• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Zorunlu aşı", kaosa neden oldu! İşte Türkiye'nin çekilmek istendiği nokta

Dünyada aşı kartı ve zorunlu aşı uygulaması getirilen ülkelerde, protestolar çığ gibi büyüyor. AK Parti hükümetine yönelik dayatmada bulunan küreselci medya organları, Türkiye'de de benzer bir kaosa sürüklemek istiyor.

Yeniakit Publisher
2021-08-02 20:34:00 - 2021-08-02 21:14:57
"Zorunlu aşı", kaosa neden oldu! İşte Türkiye'nin çekilmek istendiği nokta

Milli Gazete'de yer alan habere göre, koronavirüsle mücadele kapsamında ortaya çıkan aşılar birçok şüpheyi beraberinde getirdi. Şüpheler, hükümetlerin attığı adımlarla büyüdü ve eylemlere dönüştü. Aşılamada hız kazanmak isteyen ülkelerin zorunlu aşı uygulaması getirmesi yahut aşı olmayanlara yaptırım uygulaması vatandaşları sokağa döktü. Zorunlu aşı'ya tepki gösteren insanlar,  yöneticilerine tepki gösterirken, Türkiye de benzer bir kaosa sürüklenmeye çalışılıyor.

Ortaya çıktığı ilk günden bu yana tartışmaların odağında olan koronavirüs, beraberinde birçok tartışmayı daha getirdi. Biyolojik silah, nüfus azaltma ve benzeri birçok iddia ile yeni gündemler oluşturulan salgın hastalığın en etkili tartışma konusu da aşılar oldu. Dünya genelinde şüphe ile bakılan aşılar için bazı hükümetler yaptırım kararı aldı, aşıyı zorunlu hâle getirdi. Devletlerin bu sert yaklaşımına toplumlar sokağa inerek cevap verdi. Dünyanın birçok noktasında eylemler düzenlendi. Öte yandan bazı ülkelerin aşı politikasında ılımlı yaklaşması kampanyalar düzenlemesi de dikkatlerden kaçmadı. Birçok ülke piyango çekilişi, hediye, ücretsiz yemek gibi teşviklerde bulunurken ABD, aşı olan yetişkinlere esrar dağıttı.

Türkiye'de malum medya organları "zorunlu aşı" dayatmasında bulunuyor

Türkiye’de 'zorunlu aşı'ya yönelik dayatmalar sürerken vatandaşlardan tepki yağıyor. Baskılar arttıkça, aşı olmak istemeyen vatandaşların oranı da yükseldiği gözleniyor.

Koronavirüs salgınıyla mücadele için fikirlerine danışılan Bilim Kurulu üyelerinden bazıları da zorunlu aşıyı savunuyor. Anayasa'da yer alan ve kişinin dokunulmazlığını içeren yasa ile alakalı tartışmalar da sürüyor.

Söz konusu yasa ile alakalı hukukçular koronavirüsün sebep olduğu ölümleri sebep göstererek zorunlu aşı uygulanabileceğini veya özel kanun çıkartılabileceğini savunuyor. Bu denli baskı uygulanması toplumda oldukça soru işaretlerine sebep oluyor. Anayasa’nın, “Kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı”nı düzenleyen 17. maddesinin 2. Fıkrası'nda, “Tıbbi zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz; rızası olmadan bilimsel ve tıbbi deneylere tabi tutulamaz” hükmü yer alıyor.

Vakaların yüzde 95'i bir doz aşılı ve aşısız vatandaşlar

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Bilim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı sonrasında yaptığı açıklamada aşı tartışmalarına da dâhil oldu. Bakan Koca, “Mevcut vakalarımızın yüzde 87’sini aşısı tamamlanmayan kişiler oluşturuyor. Vakalar arasında aşı olduğu halde hastalığa yakalananların oranı yüzde 5’ten az, vakaların yüzde 95’ini ise aşısı tamamlanmayan kişiler oluşturuyor” diye konuştu.

Dünya'da 'zorunlu aşı' tepkisi

Koronavirüs pandemisinin ilk başladığı günden beri tartışmaların odağında olan aşı konusu dünyanın birçok noktasında eylemlere sebep oluyor. Bazı ülkelerde aşının zorunlu hale getirilmesiyle binlerce kişi sokağa döküldü.

Yunanistan'da halk sokağa döküldü

Sinema, tiyatro ve spor alanları gibi kapalı yerlere 16 Temmuz’dan itibaren sadece aşılı kişilerin girilmesine izin verildiği Yunanistan’da sağlık çalışanları ve bakımevi personellerine aşı zorunluluğu getirildi. Bu karardan sonra yaptırımlara karşı çıkan halk sokağa döküldü. Başkent Atina’da parlamento binası önünde toplanan 'zorunlu aşı' karşıtları polise taş ve molotofkokteyli attı. Binlerce kişinin katıldığı gösterilerde protestocular "Özgürlük" ve "Ellerinizi çocuklarımızın üzerinden çekin" yazılı pankartlar taşıdı.

Fransa'da sağlık kartı ve zorunlu aşı uygulamasına sert tepki

Fransa’da binlerce kişi hastane ve bakımevi çalışanlarına aşının zorunlu hale getirilmesine ve sağlık kartı uygulamasına karşı çıkmak için sokaklara döküldü. Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın açıklamaları halkı daha da galeyana getirdi. Bakan yaptığı açıklamada 15 Eylül’den sonra aşı olmamış sağlık personellerinin maaşlarının ödenmeyeceğini söyledi. Fransız İçişleri Bakanlığı, gösterilere ülke genelinde 160 binden fazla kişinin katıldığını açıkladı. İngiltere'de koronavirüs hastalığına yakalanan kişiyle temas eden kişilere karantina zorunluluğu getirildi. Karantina uygulamasına karşı eylemler düzenlendi.

'Aşı sertifikası' uygulaması başlatan İtalya Başbakanı Draghi'ye Hitler benzetmesi

Aşılamada hızlanmak isteyen İtalya'da 6 Ağustos'tan itibaren sertifika istenecek. Sertifika içerisinde en az bir doz aşı yapıldığı, son 6 ay içerisinde hastalık geçirip iyileştiğini, 48 saat içerisinde negatif test sonucu olduğunu belgeler bulunacak. Bu karar sonrasında yaklaşık 80 bin kişi sokağa çıkarak protesto da bulundu. İtalyan Başbakan Mario Draghi’ye protestocular tarafından Hitler benzetilmesi yapıldı. Avustralya'da da eylemler vardı. Binlerce kişi koronavirüs önlemlerine ve kısıtlamalara karşı sokaklara çıktı. 500 kişi protestolardaki eylemleri sebebiyle çeşitli şekillerde cezalandırıldı.

Almanya güven kaybetmek istemiyor

Almanya'da halkın güveninin zedelenmemesi amacıyla aşı zorunlu hâle getirilmedi. Almanya'da aşı karşıtlarını ve kararsızları ikna edebilmek için randevu alınmadan gidilebilen mobil ekipler kuruldu.

ABD, aşı olanlara esrar dağıttı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Washington eyaleti, aşılama kampanyasını artırmak için aşı olan yetişkinlere ücretsiz esrar almalarına 12 Temmuz’a kadar izin vermişti. Dünya genelinde birçok ülkede de birçok kampanya düzenledi. Bazı ülkeler koronavirüs aşısı olanlara yönelik piyangolar düzenlerken bazı ülkelerde restoranlarda ücretsiz yemek yeme hakkı sağlandı, yiyecek dağıtımı yapıldı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

VII.Mehmet

Kendi aşımızdan başkasına güvenmiyoruz aşı olmadıysak bundandır.
 • Yanıtla

Nur Ahmet

Millet gavur aşılarına güvenmiyor,ne oldukları tam olarak belli değil,Türk aşısını artık çıkatın millet aşı olsun,bu beladan kurtulalım.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23