• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

YÖK’ten flaş karar! 2 önlisans programı kaldırıldı

Yeniakit Publisher
2023-12-05 16:37:00 -
YÖK’ten flaş karar! 2 önlisans programı kaldırıldı

Üniversitelerde 'Adalet' ve 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programları kaldırıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bünyesindeki 'Adalet' ve 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programları dönüştürülerek 'Mahkeme Büro Hizmetleri' programı açılabilmesine karar verildi.

Adalet Bakanlığının İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde yükseköğretim kurumları bünyesindeki Adalet (Açıköğretim) ön lisans ile uzaktan öğretim ön lisans programlarının öğrenci alımı 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavında durdurulmuş ve örgün öğretime devam eden programların kontenjanları da düşürülmeye başlanmıştı. YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 23.11.2023 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul kararı gereği yükseköğretim kurumları bünyesindeki 'Adalet' ve 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programları dönüştürülerek 'Mahkeme Büro Hizmetleri' programı açılabilmesine karar verildi.

'Adalet' ve 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programları kaldırılacak

Alınan karar göre, Adalet Meslek Yüksekokulları, meslek yüksekokulları adı altında yine aynı üniversitelerde üniversite yönetimlerinin teklifi ile devam edebilecek. Üniversiteler, bünyelerinde dönüştürülmesine karar verilen 'Adalet' ve 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programlarının yerine 'Mahkeme Büro Hizmetleri', 'Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri' ve benzeri programların açılmasını Yükseköğretim Kuruluna teklif edebilecekler.

Öğrencilik haklarında değişiklik olmayacak

Öte yandan, karara göre, dönüştürülen 'Adalet' ve 'Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği' ön lisans programlarında kayıtlı öğrencilerin statülerinde ve öğrencilik haklarında herhangi bir değişiklik söz konusu olmayıp hakları koruma altına alınacak.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ahmet Taner

Hukuk Eğitimi, İşletme Fakulteleri gibi MUTLAKA AÇIK ÖĞRETİME KAZANDIRILMALIDIR.AVUKATLARIN DAHA ÇOK PARA KAZANMALARI ADINA,HALKIN HUKUK EĞİTİMİNE ERİŞİMİNE ENGEL OLMAK, TÜRK HALKINA İHANETTİR.TOPLULUK HALİNDE YAŞAYAN, HAYATIN HER SAFHASINDA HUKUK BİLGİSİNE İHTİYAÇ DUYAN HALKIN, HUKUK EĞİTİMİNE ERİŞİMİNE ENGEL OLMAK ZOMBİLİKTİR, CEHALETİN ALÇAKLIĞIN ZİRVESİDİR.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23