Gönül adamı, devlet adamı, milletin adamı olabilmek

17 Nisan 2019 Çarşamba

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim öncesi Rize konuşmasında “gönül adamı”, “dava adamı” ve “millet adamı” olabilmekten bahsetmişti.

Gönül adamı, devlet adamı, milletin adamı olmak basiret, feraset, adalet, akıl, muhakeme ve dirayet gibi hasletler ister. 

Yaşanılan süreçte teşkilatlarda gönül, dava ve millet adamı olma hasletlerinin sıkıntısı yaşandığı içindir ki seçimin bu garabet sonuçlarıyla karşı karşıya kalındı.

Milleti dinlemeyen, anlamayan, anlamamak için gayret gösteren hatta milletten kaçanlar olduğu için netice böyle oldu.   

Vatandaşla gönül köprüleri atılmadığı için, vatandaşın hissiyatını, derdini, sıkıntısını dinlemedikleri için milletin ayarıyla karşılaştılar.

İslami ilkelerle yoğrulan, herkese hayat hakkı tanıyan medeniyet iddialarımıza dayalı kısa, orta, uzun vadeli kapsamlı bir gelecek tasavvuru geliştirilmediği ve yol haritası çizilmediği için yaşanan kargaşadan etkilenen vatandaşların tepkisi bu sonuçları doğurdu.

Milletvekillerinin “küçük olsun benim olsun!” anlayışına uygun olarak tanzim ettiği teşkilatların yetersizliği, başını alıp giden kayırım, rantçılık, alengirli işlere duyulan tepki ve mücahit olarak yola çıkanların zamanla her şeye müsaite dönüşmesine vurulmak istenen bir ketti bu sonuçlar. 

Bu süreçte AK Partiyi en fazla yıpratan CHP değil, içeride köşe kapmaca oynayan fırıldaklardır.

Bakan olup sadece menfaatine bakanlar, milletvekili olup milletten kopanlar, belediye başkanı olup israfa, yolsuzluğa göz yumanlar hatta bizatihi bu yanlışın içinde olanlar bu sonuçların sorumlularıdır.

Kadın kollarının süslü, makyajlı, parti bütçesi ile düzenlenen lüks kahvaltıların ev sahipliğini yapan bayanları, gençlik kollarının ne oldum delisi havasındaki kendini bilmezleri, teşkilatlarda tek hedefi sonraki bir üst basamağa yükselmek olan emeksiz yemek peşinde olan AKP’lileri bu sonuçların sorumlularıdır.

 Erdoğan ismi, resmi, gölgesi altında benliğini besleyenler ülkeyi iki asırdır içerden teslim alan şebekelerle, küresel sistemin çıkarlarının koruyuculuğunu yapan şer-şirret çevrelerle, bu ülkede iplerin bu ülkenin evlatlarının eline geçmemesi için kıyasıya mücadele edenlerle mücadele edemeyenler bu sonuçların sorumlularıdır.

Toplumun iradesinin Ali-Cengiz oyunlarıyla ipotek altına alındığı gerçeği yüreğimizi sızlatmaktadır. Fakat AK Parti teşkilatı itiraz sürecindeki performansını seçim çalışmalarında ortaya koymuş olsaydı bugün başka şeyler konuşuyor olacaktık.

İslami duyarlıkları güçlü, dünyayı iyi tanıyan, vizyonu geniş, ehliyet ve liyakat sahibi dertli kadrolar gönül, dava ve millet adamlığı kisvesini taşıyabilirler.

Pergelin sabit ayağını İslam’a basan, hareketli ayağıyla dünyaya açılan, bu dünyada yaşayan ama bu dünyayı yaşamayacak, ufkuyla bizi medeniyet yolculuğuna çıkaracak vefakâr, cefakâr ve fedakâr kadrolar bu unvanlara kapı aralayabilir.

Gönül adamı, mütevazı adamdır. Gönül adamı sevgi abidesidir. Bütün insanları, hatta mutlak manada bütün yaratılanları sever. Gönül adamlığının temelinde insan sevgisi vardır. Gönlüne almadığının gönlüne giremeyeceğini bilir. Gönlüne giremediğinin de beynine asla ulaşamayacağının farkındadır. 

Bu yüzden kibir siyasetine karşı mesafe içindedir. Bulunduğu makam, güç ve otoriteyi halka karşı siyasal bir kibir olarak yansıtmayan adamdır. 

Gönül adamı otoriter değil, karizmatik ve rehber, buyuran değil, karşısındakini anlayan ve kavrayandır.

Gönül adamının gönlü, sofrası, kapısı ve alnı açıktır. İnsanların acılarını ve sancılarını, sevinçlerini ve sürurlarını paylaşır, iyi günde de kötü günde de, yanlarında olur.

Dava adamları kulluğun tadını zirvede yaşayanlardır. Her şeyleriyle kuldurlar. Allah ile güçlü bir bağları vardır. Onlar kendileri için değil, kardeşleri için yaşarlar. 

Dava adamı, davasına inanan, davasını anlayan, davasını kendi hayatında fiilen yaşayan ve gücü nispetinde davasını başkalarına anlatan, itikat ve amel sahibi kimsedir.

Dava adamı fedakârlığın, fikir öfkesinin, samimiyetin, karşılıksız vermenin, paylaşmanın erdem olduğu bir insan modelidir. İkbal hesaplarının yapılmadığı geçmiş ve yaşanan anla hesaplaşmanın yoğun bilincini yüklenen yüreklere işaret eden bir insan tipidir.

Dava adamı, siyaseti geçim kaynağı görmeyendir. Siyaseti toplum menfaatleri için yapan, kendi menfaatleri için kullanmayandır. Siyaseti dava gören ve bunun için koşandır. 

Millet adamı, bütün toplumu kucaklayan siyasetçi kimliğidir.

Toplum kavga eden, sataşan ve savaşan siyasilerden bıktı. Millet artık kucaklayan, gülümseyen, dünya ile bütünleşen, siyasilere kucak açıyor, sempati duyuyor. Kendinden, gelecekten ve projelerinden bahsederek gündem oluşturan dava ehli millet adamaları rağbet görüyor artık.

Sürekli halkın içinde bulunan, halkın ihtiyaçlarını, beklentilerini her zaman doğru okuyan, milletle rahat diyalog kurup, halkın gönlünde yer eden ve her daim milli iradeyi öne çıkarıp, sırtını millete yaslayan milletin adamı siyasiler kabul görüyor. Anlayana…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Rafıgül BaltacıRafıgül Baltacı3 ay önce
  Sayın yazar Yazınız analız gercekten cok ınce ve yerınde.Bız dâva yı sahıplenemedık makam gıyımsonradan görme hıcap tesettür herşey bırbırıne karıştı.Sonuc ortadaNasıl yaşarsanız ınanıyorsanız öyle ıdare edılırsınız.Öylede oldu.Selam ve dua ıle.
 • mertmert3 ay önce
  ak parti seçim sonucunu asla doğru okuyamayacak kaçınılmaz sona hızla ilerliyor,tam acaba hatalarını görecekler mi derkenfransada yanan kilise ''hakkında derinden sarsıldım'' açıklamasıbeni ümitsizliğe düşürdü
 • ÖzkanÖzkan3 ay önce
  O kadar güzel analiz ettiniz ki; kabirlerinden burunlarının ucunu göremediler. Halka tepeden bakanları; halk alaşağı eder. Sadece belediye başkanı değil,geleceğin CB nı nı halk seçti!! Yıllarca akp ye koşturduk ama onlar,yiyicileri bizim gibi dürüst insanlara tercih ettiler. Hatta " dürüst olanla dalga geçip, git evde otur ,halktan bize ne,oyala géç. Biz işimize bakalim" dediler. Aslında yaşadıklarımı anlatmaya sayfalar yetmez. Kısacası hak eden kazandı...umarım hayırlı olur. Olmazsa o da gider...
 • Onlardan biriOnlardan biri3 ay önce
  Çıkmış simit hesabı yapıyor mesela
 • CevdettCevdett3 ay önce
  HAYAT=İMAN VE CİHADDAN İBARETTİR. ÖNCE AHLÂK VE MANEVİYAT. BİZİM DÜSTURLARIMIZ BUNLARDI. TOPLUMUN RAHAT VE REFAHINI ARTIRINCA ÜST KADEME DE RAHAT VE REFAH İÇİNDE BİR HAYAT AMAÇLAR OLDU. BELKİ DE AK PARTİ ARTIK BUDUR, KİM BİLİR? CENNETİ BU DÜNYADA YAŞAMAYA KARAR VERİLDİ BELKİ DE.
 • mahmutmahmut3 ay önce
  çokdoğru yazdınızellerinize sağlık acaba bu yazılarınızıbahsettiğinizzevat okurmu?sizindünya görüşünüz bana uymaz..ama busizi takdiretmeyeceğim anlamına gelmez..keşke buuyarılarınızıdahaönceyapsaydınız .... belkiyaptıkdiyeceksiniz.....hayır ..bu kadar netçizgilerleyapmadınız .. takke düştü kel göründü..saygılar
 • kalelikaleli3 ay önce
  ne diyelim çok doğru bir tesbit.biz sessiz yığınlar menfaat beklemeyen davasına bağlı olanlar sayesinde gene bu kadar olabildiler.ama bizi de küstürürlerse silinir giderler.ne demek patates soğan et saman ne dersen ithal.olur mu nerede görülmüş.nereye gidiyoruz.ya ithal edemezsek ne olacak.şehirleri yabancılar doldurmuş besleyemiyecek hale geleceğiz onu bırakın biz de belki gıda bulamayacağız bu gidişle.köyler bomboş.araziler bomboş.neden ithal ediyoruz neden ihraç etmiyoruz.
 • Ali Ali 3 ay önce
  Müzik iman dan koparır müzikli ilahiler dahil. İman müzikle artmaz bazı müziklerin faydası daha çok akli özürlülere faydası var.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Senebaşında ramazan ve kurban bayramı tatilini belirleyin. Turizimle övünmein ispanya kralı konuşmasında endulus islam devletini turizm müzik futbolla yıktık .
 • Bir Allahın kuluBir Allahın kulu3 ay önce
  Sayın memed bey dilinize yüreğinize sağlık.Güzel tarif ettiniz durumu.Ama tatbikte tam tersine yapılıyor arapça bir vardır kebirilkavm hadimuhum yani hangi mekamda olursa insan.Esasında milletin hizmetçisidir ama bugünün mekam sahipleri hizmetçi değil ağalık yapıyor millete.Böylece hangi parti olursa olsun kayib edecek hiç kimse milletealay etmesin milleti cahil saymasın böyle düşünen millete gereken dersi veriyor anlayana
 • MünirMünir3 ay önce
  Dava fedakarlık gerektirir. Kişinin önceki hali ile şimdiki halini kıyaslayın.. Davasının ne olduğu açığa çıkar.
 • fedaifedai3 ay önce
  çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık..AK parti milletten kopan bir parti oldu maalesef..teşkilatlardan çok cumhurbaşkanının hatası daha çok bence söylemleriyle icraatları uyuşmadı maalesef çıraklık,kalfalık ve ustalık dedi ama ustalık döneminde milletinden kopuk bir tavır sergiledi..Milletvekilleri hepten kopmuşlar zaten...
 • O.ural .O.ural .3 ay önce
  Bravo çok güzel bir tesbit zaten ç.h.p. bize bir şey yapamaz biz kendi kendimiz yani A.k.p. nin içindeki rantcılar mevki makamcılar reisin sırtına binmekten başka hiç bir şey yapmadılar reisimiz sayın R.T.E. gibi bir gönül adamı dava adamı İslâm neferi olamadılar ve bu sonuç bundan kaynaklandı A.k.p. de reisimizle birlikte birkaç dava adamı gönül adamı olmasa sonuç dahada kötü olabilirdi yinede bunada şükürler olsun bu tablo reisin şahsına verilen destektir ben inanıyorum ki reis A.k.p. içinde büyük bir temizlik yapacaktır yapmalıdır reis kendi gibi inançlı imânlı menfaat düşkünü olmayan kadrolarla yoluna devam edecektir inşallah biz dava adamı gönül adamı Reisimizin ölümüne yanındayız elhamdülillah.

Günün Özeti