kayıtsızlığının da utanılacak bir ikiyüzlülük olduğunu düşünüyorum.

FANATİZMİN ANATOMİSİ

Hemen her coğrafyada fanatizmin ülkeleri tesiri altına almaya başladığı bir dönemdeyiz. Bu nedenle fanatiği yakından tanımalıyız.

Fanatik bir saldırganın kimliği kaba taslak şu hatlara sahiptir:

Bir fanatik iflah olmaz bir romantiktir.

Bir fanatik şimdi de, bugün de değil, geçmişte; geçmişin acı ve zaferlerinde yaşar.

Bir fanatik daima kendini ötekinden üstün görmekle yetinmez ötekinin de kendisini ondan küçük görmesini ister.

Bir fanatik hata ve yanlışların başkalarında, onun gibi düşünmeyenlerde olduğunu kabul eder çünkü kendini hatasız görür. 

Bir fanatik uydurma değer yargılarına sahiptir.

Onun sadece inancı değil sıradan şeyleri dahi kutsaldır… 

Daima kendi, klanı, partisi, ırkı, vatanı, dini saldırı altındaymış gibi davranır, konuşur ve yaşar.

Bu yüzden sürekli öfkelidir.

Bu yüzden herkes onun gözünde bir şüphelidir.

Mutlu insanlardan nefret eder, mutsuzlardan da nefret eder, aslında o kendi gibi olmayan, onun düşüncelerine boyun eğmeyen herkesten nefret eder ve onları ortadan kaldırılması gereken birer engel olarak görür.

Tek doğrunun kendi düşüncesi, inancı olduğuna kati olarak inanır ve bu konudaki her tartışmaya kapalıdır.

Düşüncesini, inancını eleştiren herkes, açıkça söylemese de onun gözünde bir zındık/sapıktır.

Bir fanatik mutlu bir geleceğin farklılıklardan arındırılmış, çeşitliliği yok edilmiş tekdüze bir toplumda var olabileceğine inanır.

Bu mutlu gelecek hayali için düşmanlarına saldırmayı, onları alt etmeyi kutsal bir misyon bilir.

****

Yeni Zelanda’da yakın tarihin en alçak, en barbar saldırısını ibadethanedeki savunmasız Müslümanları katlederek gerçekleştiren terörist, yazdığı manifesto ‘da yukarıdaki şablona ne kadar uygun bir tipoloji olduğunu belgeledi.

Ama bu şablona uyan çok insan var… Sadece Batı’da değil. Ülkemizde de…

Bu yüzden bu terör olayıyla alakalı ülkemizde sergilenen tavrı çelişkili buluyorum. Evet dindaşlarımıza karşı işlenen bu cinayet kanımızı dondurdu bizleri yaraladı ama… Daha aylar önce bir din adamı görüşlerinden dolayı ölümle tehdit edildi ülkemizde. Ardı ardına yapılan açıklamalarla muhalefete oy verenler cehennemlik ilan edilerek insanlar din üzerinden ötekileştirildi. 8 martta insanlar ellerinde toplumun ahlaki değerlerine nefret kusan pankartlarla Taksim’de toplandı. Ve toplumun her kesimi diğerini ihanetle, ülkeyi bölmekle, din düşmanı olmakla, hırsızlıkla, yolsuzlukla, laiklik/çağdaşlık karşıtı olmakla, dış güçlerle işbirliği yapmakla suçluyor…

Ve bunlar sadece bir suçlama olarak kalmıyor taraflar birbirlerine karşı hınç besliyorlar. Bu hınç medya tarafından, siyaset tarafından körükleniyor ki en yakın örneğini ezan-ıslık tartışmasında ve Yeni Zelanda katliamının ardından bazı yazılanlarda gördük.

Şimdi bu fanatizm ateşine odun taşıyanlar, kalkmışlar Batılıları farklılıklara, İslam’a düşman olmakla suçluyorlar. “Senin düşman olmadığın bir insan, bir düşünce kaldı mı ey fanatik”, diyesi geliyor insanın… Kendi aleyhimize de olsa adil olalım. Batı söz konusu olduğunda insancıl ilkelerden dem vuruyoruz ama iş birbirimizin tercihlerine saygıya gelince o ilkeleri unutuveriyoruz…

BU KATLİAMA “HRİSTİYAN TERÖRÜ” DENEBİLİR Mİ?

Hiç şüphesiz saldırganın manifestosunda öne çıkan fikirleri savunan Batılılar var. Osmanlı önünde yüzyıllarca savunma yapmak durumda kalmış, hücrelerine kadar bu korkuyla şekillenmiş, İslam’ı askeri bir baskı unsuru olarak gören bir topluluğun böyle bir bilinçaltına sahip olması şaşırtıcı değil. Ama bu, eylemin “Hristiyan Terörü” olarak adlandırılmasını haklı çıkarmaz. Bu eylemi “Hristiyan Terörü” olarak adlandırıp Hristiyanlığı itham edenler, DAEŞ’i, Boko Haram’ıİslami Terör” olarak adlandıranlarla aynı fanatizmin çocuklarıdır bana göre…

Hristiyan terörü diyerek Müslümanları Hristiyanlara karşı kışkırtanlar muhtemel provokasyonların da, akması muhtemel kanın da müsebbibi olacaklardır…

“İslami Terör”ü kavram haline getirenler de İslam’ın, terörü meşrulaştıran bir din olduğunu öne sürüyorlardı. “İslam’a inanan herkes, teröristtir!” demek istiyorlardı. Bu tanımlamanın aptalca olduğu kadar barbarca olduğunu söylemeye lüzum var mı?  

Bu tanım ne kadar yanlışsa diğeri de o kadar yanlıştır.

Bu katliamı hiç de yabancısı olmadığımız Haçlı terörü olarak adlandırmak daha uygun. Neden yabancısı değiliz? Çünkü Müslüman coğrafyaların çoğu emperyalist haçlıların ya endüstriyel ya da askeri işgali altında da ondan. İşte Suriye, Afganistan, Irak, Libya, Mısır, Mynmar ve Yemen’in içler acısı hali ortada…

Ayrıca camileri çiçeklerle donatanlar, Yeni Zelenda’da akan kan için Hollanda’da bir camiye gidip özür dileyenler, Katledilen Müslümanlar için para toplayan gayrimüslim cemaatler,  şehit edilen Müslümanlar için gözyaşı döken çeşitli ırklara mensup Hristiyanların varlığı, bu adlandırmanın çok haksız ve acımasız olduğunu ortaya koyuyor.

****

Son söz…

2001’den beri terör ile İslam arasında bir bağlantı olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta bunu uluslararası kamuoyunun gündemine taşıdı. Dedi ki: “Adı, iddiası, ideolojisi ne olursa olsun, teröre bulaşan, şiddete bulaşan, Müslümanların canına kast eden hiçbir yapının İslam’la, Müslümanlıkla, bizim inancımızla bağı yoktur. Hristiyan terörü, Musevi terörü, Budist terörü gibi sıfatlar nasıl yanlışsa, İslami terör kavramı da yanlıştır, hatalıdır. Bu tür kavramları piyasaya sürenler ve kullananlar, açık söylüyorum, kesinlikle iyi niyetli değildir.”

Cumhurbaşkanı bu konudaki tutumunda ve ısrarında yerden göğe kadar haklıdır… Doğru yaklaşım dini terörden ayıran bu yaklaşımdır.

   

 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • cabircabir3 ay önce
  İnsanlara nasıl bir müslaman olmak gerektiğini anlatmak yerine onlara müslaman nasıl yaşar ve oluru göstermek gerek bence ama ben nasıl yaşıyorum ki onlara da bunu anlatayım değil miRichard Carson bu endişe pınara karşı şunu öneriyor.-İnsanlarla savaşmak yerine akıllıca aralarına karışınbu adam bile bunu söylemiş 2006 da ölmüş;bize yıllarca önce bunu anlatmış efendimiz ama nerede bunu anlatacak yaşatacak insanlar örnek olacaklar
 • Mert Mert 3 ay önce
  Ali beyin her yazısını okur ve okuturum. Yazıların yorumlarını da okurum. Erhqm denilen yorumcunun okuduğunu anlama özrü var. Yazar bütün kesimler yapıyor diyor bunu tek tek herkesin söylediklerini yazacak mı. Çocukmuyuz biz yoksa aptal mı. Ama erhan gibi aptallar için böyle yapmak lazım belki. Erhancık yazar en doğru tavrı erdopanın sergilediğini söylüyor. Fanatik olsa bunu söylemez.Sen de bir kez iktidqrın hatasını söyle de fanatikmisin değil misin anlaşılsın.
 • erhanerhan3 ay önce
  Sadece AKP i birinin sözünü alıp,başkalarının yıllardır muhafazakarlar ve dindarlar için onca yakıştırma ve hakaretlerini yok saymak.işte bu dafanatikliktir.(Erdemli ,doğru söylemleri herkes söyleyebilir;aslolan pratiktir , uymaktır, uygulamaktır)
 • MertMert3 ay önce
  Katliamla ilgili okuduğum en dürüst analiz sizinkisi. Dürüstlük ne kadar değerliyse bu ülkede yazınızda o kadar değer görecek Ali bey. Sadece dürüst ve ahlaklı olanlar sizin burada anlatmaya çalıştığınızı anlarlar.
 • selmanselman3 ay önce
  maymunlar cehenneminde muz, el yazması kitaptan daha değerlidir. Övgüye değer yazınız için sizi tebrik ederim ama bunun değerini bu çağda, bu gündemin esiri olmuş insanımızın anlaması zor.
 • İnce memedİnce memed3 ay önce
  Abim ağzına sağlık yine ince ince işlemişsin
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç3 ay önce
  Sayın Hocam, "bir fanatik" diye tanımladığınız bir kişinin; bir cemaati, bir derneği, sosyal yardım kuruluşunu,bir mahalleyi, hatta bir şehri oluştururken artık "bir fanatik" olmaktan çıkıp bir zihniyet, hatta bir güç olduğunu yakın zamanda deneyimlemiş bir ülke olarak en iyi biz biliriz yine de fanatiklikten geri durmayız çünkü fanatik biraz da popülerdir, aykırıdır, sürekli gündemdedir hep kendinden söz ettirir iyi ya da kötü çünkü dediğiniz gibi; Bir fanatik mutlu bir geleceğin farklılıklardan arındırılmış, çeşitliliği yok edilmiş, tekdüze bir toplumda var olabileceğine inanır.
 • METİN P.METİN P.3 ay önce
  ALİ OSMAN KARDEŞİM;ALLAHIN SELAMI ,RAHMETİ VE BEREKİTİ VE İNAYETİ VE MAĞFİRETİ ÜZERİNE OLSUN.ŞU ZOR GÜNLERDE BİRBİRİMİZE DUA ETMEYE NE KADAR DA MUHTACIZ.RİVAYETLERE GÖRE KİŞİ KENDİ AĞZIYLA DEĞİL,BİR BAŞKA KARDEŞİNİN ÖZELLİKLE GIYABINDA ETTİĞİ DUA MAKBULDUR.SADEDE GELİNCE:BİR DİN DÜŞÜNÜN Kİ BİR BAŞKA DİNİ YANİ İSLAMI HZ. İSANIN PEYGAMBERLİĞİNE İNANDIĞI VE ONUN ALLAHIN MASUM BİR NEBİSİ OLDUĞUNU KABUL ETTİĞİ HALDE ŞEYTANİ BİR DİN OLDUĞUNA İNANIR.YOUTUBEDA HRİSTİYANLIKLA YÜZLEŞME DİYEBİRVİDEOYA RASTLADIM VE SONUNA KADAR İZLEDİM.SAHAK MASALYAN İSİMLİ ERMENİ EPİSKOPOS İSLAMIN ŞEYTANİ BİR DİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ.DAHASI İNSANIN TANRILAŞMASINDAN BAHSETTİ.ŞİMDİ BURADA BİR SORU SORMAK İSTİYORUM.SİZİN ŞEYTAN VE KENDİLERİNİN DE TANRI OLDUĞUNU DÜŞÜNEN BİR DİN MENSUPLARI HANGİ KÖTÜLÜĞE YAPMAZ.SİZ ZANNEDİYOR MUSUNUZ Kİ HRİSTİYANLAR HZ İSA A.S. I BİR PEYGAMBER OLARAK GÖRÜYORLAR.HAYIR.ONLAR ONUN TANRI OLDUĞUNU KABUL EDİYORLAR ONUN TANRILIĞINI KABUL ETMEYENLERİN KAFİR OLDUĞUNA İNANIYORLAR.BU ADAMLAR HANGİ KÖTÜLÜĞE YAPMAZ Kİ.YALAN,KATLİAM,TERÖR,DARBE ŞANTAJ,HIRSIZLI,İŞKENCE YOLSUZLUK.AKLINA NE GELİRSE.BEYYİNE SURESİNDE EHLİ KİTAP VE MÜŞRİKLERİN İNSANLARIN EN ŞERLİSİ OLDUĞU İFADE EDİLİR.HALBUKİ HİÇBİR ATEST,DİNSİZ VS. İÇİN BU İFADE KURANIN HİÇBİR YERİNDE GEÇMEZ.BUNLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK MÜCADELEMİZİ YAPALIM DİYE ALLAHA EMANET OLUN.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.

Günün Özeti