• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak
TÜM YAZILARI

Yılbaşına kaç gün kaldı

26 Aralık 2021
A


Abdurrahman Dilipak İletişim: [email protected]

Bugün 26 Aralık, yani 1 Ocak’a 5 gün kaldı. 1 Ocak Cumartesi. Bugünden başlayarak 10 Ocak Pazartesi’ye kadar batıda hayat duracak. Yeni yıl, tatil. 15 gün hayatın rengi, ritmi, temposu değişecek. Medya eğlenceye odaklanacak. Daha çok alkol tüketilecek, daha çok fal konuşulacak, daha çok kehanet gündem olacak. 

Omicron mu? Ha, onu tatile göndermek gerekecek. Yeni yıl artık birçok insan için kutsal bir anlam taşımıyor. Balolar, piyango, dans, müzik, alkol, karnaval, faşing, tüketim çılgınlığı, eğlence için bir bahane.

Noel Baba artık bir tüketim canavarı, yani İncil hafızı Aziz Nikola değil. 

Bakarsınız yeni yılda elinde enjeksiyonla çocukları kucağına oturtup Cola içirir gibi, aşı yapıyor. Çocukların burnuna çöp sokup test yapıyor. 

Hatta Şeytanın işbirlikçisi birileri, Noel Baba kılığına girip, çocukları aşı olmaya çağırabilir.

Dikkat! Şeytan çocuklarınızı Noel Baba kılığına girip kandırmasın.

Aslında o süslü çam ağacı, bizdeki Tuba ağacını temsil eder. Hz. İsa’ya davettir. Hani onların inancına göre Hz. İsa, çam ağacı üzerine inecek ya gökten!. Bu şekilde “Ey İsa bizim evimize gel” demiş oluyorlar. Hz. İsa o evde olanları görse herhalde oradan kaçardı.

Batılılar kendi kutsallarını bile eğlence konusu yaptılar.

Peki, yılbaşı kutlamalarında bir araya gelmeyecekler mi, dans etmeyecekler mi, eğlenmeyecekler mi? Maskelerini takıp öyle mi çıkacaklar meydanlara. Değilse yılbaşından sonra ne olacak. Yoksa şu günlerde kapanacaklar mı? 

Bugün Omicron’u konuşuyoruz da, yeni yılda, mesela Ocak ayının 11’inde hangi varyantla tanışacağız.

TurkoVac’a 20 ay önce başlamışız, bu hafta dağıtımı başladı. İşin başında Kayseri, Ankara, Antalya, İstanbul, Çorum’dan aşı üretim haberleri geliyordu. Sonunda gele gele TurkoVac geldi gelmesine de, o günden bu yana onlarca mutasyon ve varyant gerçekleşti. 

Peki bu aşı mutasyon ya da varyant için mi!? 

Hatta aşı yeni dağıtıma girdiğine göre, 11 Ocak’a kadar aşılama ya başlar ya başlamaz. Aşılama başladığında belki yeni bir varyant açıklanacak. Ve Ankara bütün bunlardan bağımsız bu aşılamaya devam edecek.

Bu arada; Elon Musk, MetaVerse’ye girmek için kask yerine maliyet, sağlık ve pratiklik açısından Chip’in daha uygun olacağı görüşünde. 

Eee; Elon yeni teknolojilerini Türkiye’de test etmeye karar verirse, Chip’i de bizim başımızda denemeye kalırsa halimiz nice olur bilmiyorum! Allah korusun başımıza aşıdan daha büyük bir bela almayız inşallah.

Döviz, sanal para derken ister misiniz yeni Bretton Woods diye kâğıt parayı kaldırıyoruz, tek para sistemine geçiyoruz derlerse ne yapacağız. Zaten MetaVerse’in kendi özel bir para birimi de olacak, diğer para birimleri de ona göre değer kazanacak ya da kaybedecek. 

LGBT’liler ve uyuşturucu kullanıcıları için eşsiz bir yer. Çünkü artık siber uyuşturucular da var. Bana kalırsa dövme ve piercing yaptıranların önemli bir bölümü Chip taktırır. Bir de işsizler, iş adamları burada iş yapmak isteyebilirler, onun için aşı olur gibi Chip de taktırabilirler. Zaten aşının da suyu çıktı, Chip taktır, HES kodu, aşı pasaportundan, PCR’dan, hatta aşıdan kurtul da diyebilirler. Chip taktırana MetaVerse’de özel kampanyalar, indirimli promosyonlar verebilirler.

Bu sene MetaVerse’de yılbaşı kutlaması da yapacaklarmış ama çok fazla katılım olmayabilir. Ama medya oradaki şovu ballandıra ballandıra anlatır artık.

Şimdi artık siz de biraz rahatlayabilirsiniz. Hem dünyada, hem de bölgede, ülkemizde olumlu ya da olumsuz çok fazla bir şey olmaz. Bu minvalde dalgalanıp dururuz. 10 Ocak’tan sonra gidişat netleşir. Mart sonunda 3 aylık kur garantili vadeli hesapların akıbetini görmek gerek bir de.

Tabi bu arada seçime 1 yıl kalmadan seçimle ilgili yasalarda yapılacak değişikliklerin yapılması gerek. Yoksa bu seçimler de uygulanamaz. Anayasa değişikliği, seçim ve siyasi partiler yasasının da bu arada yapılması gerekiyor.

Yani 2022’nin ilk 3 ayı son derece önemli. 

Tabi, 2022’nin ilk 3 ayında Balkanlar, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Basra Körfezi, Hint Okyanusu, Çin denizi, Trans Kafkaslarda yani Doğu Karadeniz bölgesindeki gelişmeler çok önemli.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya’da neler olacak onu da görmek gerek. Bölgedeki askeri gerginlik, salgın hikayesi ve ekonomik krizden daha çok sansasyon uyandırabilir. 

Ocak ortasında Davos var, yani 10 Ocak’tan bir hafta sonra. Şubat’ta Çin’de kış olimpiyatları var. Mart’a kadar, iki varyant daha görürüz. 

Tabi beraberinde MetaVerse, Starlink, 5G, NeuraLink’le yatar bunlarla kalkarız. 

Bu arada kripto para ile alınacak bir karar varsa Davos’tan sonra o da belli olur. Bakarsınız yeni bir Bretton Woods için düğmeye basılmış. FED, LIBOR resetlenmiş. Tabi kış olimpiyatları sırasında ya da sonrasında bölgesinde sıcak bir çatışma yaşanmazsa. Yaşanırsa bu çatışmanın nerelere sirayet edeceği de önemli.

Dünya türbülansa girebilir, onun için kemerlerinizi ve can simidinizi hazırlayın.

İnşallah bu arada bir de büyük bir deprem yaşamayız. 

Görelim Mevla’m neyler!. 

Hani bir musibet bin nasihatten evladır derler. Aklımızı kullanıp, bir türlü dürüst işler yapmayınca, bunun bir faturası olmalı. 

Bize hayır gibi gelen şeylerde şer olabileceği gibi, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir. Biz bilmeyiz Allah bilir. Selam ve dua ile.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23