• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Yozdil" nickli Yılmaz Özdil'in bir yalanı daha ayyuka çıktı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), "Bidon Kafa" lakaplı Yılmaz Özdil'in ortaya attığı İzmir Konak Necatibey Ortaokulu ve yerine inşa edilen okulla ilgili iddiaların doğru olmadığını bildirdi.

Yeniakit Publisher
2021-09-26 18:14:00 -
"Yozdil" nickli Yılmaz Özdil'in bir yalanı daha ayyuka çıktı!

"Bidon kafa" lakaplı Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, kendisinin de mezun olduğu İzmir Konak Necatibey Ortaokulu'nun yıkılma sebebini çarpıtarak yıkılan okulun yerine Suriyeli mülteci çocuklara özel yeni bir okul inşa edileceği iddiasını ortaya atmıştı.

MEB'den yalanlama: Depreme karşı dayanıksız olduğu için yıkıldı

Özdil'in Sözcü Gazetesi'ndeki köşe yazısında konuyla ilgili kullandığı bu ifadelere çok geçmeden Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yalanlama geldi.

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında söz konusu okul binasının depreme karşı dayanıksız olduğu için yıkıldığı belirtidi.

Yeni okul tüm vatandaşlara hizmet verecek

Yerine inşa edilecek yeni okulun ise bölgede okul çağına gelmiş tüm öğrencilere hizmet vereceği duyuruldu.

Bazı medya orgalarındaki haberlerde "gerçek dışı ve olumsuz algı oluşturmaya yönelik iddialara yer verildiği" ifade edilen açıklamada, söz konusu haberlerdeki "Necatibey Ortaokulunun kültür mirası kapsamında yer aldığı" iddiasının da doğru olmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Okulumuz, İzmir 1 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun kararında yer aldığı üzere, kültür varlığı niteliğini taşımamaktadır, bu nedenle Kurul tarafından bu taşınmazın tescil edilmesinin uygun olmadığına karar verilmiştir.

Ayrıca, 30 Ekim 2020'de meydana gelen İzmir depreminde Necatibey Ortaokulunun hasar almadığı ve deprem dayanıklılığıyla ilgili teknik inceleme yapılmadığı bilgisi de gerçeği yansıtmamaktadır. Okulun yıkım ve yeniden yapım kararı; tahkik sonuçları, mevcut binanın günümüz eğitim öğretim ihtiyaçlarına cevap verememesi ve bölgenin derslik ihtiyacı değerlendirilerek alınmıştır.

Okul bahçesindeki 100 yıllık ağaçların kesildiği bilgisi de doğru değildir. Ağaçlar, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından incelenmiş ve ağaçların bir kısmının 'orman ağacı' niteliği taşımadığı için kesilmesinin herhangi bir izne tabi olmadığı, diğer kısmının da kesilmesinde ormancılık açısından sakınca bulunmadığı belirtilmiştir. Yeniden inşa edilecek okulun bahçesine 65 yetişmiş ağaç dikilecektir."

"Okulun mültecilere verildiği" iddiasının da doğru olmadığı bildirilen açıklamada, "Söz konusu projeler kapsamında Bakanlığımız tarafından inşa edilen tüm okullar, devlet okulu niteliğinde olup adrese dayalı sistemle öğrenci kabul etmektedir." bilgisine yer verildi.

Kaynak: Haber7

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Davut

Ne mutlu türküm diyene tam bağımsız türkiye
 • Yanıtla

sami

yalan iftira bol ama hiç müeyyidesi yok. kanun nerede kanun yanlarına kar kalıyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23