• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Yunan Bakan'dan hadsiz açıklama

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun davranmadığını iddia etti.

Yeniakit Publisher
2021-04-23 13:29:00 -
Yunan Bakan'dan hadsiz açıklama

Münübe Yılmaz

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun davranmadığını iddia etti. Dendias, Euronews'e verdiği röportajda "Türkiye ile İlişkilerimizi ileriye taşımak istiyoruz. Ancak bir sorunumuz var; bir sorunu çözmek için aynı kurallara uymak zorundayız. Uluslararası toplumdaki kurallar çok açık; aynı kurallarla hareket edersek, bu sorunu çözeriz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin uluslararası hukuk kurallarına uymayı reddettiğini kaydeden hadsız bakan Dendias "Ancak Türkiye ile olan şey şu; Türkiye bu kuralları kabul etmiyor. Türkiye, uluslararası hukuku kabul etmeli ve buna uymalı. Deniz Hukuku Sözleşmesini kabul etmeli ve buna uymalı. Uluslararası hukuk konularında çok fazla seçenek olamaz. Bir şey ya yasaldır ya da yasa dışıdır. Bir şey uluslararası hukuka uyar veya uymaz." ifadesinde bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Neyi hadsiz.

Yunan bakanın açıklaması doğru ve normal. İddialarını neden hadsizlik deniyor? Türkiye uluslararası hukuka, deniz hukuku kurallarına uymalı. Bu iddiasını neden hadsizlik olarak gördünüz? Türkiyenin güvenliği, hakları gasp ediliyor diyorsak bunu yine uluslararası mahkemelerde çözeriz. Haklıysak, güvenliğimiz tehlikedeyse haklı olduğumuzu tüm dünyaya kanıtlarıyla açıklamalayız. Yunan'la aramızdaki sorunları iki ülke olarak zor çözeriz. Kutsal değerleri bile düşmanlık malzemesi edip, en büyük gerginlikler yaşandıktan sonra anlaşıp, uzlaşma imkânsız gibi.
 • Yanıtla

Kemal

Ulan.. Nerden denizler senin oluyor  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23