Allah Adına Konuşmak ve Trol Doğulmaz, Trol Olunur!

05 Mart 2019 Salı

Bazı insanlardaki kendinden emin olma hali hakikaten insanı şaşırtıyor. Nasıl bu kadar kendilerine güvenebiliyor, bu kadar net konuşabiliyorlar, korku ve ümit arasında biri olarak bunu anlayamıyorum. Sözünü ettiğim kişilerden biri, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar… Gülpınar partisinin seçim bürosu açılışında halka şöyle seslendi: “Erdoğan’ı desteklemek imanın  bir gereğidir… Allahü Teala sizden emaneti ehline vermenizi emrediyor. Bize bu emaneti verdiniz. Ben de gönül rahatlığıyla, vicdan rahatlığıyla size diyorum ki, yarın inşallah mahşerde Allah'ın karşısına çıktığınız zaman, Allah o emaneti bize verdiğinizden dolayı size inşallah hiçbir hesap sormayacak."

Sözler böyle…

Gülpınar, emanet ehli olduklarının ve Allah huzurunda yapılacak “emanet" yargılamasından sorunsuz çıkılacağının garantisini veriyor halka.

Yani demek istiyor ki:

Bizde torpil, adam kayırma, kadroları partililerle doldurma olmaz.

Bizde devlet parasıyla kiralanmış milyonluk makam otomobillerine binilmez.

Sucuk, mantı, hamsi festivalleri gibi israf sayılacak harcamalar yapılmaz.

İhaleler şeffaftır. Görevler sadece “ehline” teslim edilir.

Devletten zenginleşmeye asla izin verilmez.

Kibir, riya, yalan, halka yukarıdan bakmak semtimize uğramaz.

Bizim yönetimimizde ilkesizlik, tutarsızlık, adaletsizlik olmaz, olamaz…

Bu konularda zerre eksiklik olmadığını söylemeye çalışıyor Gülpınar.

****

Merak ediyorum…

Allah adına verilen bu garantiyle ilgili Müslüman ahalimiz ne düşünüyor acaba? 

Nesefi akaidinde: el-Emnu min''Allahi teâlâ küfrun.” Yani, “Allah’tan emin olmak küfürdür” şeklinde meşhur bir kaide mevcuttur. (Sözler ne kadar açık olursa olsun biz kesinlikle böyle bir ithamda bulunmuyoruz.) Diyanet yöneticileri bu  kaideyi gayet iyi biliyor olmalılar. Acaba bu kaideden yola çıkarak söylenen sözlerle, topluma Allah adına verilen garantiyle alakalı söylemeleri gereken bir şeyler olduğunu düşünmüyorlar mı?

Aynı sözleri bir muhalefet üyesi söyleseydi de yine sessiz mi kalınırdı?

Dini, yerel seçimlerin bir unsuru olarak konuşlandırmak isteyen bazı kişilerin yaptıkları dine karşı bir haksızlık değil mi? Böyle bir haksızlığa ilk tepkiyi diyanetten beklemekte haksız mıyız?

Ne dersiniz?

28 ŞUBAT BİTTİ Mİ?

28 Şubat’ın en büyük mağdurlarından bir kısmı da, benim de içinde olduğum imam hatiplilerdi… O dönem okullarımız polis araçlarıyla kuşatılmıştı. Ama bundan daha da kötüsü üzerimizden bir silindir gibi geçen kat sayı uygulamasıydı. Bu uygulama, o kuşağa mensup; yeteneklerine, zekalarına, şahsiyetlerine şapka çıkarılacak pek çok arkadaşımı bir kasırga gibi, bir daha toparlanamayacakları bilinmezliklere doğru savurdu… Önemli işler yapabilecek, memlekete faydası olabilecek yığınla yetenekli genç önce katsayı darbesini, ardından birkaç sene sonra patlayan 2001 ekonomik krizinin darbesini yiyerek, kayalara çarpmış bir yelkenli gibi geleceklerini yitirdiler. Çoğu üniversite ile başka noktalara ulaşabilme imkanı bulabilecekken, bir yerlerde eleman olarak çalışmak zorunda kaldı. Bir daha da toparlanma fırsatları da olmadı çoğunun. Dolayısıyla hayatlarının tam da yükselme döneminde, bu travmatik kırılmayı yaşayan o talihsiz kuşak için 28 Şubat daha uzun yıllar bitecek gibi değil...  

MISIR’DAKİ İNFAZLAR

Hukukun iktidarlar elinde nasıl bir silaha dönüştüğünün en kanlı örneklerinden birini Mısır’ın darbe yönetimi veriyor bugünlerde. Tam dokuz muhalif genç akıl almaz işkencelerden sonra infaz edildiler geçenlerde. Allah makamlarını cennet etsin. Yaptıkları çok büyük, çok aziz bir şey… Ve ölümleriyle, Mısır’da daima zalim Firavunların karşısına dikilecek Musa’lar olduğu gerçeğini dünyanın aklına kazıdılar.

“SAVUNMASIZ ASKER”MİŞ!

CHP’nin çok enteresan bir Belediye Başkanı var Hatay’da. 

15 Temmuz ile ilgili belediye meclisinde üyelere: “Savunmasız askerler, şehitlerimiz ve hepsi için saygı duruşuna…” demiş.

Bu başkan, vatanını koruyan asker ile vatanını işgale kalkışan darbeciler arasındaki büyük mü büyük o farkı anlayamamış anlaşılan… Hataylılar ilk seçimde anlatırlar umarım.   

PARTİ SLOGANLARI NELER DÜŞÜNDÜRÜYOR?  

Ak Parti “Gönül Belediyeciliği” sloganı ile adaylarını lanse ediyor.

Bence yerel yönetimlerde gönülden daha çok rasyonelliğe ihtiyacımız var…

CHP’nin yerel seçim sloganı ise, “Derman Belediyeciliği”…

Konu CHP ve sloganı dillendiren Kemal Kılıçdaroğlu olunca akla şu söz geliyor: Kendisi muhtâc-ı himmet bir dede/ nerde kaldı gayrıya himmet ede.”

MHP’nin sloganı,  "Beka için milli karar, Cumhur için istikrar"…

İnsanda hazırola geçme hissi uyandıracak ciddiyette ve soğuklukta bir slogan…

Saadet Partisinin sloganı, “Çare Var”…

Yalın…Anlaşılır… Ama yerleşmiş imajdan olacak, arka planı yeterince güçlü değil izlenimi veriyor.   

HDP sloganını Kürtçe seçmiş.  “Ya Me Ye” yani, “Bizimdir” diyorlar.

İyi bir sloganın amacı akılda kalmak, kolay anlaşılmaksa bu slogan çok kötü ve daha da kötüsü toplumun büyük bir kesimini de dışlıyor.

 DİYANET İŞLERİ BAŞKANI YAPTIĞI BİR KONUŞMADA ŞÖYLE SÖYLEMİŞ:

“Diyanet İşleri Başkanlığı her türlü siyasi, ideolojik görüşün üstündedir.” 

“Söylem ve eylemlerimizde, her türlü siyasi, etnik yapının dışında, birlik ve beraberliği, kardeşliği ve toplumsal dayanışmayı esas alır.” 

“Camilerimiz, kürsülerimiz, Asla fitneye, ayrıştırmaya, tefrikaya alet edilemez. Bu hassasiyeti gözetmeyen herkes için hukukun gereği yapılacaktır."

Benim bu sözlerden anladığım, “camilerde seçim dolayısıyla yapılan vaazlardan, yerel yönetim adayları için yapılan dualardan haberimiz var ve derhal bu duruma müdahale edeceğiz”.

Dua edelim de Başkan bey, anladıklarımızı kastetmiş olsun.

TROL DOĞULMAZ, TROL OLUNUR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hz. Ömer'in sorgulandığı bir dünyada hiç kimse sorgulanamaz değildir. Buna şahsım da dahil. Hiç kimse kusursuz, hatasız, günahsız değildir.” diyor…

Araba kullanırken çektiği videolarla ünlü bir trol ise, “Erdoğan’ı eleştiren dilimi koparır atarım.” diyor.

İşte, kraldan çok kralcı olmak böyle bir şey… Bu tip fanatikler, yarardan çok zarar veriyorlar.  

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • cabircabir3 ay önce
  hocam yakında seni alırlar paralel parelel yazıyorsun diye aman dikkat
 • GkhzGkhz3 ay önce
  GÖRÜNEN O Kİ CUMHUR İTTİFAKI ELİNDE BULUNAN BÜYÜK ŞEHİRLERİN BAYA BİR KISMINI KAYBEDİYOR KAYBEDECEK GİBİ... BUNUN DA BÜYÜK BİR NEDENİ EKONOMİ GİBİ DURUYORBATMIŞ GİBİ DEĞİL İflas etmiş gibi görünüyor her yer... Malasefff günden güne daha çok eriyor gibideeeVE çıkılmasıda zor görünüyor Veeee eğer Ankara ve İstanbul el değiştirirse kaybedilirse ki... Kaybediliyor gibi... Büyük bir ihtimalle TÜRKİYE 5 6 AY İÇİNDE BÜYÜK BİR ERKEN ŞEÇİME YOL GÖRÜNÜYOR
 • ERDALERDAL3 ay önce
  ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR
 • SeyfiSeyfi3 ay önce
  Tebrikler.. tamda duygulara tercüman bir yazı olmuş.ama sizi korkarım akitte fazla tutmazlar.hakaret yok, küfür yok,. Allah'ım isinizde mufaffak eylesin
 • Mehmet yılmaz.Mehmet yılmaz.3 ay önce
  Tek kelimeyle şapka çıkartılıp saygı gösterilecek bir yazı olmuş tamamı için konuşuyorum ,sizler doğruları söylemekle mükellefsiniz öylede yapmışsınız kaleminize sağlık lakin yazılarınızdan mahdum kalmak gibi bir korkuyada kapılmıyor değilim malum sebeplerden dolayı ,siz RIZIK VEREN RABBİMDİR şiarıyla hareket eden birisi olduğunuz için Allah'tan korkarım kuldan değil diyorsunuz ve seviliyorsunuz saygılar sunarım.
 • FatihFatih3 ay önce
  Sözler ne kadar açık olursa olsun biz kesinlikle böyle bir ithamda bulunmuyoruz. sözüyle ne kadar gayri hakikatperest olduğunuzu ispatlamıştınız. Geçen suriyeli bir arkadaşımla konuşuyordum. Dediki suriyede şamda yaşayan ünlü insanlar herhangi bir konuyu eleştirirken terörist yaftası yememek için esed in adını vermez aksine etrafındaki insanları suçlarlardı. Bizdeki de o hesap ortada küfür olduğunu görüyorsunuz ama dikt... öhm. demokratlarımız kızar diye açıkca söylemekten çekiniyorsunuz.Bunun vebali ağırdır zira peygamberimiz “Bir kötülük gördüğünüz zaman elinizle, gücünüz yetmezse dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalben buğz ediniz. diye buyurmuştur.
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Sofuoğlu, Allah sizden razi olsun.....
 • zekizeki3 ay önce
  Şanlıurfa belediye başkan adayı konusun da size katılıyorum.
 • 3 ay önce
 • ayhanayhan3 ay önce
  sn Yazar(Ali Osman bey) satır satır okudum. daha önce sizi takip edeceğimi söylemiştim..bu günkü makalenizin altına imzamı atarım. her devirde her cins insan ve aday çıkıyor...makaleniz olması gerekeni söylüyor...ben de aynı kanaatteyim...taraf tutmak evet...ama ölçüyü kaçırmak olmaz...aslında şeytan taşlamaktan ibadete zaman ayıramaz pozisyonda gibiyiz... elbette iktidar partisi eleştirilmelidir...ŞU an elimizde olan bu 28 şubatı bende yaşadığım için..o zihniyetin eline ERK geçerse neler yapabileceklerini intikam için çırpındıklarını bildiğimden..kusurlarına rağmen cumhur ittifakını desteklemek durumundayım.
 • ozanozan3 ay önce
  parti kur oy verelim osman başgan
 • SofuoğluSofuoğlu3 ay önce
  AKİT=VAKİT=YENİAKİT çıktıktan bu beri takip ederim.Hemen hemen her gün yeniakit sitesini tararım.Yazarların hepsinin makalelerini okumam yalnız, makale başlıklarına ve konularına bakarak bazı yazarların makalelerini okurum ve çok az da olsa becere bildiğim kadarıyla yorum yazarım.Ali Osman AYDIN yanılmıyorsam YENİ AKİT'te son zamanlarda yazmaya başladı.Çok çarpıcı konular hakkında makaleleri bilhassa; gözlerimizin önünde elimizden kayıp giden gençlik üzerine yazdığı yazılarıyla gönülleri ferahlandırmıştı.Ben partici, şucu ve bucu da değilim.Hiç bir kimseyi de tabu olarak kabul etmem.Ancak,TÜRKİYE=MİLLETİMİZ DÖRT TARAFTAN kuşatılmışken, bu kuşatmayı yarmak için,DİNİNİ(İSLAM),VATANINI, MİLLETİNİ, BAYRAĞINI ve TÜM KUTSALLARINI savunmak için BİRLİKTELİK oluşturan AKP ve MHP'ye 2019 yılı mart ayında yapılacak yerel seçimler için seçtikleri sloganlar üzerinden eleştirirken; Güya MİLLİ GÖRÜŞÜN PARTİSİ(!)olduğunu,ALAHA'a,KURAN'a,VATANA,MİLLETE,BAYRAĞA savaş açan PKK=YPG=PYJ=FETÖ=DHKP-C=TKKO=...VS bunlarla işbirliği yaparak, CUMHUR İTTİFAKI'nı bozguna uğratmayı dört gözle bekleyen Saadet Partisinin sloganını beğenmiş görüküyor.Yazar Efendi, kimse eleştirilmez değil ancak, yemek yediğiniz kapılara da lütfen saygılı olun!MİLLİ GÖRÜŞCÜdeğil, MİLLİ GÖRÜŞÜN yüz karası olan birinin reklamını yaparak, değerinizi düşürmeyin!
 • Yavuz ÖZCANYavuz ÖZCAN3 ay önce
  bravo çok önemli tespit iş akdinizi fesh etmezler umarım.böyle insanlar yüzünden dinden soğuyor insanlar.
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Allah subhanehu ve teâlâ aşkına iman nedir, hiç düşündünüz mü . İman tagutu red şirk ten beri olmakla başlar amelerle devam eder. Amel iman değildir. Ameller imanın tuğlaları harcıdır.
 • AlpAlp3 ay önce
  Daha önceki din düşmanı idare ile şimdiki din yanlısı (!) mevcut idare arasında HAK VE ADALET noktasında , YEME VE YEDİRME bağlamında hiçbir fark yoktur.
 • ALİALİ3 ay önce
  Sahi Kur'an'ı kavramların içini kim boşalttı. AKP bu işin ehli işi ehline verin
 • sorgulayan müminsorgulayan mümin3 ay önce
  Ellerinize sağlık. İmanlı her düşünen beyin gibi siz de sorguluyor ve üzülüyorsunuz. Diğer partileri eleştirmiyorsunuz çünkü onlar iktidarda değil ve maalesef muhalefet olmayı bile beceremiyorlar. Diğer partileri eleştirmiyorsunuz çünkü zaten onlara başından beri hiç oy vermediniz ve hiç inanmadınız. Siz de benim gibi üzülüyorsunuz çünkü hayal kırıklığı yaşadınız. Oy verip desteklediğiniz partinin geldiği nokta doğal olarak sizi çok üzüyor. Çünkü siz çıkarları için değil, inançları için yaşayan, düşünen, okuyan, imanlı bir insansınız. Varlığınız bana teselli veriyor. Allah razı olsun. Kaleminize sağlık
 • erhanerhan3 ay önce
  Güya CHPnin de yanlışlarını, hatalarını söylüyormuş gibi yapıp, sadece Hatay belediye başkanının bir sözünü eleştirmek .yani CHP ile ilgili bula bula sadece bunu mu bulabildin.Ama AKP ve AKP lilere gelince saydırıyorsun. "Efendim 28 şubat ,İHL ler ,ve İHL olan ben.." tamamda bunu da mı AKP yaptı. Madem öyle ,sorumlularına niye tek laf etmiyorsun,etmek istemiyorsunUcu CHP ye de dayandığı için mi ? Ve onca Erdoğan a saldıranları değilde, Erdoğan ı savunan birini diline doluyorsun .Velhasılı diğer yazdıklarına da bakılınca hangi tarafta olduğun belli oluyor.ve bu da senin en doğal,yasal,demokratik hakkın
 • engineerengineer3 ay önce
  "Dini, yerel seçimlerin bir unsuru olarak konuşlandırmak isteyen bazı kişilerin yaptıkları dine karşı bir haksızlık değil mi? Böyle bir haksızlığa ilk tepkiyi diyanetten beklemekte haksız mıyız?" fatih portakalda dün aynı soruyu sordu, Erzincan'da yaşamış Terzi Baba hazretleri varmış, demiş ki : dünya menfaati için Allah bile demem, bunlar ise dünya menfaati ve siyasi bahtları için çukurun dibine iniyorlar,ruzi mahşerde ise esfeli safilene inecekler.
 • Şirin AytaçŞirin Aytaç3 ay önce
  Sayın Hocam, yine muhteşem bir makale...bu kadar yalakanın, yandaşın, menfaatperestin, yalancının, riyakarın, kapıkulunun, popülistin içinden sıyrılıp ısrarla sergilediğiniz bu dürüst duruşun sadece camianıza değil tüm ülkemiz insanına yayılması, örnek olması en büyük dileğimizdir. Şanlurfa milletvekiline bir uyarının da Cumhurbaşkanından gelmesini isterdik ama hangi birine yetişecek, tabibu da büyük bir mesai gerektirir çünkü gözü dönmüş, pastadan pay almaya çalışan o kadar çok sürüngen var ki ne yapsan boş.Diyanetin sessizliği ise en büyük tehlike, aslında sizin bu yazdıklarınızı diyanetin başındaki kişinin bir bildiri niteliğinde tebliğ etmesi gerekir ama maalesef bu işler fikir ve zikir meselesi.Yeni Akit'i takip etme nedenimizsiniz, mesele yermek, karalamak değil doğruları ifade edebilmek siz de bunu yapıyorsunuz ve saygıyı hak ediyorsunuz.
 • seko69seko693 ay önce
  yazının son kısmı hariç güzel. zaten bu kutuplaşma, ayrışma, kin, nefret, düşmanlık, zillet, hain, terörist vb. söylemlerin altında ERDOĞAN'IN ELEŞTİRİLEMEZ ve SORGULANAMAZ mantığı yatıyor. eleştirirsen hakaret, sorgularsan hainsin. bunu yaptığı icraatlarla erdoğan zaten gösteriyor. yani kendi dediği söze kendi inanmıyor..
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  KIYMETLİ YAZAR ,ÖNEMLİ AYRINTILARA DEĞİNMİŞSİNİZ.ELİNİZE SAĞLIK.ANCAK,BİR MÜSLÜMAN OLARAK,SAADET PARTİSİNDEN BİR CÜMLE İLE BAHSETMEK YERİNE DAHA ETRAFLICA BAHSETMENİZİ BEKLERDİM.bu gün itibarıyla saadet in ne hale geldiğini,NASIL HAİNLERLE İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINI VE BUNU DA GURURLA SAVUNDUĞUNU YAZMANIZI İSTERDİM.BASİT BİR TAHLİL YAPMANIZI İSTERDİM.İÇİMİZDEKİ ÇARPIK FİKİR VE İCRAAT SAHİPLERİNİ DEŞİFRE ETMEK SURETİYLE OKUYUCULARINIZI UYARMANIZI İSTERDİM.SONRAKİ YAZILARINIZDA İNŞALLAH..
 • Kat sayıKat sayı3 ay önce
  Bence, İmam hatip liseleri ve meslek liseleriiçin katsayının kaldırılması hiç iyi olmadı. Çünkü, imam hatipli gençlermatematik, fizik, kimya, biyoloji vs. derslerini çok az görüyorlar. Dolayısıyla, üniversite sınavına girdiklerinde Fen liseleri veAnadolu liseleri ile yarışıyorlar.İyi üniversiteleri kazanma şansları çok az oluyor. Ve sonuç maalesef hüsran. Oysa ki almış oldukları eğitim üzerinden yapılan bir sınava girseler başarı oranları yüksek olur. Kaç tane imam hatip lisesi veya meslek lisesi mezunu Doktor, Mühendis veya avukat var? İnanın bir elin parmaklarını geçmez.
 • Aman dikkatAman dikkat3 ay önce
  Sayın yazar, sizin için üzülüyorum. Neden mi? İktidarı destekleyen gazetelerde iktidar sahiplerini eleştiren bir yazı yazmak her baba yiğidin harcı değil. Özellikle son yazılarınızla birilerini rahatsız etmiş olabilirsiniz. Aman dikkat! yeni bir iş aramak zorunda kalmayınız. Allah yardımcınız olsun.
 • DenizDeniz3 ay önce
  Diyanete çağrımdır;mademher türlü görüşe eşit mesafedesiniz Paris / Montfermeill'deki DİTİB camiine lütfen bir el atın...Burası AK PartInin seçim bürosu gibi çalışıyor...Bir İmam Hatipli olarak nerede ise camiyi,namazı terk edecek hale geldim...ya ben burada hergün AK PARTİ'nin propogandasını dinlemek zorundamıyım.
 • Ali beyAli bey3 ay önce
  Selamün’Aleyküm Ali Osman beyefendi yazılarınızı çok beğeniyorum, inşallah katlanarak devam eder bu seyir. Fakat bu sefer itiraz noktam şu oldu; çok fazla konuya bir-iki cümle ile değinmeniz konuyu havada bırakmış, devam ettirecek gerekli cümle yapısı ile çok güzel yazılar olacağına güveniyoruz oysa.

Günün Özeti