YSK'nın gerekçeli kararı sonrası Binali Yıldırım'dan ilk açıklama

Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararı sonrası AK Parti'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım, açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "Gerekçeli kararda oylar çalındı diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok. Peki bu oylar çalınmasaydı 29 bin 400 olarak açıklanan fark 13 bin 700 seviyesine nasıl düştü?" dedi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 22:06
YSK'nın gerekçeli kararı sonrası Binali Yıldırım'dan ilk açıklama

AK Partiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, YSK'nin İstanbul seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin açıkladığı gerekçeli kararı değerlendirdi. Yıldırım, "Gerekçeli kararda oylar çalındı diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok. Biz bunu halk diliyle söylüyoruz. Peki bu oylar çalınmasaydı 29 bin 400 olarak açıklanan fark 13 bin 700 seviyesine nasıl düştü? Buna bakmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları:

Hukukça arkadaşlarımız inceliyorlar. Bizim zaten itirazlarımızın içinde 19 tane konu vardı. Bunların 2 tanesini bu itirazı ciddi görerek seçimin tekrarlanmasına karar verdi YSK. Bu konunun ilki sandık kurullarının yasaya uygun olarak teşkil edilmemesi.Bu tek başına yetmiyor, bu sandık kurullarında görevli başkan ve üye olabilir, o sandıkta yapılan işlemlerin seçim sonucunu değiştirecek nitelikte olup olmadığına bakılıyor. Bu iki uygunsuzluk, kanunsuzluk hali birlikte olmuşsa seçimi yenilemeye gerekçe olarak YSK karar veriyor. Karar bu şekilde verilmişti. Muhtemelen geniş gerekçeli kararda da buna ait detayları göreceğiz. Memur olacak vs. birtakım vasıfları var, onlara uymayan görevliler olmuş. Esasında bu kanuna uymayan bir husus ama.YSK bunu yeterli görmüyor, diyor ki, 'bunların görevli olduğu sandıklara git bak, oradaki oy sayımı, evraklar düzgün hazırlanmışsa, seçim sonucunu değiştirmiyorsa kanunsuzluğu görmezden gelirim, eğer değil buradaki oylar işlemler seçim sonucunu değiştirecek nitelikte ise o zaman seçimin yenilenmesine karar veririm'. Gerek ve yeter şartın birlikte oluşması lazım.

"Aradaki fark 29 binden 13 binlere düşüyor! Normal mi?"

Gerekçeli kararda oylar çalındı diye bir tarafın söylemini yazacak halleri yok. Biz bunu halk diliyle söylüyoruz. Peki bu oylar çalınmasaydı 29 bin 400 olarak açıklanan fark 13 bin 700 seviyesine nasıl düştü? Buna bakmamız lazım. Niye düştü? Vatandaşlarıma buradan sesleniyorum, iki aday var, iki aday arasındaki oy farkı binde 1,5 buçuk, yüzde demiyorum. Gerçi YSK 13 bin 740 diye geçmiş. Normal şartlarda bırakın çalındı, çalınmadı muhabbetini. Birbirine yakın. Açıyoruz, sayım yaptığımızda düzeltmeler oluyor, geçersizler geçerli hale geliyor. Her iki adayın da ya oy kaybetmesi, ya da kazanması lazım. 4 milyon 150 bin civarında oy almış iki aday. Bizimki aradaki fark bizim lehimize yarı yarıya azalıyor. 29 binden 13 binlere düşüyor.

"Sandıkta iki tane pusula verip bir tanesi verilmemiş"

Çalınmasaydı daha fazla olacaktı. 80 bin oy fazla almışım, ilçe belediye başkanlığından. Çalınmasaydı 100-120 bin fazla alacaktım. O gün beni sürekli aradı insanlar. 'Bize iki tane oy pusulası veriliyor, üçüncü oy pusulasını istediğimiz zaman bazıları verdi bazıları da bitti' diyor. Seçimin ortasında oy pusalası biter mi? Beni kim arar? Bana oy pusulası verilmiyor diye. Beni arayan herhalde benim oyumun sandığa gitmediğinden endişe duyan insanlar arıyor. Ben bunun önemli sayıda olduğunu düşünüyorum. Bunu destekleyen başka şeyler de var.

"Kadıköye'de seçmen ağırlı CHP Bağcılar'da AK Parti'dir"

Bizim hangi sandıkta, hangi mahallede, hangi seçmenlerin ağırlıklı olduğu bellidir. Seçmen kümelenmesi var. Mesela Kadıköy'deki seçmenlerin ağırlıkla CHP'ye oy verdiğini buna karşın Bağcılar'da ağırlıklı olarak AK Parti'ye oy verdiğini biliyoruz. Bana gelen telefonlar AK Partili seçmenlerin ağırlıklı olduğu yerler. Seçim esnasında 'Bana iki tane pusula verildi' deniyor. Herkesin sandık başında farklı görevi var. Kimisi pusulaları veriyor, kimisi imzaları kontrol ediyor. Kimisi kimlikleri kontrol ediyor. Bunu birisi kafasına koymuşsa farkedilmesi zordur. Fark edilirse 'pardon' der kağıdı uzatır, farketmedin mi gitti...

"Bütün sandıklar sayılsaydı seçim tersine dönerdi"

Bu seçimlerde oldukça düzensizlik, şaibe fazla. Oylarımızın korunamadığı gerçeği ortada. Bunun birtakım özensizlikten,düzensizlikten kaynaklandığı muhakkak. Burada hile yapılmayacağı varsayımıyla arkadaşlar iyi niyetle çalışmış olabilir, sandık başkanına itimat etmiş olabilir. Sonuçta da bu olaylar patlak vermiştir. Ben organizasyon cümlesini kullanmadım. Burada bir şaibe ve yolsuzluk olduğu muhakkak. Bu sadece varsayım değil, itiraz sürecinde bunu tespit etmişiz ve sandıkların yüzde 10'unu saydırdığımız zaman 15 bin oyumuzu geri kazanmışız. Yüzde 90'ı sayılsaydı aradaki farkın ne olacağını gayet basit bir hesapla bulabiliriz. Seçim tersine döner, aradaki fark kapanır ve bizim lehimize önemli miktarda oy artışı olabilirdi.

"Ankara'da kazanınca demokrasi var İstanbul'da..."

Ben 13 bin küsur fazla oy alsaydım, 'CHP canınız sağolsun seçim bitti' diyecek miydi? YSK'nın verdiği kararların sorumlusu ben miyim? YSK ne karar verir, ne vermez biz o işlere girersek hukuk devletinden başka bir yere gideriz. İlk gün YSK'yı göklere çıkardılar. Ama YSK öbür türlü karar verince tu kaka, çete, her türlü hakareti yaptılar. Böyle çifte standart olur mu? Bu kadar sürede ne değişti de bu YSK'yı yerin dibine batırdınız? Burada tamamıyla çifte standardı görüyorum. CHP Antalya'da, Mersin'de, Ankara'da kazanınca demokrasi var hukuk var. İstanbul'da çalma işi, şaibe, her türlü özensizlik var. Bunu YSK ciddi bulup tekrarına karar verince hukuk yok. YSK oluyor çete.

"Benim bu seçimlerde üç türlü mağlubiyetim var"

Elimizde somut oyların ya başka adaylara yazıldığına dair veya geçerli oyların geçersiz sayıldığına dair veya oyların olmadığına dair onlarca belge var. Bütün bu belgeleri sunduk ve bunun üzerinden işlem yapıldı. Dolayısıyla kemara işi vardı, yoktu ben bilmem. Bunların sorumlularını ortaya koyacak olan yargıdır. Biz suç duyurusunda bulunduk. YSK ara kararında sorumluların bulunması ve hesabının sorulması konusunda da yazdı. Bundan sonra yapılacak iş Cumhuriyet Savcılıkları. İki türlü soruşturma, birisi adli, birisi idari. Adli soruşturma yargı süreci. İdari de o kurumun ita amirleri de soruşturma açması lazım. Ben iki türlü mağdurum. Bir YSK doğru yapması gereken işleri doğru yapmadığı için beni mağdur etmiştir. İki oylarımızın bu yaptığı yanlış işlemden dolayı yerini bulmadığı için mağduriyetim var. Üçüncü mağduriyet de oy veren 8,5 milyon İstanbullu mağdurdur.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 22:06

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet1 ay önce
  Hepten çuvalladık. Ortada suç var ama suçlu yoksa, bir saçmalık var demektir. Milletibu gerekçeler ikna edemez.Suç var, suçlu var, ama suçluya ceza verilmiyorsa o zaman biz neyi savunuyoruz. Bu kanunsuzluğu yapanlar aramızda dolaşıyor. Belki de şu an başka kanunsuz işler yapıyorlar. Bunlara göz yumarsak yarın başka dertler olursa şikayet etmeyelim.Bu organize işler varsakendiliğinden olmaz. Bunu planlayan gerçekleştiren bir yapı olmalı.
 • BozkurtBozkurt1 ay önce
  Sayin binail bey ekrem beyin davetine cevap verdinizmi
 • Yavuz 1517Yavuz 15171 ay önce
  Ysk, fetö, hdp ve chp ortak hırsızlığını tescil etmiştir. BİNALİ YILDIRIM'ın oyları fetö ve chp ortaklığı ile çalınmıştır. Bukalemun ekrem, AK PARTİ den çaldıkları oylar ile başkan yapılmıştır. Ama, hırsızlık gerçek hukukçu 7 HAKİM'in oyları ile önlenmiştir. chp yandaşı 4 hakim ise düşük pozisyonuna gelmiştir. Ysk, tüm baskılara rağmen 7 gerçek hukukçu hakimi ile onurunu kurtarmıştır. Ayrıca bu onurlu 7 HAKİM, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'nin Bukalemun ekrem tarafından soyulmasını engellemiştir. Ey bukalemun ekrem, BELEDİYENİN veri tabanını kopyalatarak kimlere peşkeş çekecektin. İSTANBUL, BİNALİ YILDIRIM ile DAHA GÜZEL OLACAK.
 • Can Başkan Can Başkan 1 ay önce
  Binali bey kendi gerekçeli kararını yazdırtmış gazeteye :)) YSKnınki tatmin etmemiş belli ki :)
 • bekirbekir1 ay önce
  Binali Bey dün tv de önce tek başıma kararveremem tv ye çıkmaya dedi daha sonra ekrem bey in de onaylaması lazım diye çevirdi. Ancak spiker zaten Ekrem imamoğlunun kabul ettigini seve seve geleceğini söylemişti... YAhu çıkın konuşun daartık insanlar tarafsız şekilde kime oy vereceklerini görsünler... İki taraftan şişirilen adaylar yine iki taraftan karalanan adaylar bıktık vallhi
 • ABDULLAHABDULLAH1 ay önce
  Seçimin yenilenmesi çok isabetli karar....Ya zaten bir insan (Kemal) önceden biz bu seçimi %100 kazanacağız ,diye nasıl bilebilir, adamlar oyların çalınacağınıbiliyordular...Yeni Seçim halkımıza hayırlı 6
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 1 ay önce
  Reisimiz çalma görüntüleri var demişti, gerekçeli karara koymamışlar
 • KamilKamil1 ay önce
  Halk binaliden istifa bekliyo ,,,sadi bey ysk da gerekli cevabi vetmis diyo herkes ,,,hukuk insani baska oluyo ,,,,binali dayanamaz istifa eder diyo herkes ,,,cankayayida bosaltmiyo ,,,ohhhh miz gibi ,,,gerl keyfim gel masraflasr devletten hani yetimlerin hakkini tutan devletten huhhassshuhaaa ,,ver mehteti akit ,,oylar nooolmusss calinmiusss huhhaaahuhaa calinmis diyoo huhaaaaahuhaaa
 • DadaşDadaş1 ay önce
  Eyt olmazsa olmaz yeni kapı mitingini zahmet edinde haber yapın bari
 • mertalimertali1 ay önce
  Hiç birşey olmasa bile çalmasalar bile ysk eliğle seçimi yeniletiyoruz. demek istedi
 • Bahadır SAĞLAM Bahadır SAĞLAM 1 ay önce
  Dogu Turkistan Turklerine terorist diyen bin aliye oy vermek Türk düşmanlığıdır andimizi RED eden kriptolara oy verecek kadar ALÇAK degilim cin alinin kumarci asker kaçağı malta bandralli gemicik filoları olan bin ali önce hesap ver
 • Milli İradeMilli İrade1 ay önce
  İmamoğlu ile canlı yayında tartışma önerisine prensipte olur ama tek başıma karar veremem demişsiniz biz istanbula belediye başkanı seçiyoruz direk istanbul halkına hesap vermeli bir başkasına değil bu cevabınızla olmaz beyim yarın birisi istifa et dese edecen anlarım ben ,, benden oy çıkmaz size bu şartlarda
 • dumanlıdumanlı1 ay önce
  ysk nın gerekçelerinin hiç bir yerinde binali yıldırımın dediklerini doğrulayan bilgi yok. ysk nın gerekçeleri arasında seçimin ve imamoğlunun mazbatasının iptalinin hukukla ve geçmiş ysk kararlarıyla bağdaşmadığını gösteren beyanlar var. 10 milyon istanbullunun seçme hakkına ve ekrem imoğlunun mazbatasına haksız ve hukuksuz bir şekilde çöktüler.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Bir gün bu siyasi güç başka bir partinin eline geçtiğinde bu gün omların başına gelen bizim başımıza gelmiyeceğini nasıl garanti edebilirsiniz bugün akp gönül verenler bu nu sorguluyor
 • Cüneyt cennetteCüneyt cennette1 ay önce
  Hep mağdur edebiyatı .mutfağı tutuşan vatandaş mağdur değil soğan ve patetesin hışmına uğrayan biz adamların derdi oy çalmak gevşek gelip oy çaldırmak. Her neyse toplum mustakını bulur. Adamsa adamı değilse madamı secer adam kim kim değil 5 sene sonra belli olur. Baygın ekrem ve tantanacı binali. Seçimin son cuması trt de kibir içinde yüzüyordunuz ona tepkide var hacım.
 • GerçekGerçek1 ay önce
  Resmen alenen çalınmış çalanlar belli hükümet hırsızları yakala at iceri bak biri kaçacak haberiniz olsun kapıları sıkı tutun.
 • Okur Yazar Okur Yazar 1 ay önce
  Hırsız varsa mutlaka adalet önünde cezasını çekmeli...
 • Devir değişecekDevir değişecek1 ay önce
  Kargalar bence adam olun olamıyorsunuz bile vicdanlı olup allahtan korkun be devir değişecek son pişmanlık fayda etmez goygoycu ibişler
 • SekanSekan1 ay önce
  Ben simdi bunami oy verdim binali bey eksi binali degil
 • dumanlıdumanlı1 ay önce
  rakiplerine hırsız demek,oyları çaldınız demek halkın anlayacağı dilmiş bu devlet adamlığına yakışıyormu. ramazan mübarek günde yalanda ısrarcı olmak uygunmu.
 • hasanhasan1 ay önce
  Hirsizlik derken halk diliyle soyluyormus Binali Bey. Adamlar hirsizligi da kendilerine gore tanimliyorlar. Yalan soylemek muslumana yakismaz diyecegim ama sizin muslumanliginiz kendinize, kazanmak icin her sey mubah.
 • hhnhhn1 ay önce
  1-chp fetö sülemancı koalisyonu : SeçimSistemi nifelç etti. 2- fetö+pkk koalisyonu : Kuru Soğanı, Millete 10TL ye yedirdi.
 • ZiyaretciZiyaretci1 ay önce
  Uc maglubiyet mi? :) Mağduriyet mi ? :)
 • tunatuna1 ay önce
  torun torba sahibisin Binali üç kuruş için haram OY yemeğe değer mi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Haziran 2019