• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yerli ve milli olarak üretildi! UÇBEY ilk operasyonunda büyük başarı sağladı

Mardin'in Artuklu kırsalında gerçekleştirilen operasyonda ilk kez kullanılan yerli ve milli VTOL İHA olan UÇBEY büyük başarı gösterdi. UÇBEY'in kara unsurlarına anlık havadan görüntü aktarımı yapması sonucu biri gri kategoride olmak üzere 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Yeniakit Publisher
2021-10-26 18:30:00 -
Yerli ve milli olarak üretildi! UÇBEY ilk operasyonunda büyük başarı sağladı

Mardin'de 2 terörist etkisiz hale getirildi. Emniyet Genel Müdürlüğünce üretilen yerli ve milli VTOL İHA olan UÇBEY'in ilk kez kullanıldığı operasyonda, aracın kara unsurlarına anlık havadan görüntü aktarması sonrası gri listedeki Ruken kod adlı Songül Özgün de etkisiz hale getirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı koordinesinde, Polis Özel Harekat ve Havacılık Daire Başkanlıkları ile Mardin İstihbarat ve Özel Harekat Şube Müdürlüklerince, Artuklu kırsalında 23 Ekim'de, 2 PKK/KCK terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği operasyonun detayları ortaya çıktı.

Gri kategorideki terörist etkisiz hale getirildi

Alınan bilgiye göre, etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin, Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de bulunan Ruken kod adlı Songül Özgün olduğu da belirlenen operasyon, bir ilke de sahne oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından üretilen "UÇBEY" isimli yerli ve milli VTOL İHA, bölgede ilk kez bu operasyon sırasında kullanıldı.

UÇBEY ilk operasyonunda başarı sağladı

Kara unsurlarına anlık havadan görüntü aktarımı yapan UÇBEY sayesinde, anlık görüntüleri alan özel harekat unsurları, çatışmaya girdikleri teröristleri etkisiz hale getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından üretilen ve ilk defa sahada kullanılan UÇBEY'in, bulunduğu alandan dikey kalkış yaptığı, yatay uçuş yapma özelliği sayesinde her türlü arazide rahat hareket etme avantajı sağladığı öğrenildi.

Bombalı eylem hazırlığında olduğu öğrenildi

Bu arada, gri listede aranan Özgün'ün, terör örgütünün sözde özel kuvvetler yapılanmasında faaliyet yürüttüğü, metropollerde silahlı ve bombalı eylem arayışında olduğu belirtildi.

Mardin Ömerli İlçesi Beşikkaya Jandarma Karakol Komutanlığına 20 Ekim 2016'da yapılan ve bir geçici köy korucusunun şehit olduğu saldırıya katıldığı da belirlenen örgüt mensubunun, sabotaj eylemleri için görevlendirildiği, yurt içinde yapılan ve yapılacak eylemlerin planlanmasında yardımcı olduğu da tespit edildi.

Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Etkisiz hale getirilen teröristlerle, bir AK-47 Piyade Tüfeği, üç AK-47 Piyade tüfeği şarjörü, bu silaha ait 112 mermi, bir tablet, bir tuşlu cep telefonu, bir fotoğraf makinesi, 100 adet 9 mm tabanca mermisi, çok sayıda elektrikli ve elektronik malzeme, tıbbi malzeme, yabancı dilde yazıların yer aldığı not kağıdı ve temizlik malzemeleri ele geçirildi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hasanali köse

Böyle temizlik güzel beki meclisteki töreristleri nefen temizlemiyorsunuz cehennempartisi hdp pkk bunlarida temizleyin bunlar tam bir domuz tam bir lağim faresi bunlari gebertmek vatana islama hizmettir
 • Yanıtla

EFE

PKK'NIN TÜRK SİLAH TEKNOLOJİSİNİN GELİŞMESİNDE, ASKERİN HER AN SAVAŞA HAZIR BİR VAZİYETTE, YÜKSEK OPERASYON KABİLİYETİ KAZANMASINDA ÇOK BÜYÜK BİR KATKISI VAR. BOŞUNA ATALARIMIZ "HER ŞER'DE BİR HAYIR VARDIR" DEMEMİŞLER.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23