Yetim kız çocuğu anne ve baba üzerinden iki aylık alır mı? Akit sizin için hazırladı

Sigortalının ölümü sonrası geride kalan kız çocuğu bir gelir kaybı yaşayacaktır. Bu nedenle ölen sigortalının geride bıraktığı kız çocukları açısından gelir kaybına bağlı bir sosyal tehlike meydana gelecek ve kız çocukları mahrum kalacağı maddi desteğin yerini alacak bir sosyal yardıma gereksinim duyacaktır.

14 Haziran 2018 Perşembe 10:05
Yetim kız çocuğu anne ve baba üzerinden iki aylık alır mı? Akit sizin için hazırladı

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, sigortalının ölümü sonrası geçimleri sigortalı tarafından sağlanan kız çocukları için geleceklerinin güvence altına alınmasına yönelik gereksinim duydukları ölüm aylığı bağlanmasına ilişkin düzenlemelere yer vermiştir. 

5510 sayılı Kanuna göre yetim kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için iki koşulun sağlanması gerektiğini özellikle belirtelim. Bu koşulların ilki sigortalının sağlığında belirli bir süre prim ödemesinin olmasıdır. Bu süre 1800 gün prim ödemektir ancak SSK sigortalıları için 1800 gün prim olmasa bile her türlü borçlanma hariç 900 gün primin ve beş yıl sigortalılık süresinin olması yeterlidir. İkinci koşul ise kız çocuğunun hak sahibi sayılması yani evi olmaması ve sigortalı çalışmaması ya da sigortasına bağlı emekli maaşının bulunmamasıdır.

5510 sayılı Kanuna göre babası ve annesi ölen dolayısıyla hem babadan hem anneden dolayı ölüm aylığı almaya hak kazanan kız çocuklarına hem anneden hem babadan olmak üzere iki aylık bağlanmasını öngörmekte ancak yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın ise yarısı ödenmektedir. Anne ya da babanın ölümü sonrası bağlanacak aylıklardan bir tanesinin 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında olması yani ebeveynin birinin memur emeklisi olması halinde yetim kız çocuklarına her iki aylığı tam ödenecektir.

Yetim kız çocuğunun annesi veya babasının birinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce birinin sonra ölmesi halinde de yine iki yetim aylığı ödenecek ancak yüksek olan tam düşük olan yarım olacaktır. Eğer ölümlerin ikisinin de 1 Ekim 2008 tarihinden önce olması ve sigorta statülerinin farklı olması halinde iki maaşın ikisi de tam ödenecektir, sigorta statülerinin aynı olması halinde SSK-SSK kombinasyonu için yüksek olan tam düşük olan yarım maaş olarak ödenecektir. BağKur-Bağkur kombinasyonu için ise tek maaş ödenecektir. Ölen anne ve babanın ikisinin de devlet memuru olması ve bu memurluğun da 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlaması halinde ödenecek yetim aylığı sadece bir tane olacaktır.

Tüm okurlarımızın Mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyor ve bayramın devletimize, milletimize ve İslam Ümmetine hayırlar getirmesini niyaz ediyoruz.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 10:05

YORUM YAZ

  • Nilay başakNilay başak4 ay önce
    Yetim kiz hem özurlu hem yetim maasi cift alabilirmi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019