Hayır bildiğiniz şeyler şer, şer bildiğiniz şeyler hayır olabilir

22 Mayıs 2019 Çarşamba

Şu yeni parti bir türlü kurulamadı gitti.

Yeni parti kurma hazırlığına ilişkin yazılı ve görsel basın günlerdir yazıp çiziyor. Haber programlarının ana gündemi de bu konu oldu. Gazetelerde Gül, Davutoğlu ve Babacan isimleri ve parti kurma çalışmaları ile ilgili haber sondajlarının ardı arkası gelmiyor. 

Fakat ilginçtir ki, sözde yeni parti kurma hazırlığında olanlar bu yazılıp çizilenlere nedense hep sessiz kalıyor! Adı geçen zatlardan birisi de çıkıp ne iddiaları yalanlıyor, ne de tamam biz de varız demiyor.

Bu saatten sonra parti de kurabilirler, güçlerini birleştirerek AK Parti ve Erdoğan’ın karşısına da dikilebilirler. Bu en demokratik hakları.  

Bunlar sözde AK Partili idiler, arka planda AK Parti’nin kuyusunu kazdılar, Reis’in kardeşim dediği bu insanlar makam ve mevki uğruna onu sattılar diye kimseyi suçlamanın manası ve mantığı yoktur.

Yıllarca AK Parti’de görev almış, küstürülmüş, gönderilmişlerin kuracağı yeni parti birbirine girmiş doğrular ile yanlışların da gün yüzüne çıkmasına sebep olacaktır.

Hamasetle, duygu patlamalarıyla, öfkeyle göndermeler yapıp karalar çalmanın ya da bağlamanın manası yoktur. 

Halkın onlara destek vereceğini hiç kimse tahmin etmiyor. Parti tabelası olan ikinci bir Saadet olurlar. Fakat hodri meydan, haydi kurun bakalım partinizi diyebilen bir babayiğit çıkmadı AK Parti kanadından.

Hedef barışmak, kucaklaşmak, gerçek adalet ve hakiki demokrasi değil de bütün planlar Erdoğan’ın tökezlemesi üzerine kurgulanmışsa bu niyet söylem ve eylemlere mutlaka yansıyacaktır.  

Kargaşadan siyasi nimet elde edelim diye bir niyet var ise milletin feraseti ve sağduyusu şimdiye kadar olduğu gibi şimdi de gerekeni yapar.

Yeni bir parti kurarak siyasi arenada yerlerini alarak Erdoğan’ın karşısına dikilebilseler buna en fazla Erdoğan sevinir. 

Erdoğan’ın, karşısına güçlü ve birleştirici bir adayın çıkması hem Reis’in, hem aile efradının, hem de partinin ağır toplarının yeniden inkişafını sağlayacak bir sebep olur. Herkes attığı adımlara, konuştuğu sözlere çok daha dikkat eder.

Aylardır pusuda bekleyen bu eski siyasiler belki de parti kurarak AK Parti’ye ve millete çok büyük iyilik dahi yapmış olabilirler. CHP ve İYİ Parti’den bir şey olmayacağını, olamayacağını cümle âlem yaşayarak şahit oldu. 

Ülkede herkes muhalefet yokluğundan mustarip değil miydi?

Siz ülkeyi iyi idare ettikten sonra, merak etmeyin oylar başka partiye gitmez. Oylar yeni kurulan partiye gidebilir diyorsanız kendinize çekidüzen verirsiniz.

AK Parti’ye karşı millette artan ciddi bir tepki var. Kurulacak yeni parti, Ak Parti’nin yola çıkışındaki “ülkedeki toplumsal yaraları sarma” hedefini yeniden bulmasını sağlayacak bir sinerji oluşturabilir.

Gücümüz alternatifsizliğe dayanıyor. Bir alternatif çıkarsa gücümüz tehlikeye girer diye bir korku var ise vicdani bir rahatsızlık da içeride besleniyor demektir. Yok, eğer böyle bir durum söz konusu değilse bırakın demokratik bir ortamda isteyen istediği şekilde oyalansın. 

Ortada sizin seçmeninizi tarafına çekebilecek bir parti söz konusu olduğunda atılacak her adım dikkat gerektirir. Her icraat, siyasi arenaya sokulacak her isim özenle seçilir. 

Erdoğan ismi ve resmi gölgesinde kendisini nimetten sayıp millete sırtını dönen bir sürü sözde siyasi güve bu arenanın dışına itilir.

Belediyeleri aile çiftlikleri haline getiren sözde şehri eminler kendilerine çekidüzen verir. Attıkları her adımda arkalarında bir kovalayanın olduğu düşüncesi gayretlerini artırır.  

Parti içerisindeki akılsızların, cahillerin, hainlerin gün yüzüne çıkmasına sebep olur ve tasfiyeleri sağlanır. Bu tiplemelerin açtığı yaralar kolayca sarılabilir ve bu çaba toplum tarafından da takdir edilip saflar sıkılaştırılır. 

Burası demokratik bir ülke. Kursunlar bakalım partilerini, boylarının ölçüsünü alsınlar. 

Niyet halis ise millet, ülke yararına bir gayretse ala, yok eğer değil ise siyaset çöplüğü yeni atıklar bekliyor demektir. Siyaset tarihinde özellikle de siyasiler mezarlığında bir dönemin nice anlı şanlı isimlerini görürüz. Kimler geldi, kimler geçti… Erkan Mumcu, Abdüllatif Şener, İdris Naim Şahin, Murat Başesgioğlu, Kürşad Tüzmen, Sami Güçlü, Hüseyin Çelik, Yaşar Yakış vs.

Bu isimler hep gölgeleyen, hep lekeleyen, yol yürüyemedikleri, yol ve dava arkadaşı olamayanlar değil miydi? Bu isimler yolda bırakanlar değil miydi?

Toplumu birleştirmek yerine daha fazla ayrışmasına neden olarak kendi sonlarını da hazırladılar.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Allah GörüyorAllah Görüyor4 ay önce
  Kim küstürüyor acaba? Suçluysam asın ama haksızlık yapılıyor. Darbecinin, soru çalanın, yargıya, polise fesat karıştıranın canı cehenneme! Ama hiç alakası olmayanları yakanlar bu vebalin altından da nasıl kalkacaklardır? Gerçekten Allah’tan korkulmuyor mu? Allah gelsin de seni kurtarsın mı, deniyor. "Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste" denerek ah almaya devam ediliyor. 3 yıl oldu halen adı ADALET olan partimden ADALET bekliyorum. Bu nasıl bir adalet ki komisyon bile sözde KHK sırasına göre dosyalara bakacağına 701 den bile kararlar verirken 679 KHK olan benim dosyama sıra gelmiyor. Milleti küstürmek için elinizden geleni yapıyorsunuz, farkında mı değilsiniz? Başörtü zülmünde bu kadar üzülmemiştim. Ama desteklediğimiz adı adalet olan partimden adaletsizlik görünce çok üzülüyorum. Allah görüyor."Aklı öldürürsen ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün, Devlet de ölür. (Fatih Sultan Mehmet)"
 • ÖNDERÖNDER5 ay önce
  Nedense yandaş yazarların ortak özelliği midir nedir bilmiyorum, Erdoğan'ın hatalarını yazmaktan imtina ediyorlar ve bu iş genelde yorum yapan okurlara düşüyor. Erdoğan hükümetin başı olduğuna göre her şeyden de sorumludur aynı zamanda. Ama yanlış politikaların sorumlusu; bazen vali, bazen bürokrat, bazen bakanlar, bazen belediye başkanları ... oluyor. Sen damadı maliye ve hazineden sorumlu bakan yapacaksın ama suçlu iş dünyası olacak. Sen seçimi tartışmalı hale getireceksin yine güvensiz ortam oluştu diyen iş dünyasına parmak sallayacaksın. Sen Rusya’yı ve İran’ıhesaba katmadan Suriye batağına sokacaksın ülkeyi ama tek taraflı olarak suçlu Davutoğlu (ki oda suçlu) olacak, sen çözüm sürecinde askerin elini kolunu bağlayacaksın suçlu yetki verdiğin valiler olacak ve bu süreçte kandırılarak istikbali karartılan gençler ile en önemlisi de askerimiz canıyla , geride bıraktıkları gözyaşlarıyla bedel ödeyecek, sen iblis FETÖ ile yıllarca iş tutacaksın ceremesini belki senin referansına güvenerek çocuğunu o sapkınlara teslim etmiş nice köylü, varoşlu gariban ve psikolojik baskı altına alınan diğer vakıf ve cemaatler ödeyecek… ve daha buna benzer nice olaylar. Ama devletin başı hiç suçlu olmayacak. Tüm bunlara tepki koyduğun vakit; gemiyi terkeden fare olacaksın, omurgasız olacaksın, hele hele Millet İttifakı’na oy vermeye dur, mazallah münafık olacaksın birilerin gözünde. Yazık çok yazık!
 • anadolu kartalıanadolu kartalı5 ay önce
  makam ve mevki muhterisi eski türkiye kuruntusundan öteye bir icraatı olmaz. çünkü siyaset denkleminde CHPnin olmadığı siyasetin çok sağlıklı olacağını düşünüyoruz başkanlık sistemi onların hanesine atılmış engüzel bir gol olduğunu düşünüyoruz CHP BUNDAN DOLAYI ÇILDIRIYOR ÜSTADIM
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem5 ay önce
  AKP dışında herhangi bir partiden ayrılıp yeni bir parti kurulanlardan başarıya ulaşanları ben görmedim.yazdığınıza katılıyorum.Ama Sn.Recep Tayyip Erdoğan'ın hata yapmış olabileceğini niçin düşünmüyoruz?Yani herkes hatalı , yanlış hareket yapıyor , metal yorgunu da Sn.R.Tayyip Erdoğan üstün bir insan mı ?yanındakiler devamlı değişiyor.Allah gecinden versin vefat etmiş olsa kim davasını yürütecek?Var mı bir isim?Saygılarımla.

Günün Özeti