Yıllar sonra gelen tarihi itiraf: Erdoğan'ı dinlemedik hata yaptık

Amerika Birleşik Devletleti eski başkanı Barack Obama'nın eski ulusal güvenlik danışmanı James Jones, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "güvenli bölge" önerisini dinlemediklerini ve hata yaptıklarını söyledi.

18 Nisan 2019 Perşembe 15:29
Yıllar sonra gelen tarihi itiraf: Erdoğan'ı dinlemedik hata yaptık

Amerikan Türk Konseyi (ATC) Yönetim Kurulu Başkanı olan Barack Obama döneminin eski ulusal güvenlik danışmanı James Jones, terör örgütü PKK/YPG ve ABD'nin güvenli bölge konusunda geçmişteki politikasının yanlışlar içerdiğini söyledi.

James Jones (önde) arkada Barack Obama (solda) ve Hillary Clinton (sağda)

Jones, Obama döneminin Suriye kapsamında kimyasal silahların kullanımını kırmızı çizgi olarak niteleyen ancak müdahaleden uzak duran politikasına atıfta bulunarak, "Kırmızı çizginin ihlalinin ardından Suriye'de güvenli bölge oluşturulsaydı o zaman mülteci akını da önlenmiş olurdu. Irak'ın kuzeyinde bu yöntem işe yaramıştı. Kırmızı çizgi ihlal edildikten sonra bunu yapmamak stratejik bir hata oldu" dedi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 15:29

YORUM YAZ

 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  Kuzeyinde Türkiye, batisinda ve güneyinde Rusya, dogusunda Iran-Irak"in oldugu bir soytari sözde Kürt devleti. ABD bu isin icinden acaba nasil cikacak? denizede acilan bir kiyi yok.
 • 00mtyazıyor00mtyazıyor1 ay önce
  BIRAKIN BU İŞLERİ SURİYEYİ AKP Yİ KANDIRARAK KARIŞTIRDILAR. AMA MESELE ESED FALAN DEĞİLDİ. DİKTATÖRLERİ EN ÇOK ABD SEVER. MESELE BÜYÜK İSRAİL TOPRAKLARINI BOŞALTMAKTI VE BAŞARDILAR. BİZİM BAŞIMIZDAKİLERDE KİMSEYİ DİNLEMEYİP BU İŞE ORTAK OLDU. VE NE OLDU SONUÇTA İŞ YİNE TÜRKİYEYE DÖNDÜ. EMPERYALİST SİLAHLAR SURİYE BİTİP TÜRKİYEYE DÖNÜNCE İŞİN GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKTI. BİZİM BAŞIMIZDAKİ BASİRETİ VE ÖNGÖRÜSÜ DÜŞÜK İNSANLAR OLDUKÇA BU ÜLKE DAHA KAÇ BADİRE ATLATACAK. ABD İLE BİRLEŞİP CIA İLE SURİYEYİ KARIŞTIRINCA BEDEL ÖDEDİK ASKERLERİMİZ ŞEHİT OLDU. ABD ŞEYTANINA GÜVENİLMEYECEĞİNİ BİLE BİLE MASADA OTURUP GİZLİ ANLAŞMA YAPARSANIZ EN ÇOK ÜLKENİZE ZARAR VERİRSİNİZ.
 • asımın sesiasımın sesi1 ay önce
  yancı cia herkesi dinlemiyor mu
 • Bükücü Bükücü 1 ay önce
  ER yada geç mutlaka herkes REİSİN dediğine gelecek çünki o zamanı okuyan dünya lideri
 • a rfta rft1 ay önce
  bizim için kötü olacaktı . iyiki olmamış..onlar için hata oldu kabul etmemeleri
 • Serdar ÇapanoğluSerdar Çapanoğlu1 ay önce
  Stratejik hata değildi, bir stratejiydi. Fakat bizim için önemli olan, bugün bunu hata olarak kabul etmenin arkasında hangi strateji yatıyor?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019