Ailece camiye!

09 Ekim 2018 Salı

Rasûlüllah (s.a) birçok hadislerinde, cemaatle namazın muazzam faziletini ve sevabını vurgulamıştır:

“Sizden birisi, güzelce abdest alır ve namaz kılmak için camiye giderse, oraya varıncaya kadar, attığı her adım için, Yüce Allah onu bir derece yükseltir ve bir günahını affeder. Camiye girip, orada kaldığı sürece de, hep namazdaymış gibi sevap kazanır. Oradan ayrılmadığı müddetçe melekler, ‘Allah’ım bunu bağışla, Allah’ım buna rahmet et’ diyerek dua ve istiğfar ederler.” (Buharî, Ezan 30) 

“Eğer halk yatsı ve sabah namazlarındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek dahi olsa cemaate gelirlerdi.” (İbn Mâce, Mesâcid 18)

“Yedi kişi vardır ki, Allah onları hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde kendi gölgesinde gölgelendirir. (Bunlardan biri de) tekrar dönünceye kadar kalbi camiye bağlı olan kimsedir.” (Buhârî, Ezan 36)

Rasûlüllah (s.a), ashabına sordu:

-“Size, Allah’ın kendisiyle günahları yok edip, dereceleri yükselteceği hayırları haber vereyim mi?”

-“Evet, yâ Rasûlallah!” dediler. Efendimiz şöyle buyurdu:

-“Güçlüklerle de olsa abdesti güzelce almak, mescitlere doğru çok adım atmak, bir namazı kıldıktan sonra öteki namazı beklemek. İşte ribâtınız, işte bağlanmanız gereken budur.” (Müslim, Taharet 41)

Efendimiz (s.a), cemaatle namazın hikmetini şöyle açıkladı:

“Üç kişi bir köy veya sahrada bulunur ve aralarında cemaatle namaz kılınmazsa, şeytan onlara hâkim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma; zira kurt ancak sürüden ayrılan koyunu yer.” (Nesâî, İmamet 48)

Cenâb-ı Hak, kutlu Rasûlü’ne savaşta dahi cemaatle namaz kılmayı emretti: 

“Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldıracak olursan, onlardan bir bölümü seninle birlikte namaza dursun, silahlarını da yanlarına alsınlar.” (Nisâ, 4/102). 

Savaşta bile terkedilmeyen cemaatle namaz, güven ortamında nasıl terkedilebilir?

Camiye gitmemek için bahaneler üretebiliriz. Oysa Asr-ı Saadet’te gözü görmeyenler bile camiye gelirdi.

“Beni mescide getirecek kimsem yok. Evimde namaz kılabilir miyim?” diyen, görme özürlü sahabeye Efendimiz (s.a): “Ezan sesini işitiyor musun?” diye sormuş, “Evet” cevabını alınca da: “Öyle ise davete icabet et, cemaate gel” buyurmuştu. (Müslim, Mesacid 255)

Efendimizin, vefatına yakın, ayakta duramaz haldeyken ashabının yardımıyla mescide gidip cemaatle son namazını kılmış olması, camiye gelmemek için öne sürdüğümüz tüm bahaneleri geçersiz kılar.

Cemaatle namaz kılmanın, tek başına kılmaktan 27 kat daha faziletli olduğunu (Buhârî, Ezan 30-31; Müslim, Mesâcid 249; Tirmizî, Salât 161; Nesâî, İmamet 42) açıklayan Rasûlüllah’ın ümmeti olarak, gelin bu fazilete nail olalım.

Kadınlara gelince; erkekler gibi cemaate devam etme yükümlülüklerinin olmaması, onların camiye gelmelerine engel değildir. Peygamberimiz devrinde kadınların ve kızların, vakit namazları ve cuma namazlarından başka bayram namazlarına da katıldıklarını biliyoruz. Hatta Efendimiz (s.a), özürlü olanların da namaz kılamasalar da gelip bayram coşkusuna katılmalarını istemiştir.

Kadınlar, Rasûlüllah (s.a) ile beraber namaz kılmaya çok istekli olduklarından Hz. Peygamber (s.a), kadınların mescide gitmelerinin engellenmemesini emretmiştir. Hatta gece namazları için mescide gitmeye izin isteyen kadınlara, bunun güvenlikli bir şekilde sağlanmasını istemiştir (Buhârî, Cum’a 13; Ebu Dâvûd, Salât 52). 

Çocukların da camiye geldiklerini, hatta çok küçük yaşta çocukların bile hem de sabah namazında anneleri tarafından camiye getirildiğini biliyoruz. 

Çocuğun gönlündecami, tanıdık tanımadık bütün büyüklerin gülücükler dağıttığı, coşkuyla kucaklaştığı bayram yeridir… Büyüklerin büyülü dünyasından, ibadetin uhrevî atmosferine geçişin eşiğidir cami… Dininin sembollerini camide tanır çocuklar. Çocuklara Allah’ı sevdirmek, camileri sevimli hale getirmekten geçiyor. Öyleyse, camilerimizi çocukların kendisinden kaçacağı yerler değil, kendisine kaçacağı yerler haline getirmek gibi çok acil bir görev bizi bekliyor.

O halde “hayatın merkezi” haline getirmemiz gereken camilerimizde neden ailecek yer almayalım?

Hanımları, kızları ve çocukları camiyle yeniden buluşturarak, dini hayatın canlılığını, ailede huzur ve mutluluğu daha iyi yakalayabiliriz. 

Gelin, güzelce camiye gelelim, camiyi güzel eyleyelim, cemaatle namaz kılarak güzelleşelim

Unutmayalım ki camiler, içini çocuk, kadın, erkek hep birlikte, omuz omuza, cıvıl cıvıl insan nefesi ve sesiyle, dua fısıltısı ve ibadet coşkusuyla doldurdukça güzelleşecektir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DELİ OĞLANDELİ OĞLAN6 ay önce
  İslamiyet 1400 yıl önceki haliyle uygulanamaz. güncelleme gerekir.(!) Mesela Hz. Peygamber zamanında kadınlar kızlar camiye geliyormuş. O zamanın kadınları giyimine son derece ihtimam gösterirlerdi. Şimdi boya fıçısına batmış, pis parfümleri sıkmış, dar pantolonu takmış kellesini de kapatmış bir bayan camiye girer de oradan fitne dışında ne beklenir. Allahınızı severseniz işinize bakın, ekonomik mağlubiyetinizi gündem değiştirerek kapatamazsınız. Gündem değiştirme oyununu da İslamın mualla sınırları dışında yapın. Yeter artık, İslamiyeti incitmeyin. İncitenler 15 Temmuzdan sonra Acı düvelek gibi dünyanın dört bir yanına saçıldılar.Yok kadını diyanet işleri başkan yrd yapmak, yok yuvasından çıkarmak size birşey kazandırmaz.
 • bize ne senin görüşünden?bize ne senin görüşünden?6 ay önce
  Eskiden milli mücadeleciler diye abuk subuk bir dernek vardı. Hiç bir kesimi temsil edemezler kendi kendilerine takılırlardı. ...
 • muhammetmuhammet6 ay önce
  şu, hanımları camiye zorla sokmak gayretinden vazgeçin artık. peygamberimiz zamanında kadınlar tamamen çarşaf içinde tesettürlü ve kadınlarla erkeklerle mahremiyet sınırlarına gözüne kulağına sesine tamamen sahip oluyorlardı.Hazret-i Âişe buyuruyor ki: 'Eğer Resulullah, bugünkü durumu görseydi, camiye gitmek için kadınların evden çıkmalarına izin vermezdi.'.düşünün bir kere rasulullahdan daha birkaç on yıl sonra durum buysa ya şimdi kadınların giyinişinden tut koku sürünmesinden,erkeklerin onların görmelerinden ,birbirleriyle karışmalarına kadar herşey hem kadınları hem erkekleri cehenneme sokacak vaziyette hem de camide.
 • HaticeHatice6 ay önce
  Ben bir bayan olarak camide namaz kilmaya karsi cikiyorum cunku ben evimde kildigim namazdan haz duyuyorum tayyip beyin kim kafasina giriyor anlamakta zorlaniyorum iranda suudda kadinlar camide namaz kiliyorlarda kardesim ne iran ne suud sunnet namazlarini kilmiyor iranda yani siiler peygamber efendimizin sunnetlerini kabul etmedigi gibi peygamber efendimizden cok hasanla huseyini onemsiyorlar suudlarda sunnetleri kilmiyor evet suudlarda kabede kadinlarda namaz kiliyor kadinlara yer ayrilmis orda umreye ve hacca gidenler namazlarini kiliyorda biz turklerden baska sunnet namazi kilan yok umreye hacca bir gaye icin gidiyoruz o yuzden cemaatle namaz kiliniyor ve kildik ama ben kadinlarin camide kilinan namazlari sakincali buluyorum ve en icten ve saglikli namaz evde kilinir bu benim gorusum once su erkekler hele bir camilere samimi bir sekilde gidip namazlarini kilsin o cocuklugumuzdaki vaizlerini dinledigimiz hocalar yok ezani bile duzgun okuyan muezzin yok sesi guzel olanlar ezan okusun bizim camimizde oyle guzel ezan okuyan muezzinimizi aldilar onun yerine baskasi geldi hocada ses yok oburu okurken oturup agliyorduk kimse kuzmasin cemaatler camilerimize karismasin
 • engineerengineer6 ay önce
  erkekler gidyor mu ki kadınlar da camiye gitsin?
 • gulgul6 ay önce
  Camiye gittiğim de kiler gibi odalarda kılmak zorunda kalıyorum oysa ben caminin için de duvar dibin de kılmak istiyorum. Caminin o güzelliğini neden sadece erkek yasasın ki ayrıca bir yorumcu hemen itiraz etmiş maalesef bu kültürlerde erkek hakim ama ben bunu kabul etmiyorum herkes yerini bilsin yeter
 • Butun kadınlar camilere gitmelidirler
 • Yunus16iYunus16i6 ay önce
  ABDULLAH BEY, MÜKEMMEL BİR YAZI, 70 ARKADAŞIM İLE PAYLAŞTIM
 • Mustafa KöseMustafa Köse6 ay önce
  Hangi camiye bakara suresi 159 a uymayan hocaların camisine mi . İtikad dı olmayanTevhidi hiç anlatmayan, TAGUT konu bile edilmez, şirk bu ülkede yok diyen hocaların camisine mi .Başkan diyor ki camiler neden boş, bende soruyorum sahi neden boş
 • kafana göre takılmakafana göre takılma6 ay önce
  Kadınlar namazlarını evde kılarlar; durduk yerde saçmalamanın âlemi yoktur.

Günün Özeti