• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? İşte tansiyonu düşüren yiyecekler

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? sorusu hipertansiyon hastalarının en çok merak ettiği sorulardandır. Aniden yükselen tansiyonun çaresini merak eden tansiyon hastaları kimi zaman doğru bilinen yanlışları da yapabiliyorlar. Peki, tansiyonu hangi yiyecekler düşürür? Hangi yiyecekler yüksek tansiyona iyi gelir? İşte tansiyon hastaları için tansiyonu düşüren yiyeceklerin listesi..

2020-02-21 18:22:00 -
Yüksek tansiyona ne iyi gelir? İşte tansiyonu düşüren yiyecekler

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? sorusu hipertansiyon hastalarının en çok merak ettiği sorulardandır. Aniden yükselen tansiyonun çaresini merak eden tansiyon hastaları kimi zaman doğru bilinen yanlışları da yapabiliyorlar. Peki, tansiyonu hangi yiyecekler düşürür? Hangi yiyecekler yüksek tansiyona iyi gelir? İşte tansiyon hastaları için tansiyonu düşüren yiyeceklerin listesi..

Hipertansiyon nedir?

Kan kalpten pompalanır ve damarlarda dolaşırken damarlara bir basınç uygular. Tansiyon olarak tanımlanan kan basıncı değeri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kan basıncı sistolik ve diastolik olmak üzere ikiye ayrılır. Kalp kasılır ve damarlara doğru kanı atar. Kanın damarlara attığı kan basıncına sistolik denir. Kalp gevşediğinde ise hâlâ damarlarda kan basıncı bulunur. Bu basınca diastolik denir. Sistolik kan basıncı büyük tansiyon; diastolik küçük tansiyon olarak da bilinir. 18 yaşın üstündeki erişkin bir bireyin istirahat halindeki normal sistolik kan basıncı en yüksek 120mmHg, normal diastolik kan basıncı ise en yüksek 80 mmHg olmalıdır. Hipertansiyon hastalarında kan damarlarındaki basıncın değeri normalin üzerinde seyreder.

Tansiyon neden yükselir?

Hipertansiyonun insanlardagörülme yaşı ya da toplumda görülme sıklığının üzerinde bir çok sebepten söz edilebilir. Bunların başında yakınlarında hipertansiyon öyküsü olmak, sigara ve alkol kullanmak gibi çeşitli risk faktörleri sayılabilir. Fakat günümüz insanlarının yaşam tarzı özellikle hareketsiz yaşam, obezite ve stres gibi sorunlar da yüksek tansiyonu tetikleyen etkenlerdendir. Hipertansiyonun kontrol altına alınması öncelikle altta yatan bu etkenin tespiti ile mümkün olabilir.

Eğer risk altındaysanız bir uzman doktora görünmeniz ve tansiyonunuzun kontrol edilmesi gerekiyor. Doktor kontrolünde alınan ilaçların yanı sıra beslenmenize dikkat ederek hipertansiyon riskini azaltabileceğimizi de unutmayalım.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

1- Meyve ve Sebzeler

Tansiyonu tetikleyen bir diğer unsur tuz kullanımıdır. Tuz, vücudunuzdaki fazla sıvının dışarı çıkmasını engellemektedir. Bu da atardamarlar üzerindeki kan basıncını arttırır. Ispanak, brokoli ve lahana gibi potasyum ve magnezyum bakımından zengin yeşil yapraklı besinleri tüketmeniz tansiyonunuzu düşürme konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca meyveler de vitamin ve mineral bakımından zengin oldukları için, yüksek tansiyonu dengelemede fayda sağlayacaktır.

2- Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum gibi gerekli bir mineralin takviyesi, kan basıncı bakımından önemli bir nokta olan damar sağlığı ve damar tıkanıklığını önleyici bir faktöre sahiptir. Kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi yüksek tansiyonu dengeleme konusunda önemlidir. Süt ve süt ürünleri seçiminizde az yağlı ve yağsız tercihleriniz de önemlidir.

3- Balık

Diğer kalsiyum bakımında zengin olan besin ise balıktır. Sardalya, somon, alabalık vb. gibi omega 3 ve omega 6 yönünden zengin yağ asitleri ve mineralleri içinde bulunduran balık ürünleri, kalbinize yardımcı olabilecek ve yüksek tansiyonunuzu dengeleyecek besinler arasındadır.

Lezzetli, sofranın en hafif balık tarifleri ve balık pişirme yöntemlerinin ipuçları detaylı açıklamalarla sizleri bekliyor!

4- Kuruyemiş

Badem, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuru yemişler, kan basıncınızı düşürmek ve kalp sağlığınızı yarar sağlayacak şekilde önemli bir besin kaynağıdır. Günde bir avuç kuru yemiş faydalı olacaktır.

5- Tam Tahıllı Besinler

Tam tahıllı besinler lif bakımından zengin ürünlerdir. Kan basıncınızı dengelemede, kilonuzu kontrol etme açısından kepekli veya yulaf içeren besinler tüketilmesi yardımcı olacaktır. Ayrıca beyaz un ve şeker gibi karbonhidrat bakımından yoğun takviyelerin kullanılmasında da dikkat edilmesi önemli bir konudur.

6- Sarımsak

Sarımsak, yapılan yemeklerin lezzetlenmesi açısından önemli olduğu gibi kan basıncını dengeleyen bir besindir. İçinde bulunan prostaglandin maddesinden dolayı tansiyonu düşürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Yalnız önemli bir nokta tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

7- Zeytinyağı

Antioksidanların içinde buluna polifenol bileşenleri zeytinyağında yüksek oranda bulunmaktadır. Kalp ve damar sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Günlük tüketimin olarak dengeli kullanılması dahilinde kalp basıncını düşürmede etkili besinlerden bir tanesidir.

8- Nar

Nar suyu ve ya nar meyvesi olarak düzenli tüketilmesi kan basıncını dengeleme yardımcı olmaktadır. Kanda oluşan oksitlenmeyi önleyici yapısıyla kan hücrelerini yenilemekte yardımcı olup kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

9- Baklagiller

Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan kuru baklagiller kan basıncını dengeleme konusunda faydalı olduğu bilinmektedir. Nohut, mercimek, bezelye ve fasulye gibi zengin minerale ve life sahip baklagiller, hem tansiyonu dengelemede hem de kalp sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyici yapıya sahiptir.

10- Bitter Çikolata

En önemli antioksidanlardan bir tanesi de kakaodur. Bitter çikolata, içeriğinde kakaonun fazla bulunması sebebiyle kalp hastalıklarına karşı yarar sağlayacak besinlerden bir tanesidir. Kolesterol seviyesini koruduğu ve stres gibi olumsuz etkenlere karşı etkili olması durumdan düzenli olarak tüketilebilir. Bu da tansiyonu düşürebilecek 10 şifalı yiyecek konusunda favori besinlerden olmasını sağlamıştır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Çagdaş

O paralarla heykel yapacaz siz puttan ne anlarsiniz Pis yobazlar :)
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı