• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Can
Ahmet Can
TÜM YAZILARI

Sokağa çıkan üç eşli vatandaşın muafiyeti (!)

12 Nisan 2020
A


Ahmet Can İletişim: [email protected]

 

Sokağa çıkma yasağının ilk günü jandarma yaşlı bir adamı durduruyor. 

‘Sen nereye gidiyorsun?’ diye soruyor. 

‘Ben şimdi ikinci karının evine gidiyorum. Birinci karı bu evde. Üçüncü karı da dağdadır. Ona da sabahleyin gidiyorum. Gurbanım kumandanıma.  Vallahi bir yere gitmiyorum. Yasak olduğunu biliyorum. Ellerinizden değil, gözlerinizden öpüyorum. Beni idare edeceksiniz’ diyor. 

Bu amca belki bilmiyor, üç evli olmak da sokağa çıkmak gibi yasak. Fakat olan olmuş. Muhtemelen zamanında amca imam nikahıyla evlenmiş. Kadın haklarını savunan feministlerden biriyle konuşmak isterdim. Bu kadınların mağduriyetleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Zenon paradoksu gibi değil mi ‘hard feminist’ Ece Temelkuran? 

Sosyal medyada olay üzerine yapılan yorumlardan beni benden alan, yeni zıpırların tabiriyle ‘koparan’ şu cümle oldu: 

‘Karılarını ziyaret etmeyi bir görev bilinciyle yapmaktadır.’ 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE 

MARKETE KOŞANLAR

Diyoruz ya Türk halkı şöyle ahlaklıdır, böyle naiftir, şöyle yardımsever, böyle eşitlikçi falan, fistan… Bu, büyük oranda hikayeden ibarettir. Cuma gecesi saat 22.00’da iki günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından fırınlara koşup kavga eden insanları görünce aklıma şu geldi. Bu kadar tedirgin insan başka hangi memlekette bir araya gelmiştir? 

Evinde oturan o mutedil insanları kesinlikle ayrı bir kefeye koymak lazım. 

Şimdi gelelim son dakika ortaya atılan bu sokağa çıkma yasağına. Bu toplumun reflekslerini zerre kadar biliyorsanız böyle bir yasağı son dakikada yapmazdınız. Hadi yaptınız. Baktınız millet sokağa çıkıp salgın riskini arttırıyor. Hemen kararı ertelemeye gidip toplumu bu panik havasından kurtarabilirdiniz. 

DUVAR YAZILARI

Liselerde tuvaletlerin kapısının arkasına yazılan yazılar, sonra duvarlara spreyle yazılan yazılar, askerde ranzalara yazılan yazılar, okullarda sınıftaki tüm masaların üzerindeki yazılar. Tüm bunları okuduğunuzda toplumun bilinçaltını da anlamış oluyorsunuz. İlk gençlik yıllarımda çok duvar yazısı yazmıştım. Ama siyasi yazılar değildi bunlar. Daha çok bir şiir, belki bir özlü söz hoşuma gidiyordu. Spreyle yazılınca kalıcı oluyordu. İnsan bir iz bırakmak istiyor ya. Binlerce yıldır mağaralara, oraya buraya ne bulursa kazıyor, çiziyor, yazıyor. Varlığın anlamını iz bırakarak ispatlamak istiyor belki de. Ama bizim gibi duvarlara yazı yazanlar için internet hiç tat vermiyor. Matbuat yine bir nebze elle tutulur olduğu için tatmin ediyor. 

Aksaray’da oturduğum dönemler yine birgün duvara yazı yazarken üst katlardan bir adam küfretmeye ve bağırmaya başladı. Kafamı kaldırdığımda adamın elinde bir silah vardı ve ateş ediyordu. Kaçtım. Ama siyasi bir yazı olmadığı halde bir insanın neden duvara yazı yazan birine ateş açtığını halen anlayabilmiş değilim. Allah’tan yara almadan kurtulmuştum. Belli ki adam korkutma amaçlı havaya doğru ateş etmişti. O kurşun beni değil, ama gökyüzünde belki bir kuşu vurdu. İhtimal, gerçekle aynı damardan geçer. İhtimalle ilgili unutulmayan mazideki anılar, koronavirüs gibi toplumsal tecrid günlerinde bilinçaltına nükseder. Bilinçaltı, kendi sesini dışarının gürültüsüyle bastırdığı için normal hayatın akışı içinde geriye dönük travmalar ıskalanır. Devamı haftaya denilmeyecek kadar ilginçtir hayat, içinde ufak neşe ve acı anları barındırır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Alihan

... Ben de çıktım ve çocuğuma bez ve süt aldım...

Baybars

Çok eşli amca Kürt mü? Neden sordun derseniz bilmeyenler için söylüyorum; Rahmi KOÇ vasıtasıyla aile planlaması eğitimleri ve diğer çalışmalar yapılırken, AB Kürt kardeşlerimize her çocuk başına para yardımı yapıyordu. Amaç; terörle istediklerini alamazlarsa çoğunluğu ele geçirip demokrasi yoluyla gerçekleştirmekti. Devletimiz her şeyin farkında. Umarım Müslüman Kürt kardeşlerim teröristlerden değil Allah CC'tan korkmaları şuuruna erişmişlerdir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23