Yuvası dağılan çocuklar suça karışıyor

Son 10 yılda 1,2 milyon ailenin dağıldığı ülkemizde, bu durumdan en çok çocuklar etkileniyor. Araştırmalar, dağılmış yuvalarda büyüyen çocukların suç işlemeye daha kolay yönlendiğini ortaya koyuyor.

13 Şubat 2018 Salı 03:48
Yuvası dağılan çocuklar suça karışıyor

Son 10 yılda 1.2 milyon boşanma davasının sonuçlandığı ülkemizde bu hazin durumdan en çok çocuklar etkileniyor. Evrensel çaptaki araştırmalar, suça karışan çocukların büyük çoğunluğunun boşanmış ailelerden gelen bireyler olduğunu ortaya koyuyor. Aile içinde yaşanan problemlerin çözmek yerine babayı yuvadan uzaklaştıran 6284 sayılı kanun gibi yanlış hukuki uygulamalar, AB’ye uyum müktesebatı gibi zırvalar ve ahlaksız-dizi filmlerin toplumda oluşturduğu hasar neticesinde gerçeleşen ayrılıkların yıkıcı sonuçlarını gün yüzüne çıkaran veriler, üniversitelerde bilimsel akademik çalışmalara tez konusu olmuş durumda.

YIKILAN HER AİLE ÇOCUĞU SUÇA SÜRÜKLÜYOR

Türkiye’de her yıl artan boşanma grafiği, çocukların yarınlarını tehlikeye sokuyor.Parçalanmış aile deneyimi, çocukların toplumsallaşma sürecini kesintiye uğratması nedeniyle hatalı ve eksik bir toplumsallaşmaya yol açıyor. Eksik toplumsallaşmanın sonucu olarak çocuklar suça karışıyor, toplumun sabıkalı fertleri arasında yer alıyor. Anne babası boşanmış olan, çocukluğunu parçalanmış ailelerde geçiren bireylerin suç işlemeye daha kolay yönlendiği ise araştırmalarla tescilleniyor.

BABADAN KOPARILAN ÇOCUKLARIN SABIKASI KABARIK

Suçlu çocuklar üzerinde yapılan araştırma sonuçları, Dr. Veysel Kunt’un, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı’nda “Suç ve Çocuk” isimli yüksek lisans tezinde yer alıyor. Tezdeki “Parçalanmış Aile” başlığı altında yayınlanan veriler, çocukluğunu boşanmış ailelerde geçiren bireylerin suç işlemeye daha kolay yönlendiğini tesciliyor. Kunt’un Suç ve Çocuk tezinde yer verilen bir araştırma sonucuna göre; 316 suçlu çocuk üzerinden yapılan tetkikte, suça karışan çocukların yüzde 98’inin babadan, yüzde 17’sinin anneden uzak şekilde büyüdüğünü gösteriyor. Söz konusu araştırma, babaların en ufak bir şikayette dahi savunması alınmaksızın yuvasından uzaklaştırılmasını öngören 6284 sayılı kanunun yanlışlığını ortaya koyuyor.

ANNE BABA AYRIYSA ÇOCUK SUÇA KARIŞIYOR

Akademik tezdeki bir diğer araştırma da bu vahim durumu tescilliyor. 500 suçlu ve 500 suçsuz çocuk üzerinde yapılan araştırmaya göre, parçalanmış ailede yetişenlerin yüzde 60,6’sı suça karışıyor. Suça karışmayan çocuk oranı yüzde 34,2’de kalıyor. Aynı araştırma; üvey anne-baba, koruyucu aile ya da akraba yanında yetiştirilen çocukların suça karışma oranın da endişe verici boyutlarda olduğunu gün yüzüne çıkarıyor. Araştırmaya göre üvey anne-baba, koruyucu aile veya akraba yanında yetiştirilen çocuklardan yüzde 46’sı suça karışıyor. Suça karışmayan çocuk oranı ise yalnızca yüzde 12.

ÇOCUKLARI FELAKETE SÜRÜKLEYEN RAKAMLAR

3000 suçlu çocukla yapılan araştırma da boşanan ailelerin, çocuklarını felakete sürüklediğini yansıtıyor. Araştırmaya göre; suçlu çocukların yüzde 50,7’si dağılmış ailelerden geliyor. Suçsuz çocuklarda bu oran yüzde 26,7’de kalıyor.

AİLESİZLER EVDEN KAÇIYOR

Evden kaçan 660 kaçak çocuk üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları da oldukça dikkat çekici. Araştırmada, evden kaçan çocuklardan yüzde 29’u 4 yaşından önce, yüzde 28’i 4-6 yaşlar arasında parçalanmış aileler içinde yaşadığı tespit edildi.

“ANA BABA-ÇOCUK İLİŞKİSİ SUÇLU DAVRANIŞINI BELİRLER”

Dr. Veysel Kunt’un “Suç ve Çocuk” başlıklı tezinde, bahse konu durum ile ilgili şu değerlendirmede bulunuluyor: “Bu sonuçlardan da anlaşılacağı gibi parçalanmış aileden gelen çocukların suç işlemeye daha kolay yönlendiği görülmektedir. Ana baba-çocuk ilişkileri çocuğun yeterli yada yetersiz toplumsallaşmasında, dolayısıyla suçlu davranışının ortaya çıkmasında önemli bir rol oynar. “

10 yılda 1.2 milyon çift boşandı!

___________________

Aileler dağılıyor

AB’ye uyum zırvaları, ahlaksız dizi-filmler ve 6284 gibi kanunlarla zayıflatılan Türk aile yapısının kırmızı alarm verdiğine ilişkin rakamlar dudak uçuklatıyor. Son 10 yılın boşanma istatistiklerine göre 2006 yılında 93 bin 489 olan Türkiye’deki boşanma oranı 2016’da 130 bine dayandı. Ülkemizde 2006’da bu yana toplam 1 milyon 278 bin 755 boşanma davası sonuçlandı. Yuvaların yangın yerine döndüğünü gösteren ve TÜİK tarafından da tescillenen boşanma tablosu yıllara oranla şöyle ölçüldü: 2006 yılı: 93.489, 2007 yılı: 94.219, 2008 yılı: 99.663, 2009 yılı: 114.162, 2010 yılı: 118.568, 2011 yılı: 120.117, 2012 yılı: 123.325, 2013 yılı: 125.305, 2014 yılı: 131.913, 2015 yılı: 131.830, 2016 yılı: 126.164.

6284 yuva yıkıyor

FARUK ARSLAN / İSTANBUL

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Şubat 2018 Salı 03:48

YORUM YAZ

 • mazlummazlum1 yıl önce
  durdurunkadına özgürlük adı altındayuva yıkılmasına izin veren kanunlara durdurun bu dizilerihepiniz vebalsizniyetkililergöz yaşı sel oldudurdurun Allah aşkına
 • cavit sağlamcavit sağlam1 yıl önce
  6284 yasa, yuva yakan bir yasadır. mutlaka yürürlükten kaldırılmalıdır. bunca dağılan yuvanın hesabını kim verecek. Erkeğin aile içinde; ezik ve sözü olmaması, kadının evin reisi olması ve kanunlar karşısında tek muhatap alınması, evlilikleri bitirmiştir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ne iş yapar?????? bunca boşanmayı önlemek aileyi korumak için ne yapmıştır????
 • Salim koçdemirSalim koçdemir1 yıl önce
  6284 sayılı zulüm yasası ile baba evden uzaklaştırılmış ve çocuklar suça teşvik edilmiştir Bu yasalar derhal değişmeli
 • Ahmet songüçAhmet songüç1 yıl önce
  6284 sayılı yasaların kadınlara verdiği sınırsız haklarla kadın kendini Superman zannediyor Güç bende artık diyor erkeğe İhtiyacım yok diyor Ben kendi başıma da çocuklara bakarım diye düşünüyor boşanınca da erkekten aldığı ömür boyu nafaka ile gününü gün edip hayatını yaşıyor. Baba şefkatinden ve korumasından uzak kalan çocuklar her türlü suça karışıyor Artık devlet uyanmalı bu yasa acilen yürürlükten kalkmalı köşe yazarlarından kiralık kalemlerden korkmadan bu yasalar değişmeli
 • Talad veliTalad veli1 yıl önce
  Bu aslında afrinden bile önemli bir haber 6284 sayılı yasa ile değil ailenin korunması yaşamak bile zor. Devlet şöyle bir politika izliyor Ben aile içinde bütün yetkiyi kadına verir erkeği de pasifize edersem aileyi daha çok yaşatırım. Bu yasa kadını korumaya yönelik gibi görünüyorsada, ne kadını ne aileyi korumuyor. Erkeğin çanta vazifesi gördüğü bu yasalar, acilen değişmeli. Mevcut yasalar tamamen Avrupa Birliği fonları ile desteklenen köşe yazarlarının derneklerin sivil toplum örgütlerinin Türk aile yapısını bitirmek için çıkardıkları bir yasa
 • osmanosman1 yıl önce
  Allah kimseyi anasız babasız koymasın büyüsekte hep insan ana babasını arıyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ağustos 2019