• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Yılın vurgunu! Tam 300 milyon lira...

Kamu arazilerini satma vaadiyle 160 kişiyi 300 milyon TL dolandıran çete üyesi 106 şüpheliden 65’i yakalanarak gözaltına alındı.

Yeniakit Publisher
2021-04-21 07:15:00 -
Yılın vurgunu! Tam 300 milyon lira...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 2 yıllık teknik ve fiziki takip sonucu, vatandaşları kamu arazilerinin satışını yapma vaadiyle dolandıran 106 kişilik suç örgütü tespit edildi. Soruşturma sürecinde kamuya ait arazilerin Hazine adına satışını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile koordineli çalışıldı. Örgüte dün Ankara merkezli 14 ilde “arsa avcısı” operasyonu düzenlendi. Hakkında gözaltı kararı çıkartılan, aralarında avukat ve kamu görevlilerinin de bulunduğu 74 şüpheliden 65’i gözaltına alındı.

Kamu binasında oda

Şüphelilerin devlet yetkilileri ile yakın oldukları izlenimi verdiği, vatandaşları ikna etmek için avukatlık veya şirket ofislerini kullandıkları tespit edildi. Dolandırıcıların kullandığı yöntem de şok etti. Kamu görevlisi olan örgüt üyeleri kamu binasında oda ayarlamış. Burada “daire başkanı” olarak tanıtılan şebeke üyesi ile mağdurlar arasında sahte sözleşme imzalanmış. Şüpheliler, kamu idarelerinin isim kısaltmalarıyla şirket açarken, parayı kamu kurumuna yatırdığını düşünen mağdurlar ise bu hesaplara yatırmış.

Sahte tapu vermişler

SMS paketi de satın alan dolandırıcılar, ağlarına düşürdükleri vatandaşlara “tapu müdürlüğü” başlığı ile işlemlerin başlatıldığı yönünde SMS bile göndermiş. Tapu müdürlüğünde irtibatlı oldukları kamu görevlilerini kullanan örgüt üyelerinin, memurların çalıştığı alana geçip memur gibi işlem yaparak, mağdurlara bir de sahte tapu verdikleri anlaşıldı. Dolandırıcıların bu yöntemle 160 kişiyi toplam 300 milyon TL dolandırdığı belirlendi. Şüphelilere yönelik daha önce de operasyon gerçekleştirildiği, bazılarının tutuklandığı öğrenildi.

Lüks araba ve rezidans almışlar

2016 yılından önce hiçbir malvarlığı bulunmayan çete elebaşı ve örgüt üyelerinin, lüks araçlar satın alıp lüks dairelere taşındıkları tespit edildi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile yapılan ortak çalışma sonucu suçtan elde edilen gelirler kapsamında örgüt yöneticileri ve üyelerine ait 8 araç, 40 işyeri, konut, arsa ve 30 milyon TL’ye el konuldu. Paraları çuvallar içinde taşıyan şüphelilerin otomobil bagajında, çuval içinde 4 milyon lira ele geçirildi. (Yeni Şafak)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şahin

İzmir çevre şehircilik il müdürlüğü konak milli emlak müdürlüğünde hemen benzeri dolaplar dönüyor. Kamu arazileri sözde zilliyet veya işgalci diye asil hak sahiplerine bedel karşılığı değil, bedava verilmeye çalışılıyor. Buca ilçesindeki hazine arazileri yandaşlara peşkeş çekiliyor. Öyle degilmi Harun efendi dilekçeleri cimer başvurularını,hakkında yapılan şikayetleri iyi sumenalti ediyorsun.
 • Yanıtla

Yilmaz

Çok iyi olmuş devletin malını iki kuruşa coreklenenleri soymuslar bundan daha güzel ne olabilirki
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23