1438 Ramazan’ın Anısına

23 Haziran 2017 Cuma

İbadetlerimizde ihlâs, samimiyet, huşû ve hudû; her zaman o ibadetin kabulü için olmazsa olmazıdır. Ramazan mektebinde, bu iç dinamikler doruk noktaya ulaşmalıydı. Kur’an okumalarımız, teravih namazlarımız, yasak savma kabilinden çıkarak, “gerçek ibadet” boyutu kazanmalıydı. “Âdet” olmaktan çıkıp, “ibadete” dönüşmeliydi.

Ramazan ayı “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden âzâd” ayıdır. Allah’u Teâlâ’nın afv ve mağfiretinin coştuğu, kötülüklerin asgariye indiği, şeytanın iğvasının azaldığı bir aydır. Dokuz ayda gevşeyen manevî hayat iplerinin, bu mübarek üç aylarda, günlerde düğümleri tekrar sağlamlaştırılmalıydı. Bu aylar, şarj olma ayları olarak algılanmalıdır. Normal olarak yaşanan ibadet hayatının bu aylarda biraz daha yoğunlaştırılması gereklidir. Bunun örneğini Rasulullah (sav) bize vermiştir. Bu aylarda diğer aylara oranla Peygamber Efendimiz Rabbine daha çok yönelmiştir. Özellikle Ramazan’ın son on günü Mescidde i’tikafa girerek kendini dış dünyadan soyutlayıp Allah’a ibadete adamıştır.

Ramazan mektebi; namaz, oruç, fıtır sadakası, tefekkür ve Kur’an okuma gibi yoğun ameli dersleriyle ruhu tekâmül ettirmekte, nefsi ise terbiye ve tezkiye etmektedir. Bu yüce mektebin müfredatına gönül vererek geçmiş on bir ayın muhasebesini yapan ve gelecek on bir aya bedenen ve ruhen hazırlanan ve böylece İslam dininin hayat kanunlarını yaşama aşkıyla şarj olan mü’minler, Rasûlullah’ın ifadesiyle “analarından doğdukları gün gibi saf ve günahsız olarak” Yüce Mevlâ’mızdan “rıza” diploması alırlar.

Ramazan mektebinden geçer not alarak mezun olanlar, mezuniyetlerine yakışan bir tavırla Ramazan’da edindikleri iyi alışkanlıklar ve ibadetlere olan düşkünlüklerini hayatlarının devamında da sürdürmelidirler. Sadece Ramazan’da Allah’ın rızasına uygun davranıp, Ramazan’dan sonra heva ve hevesin güdümüne girmeyi, İslam’la uzlaştırmak mümkün değildir. Aslında Müslüman, her ayını Ramazan, her gecesini de Kadir bilerek Rabbine olan kulluk vazifesini sürekli bir şekilde ayakta tutmalıdır.

Müslüman, kulluğunu ihlal edecek her davranıştan ömrü boyunca, bütün zaman dilimlerinde uzak kalıp, Allah’a yaklaştıran her amele koşarak ulaşmak zorundadır. “Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?” diyen Rasul’ün (sav) çizgisini kendine rota edinerek, “Rabbe şükreden bir kul” olmayı her an öncelemelidir.

Ömrümüze her yılın Ramazan ayı bir defa gelir ve bizde bazı izler bırakarak mahşere kadar bizden ayrılır. 1438 Hicri yılının Ramazan ayını da ömrümüzden uğurluyoruz. Bu Ramazan’ın da bundan önceki Ramazanlarda olduğu gibi bize güzel hasletler kazandırarak, mahşerde lehimize şahit olacak şekilde bizden ayrılması gerekiyor.

Sonsuzluklar diyarında Rabbimize kavuştuğumuzda anda yaşayacağımız büyük bayramımızın bir provasını daha yaşayacağız. Müslümanlar, hicretin 2. yılından itibaren cennetteki büyük bayramlarının küçük bir tadımlığı olarak yılda iki defa Allah’ın hediyesi olan bayramlarını kutlamaya başlamışlardır. Bugünlerdeki sevincin birlikte yaşanması, beraber yenilip içilmesi için Efendimiz, Ramazan Bayramı’nın birinci gününde, Kurban Bayramı’nın ise tüm günlerinde oruç tutmayı yasaklamıştır.

Bayramlar cennetteki huzur ve mutluluktan dünyaya indirilmiş küçük bir hissedir. Onun için tüm bayramlarımız cennete olan özlemimizi artırmalıdır. İnsan bu dünyadaki geçici olan şeylerle avunmak yerine kalıcı olanı istemeli ve onun için yaşamalıdır. Bir ömrü, cennete duymuş olduğu özlem ile hayatımızın merkezine vahyi alarak yaşamalıyız. Bu şekilde yaşayanların dünya hayatı Ramazan, ahireti ise bayram olur. Dünyamızın Ramazan, ahiretimizin bayram olması duasıyla şimdiden Ülke ve Dünya Müslümanlarının Ramazan Bayramı’nı en kalbi dileklerimle tebrik ediyorum.

Değerli okurlarım: Yaz aylarındaki yoğun hizmet programımız sebebiyle Cuma günleri sizlerle buluşmamıza vesile olan makalelerimize bir süre ara vermek zorunda kaldık. Bugüne kadar bizi ilgiyle takip eden bütün okurlarıma teşekkür eder, bu ayrılıktan dolayı anlayış beklerim. 

Selâm ve dua ile Cumanız mübarek, dualarınız makbul olsun…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HukukçuHukukçu1 ay önce
  Sayın Yazarım; Bugün, Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, bir öğrencinin katlettiği hocamızın durumunu öğrenince içim sızladı. Cinayete kurban giden hocamıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Bu fakültede sorunlar olduğunu 4 ay önce bilgilerinize sunmaya çalışmıştım; ama ne yazık ki, beni dinleyen olmadı, ciddiye alınmadım. Evet, ne yazık ki, bugün bir değerli asistan kardeşimiz, bir öğrenci tarafından katledildi. Yazık, bin Yazık! 4 ay önce yazdıklarım hala Sayın Merve Kavakçı'nın yazısının altında durmaktadır. O yazıda şunları yazmıştım: "...Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz..." Evet, aynen böyle yazmıştım. Keşke dinlenseydim, öğrencilerimizle hocalarımızın sorunlarına el atılıp, kucaklanmaları sağlansaydı ve bütün kalbimle kınadığım bu cinayet yaşanmasaydı.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Doçent olduğumuz gün, emsallerimiz hangi dosya ile Profesör oluyorlarsa, biz de aynı dosya ile Profesör olmak istediğimizi; deneyim kazanmanın murat edildiği 5 yıl Doçentlik kadrosunda boşuna kalmak istemediğimizi; 5 yılın 5 katından fazla Üniversitemizde öğretim elemanı olarak çalışıp, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazandığımızı; Üniversitemizde Doçentlik kadrosunu almak için gerekli olan puanın 5 katından fazla bir puanla Doçentlik kadrosunu aldığımızı; emeklilik yaşımızı geride bırakıp ömrümüzü verdiğimiz Üniversitemizde, Profesör olmak için 5 koca yıl beklemememiz gerektiğini; dosyası dolu ama ömrü de dolu Yaşlı Doçentler olarak, Profesör olmak için, zaman sınırı olmadan, dosyamızı Doçent olduğumuz Üniversitemize sunmamıza kapı aralamanızı sizden istirham eder, saygılarımızla taleplerimizi arz ederiz:A-)1-5 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 5 yıl sonra Profesör olabilmelidir.B-)5-10 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 4 yıl sonra Profesör olabilmelidir.C-)10-15 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 3 yıl sonra Profesör olabilmelidir.D-)15-20 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 2 yıl sonra Profesör olabilmelidir.E-)20-25 yılöğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 1 yıl sonra Profesör olabilmelidir.F-)25 yıldan fazla öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent hemen Profesör olabilmelidir.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent2 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun etmiş; 50 yaşlarını geride bırakıp emeklilik aşamasına gelmiş Doçentlerin, Profesör olabilmek için, 5 koca yıl beklemelerine gerek olmadığına karar vermenizi, yaşlı Doçentler olarak istirham eder, saygılarımızı arz ederiz.
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • mhmtmhmt4 ay önce
  Herkes en doğruyu bilip ölmüş kardeşinin etini yemeği severken Allah aşkına siz neyi anlatıyorsunuz. Dini yaşamayıp dini kendimize uydurdukça şeytana hizmet etmiş olmuyor muyuz? Yapılan yanlışları dine yükledikçe dinden soğuyan, dinden kaçan, dini öcü gibi gösteren nesli çoğaltıyoruz da haberimiz yok. Gerçekten GEREĞİ GİBİ İNANIP ALLAH(CC)'TAN KORKARAK yaşıyor muyuz? Sui zan tavan olmaktan çıkmadıkça, gerçekleri görmezden geldikçe, dindar değil din tüccarlığı artar. Din tüccarlığı DİNİ DOSDOĞRU YAŞARSAK ortadan kalkar. Netice, kavimler azdıkça helak oldular. Bizim kavmimizde de azgınlık dini kendimize uydurdukça artmıyor mu? Kıyamete kadarda artarak devam edecektir. Tavsiyem, ateşe dayanabileceğimiz kadar günah işleyin. Yoksa son pişmanlık fayda etmez. Dini anlatanlar önce kendileri dosdoğru yaşasaydı zaten etraflarında dalkavuk değil dava adamı olur, kendileri gül, çevresi de güllük gülistan olurdu. Ama nerde... Dini ve yaşayışımızı şeytana uydurduk, utanmadan dini yaşayalım, gayretlerini yapıyoruz ya gördüklerim karşısında acı acı tebessüm ediyorum. Allah sonumuzu hayır etsin. Yarası olan gocunsun. Lafım din tüccarlarına... İşimiz gerçekten zor. EY İNSANLAR, HİÇ ŞÜPHESİZ ALLAH'IN VA'Dİ HAKTIR; ÖYLEYSE DÜNYA HAYATI SİZİ ALDATMASIN VE ALDATICI(LAR) DA, SİZİ ALLAH İLE (ALLAH'IN ADINI KULLANARAK) ALDATMASIN.(Fatır/5). Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Allah GörüyorAllah Görüyor5 ay önce
  Nereden nereye... Gerçekten dosdoğru dini yaşamak istiyor muyuz? Gerçekten adımız gibi Müslüman mıyız? Yoksa göstermelik günü birlik mi yaşıyoruz? Bir zamanlar BAŞÖRTÜSÜ mücadelesi yapıp görevi bırakmak zorunda olan biri olarak soruyorum. Hiçbir suçum yokken hemde devlet eliyle eski adıyla çocuk esirgeme yurdunda büyümüş olmama rağmen, ne idiği belli bile olmayan neyle suçlandığımı bile bilmeden 2 yıldır yargısız infaz yapılıp ihraç edilmiş, hatta yapılan yargılamam sonucunda da takipsizlik almış biri olarak suçsuz yere görevimden alınarak cezalandırılmaya devam ediliyorsam adalet ne zaman yerini bulacak.Allah Müslüman kardeşlerime akıl fikir fersin. Konya Halk Sağlık Müdürlüğü, Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Hizmetleri Biriminde hemşire olarak görev yapmaktayken 05/09/2016 tarihinde açığa alındım. 06/01/2017 tarihinde 679 KHK ile ihraç edildim. 2 yıldır adaletin yerini bulmasını bekliyorum. Yürütülen soruşturmam sonucunda; •FETÖ/PDY terör örgütüne ait Bank Asya isimli bankada hesabının bulunmadığı, •Konya İl Dernekler Müdürlüğünün 29/11/2017 tarihli yazısı ile KHK ile kapatılan derneklerde üyeliğinin bulunmadığı, •Konya Milli Eğitim Müdürlüğünün 14/12/2017 tarihli yazısı ile çocuklarının KHK ile kapatılan kurumlarda eğitim görmediklerini, •Konya SGK İl Müdürlüğünün 05/12/2017 tarihli yazısı ile terör örgütüne ait kurum veya kuruluşlarda çalışmadığı, •Konya İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünün 12/06/2018 tarihli irtibat analiz raporu ile yapılan görüşmelerin olağan değerlendirildiği, •Konya İl Emniyet Müdürlüğünün 15/03/2017 tarihli yazısı ile FETÖ/PDY terör örgütü üyelerince kullanılan Bylock isimli programı kullandığına ilişkin her hangi bir kayda rastlanılmadığı, •FETÖ/PDY terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin ihbar kaydı veya tanık beyanının bulunmadığı görülmüştür. Dosyam değerlendirildiğinde Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR karar verildi. Halen kuldan değil Allah(CC)'tan korkan, ağzından adaleti düşürmeyenlerden, kul hakkına girmekten korkanlardan ADALETİN YERİNİ BULMASINI BEKLİYORUM. Bir zamanlar BAŞÖRTÜSÜ mücadelesi yapmış ve bundan dolayı görevini bırakmak zorunda olan bir vatandaş olarak soruyorum. Nereye gidiyoruz. CHP den ne farkımız kaldı. Geciken adalet gerçekten zulüm oluyor ve bizzat bunu da adı Müslüman olan krdeşlerimiz yapıyor. Gerçekten nasıl helalleşeceğiz. Yoksa gerçekten Allah(CC)'tan artık korkmuyor muyuz? Kimi kandırıyoruz? Sabra devam......
 • Allah GörüyorAllah Görüyor8 ay önce
  Allah razı olsun hocam da inşallah tavsiyelerinizi tutarlar. Maalesef tutacaklarını sanmıyorum. Neden mi? Yaşayıp bizzat gördüm de ondan. Başörtüsü zulmü gördüğümde ihraç olmuştum. O zaman sanki karalama yapıyormuş gibi olmaması için şehir ismi vermeyeceğim, büyükşehirlerden birinde AKPARTİLİ belediyemize iş için gittiğimde durumumu anlattığım halde belediye başkanınında ilgilensinler demesine rağmen boş olan mesleğimle ilgili kadroya sırf milletvekilinden torpilli olamadığım için yani akpartili milletvekili tanıdığım olmadığından referans getiremediğim için kadrolu işe alınamadım. Bir iki gün sonra aynı kadroya bir mağdur değil daha milletvekilinden referanslı olan bir kişi alınıvermiş. Yani işi kitabına uydurmuşlar yani akrabayı gözetmişler. Kitabımızda da öyle demiyor mu, akrabayı gözetiniz. Kısacası demokrasi adı üstünde demogoji ile işini yürütme sanatı olmuş. Allah (C.C.)'tan korkma kalkmış, vebale girme korkusu kalkmıış, hele hele kul hakkına girmek ise zaten moda olmuşsa, sui zan dinimizin bir parçası ise yani ölmüş kardeşinin etini yemekten zevk alır hale gelmişsek tavsiyelerinizi kim dinler. Yeter ki bir milletvekili olalım dediğinizi aynen uygulayacağız ayakları milletvekili olununca uçup gidecektir. CHP zamanında başörtüsü zulmü gördüm, şimdi de büyütüp desteklediğimiz AKPARTİMden olmadığım halde zorla hain oldurup ihraç ediliyorsam neyi anlatıyorsunuz. Yaşadığım zulüm ortada değil mi? Daha neyle suçlandığımı bilmiyorum. İftira mı yoksa bende hangi suç olduğunu bilmiyorum. Üzerimde hiçbir kriter olmamasına rağmen nerdeyse iki yıl olacak CHP den farksız bir şekilde aynı CHP nin yaptığı gibi ihraç yaşıyorum. Neden? Çünkü bir milletvekilinden veya belediye başkanından referansım yok. Bana söylenen ben öyle anlıyorum, Allah(C.C.) gelsinde seni kurtarsın deniyor. Yani kalplerden Allah korkusu kalkmış, dini kendimize uyduruyoruz. Ama millete seslenirken Allah adını ağzımızdan düşürmüyoruz. Bana gelen bu çamur benden başka bakanı olmayan oğlu var ama bakmayan anamı 1989dan bu yana sağolsun kocamdanda hep yanımda kalan garip anam, çilekeş anam bana atılan çamur anamı iki yıl boyunca öyle üzdüki garip anam üzüle üzüle bu ayın ortadında artık dayanamayıp kalp krizi geçirerek vefat etti. Ne kadar doğru bir söz. AĞLARSA ANAM AĞLAR, GERİ YALAN AĞLAR. Kimseye de bu yüzden vefat etti diyemedim. Neden? Sırf akpartime laf gelmesin diye. Çocuklarımda namaz kılmayı bırakıp sola meylettiler. Siz benim yerimde olsanız hakkınızı helal edebilir misiniz, eder misiniz? Siyaset bu şekilde veballere giriyorsa söylemlerle icraatlar örtüşmüyorsa üç maymunu oynamak moda olmuşsa herkes hep bana rabbena diyorsa gelecek güven vermiyor. Adalet bile ağızlarda olup uygulanmıyor, işimize geldiği şekilde uygulanıyorsa neyi anlatıyoruz? Neyi tavsiye ediyoruz? Dinleyen var mı? Kalpler duvar olmuş. Anlatmaya luzüm yok. Her şey apaçık ortada değil mi? Dini çıkarımız için kendimize göre uydurarak, cepleri doldurarak yaşamıyor muyuz? Sanki ahiret yokmuş gibi yaşamıyor muyuz? Ölüm her an gündem de olmasına rağmen hiç ölmeyecek ve hesaba çekilmeyecek şekilde yaşamıyor muyuz? Yazarlar ve çizerler bile laf olsun torba dolsun demiyor mu? Yazılanlara baktıkça yaşayışa baktıkça söylemler havada kalmıyor mu? (Lafım yarası olanlara, istisnalar kaideyi bozmaz). Ameller niyetlere göre deyip bir çok vebale girilmiyor mu? Kısacası sol geliyor vuruyor, sağ geliyor vuruyor. İyilikten maraz doğuyor, insan nufusu artıkça insanlık ölüyor, insanlık sınıfta kalıyor. -"EY İNSANLAR! ALLAHIN VAADİ HAKTIR. DÜNYA HAYATI ALDATICIDIR. ALDATICILAR ALLAH’IN ADINI KULLANARAK SİZİ ALDATMASIN." (Fatır Suresi 5. Ayet). Milletvekili olmakla düzelme olmaz. Dosdoğru olalım, yaşayalım, zaten düzelme olur. Söylemlerle icraatlar örtüşmüyor. Şimdiye kadar tavsiyelerinin tam karşılığını görmedik. İnşallah yanılırım, bundan sonra görürüz. Allah(C.C.)'tan ümit kesilmez. Tavsiyeye nasihata devam. Ama ben bana yapılan zulüm sona ermeden AKPARTİMe maalesef oy vermeyeceğim. Yani devam diyemeyeceğim. Oy kullanmayı düşünmüyorum. Bir çok kişiye akpartiye kazandırmış iken bu başıma gelmiş ve yanlışlarına devam edeceklerse benden bu kadar. Artık siyasete güvenmiyorum. Güvenmeye başladığımda D E V A M demeye başlarım. Allah yar ve yardımcımız olsun. Önce başörtüsü yüzünden CHP den darbe yedim. Şimdide destekleyip büyüttüğümüz AKPARTİMden yargısız infaz ile olmadığımız halde zorla hain teorist damgasıyla ihraç edildim. Suçum ne, belli değil, yok. İftiramı onu bile bilmiyorum. İkii yıl olacak nerdeyse ohalkomisyonu sonucunu bekliyorum. Asıl hainler dışarda gezerken garibana zulüm yapılıp anamızı ağlatıp öldüren, çocuğumuzu sola kaydırıp elden gitmesini sağlayana oy kullanmaya gitmediğim için kardeşlikten çıkıyorsam çıkayım. Devletime küsmem. Vatanıma küsmem ama yaşın yanında kuruyu yakana asla haklarmı hiçbir zaman helal etmem, etmeyeceğim. Onlar için duam yaşadığımı yaşamadan ölmesinler. Hatadan dönülürse tabi ki oy atarım. Onları ben değil Allah affetsin. Şu anda CHP den ne farkımız kaldı? Allah şehitlerimizden ve gazilerimizden razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.

Günün Özeti