Namazla İktidar Olmak

03 Eylül 2019 Salı

“İdeolojik ve Siyasi Hareketlerin Ömrü” başlıklı geçen haftaki yazımıza oldukça farklı tepkiler aldık. Bir devletipartiyi veya örgütü bahis mevzuu etmediğimizi, genelde insanlık, özeldeyse Müslümanlar olarak yaşanmakta olan tıkanıklıkları aşabilmek için çıkış noktaları aradığımızı özellikle vurguladığımız söz konusu yazıdaki İbn Haldun ve İ. Slone’nin devletlerin ömrüne dair sarsıcı tespitleri, bütün kurum ve kuruluşların, örgüt ve hareketleri ilgilendirmiş olmalıydı ki, bu denli karşılık buldu, konuşuldu.

Yazının sonunda, fikir ve aksiyon insanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in, Müslümanlar olarak böylesi netameli süreçlere ‘ancak Din ile; Allah’a olan temiz ve sarsılmaz bir imanla ve dinî vecibelerin yerine getirilmesi ileengel olunabileceğini’ söylediğini hatırlatmış, yine onun adlandırdığı  “İslâmî yeniden doğuş” sürecini ancak iman ve salih amelle zafere ulaştırabileceğimizi yazmıştık. 

İşte bu sarsılmaz imanın adı Tevhid, salih amelin başı ise “Tevhid Eylemi” olan Namaz’dır. Bugün, Müminlerin İktidarının ancak namazı ikâme ederek Allah’ın yardımına nail olabileceği ve ancak namaza tutunarakayakta kalabileceği hakikatini ele alacağız.

Öncelikle Allah Teâlâ›nın, kullarına yardım ve zafer lûtfetmesini belirli şartlara bağladığı ve bu bağlamda İktidar-Namaz ilişkisini belirlediği iki âyet-i kerimeyi birlikte okuyalım:

Hac, 40. Âyet: “...Muhakkak ki Allah, kendisine (davasına, dinine, mazlum/muhtaç kullarına…) yardım eden(ler)e yardım edecektir. Şüphesiz Allah çok güçlüdür, çok izzetli(mutlak galip)dir.”

Hac, 41. Âyet: Onlar (o müminler) ki, eğer kendilerine yeryüzünde iktidar verirsek namazı ikâme ederler (dosdoğru kılarlar, ayağa kaldırırlar, namaza tutunur ve namazla ayakta kalırlar), zekâtı verirler, iyiliği emreder ve kötülükten nehyederler. İşlerin sonu Allah’a varır.”

Hac suresinin 40. âyetinde Allah’ın “nusreti” (yardım ve zaferi -zira mutlak galip olan Allah yardım ederse zafer kesindir-), Allah’a yardım edilmesi şartına bağlanıyor. Kavî ve Azîz olan Allah’ın yardım edilmeye elbette ihtiyacı yoktur, ama İslâm’ı hayata hâkim kılma davasına hizmet etmek, Allah’ın mazlum ve mağdur kullarına yardım etmek, adaleti ayakta tutmak kulların görevidir. 

Kendi davasına sahip çıkan kullarına yardım edeceği müjdesini veren Yüce Rabbimiz, 41. âyette, bu yardımın devamını ve müminlerin iktidarının devamını ve ayakta kalmasını dört temel şarta bağlıyor:

Namazı ikâme etmek, zekâtı tam olarak vermek, ma’rûfu emretmek, münkeri yasaklamak.

Namazı ikâme etmek; “Dinin direği” konumunda olan namazı dimdik, dosdoğru, sapasağlam ve gereği gibi kılarak ve kılınmasını sağlayarak Din’i ayağa kaldırmak ve ona tutunarak ayağa kalkmak, ayakta kalmaktır. Rabbimiz salâtın ikâmesini ilk başa koyuyor; demek ki Müslümanlar güç ve iktidara sahip olduklarında ilk olarak namazı ayağa kaldırmalıdırlar ki, İslâmîduyarlıklarını ve dinamizmlerinikaybetmesinler, görev ve sorumluluklarını unutmasınlar ve onun sayesinde ayakta durabilsinler. Çünkü namaz, günde beş vakit Yüce Rabbimizin divanına durarak yapıp ettiklerimizin ve yapmayıp / yapamayıp etmediklerimizin / edemediklerimizin hesabını O’na vermek; günde beş defa nefis muhasebesi yapmak; günde beş kez iman ve heyecanımızı, direniş ve diriliş bilincimizi tazelemektir.

İkinci şart olarak “namazın ikiz kardeşi”zekât geliyor ki, Müslüman yöneticiler kendi helâl mal ve mülkleri başta olmak üzere, müminlerin mal ve mülklerinin zekâtını tam olarak vermelerini sağlarlar.

Üçüncü ve dördüncü şart, birbirine bağlı olan “ma’rûfun emredilmesi ve münkerin nehyedilmesi” görevidir. “Ma’rûf” olanı yani İslâm’ın ‘iyi, doğru ve güzel’ dediği şeyleri emretmek (buyurmak, teşvik etmek, yaygınlaştırmak) ve “münker” olanı yani Din’in ve insan aklının kötü gördüğü şeyleri ise engellemek, yasaklamak, insanları onlardan sakındırmaktır ki, bu görev Müslüman iktidara veriliyor. 

41. âyetin sonunda yer alan İşlerin sonu Allah›a varır»ifadesi, iktidar olan müminlerin Allah’tan başka hiçbir şeyden, hiçbir güç odağından çekinmemeleri ve korkmamaları gerektiğini hatırlatır.

Özetle; Allah’ın yardımına lâyık bir iktidar olabilmenin ve iktidarda kalabilmenin ilk ve belirleyici şartı namazı ikâme ederek onu hayatın mihveri/merkezi haline getirmek ve elbette zekâtın verilmesi, ma’rûfun emri ve münkerin nehyi ile de diğer şartları yerine getirmektir. İşlerin sonu ise Allah’a aittir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Canan YiğitCanan Yiğit1 ay önce
  Sayın Abdullah YıldızYazınız eğitici ve öğretici bir yazı beğendim."Namazla iktidar olmak" AmennaMevcut iktidar "Ak Parti" sizceÜçüncü ve dördüncü şartlara uygun olarak kendilerinde hangi emare varki?Özellikle marufun emredilmesi hususuna uygun olarak yaşıyorlarmı? Ki bana göre hayır.Marufu emretme yüzü olsun.Dolayısıyla namaz ile iktidar olmaktan ziyade marufa uygun yaşamayan iktidarın "namazla iktidar" olmasıda yalandır. Namazla milleti kandıran aldatanlar bilsinlerki aldananlardandır.Saygılarımla
 • GerçekGerçek1 ay önce
  Sefiller bile bizden iyi batmidiz çukura Allah yardımcimiz olsun.
 • Fikret akınFikret akın1 ay önce
  Yazınız bugünkü din yaşamını ne kadar güzel anlatıyor.Namaz 11 satırda ifade ediliyor. Zekat ise 3 satırda yüzeysel ifade ediliyor.İşte bundan dolayı vergi kaçıran esnaf, zekat vermeyen zengin,işcisinin hakkını yiyen işveren vb koşa koşa namaza gidiyor ama Bakara suresi 177 de imanın şartlarını ihtiva eden bu ayette devam eden yükümlülükler unutturulmuş....Siz de namaz..namaz demeye devam edin gerisi önemli değil çünkü derdiniz ruhbanlık sınıfını ayakta tutmak.....
 • HamzaHamza1 ay önce
  Allah sizden razı olsun,tam isabet olmuş.Cesaretli olmak zorundayız,dünyevi kaygılarla Hakkı söylemeyenler Ahiretini mahv edececekler, Asıl kaygının ,kaybetmenin tamamen iflas etmenin ne olduğunu orada görecekler...
 • AliAli1 ay önce
  Sayi C.B miz konuyu yanlis anlamis olacak ki gosteris yaparak,kameralar onunde ibadetler yaparak ve kendini halis bir muslumanmis gibi gostererek(bilmiyorum ne kadar musluman ,orasi beni ilgilendirmez) halkin begenisini kazandi ce iktidar oldu,bu konudada kendisine bir mesaj yollayin ve konunun aslini kendisine aktariniz lutfen.
 • Mehmet ayMehmet ay1 ay önce
  Namaz ve muslumanlik ile iktidar olup, islamiyeti siyasete alet ederek kamu Malini talan ediyorlar.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ALLAH(CC) RAZI OLSUN..ÇOK GÜZEL,UYARICI BİR YAZI OLMUŞ..YÜCE RABBİM (CC) DERS ALANLARIN SAYISINI ARTTIRSIN..NAMAZ SANKİ YAŞLANINCA OLMASI LÜZUM EDEN BİR FİİL İMİŞ GİBİ ALGILANIYOR..AYNI HAC GİBİ..HAYATTA GENÇLER İÇİN ÖNCELİK,GÜZEL OKULLARDA OKUYUP İYİ BİR MESLEK SAHİBİ OLMAK,İYİ PARA KAZANMAK VE TOPLUMDA ÖNEMSENEN BİR KONUMA ULAŞMAK..DOĞUŞTAN MÜSLÜMAN OLDUĞUMUZ İÇİN,DİN İLE İLGİLİ BİR HEDEF ZATEN YOK..GENCİMİZ ORUCU ,BELLİ BİR ÖNEMSEME İLE YERİNE GETİRİR ANCAK NAMAZ DEYİNCE AKLINA SADECE CUMA VE BAYRAM NAMAZI GELİR..İŞTE ONLARI DA KILIYOR İSE İŞİN DİN KISMI DA TAMAM OLMUŞ OLUYOR..TOPLUMUNDA BÖYLE BİR ALGI EKSİK BİR DİNİ ANLAYIŞININ YERLEŞMESİNE YOL AÇMIŞ DURUMDA..KURTULUŞA DOĞRU GİDEN YOL NAMAZDAN GEÇER VE BU YOLUN YOLCULARINI ÇOĞALTMA GAYRETİNİ ARTTIRALIM.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  [iman] İtikatla başlar. TEVHİD le devam eder tagutu Red şirkten beri olmakla zirveye ULAŞIR. İMAN....NAMAZ LA zirvede tutulur.
 • akif akif 1 ay önce
  hocam,dirilişin adınamazdır .iktidar olmak iktidarda kalmak içininsanlara iyilik yapmak iyiliği teşvik etmekiyilikle hareket edilmeli . insanligin şuna içine düştüğü çukurda kurtarmak için iyilik hareketini biran önce özel de ülkemizde genel de tüm dünyadabaşlamalıyız ki bizim gibi inanmayanlar , düşünmeyenler bizde hayat bulmalı ..diriliştir namaz ..
 • Süleyman BıçakçıSüleyman Bıçakçı1 ay önce
  Keşke her şey namazla halledilecek olsa!Hac'ca da giden babam namaz kılmasına karşınanama etmediği zulmü bırakmıyor. Parası da çok ama, cimrilikten neredeyse kadıncağızı aç bırakacak. Anama karşı zalimlikte üstüne yoktur. Bir de cennete gideceğini zannediyor.

Günün Özeti