Gençlik, Namaz ve Cami

08 Ocak 2019 Salı

Okullarımızın yarıyıltatiline girmekte olduğu şu günlerde, gençlerimizin namazla ve cami ile ilişkilerini güçlendirmek adına “namaz gönüllüsü” hocalarımızın, eğitimcilerimizin, resmi ve sivil kurum ve kuruluşlarımızın gençlik birimlerinin güzel çalışmalarına tanık olmak bizleri gönendiriyor.

İmam-Hatip ortaokulları ve İmam-Hatip liselerimiz başta olmak üzere çoğu eğitim kurumlarımızda Milli Eğitim Bakanlığı,  Diyanet İşleri Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri vb. resmi ve sivil kurumlarımızın yaptığı Cami buluşmaları, Sabah Namazı buluşmaları vb.ne ilaveten yarıyıl tatilinde bir haftalık etüt, din eğitimi ve oyun içerikli kamp camileri, geziler, kitap okuma grupları, bilgi yarışmaları gibi faaliyetlerin de organize edileceğini öğrenmek, doğrusu bizleri mutlu ediyor.

Her il ve ilçede kadın ve erkek gençlik koordinatörleri ve yönetim kurulları oluşturan Diyanet İşleri Başkanlığımızın, geçen hafta İstanbul Müftülüğünce “Coşku Faaliyetleri” bağlamında 22.000 genç ile Fatih Camii’nde Teheccüt Namazı kılınmasını organize etmesi, bu minvalde oldukça heyecan verici idi.

Bu arada; Diyanet Teşkilatımızın son yıllarda Cami Gençlik Kolları ve kütüphaneleri oluşturduğunu, Gençlik Eğitim Merkezleri açtığını, çalışan gençlikle ilgili özellikle iş ahlakı ve âhîlik merkezli sohbetler ve dezavantajlı gençlik gruplarına yönelik eğitim faaliyetleri düzenlediğini, gerek TDV üniversite ev ve yurtlarına ve gerekse KYK’lara manevi rehberler atadığını ve bütün bu çalışmaların gençliğimize sahip çıkma ve onları namaz ve cami ile buluşturma amacına hizmet noktasında önemli olduğunu biliyoruz. 

Ancak, insanımızı ve özellikle gençliğimizi “her türlü kötülükten -fahşâvemünker’den- alıkoyan” (Ankebût 29/45) namaz ibadeti ve cami ile onları buluşturmak için ne kadar çok çalışma yapılsa azdır.

Bu bağlamda, okullarımızın yarıyıl tatiline girmesini fırsat bilerek, gençlerimizin namaz ve maneviduyarlılıkbilincini tahkim edecek kitap okuma kampanyaları ve ödüllü bilgi yarışmaları düzenlemek oldukça yararlı olacaktır diye düşünüyoruz. Resmi ve sivil kurum ve kuruluşlarımızın gençlik birimleri bu konuda öncülük yapabilirler ve zaten yapıyorlar da… Biz sadece hatırlatıyor ve teşvik ediyoruz.

 Yeri gelmişken, gençlerimize ‘namaz bilinci’ ve ‘manevi duyarlılık’ kazandırmaya yardımcı olacak ve yarıyıl tatilinde değerlendirilebileceğini öngördüğümüz bazı kitaplarımızın isimlerini zikredelim: 

Abdullah Yıldız: Namaz Bir Tevhid Eylemi, Haydi Namaza, Yusuf’un Üç Gömleği, Minberin Sırrı.

Ramazan Kayan: Vahyin Gölgesinde Kimlik İnşası, Namaz Çağrısı, Yol Risalesi, İhlas Çağrısı.

Ahmet Bulut: Haydi Kurtuluşa, Namaz Dirilişe Çağrı, Cennete Götüren Namaz, Gençlerle Namaz

Kerim Buladı: Peygamber (S.A.V.) Gibi Yaşamak, Namaz Akılları Durduran Mucize, Allah Sevgisi.

Dursun Ali Taşçı: Fıtratın Aşk Çağrısı, Uygarlığa Aşkla Direnmek, Referansım Allah’tır.

Geçen hafta Yeni Akit gazetemizin hediye ettiği Namazı Yaşamak kitabı da çok iyi bir kaynaktır.

Namazı sevdirmek için başka güzel çalışmalar da yapılıyor; gençlerimizi namaza ve camiye teşvik eden www.haydicocuklarcamiye.com sitesi bunlardan biri. Site, kuruluş gerekçesini şöyle açıklıyor:

“Günümüzde caminin önemi, cemaatle namaz kılmanın önemi unutulmaya yüz tutmuştur. Teknoloji çağında insanları meşgul eden bilgisayar, telefon, televizyon gibi elektronik aletler insanları asli vazifesi olan Allah’a kulluktan uzaklaştırmaktadır… Namazı ya geciktirmekte ya da hiç kılmamaktadırlar. Namaz ve camiyi insanların gündemine getirmek için bu proje düşünülmüştür.”

www.haydicocuklarcamiye.com gençleri camiye şöyle davet ediyor: 

“…Temiz kalpli, yardımsever ve kendisini iyilikle var eden insanların daha mutlu olduğu hem Kur’an’da hem de psikoloji biliminde kanıtlanmıştır.

Sen de bu huzura ve dengeye varım diyorsan, mutlu yaşamak ve ahirette de mutlu bir sona/başlangıca kavuşmak istiyorsan doğru yerdesin!.. 

Bunu yapmaya mekanların en güzeli olan Cami’de başlayabilirsin!.. Cami Allah’ın evidir… Yani burada, aslında Rabbimizin misafiri sayılırsın! Unutma, Allah’ın kapısı ve evi sana her zaman açıktır.

Hemen siteyi biraz incele ve senin gibi arkadaşlarımız için düzenlediğimiz Cami’de vakit geçirme projesinin bir parçası ol. Üstelik bu projede muhteşem ödüller de seni bekliyor!...”

Tebrik ediyoruz… 

Unutmayalım ki, ümmet ve millet olarak kurtuluşumuz (felâhımız), özellikle gençliğimizin namaz ve cami ile buluşmasına bağlıdır (bak: Mü’minûn 23/1-2, A‘lâ 87/14-15).

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • halilhalil4 ay önce
  Evet, namaza çok önem verilmeli. İslâm iddialı, namazsız bir gençlik yetişiyor, imdaaat...
 • Yusuf AksanYusuf Aksan4 ay önce
  Yorum yazanınTel no 0505 3911018
 • Yusuf Aksan yozgatYusuf Aksan yozgat4 ay önce
  Ağbim geçen gün Bozok Üniversitesine muayene için gittim. Kampüse çok güzel bir cami yapmışlar ama içi boş her vakitte 1veya 4 kişi olmuyor dedi oradaki 17 yıllık bir hoca çok üzüldüm birde kampüs içinde ilahiyat var kampüs te 20 bin öğrenci var biz İTÜ de mescitte namaz kılmak için kavgalar yaptık v.s şimdi bu hale ve içi boş bir nesile çok üzüldüm Bunu gümde ne alırsanız memnun olurumAllah’a emanet ol
 • SofiSofi4 ay önce
  Namazı önemsiz kılmaya çalışan olmasada olur çalmayın, düzgün insan olun diyen Allahın dinini sanki emeviler indirmiş gibi kendi mesheplerini içi boş budist rahiplerin seviyesine indirgeyen ve o güzel zatın ismini haketmeden kullanan çapsız lar size sadece kafirun suresini söylemek yeter. Şuda bir gerçek biz namaz kılınca herşey bitmiyor zaten kıldığımız namazın bizim üstümüzdeki tesiri dürüst sözüne güvenilir el emin olmaktır öyle değilsek kıldığımız namazları ve niyetlerimizi kontrol etmeliyiz hep namaz yazıyorsunuz diyenleri siz boş verin Allah aşkı olanlar kimseyi takmaz zaten keşke bu işten para kazanan imamlar, okul hocaları, din görevlileride aynı aşkla işlerini yapsa iş olarak değil aşk ile ama herkes maddeye tapar olmuş farkında değil eğer senin için birşey eşin, çocuğun, evin, malın Allahtan önemliyse zaten şirk içindesinde farkında değilsin. Allah ne diyor ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattımdiyor silkinip kendimize gelmezsek çok geç olabilir çünkü ölüm çok yakın belki yarın belki yarından yakın
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Güzel..gelişmeler..moralimiz..biraz..da...olsa..düzeldi..Selamlar,sevgiler.
 • hakanhakan4 ay önce
  yaz, ha bire yaz bakalım cami diye, siz yazdıkçaateist, deist bilmem ne sayısı günden güne artıyor. Nesiniz birader, milleti dinden imandan soğutmak için cıa, mossad tarafından özel mi seçilip gönderildiniz? Biraz da dinin özü güzel şeyler anlatın yavvv..
 • HayretHayret4 ay önce
  Biraz daha aynı konuyu yazarsanız...
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Namaz namaz gözümün nuru namaz. Namaz kitabımız çok güzel .Namaz iman değildir imanı diri tutan büyük bir ameldir. Önce sağlam bir itikad sonra sağlam bir tevhid. Sağlam bir itikad sağlam bir TEVHİD varsa kişinin namazı ölüm hariç terk edemez.
 • bozerenbozeren4 ay önce
  sn yazar, sürekli aynı konuyu işliyorsunuz. bu sanki bir saplantı halini almış. hepimiz namazında niyazındayız, sürekli aynı şeyleri yazmak insanları ikrah ettiriyor. lütfen başka konuları da yazınız.
 • esenyurtesenyurt4 ay önce
  Siz düzgün insanlar olun. Sizi görenler örnek almak istesin. Nasıl yaşıyorsanız onlar da öyle yaşamak istesin; Namaz kılmasalar da olur...Allah'mısınız bilader ya
 • soran adamsoran adam4 ay önce
  taaa emevi halifelerinden beri din adamlarının işi namaz, oruç, içki olmuş, bir kaçı hariç hiç biri ahlak, hırsızlık, yolsuzluk üzerine konuşmamış müslümanlığı bunlarla ilişkilendirmemiş çünkü o tarafa girdikleri zaman işin nereye kime dokunacağı belli değil. zaten bu konulara giren bir kaç kişi de kafirlikle, haricilikle suçlanıp idam edilmişler. emevilerden, abbasilerden gelen bu gelenek hala devam ediyor. namaz kıl iyi müslüman ol.ee hani kul hakkı, hani yalan, hani riya, hani hırsızlık, hani tüyü bitmedik yetimin hakkı. o taraflar sıkıntılı. sen namazını kıl, kafanı kaldırma, önüne bak, iyi müslüman ol.
 • HabibullahHabibullah4 ay önce
  İslam ahlakı ha ? Ulan camiye bile rüşvetle çağırıyorsunuz gençleri. "Seni hediyeler bekliyor" filan diyerekten. Rüşvetçi mümin olmaktansa gerçekçi ayyaş olmak daha üstündür. İşte bu ahlak anlayışınızla İsrailin ve Batının uşağı olmaktan kurtulamayacaksınız ! Kendi bokunuzda boğulun !
 • dahilekdahilek4 ay önce
  heeeyyyy haaaaaaad imam yetiştiren okullarda durum vahiiiiiiim, liseler daha iyi,başta meselk hocalarının çoğu namanaz kılmaz dolayısıyla öğrencileri mescide de götürmez öğrencilerin %80 i de namaz kılmaz. gidin bakın, din eğitimi genel müdürü eski köklü kalablık bir imam hatipte imam olup cuma namaz kıldırdı, namzdaki öğrenci ve öğretmenler % 30 nu geçmedi. diğerleride dışarda gürültü yaparak namaz kılanların namzını etkiledi. gerçekelri konuşup gerçeklerle yüzleşmek lazım. önemli olan imamhatip açmak değil müslüman yetiştirmek.ama maalesef ne ilahiyetlerde nede onların yetiştirdiği öğretmenlrin görev yaptığıimamhatiplerde durum vahim. camilerde kıldığımız namazın sıhhatinde de proplem var alanen namazı bozan şeyler imamdan südür ediyor. uyarıldığında da cemaata kızıyor benden bu kadar diyor. nasıl olsa yanlışda kıldırsa maaşı tam yatar zaten maaş için camiye gelir.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25 yıldan fazla Üniversitelerimizde öğretim elemanı olarak çalışmış, emeklilik hakkını elde etmiş, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanmış Yaşlı Doçentler olarak, emsallerimiz hangi puanla Profesör oluyorlarsa, biz de aynı puanla ama boşu boşuna koskoca 5 yıl beklemeden Profesör olmak istediğimizi ve bizim yaşımızda olanları bu 5 yıl bekleme belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Kunta KürdeKunta Kürde4 ay önce
  Güzel bravo

Günün Özeti