Yıllık izin süresi kıdeme bağlı

Murat Özdamar ve Muhammet Resuloğlu, bir okurumuzun yıllık izin süresine ilişkin gazetemize yönelttiği soruyu cevapladı.

14 Şubat 2019 Perşembe 12:12
Yıllık izin süresi kıdeme bağlı

Soru: Bir şirkette dokuz sene çalıştım ve 2016 yılında bu işyerinden emeklilik hakkını elde edip, emekli olunca ayrıldım. Aynı işyerine üç ay sonra yeniden girdim. İşyeri bana kaç günlük yıllık izin kullandırmalı?

Veli D.

Cevap: Yıllık izin sürelerinin hesabında işyerindeki kıdem süresine bakılır. İşçinin aynı işverenin değişik zamanlarda da olsa aynı işyerinde ya da değişik işyerlerinde geçen kıdem süresi birleştirilerek yıllık izin süresi hesaplanır. Bu kural 4857 sayılı İş Kanununun 54 üncü maddesinde özellikle belirtilmiştir. İş Kanununun bu emredici hükmüne göre işyerindeki kıdeminiz 5 yıldan fazla 15 yıldan az olduğu için yıllık izin hakkınız 20 gün olacaktır. Ayrıca kıdemi 5 yıldan az bile olsa 18 yaşından küçük işçilerle 50 yaşından büyük işçilere en az 20 gün yıllık izin kullandırılması da yasanın emridir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Şubat 2019 Perşembe 12:12

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Ekim 2019