Ashab-ı Kehf’den Bazı Dersler

09 Nisan 2019 Salı

“Aşır Aşır Kur’ân” derslerimiz devam ediyor. Ders notlarımızdan bazı anekdotları zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz. Bugün Kehf suresinin inzal sürecine ve mesajına dair bazı yorumları görelim:

Mekke döneminde Habeşistan hicreti öncesinde işkence gören müminleri teselli etmek, onları cesaretlendirmek ve müminlerin geçmişte imanlarını nasıl koruduklarını göstermek amacıyla bu surede “Ashab-ı Kehf” (Mağarada Uyuyanlar) kıssası anlatılıyor. Sure, Ashâb-ı Kehf’in de Kur’an’ın tebliğ ettiği aynı Tevhid’e inandıkları ve onların durumunun da aynı işkence çeken Mekkeli müminlere benzediği mesajını veriyor. Diğer taraftan, Ashab-ı Kehf’e işkence yapanlar onlara, aynen Kureyş müşriklerinin Müslümanlara davrandığı gibi davranıyorlardı. Bunun yanı sıra Müslümanlara, bir mümine zalim bir topluluk tarafından işkence edildiğinde, bâtıla boyun eğmemesi ve gerekirse Allah’a güvenerek oradan hicret etmesi gerektiği öğretiliyor. Aynı zamanda Mekkeli müşriklere, “Mağarada Uyuyanlar” kıssasının ahiret inancının açık bir delili olduğu hatırlatılıyor. Çünkü bu, “Mağarada Uyuyanlar”kıssasında olduğu gibi, Allah’ın uzun süre ölüm uykusunda kaldıktan sonra bile dilerse bir kimseyi diriltme kudretine sahip olduğunu göstermektedir.

Mağarada uyuyanlar kıssası, yeni oluşmuş küçük İslâm toplumuna işkence eden Mekke’nin ileri gelenlerini de uyarmıştır. Aynı zamanda Hz. Peygamber›e (s.a), müminlereişkence edenlerle hiç bir uzlaşmaya girmemesi ve onları kendisine uyan fakir ve zayıflardan daha önemli görmemesi söylenmiştir. Diğer taraftan Mekke’nin ileri gelenlerine, dünyanın geçici zevklerine aldanmamaları ve ebedi nimetleri kazanmaya çalışmaları tavsiye edilmiştir… Kıssada asıl vurgulanan nokta, uyuyanların sayısı, kaldıkları süre vb. değil, olayın öğrettiği derslerdir

- Gerçek bir mümin hiçbir şekilde haktan dönmemeli ve bâtıl önünde boyun eğmemelidir

- Bir mümin sadece maddi araçlara değil, bilakis Allah’a güvenmelidir. Dış şartlar ne kadar kötü görünse de, o Allah’a güvenip dayanmalı ve doğru yoldan gitmelidir

- Allah’ın söz konusu bir “tabiat kanunu” ile sınırlı olduğunu düşünmek tamamen yanlıştır. Çünkü O, genel tecrübelere aykırı bile görünse, dilediği her şeyi yapmaya kadirdir. O dilediği her yer ve zamanda herhangi bir tabiat kuralını değiştirmeye ve alışılmamış bir “olağanüstü” şeyi meydana getirmeye kadirdir. O denli ki, Allah yüzyıllardan beri uyuyan bir kimseyi sanki birkaç saatlik uykudan uyandırır gibi, hem de bu zaman sürecinde görünüşünde, giyinişinde, sağlığında hiçbir değişiklik meydana getirmeksizin uyandırmaya kadirdir. 

- Bu kıssa bize Peygamberlerin ve ilâhî kitapların söylediği gibi Allah’ın geçmiş-gelecek bütün insanları tekrar diriltmeye kadir olduğunu göstermektedir.

- Yine bu kıssa bize, cahil insanların Allah tarafından doğru yolu göstermek amacıyla gönderilen ayetleri (mucizeleri) esas amacından saptırdıklarını göstermektedir. Ahiret inancının bir ispatı olan Ashâb-ı Kehf mucizesi de, onları birer aziz imiş gibi görenlerce şirke bir araç haline getirilmiştir.

Mağarada Uyuyanlar kıssasının öğrettiği bu derslerden de anlaşılacağı üzere, akıllı bir insan dikkatini ana mesaja yoğunlaştırmalı ve onların sayısı, isimleri, köpeklerinin rengi vb. şeyleri araştırmaya çalışarak amaçtan sapmamalıdır. Sadece gerçekle değil, yüzeysel şeylerle ilgilenen kimseler zamanlarını böyle araştırma yaparak harcarlar. İşte bu nedenle Allah Teâlâ, Peygamberine (s.a) netice olarak şöyle emretmektedir: “Başka insanlar seni meşgul etmeye çalışsalar bile, sen böyle gereksiz ve saçma araştırmalara girmemelisin; zamanını böyle gereksiz şeylere harcamak yerine dikkatini davet görevinin üzerinde yoğunlaştırmalısın.”

Surenin başında ve sonunda şu ana ilkeler hatırlatılmaktadır: 

“Tevhid ve Ahiret haktır/gerçektir ve sizin iyiliğiniz içindir. Bunları kabul etmeli, buna göre gidişatınızı düzeltmeli ve ahirette Allah’a hesap vereceğinizin farkında olarak bu dünyada yaşamalısınız. Aksi takdirde hayatınızı mahvedersiniz, yaptığınız şeylerin değeri de bir hiç olur.”

(Ebû’l-A’lâ el-Mevdûdî’nin, Tefhimü’l-Kur’ân’ından özetlendi)

Ashâb-ı Kehf kıssası, Efendimiz (s.a) üzerinden bize şu temel mesajları veriyor: Haktan/hakikatten dönmeyin, bâtıla boyun eğmeyin, davet görevinizi hakkıyla yerine getirin -detaylara takılmayın-.  

Dersimizi, Ashâb-ı Kehf’in duası ile bitirelim: 

“Rabbenâ êtinâ min ledünke rahmeten ve heyyi’ lenâ min emrinâ raşedâ: Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve bize şu işimizden bir kurtuluş yolu hazırla.” (Kehf 18/10)

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • FerhatFerhat2 ay önce
  Cok güzel bir yazi olmus hocam kaleminize kuvvet. Fakat biz halen deccalizme dayanan (DEMOKRASI, LIBERALIZM,KOMMUNIZM) gibi ideoloji ve partilerin pesinde kosarak malesef ahiretimizi harab eyliyoruz. Insanligin tekrar izzetine ve onuruna kavusabilmesi icin yegane kurtulus TEVHID -Nizamidir. Bu nizam sosyal, aile, ticari, ahlaki ve siyasi alanlari kapsamali. Islami, yani TEVHID nizami sadece rituellerden ibaret degil hocam. Zira siyasetin dünyayi yöneten bir avuc KABBALA (deccalizm) mezhebine inanan Siyonistlere birakmak ve gelecegimizi harab eylemek hic dogru olmaz. Biz müslümanlar her alanda kendimizi gelistirmeli ve yüksek ahlaki degerlerimiz ile insanlara iyili yaymali ve kötülüge karsi mücadele etmeliyiz. Tabi buna önce kendi aramizdaki Liberal leşmiş hain taife ile baslamliyiz. Zira bunlar devletin en derin ve mhrem yerlerine kadar sizmis ve devletimizin kilit noktalari bunlarin elinde.Allah cc. bizleri Tevhid sancagi altinca toplanmamizi ve bina gibi tek saf olmamizi ve icimizdekihain taife ye karsi kararli ve azimli sekilde mücadele etmemizi nasip eylesin. Hocam Tevhid Nizamini dah cok kaleminizie almanizi dilerim. Selam ve dualar ile.
 • ŞamilŞamil2 ay önce
  Sayın hocam;Uzayan bir mekke yılları Kimi iman edenleri zayi ediyorken kimi müşriklerin iman etmesine Vesile oluyor mu? Değilse herşey birbirine mi karışıyor?
 • şükrü onukşükrü onuk2 ay önce
  akıllı müslüman her konu ve meselede sonuç ve verilen mesaja odaklanmalı , ibret nazarıyla bakıp hayatına yansıtmalı .Buna sohbetve dost meclislerinde yapılan konuşmalarda dahil .Müslüman malayani ve boş söylemlerden hoşlanmadığını göstermeli ve tavrıyla belli etmelidir.Hayatın önemli anlarıyla ilgili her konuda kuran kıssaları var .Peygamberlerin başından geçen ibretlik hadiseler var ve buradan çıkış yollarıyla ilgili övülmüşpeygamberi duruşve olaylar karşısındaki örnek sabır ve tevekkül var.Hiç bir şey bunlardan mesajlar çıkarıp hayata yansıtmaktan daha önemli değildir.Kuran en büyük şifa kaynağıdır. Ne mutlu kuranı okuyan okutan ve yaşayanlara . İstifade ettik Allah razı olsun.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  İman eden zayi olmaz. Allah ın vaadi haktır Allah asla vadinen caymaz.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Tek ve doğru cevap Allah subhanehu ve teâlâ ya iman eden zayi olmaz
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer2 ay önce
  Amin..Bu..güzel..ve..gerekli..uygulamanız..çok..faydalı..her..yazınızda..Bir..sure..iniş..sebebi..ve..açıklamalar..devam..etmeli..Abdullah..bey.sağol,varol..selamlar,sevgiler.

Günün Özeti