Yunanlıları korku sardı! O tarihe işaret ettiler...

Yunanistan'ın Ekathimerini gazetesinde Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki varlığına ilişkin yazılan makalede, "Türkler sabırlı. Bir sonraki fırsatı beklerken iddialarını geliştirirler. Amaç, Yunanistan'ı elverişsiz koşullar altında müzakere masasına sürüklemektir. Bölgede sonbaharda gerginlik yükselecek" ifadelerine yer verildi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 14:32
Yunanlıları korku sardı! O tarihe işaret ettiler...

Yunanistan’ın Ekathimerini gazetesinde, Alexis Papachelas’ın kaleme aldığı, “Türkiye bir sonraki fırsatı bekliyor” başlıklı makalesinde; Türkiye’nin bugüne kadar fırsatlardan ve boşluklardan yararlandığını; şimdiki fırsatın ise Ege ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler olduğunu belirtti.

'Papachelas''ın makalesinin Türkçe çevirisi şöyle:

‘Önümüzdeki sonbaharda gerginlik had safhaya çıkacak'

İşbaşındaki mevcut Yunan hükümeti ve Türkiye, 1974'te Kıbrıs'ın işgalinden bu yana en kritik aşamada Yunan-Türk ilişkilerini yönetmeye çalışacak.

Gözlerimizin önünde gelişen, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinde statükoyu sorgulamak için tasarladığı sistematik bir strateji ile karşı karşıyayız.

Tüm kanıtlar önümüzdeki sonbaharda gerginliklerin doruğa ulaşacağına işaret ediyor.

Türkiye her zaman iddialarını kabul ettirmek için doğru fırsatı bekler. 1955'te Atina'da bir elektrik boşluğu vardı ve Yunanistan, İngiltere ile çarpışma rotasındaydı.

‘1964'te ABD, Türkiye'yi engelledi'

1964'te Ankara, Yunanistan'daki karışık siyasi durumdan yararlanmaya çalıştı; ancak ABD tarafından engellendi.

1967'de Türkiye, cuntanın deneyimsizliğinden ve izolasyonundan faydalandı ve Yunan birliklerinin Kıbrıs'tan çekilmesinde istediğini elde etti.

1974'te mükemmel bir fırsata sahip oldular ve üzerine atladılar. 1996'da, Ege Denizi'ndeki “gri bölgeler” sorununu açıkça dile getirdiler; onlardan önce hiçbir şeyi kontrol etmeyen ve derinlemesine bölünmüş yeni bir hükümet olduğunu iyice biliyorlardı.

‘Türkler sabırlı ve fırsatı bekliyor'

Türkler sabırlı. Bir sonraki fırsatı beklerken iddialarını geliştirirler. Amaç, Yunanistan'ı elverişsiz koşullar altında müzakere masasına sürüklemektir.

Ankara'nın krize yol açmaya ve bununla birlikte yükseltmek istediği tüm meseleleri tartışmaya zorlama olasılığı yüksektir.

Hükümetin istikrarsızlığını ve politik zayıflığını görür. Uluslararası iklim de bulanık ve belirsiz. Bazı alanlarda askeri asimetri oldukça endişe vericidir.

‘Müttefiklerin duruşu kriz anında belli olacak'

Olumlu bir unsur, Yunanistan ve Kıbrıs'ın güçlü müttefikleri bulunmasıdır. Bununla birlikte, kriz sırasında bu müttefiklerin ne kadar sağlam ve etkili olacağı hâlâ görülmemektedir.

Tek iyi şey, hükümetle muhalefet arasındaki iletişim kanallarının şu anda açık ve çalışıyor olmasıdır. Şimdiye kadar, Yunan-Türkiye ilişkileri sert siyasi çatışmalara sürüklenmedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 14:32

YORUM YAZ

  • asmn72asmn726 gün önce
    bir saat içinde Ankara ya geliriz diyen Dangalak vardı acababir saatte sen hazırlanıp evden çıkabilir misin,o güçlü müttefiklerin 1919 da seni arkadan itmiş sonrada tüymüşlerdi,unutma
  • TuğrulTuğrul7 gün önce
    Yunanistan bize borçlu 470 ton altin Onu ödesinler önce sonra konuşsunlar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mayıs 2019